Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pitkäikäisyys

Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan

8.7.2025 22:30
Lue lisää 
Kehysriihi
Myyrmäen vanhustenkeskus Vantaalla huhtikuussa 2020. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Hallitus etsii säästöä henkilöstömitoituksen pienentämisestä – yhtä aikaa täytyy vastata hoivan tarpeeseen

STT / Emmi Tilvis, Sanna Nikula 17.4.2024 17:25, muokattu 17.4.2024 17:31
a– a+
Kehysriihi

Hallitus päätti kehysriihessä, että iäkkäiden hoivan sitova vähimmäishenkilöstömitoitus pienennetään 0,6 työntekijään asukasta kohti nykyisestä 0,65:stä ensi vuoden alusta alkaen.

Käytännössä uusi mitoitus tarkoittaa, että 20:tä vanhusta kohti pitää olla vähintään 12 työntekijää. Kaikki eivät kuitenkaan ole yhtä aikaa töissä, vaan he kiertävät eri vuoroissa ympäri vuorokauden.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) sanoi ennen kehysriihtä uskovansa, että vaikka minimi laskettaisiin lain tasolla, niin esimerkiksi aluehallintovirastot voisivat edelleenkin vaatia mitoituksen nostamista.

Valvontaviranomaiset eli aluehallintovirastot (avi) ja Valvira arvioivat yksityisen hoivakodin henkilöstömitoituksen riittävyyttä, kun palveluntuottaja hakee lupaa toiminnalleen. Arviointi perustuu kyseisen hoivakodin asiakkaiden palvelutarpeeseen.

Yksityisten hoitolaitosten toimiluvissa on tällä hetkellä määritelty, että mitoituksen tulee olla 0,65 tai sen yli, kertoo Hyvinvointiala HALI ry:n hoivajohtaja Arja Laitinen. Työnantajajärjestö Hyvinvointiala HALI ry edustaa palveluja tuottavia yrityksiä ja järjestöjä.

– Valvontaviranomaiset eli Valvira ja Avi nousevat tässä tosi suureen rooliin, eli laskevatko he mitoituksia sinne 0,6 vai edellyttävätkö he jatkossakin korkeampaa mitoitusta, sanoo Laitinen.

Laitisen mukaan kyseessä on iso asia, koska mitoitukseen varattu raha otetaan hyvinvointialueilta pois.

– Jos todellisuudessa se ympärivuorokautisen hoivan henkilöstömäärä ei laske, niin hyvinvointialueet ovat entistä vaikeammassa taloudellisessa tilanteessa.

Valtio hakee henkilöstömitoituksen laskulla ensi vuodesta alkaen 45 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä. Vuodesta 2028 alkaen vuosisäästöjä pitäisi kertyä 119 miljoonan euron verran.

Hallitus päätti myös, että vuoden 2028 alusta voimaantulevaksi tarkoitetusta 0,7 vähimmäismitoituksesta luovutaan kokonaan.

Hyvinvointialueille annetaan vähemmän rahaa, mutta niiden tulee kuitenkin tarjota tarvittavat palvelut.

Valviran ylitarkastaja Marja-Leena Lantto kertoo, että joissain tapauksissa lakisääteinen henkilöstön vähimmäismitoitus ei ole riittävä.

– Ei voi pelkästään tuijottaa sitä, että meillä säädetään jokin desimaali, vaikka 0,6, vaan täytyy lähteä siitä, että mikä on oikeasti asiakkaiden palveluiden tarve ja että siihen kyetään vastaamaan, kertoo Lantto STT:lle.

Iäkkäillä asiakkailla toimintakyky yleensä vähitellen heikkenee ja siten hoidon ja avun tarve lisääntyy. Toisaalta jos vanhus joutuu esimerkiksi keuhkokuumeen vuoksi sairaalaan, niin toimintakyky voi olla sairaalasta paluun jälkeen viikkojen ajan heikompi.

Mitoitusta arvioidaan jo rekisteröintivaiheessa, jos tulevien asiakkaiden toimintakyky on tiedossa, kertoo Lantto. Jos tietoa ei ole, niin uuden lain voimaantulon jälkeen rekisteröinti tehdään todennäköisesti uudella 0,6-mitoituksella.

