Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”

31.10.2026 11:31
Lue lisää 
Fortum
Hallituksen puheenjohtaja Veli-Matti Reinikkala (istumassa vas.) ja toimitusjohtaja Markus Rauramo (oik.) energiayhtiö Fortumin ylimääräisessä yhtiökokouksessa Helsingin Kulttuuritalolla 23. marraskuuta 2022. (Kuva: Lehtikuva)

Fortumin yhtiökokous näytti vihreää valoa kiistellylle lainapaketille

STT–Liisa Kujala 23.11.2022 18:35, muokattu 23.11.2022 18:55
a– a+
Fortum

Energiayhtiö Fortumin yhtiökokous päätti hyväksyä valtion ja Fortumin sopiman enintään 2,35 miljardin euron rahoituspaketin yhtiön ylimääräisessä yhtiökokouksessa keskiviikkona Helsingissä. Päätös syntyi runsaan 90 prosentin ääniosuudella kokouksessa annetuista äänistä paikoin värikkään keskustelun päätteeksi.

Varsinaisesti yhtiökokous päätti suunnatun maksuttoman osakeannin järjestämisestä valtion sijoitusyhtiö Solidiumille, mikä etenkin tuntui harmittavan vähemmistöomistajia. Lainan koroksi on sovittu 14,2 prosenttia, mutta myös maksuton osakeanti on lainan ehtona. Sen seurauksena Solidium omistaa noin prosentin Fortumista.

Samalla Suomen valtion määräysvallassa olevien Fortumin osakkeiden määrä nousee 51,26 prosenttiin nykyisestä 50,76 prosentista, kun muiden osakkeenomistajien omistus laimentuu eli omistusosuus pienenee.

Itse kokous venyi yli nelituntiseksi, joskin suhteessa rauhalliseksi puhemaratoniksi. Järjestelyä vastusti esimerkiksi Fortumin toiseksi suurin osakkeenomistaja vakuutusyhtiö Ilmarinen, joka edustajansa välityksellä ilmoitti pitävänsä ehdotusta vähemmistöomistajien oikeuksien ja etujen vastaisena sekä osakkeenomistajien yhdenvertaisuusperiaatetta rikkovana. Ilmoitus kirvoitti yleisöltä raikuvat aplodit.

Ilmarisen edustaja Rami Vehmas arvioi, että Saksan valtion kanssa sovitun Uniper-kaupan myötä suurin epävarmuus Fortumin tulevaisuudesta ja rahoitusasemasta pieneni merkittävästi.

–  Ilmarinen on epäilemättä usean muun tahon ohella valmis osallistumaan yhtiön harkitseman lyhytaikaisen rahoitusfasiliteetin järjestämiseen ilman suunnattua maksutonta osakeantia, Vehmas sanoi.

Jo etukäteen tyytymättömyytensä järjestelyyn olivat ilmoittaneet myös muun muassa Suomen Osakesäästäjät, Suomen Pörssisäätiö ja S-Pankki. Esimerkiksi Pörssisäätiön edustaja Jesse Collin huomautti, että rahoituspaketin tuotto olisi erinomainen myös ilman osakekomponenttia ja järjestelyä on suunnatun maksuttoman osakeannin vuoksi vaikea pitää markkinaehtoisena.

Fortumin toimitusjohtaja Markus Rauramon mukaan rahoitusratkaisu on tuossa mittakaavassa paras mahdollinen, mitä Fortumille oli ja on edelleen tarjolla. Sopimuksen taustalla on energian hinnannousu kesän mittaan ja alkusyksyllä ennennäkemättömälle tasolle, mikä nosti myös energiayhtiön vakuusvaateita.

–  Ehdot ovat erittäin tiukat. Mutta meille Fortumissa elo-syyskuun vaihteessa kyse ei enää ollut korkojen minimoimisesta, kyse oli rahan saatavuudesta, markkinoiden luottamuksesta ja Fortumin aseman turvaamisesta merkittävänä markkinatoimijana, Rauramo sanoi.

–  Fortumin on varauduttava markkinaheilunnan ja epävarmuuden jatkumiseen, Rauramo jatkoi.

Hän korosti, että päätöksiä piti tehdä nopeassa aikataulussa, eikä Solidiumin lisäksi yhtään varmaa tämän luokan lainasopimusta ollut käytettävissä. Rauramo muistutti, että merkintäosakeanti vie aikaa kuten myös omaisuuden myyminen.

Pyyhkeitä kokouksessa sai vähemmistöomistajilta myös valtio-omistaja. Sen näkökulmaa toi finanssineuvos Maija Strandberg valtioneuvoston kansliasta. Hän painotti, että lainaehdot ovat markkinaehtoiset. Erityisesti haluttiin varmistaa se, ettei järjestely ole valtiontukisäädösten vastainen.

–  Lainaehdoista on neuvoteltu osapuolten kesken, Strandberg sanoi.

–  Fortum on ollut tässä asiassa aloitteellinen, ei lainanantaja.

Strandberg kertoi, että käytännössä laina piti järjestää yhden viikonlopun aikana.

Lue myös

Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö

Kainuun prikaatin henkilökuntaan kuuluva sotilas loukkaantui lauantaina aamupäivällä Kuhmossa sijaitsevalla Vuosangan ampuma- ja...
31.10.2026 13:56

Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi

Puolassa kärjistyneen sisäpoliittisen kriisin seurauksena presidentti Karol Nawrocki on kutsunut puolueiden edustajat koolle...
31.10.2026 12:57

Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää

CAS:n päätös päästää Venäjä mukaan kansainväliseen toimintaan sekoitti IIHF:n ja kisajärjestäjien kuviot.
31.10.2026 12:41

Aihetunnisteet

fortum Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Venäjän miehittämä Oleshky evakuoitiin Ukrainassa
Uutiset | 30.10.2026 12:25
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Mediat: Ukraina iski öljynjalostamoon ja elintarviketehtaaseen Venäjällä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uusimmat

Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Yrittäjägallup: Yrittäjät tukevat laajalti kotihoidon tuen säilyttämistä
Uutiset | 31.10.2026 12:34
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Puhelu Putinin kanssa oli mahdollisuus kuulla suoraan Venäjän johtajan näkemyksiä
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Ukrainan Oleshkysta evakuoituja saapui Valko-Venäjälle, kertoo maan uutistoimisto
Uutiset | 31.10.2026 10:46
Näihin kohteisiin kaupat ohjaavat pullonpalautuslahjoitukset – lahjoittajat aktivoituvat erityisesti jouluisin
Uutiset | 31.10.2026 10:30
Ukrainassa pelastajatkin ovat kohteita – Pavlo, 31, selvisi droonin lähiosumasta, kolme työtoveria ei
Uutiset | 31.10.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata