Grahn-Laasosen "Westend-malli" sai haukut oppositiolta – "Se porukka ei tarvitsisi enää lisää Kela-korvauksia"
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) esitys 65 täyttäneiden päästämisestä yksityislääkärille julkisen puolen noin 30 euron omavastuulla sai haukut oppositiolta lähetekeskustelussa.
SDP:n Aki Lindén sanoi puolueensa olevan sitä mieltä, että esityksen hinnalla eli 87 miljoonalla eurolla per vuosi saataisiin vaikuttavampaa ja kustannustehokkaampaa hoitoa käyttämällä se muulla tavalla.
Lindénin mukaan SDP ei vastusta yksityissektorin käyttöä, mutta samalla rahalla saisi hänen mukaansa esimerkiksi 350 omalääkäriä. Terveyskeskusten palkkatyönä toteutettuna saataisiin Lindénin mukaan kaksinkertainen määrä hoitokäyntejä verrattuna sata euroa per käynti maksavaan kalliiseen järjestelmään.
Keskustan Markus Lohi piti myönteisenä, että asiaa nyt kokeillaan, mutta sanoi ymmärtävänsä asiantuntijoiden voimakkaan kritiikin. Lohen mukaan kyseinen ikäluokka on juuri se, joka tarvitsee usein moniammatillista tiimiä tuekseen.
– Tässä on vain yleislääkärikäynnit. Edelleen, vaikka tässä Kela-korvataan näitä tutkimuksia, laboratoriotutkimuksia ja kuvantamista, niin se taso on vain puolet ja jää erittäin kovia kustannuksia. Tieto ei liiku näitten yksityisten ja hyvinvointialueiden välillä samalla lailla. Tässä tulee monia ongelmia.
Lohi olisi itse nähnyt parempana, että valtio olisi lähtenyt voimakkaammin kannustamaan omalääkärimallin ja ammatinharjoittajakokeilun käyttöönottoon koko Suomessa.
– Nyt tämä menee vähän niin kuin väärään suuntaan, valitettavasti.

Myös keskustan Anne Kalmari näki esityksen vievän pohjaa rahoitukselta, omalääkäritoiminnasta ja hoidon jatkuvuudesta.
– Se ohjautuu vääjäämättä — ainakin edellinen uudistus ohjautui — suhteutettuna väestöpohjaan pääasiassa Westendiin. Onhan se tietysti hyvä, että jos kaikki rahat ovat osakkeissa, niin saa vähän lisärahaa, että pääsee lääkärille käymään, mutta mielestäni se porukka ei tarvitsisi enää lisää Kela-korvauksia, Kalmari napautti.
Ministeri Grahn-Laasonen vakuutti, että esityksen tarkoitus on parantaa 65 vuotta täyttäneiden hoitoonpääsyä, eikä se ole pätkääkään julkiselta sektorilta pois.
– Kysymykseni kuuluukin, miten SDP tällaista esitystä vastustaa, miten salissa olevat keskustalaisetkin tätä vastustavat, vaikka se on kokeilu, jossa voidaan päästä tilanteeseen, jossa useampi pääsee nopeammin lääkäriin.
Grahn-Laasonen huomautti esimerkiksi keskustan purnanneen siitä, että esitykseen ei sisälly hoidon tarpeen arviointia.
– Yleisimpiä saamiani palautteita 65 vuotta täyttäneiltä eläkeläisiltä on se, että on vaikea päästä läpi terveyskeskukseen. Voi esittää kysymyksen, onko menty jopa liian pitkälle siinä portinvartijuudessa, että lääkäriin on kerta kaikkiaan Suomessa todella vaikea päästä.
Grahn-Laasonen sanoi, ettei siksi ymmärrä, miksi tällaista kokeiluakin vastustetaan. Hän huomautti SDP:n tosin Kela-korvausten nostonkin yhteydessä kannattaneen asiaa lopulta äänestyksessä.
– Arvelen, että tässä saattaa nyt käydä samalla tavalla.
Hallitus päästäisi 65 vuotta täyttäneet yksityiselle yleislääkärille julkisen terveydenhuollon asiakasmaksun suuruisella omavastuulla, eli noin 28 eurolla enintään kolme kertaa vuodessa. Omavastuuosuuden ylittävä määrä korvattaisiin Kela-korvauksilla palveluntuottajalle.
Yleislääkärin määräämistä laboratoriotutkimuksista ja näytteenotosta korvattaisiin puolet Kelan vahvistamasta enimmäishinnasta. Kokeilu kattaa yleisimmät tutkimukset, kuten esimerkiksi verikokeita, virtsatutkimukset, EKG:n ja keuhkokuvan.
Kokeilu alkaisi syyskuussa, ja korvauksen voisi saada kahdesta käynnistä loppuvuonna 2025.