Valvontaviranomaiset voivat arvioida mitoitusta myös myöhemmin, jos yksikön toimintaa valvotaan.

Iäkkäiden palvelut ovat hyvinvointialueiden vastuulla. Hyvinvointialueiden omavalvontaan kuuluu oman palvelutuotannon valvonnan lisäksi ohjata ja valvoa yksityisiä palveluntuottajia.

Tarvittaessa ympärivuorokautisen palveluasumisen toimintayksikköjä valvovat avit ja Valvira.

HALIn kanta on, että hoiva-avustajien määrää henkilöstömitoituksessa ei pidä vähentää.

– Jos mitoituksen lasku lähtee esimerkiksi niistä hoiva-avustajista, niin silloinhan se tarkoittaa sitä, ettei myöskään sote-henkilöstöä ei vapaudu esimerkiksi perusterveydenhuollon tehtäviin, sanoo Arja Laitinen.

Toisena asiana hän nostaa teknologiaratkaisut, kuten koneellisen lääkkeenjakelun ja turvarannekkeet, tulisi huomioida henkilöstömitoituksessa.

HALIn mukaan henkilömitoituksessa tulisi huomioida myös teknologiaratkaisut, kuten koneellinen lääkkeenjakelu ja turvarannekkeet.

– Ne on oikeastaan ainoat toimenpiteet, joilla se numeromuutos saadaan kääntymään pienemmiksi kustannuksiksi.

Hallitus kertoo kehysriihipäätöksissään, että se jatkaa hallitusohjelman mukaisesti hoivatyötä helpottavan ja potilasturvallisuutta lisäävän teknologian, kuten älylattioiden tai -rannekkeiden, ”inhimillisen hyödyntämisen mahdollistamista henkilöstömitoituksen laskennassa”.

Lue myös

Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla

Vähäinen tai huono uni on merkittävä terveysriski. Hyvä uutinen on, että uneensa voi...
9.7.2025 22:45

Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa

Pohjoismaiset ravitsemussuositukset 2023 ja Suomen kansalliset suositukset 2024 korostavat selvästi kasvispainotteista, kuitupitoista ja...
9.7.2025 21:45

Pian alkaa lämmetä – katso sähköyhtiön vinkit helteellä pärjäämiseen

Ruoanlaitossa kannattaa kuumana päivänä suosia vaikkapa mikroa tai raikkaita salaatteja
9.7.2025 21:00

Aihetunnisteet

henkilöstömitoitus kehysriihi sosiaali- ja terveysdenhuolto sote-palvelut vanhukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan
Uutiset | 8.7.2025 22:30
Kainuun prikaati on tarjonnut keskusteluapua yksikössä, jossa Mikkelin murhaepäilty palveli
Uutiset | 8.7.2025 11:26
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
Pian alkaa lämmetä – katso sähköyhtiön vinkit helteellä pärjäämiseen
Uutiset | 9.7.2025 21:00
Tutkimus: Raskauskomplikaatiot vaihtelevat alueellisesti
Uutiset | 9.7.2025 20:30
Raskaammat autot, kuoppaisemmat tiet, kuluneemmat renkaat – Autoilussa yhä useampia yhtäaikaisia riskitekijöitä
Uutiset | 9.7.2025 20:00
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Euroopan parlamentti hyväksyi kahden euron käsittelymaksun Temu-pakettien kontrolloimiseksi – EU:n alueelle saapuu 12 miljoonaa pienpakettia päivässä
Uutiset | 9.7.2025 16:28
Löytyvätkö keinot Englannin kanaalin siirtolaisvirran tyrehdyttämiseen?
Uutiset | 9.7.2025 16:01
Yritys heikentää laitaoikeiston valtaa ilmastolaissa kaatui EU-parlamentissa
Uutiset | 9.7.2025 16:00
Virasto varoittaa huijausmainosten terveysväitteistä: ”Laadusta, tehosta tai turvallisuudesta ei ole mitään tietoa”
Uutiset | 9.7.2025 14:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
Pian alkaa lämmetä – katso sähköyhtiön vinkit helteellä pärjäämiseen
Uutiset | 9.7.2025 21:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste