Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kaivosala

Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi

23.11.2025 8:01
Lue lisää 
Lentokentät
Kuvassa Kokkola-Pietarsaaren lentoasema Kruunupyyssä 12. lokakuuta 2020. (Kuva: Lehtikuva)

Finavia: Valtion pitäisi lopettaa maakuntalentojen ostaminen – "Ei ole kestävää"

Finavia näkee lentoasemaverkoston karsimisen kasvutoimena, vaikka maakuntien elinkeinoelämä on korostanut lentojen merkitystä talouskasvulle.
Suomenmaa–STT/Anni Keski-Heikkilä 13.1.2025 13:57, muokattu 13.1.2025 15:08
a– a+
Lentokentät

Lentoasemayhtiö Finavia esittää, että Suomen lentoliikenne palautettaisiin markkinaehtoiseksi. Tämä tarkoittaisi valtion maakuntalentojen ostopalveluliikenteen lopettamista. Finavia myös sanoo, että lentoasemaverkostoa voitaisiin optimoida eli karsia aitoa kysyntää vastaavaksi.

Tällä hetkellä valtio ostaa ostopalveluliikenteenä lennot Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kokkola-Pietarsaareen ja Kemi-Tornioon. Hallituksen päätöksellä lentoja ostetaan ainakin vuoteen 2026 asti. Valtio tukee myös lentoja Savonlinnaan ja Poriin.

Finavian toimitusjohtajan Kimmo Mäen mukaan pienten, vähäliikenteisten lentokenttien ylläpito tuo yhtiölle noin 20 miljoonan euron vuosittaiset tappiot.

– Se ei ole meidän näkökulmastamme kestävää, Mäki sanoi tiedotustilaisuudessa maanantaina.

Yhtiö otti asiaan kantaa julkaisemassaan lentoliikenteen trendiraportissa. Raportin mukaan lentoliikenteen toimintaympäristö on muuttunut useiden kriisien vuoksi ja Suomi on menettänyt asemansa Aasian ja Euroopan ihmis- ja tavaravirtojen risteyksenä.

Valtion tukemien maakuntakenttien matkustajamäärät kasvoivat viime vuonna hiukan verrattuna edellisvuoteen, mutta ovat edelleen kaukana koronavirusta edeltävästä ajasta.

Mäen mukaan lentomatkustaminen on muuttunut pysyvästi, eikä korona-aikaa edeltäneeseen tilanteeseen ole paluuta.

– Meidän täytyisi ymmärtää Suomessa tämä asia paremmin ja miettiä, miten voitaisiin saavuttaa kestävästi Suomen saavutettavuus ja kilpailukyky tulevaisuudessa.

Mäen mielestä Suomen sisäisessä liikenteessä pitäisi käyttää enemmän muita kulkumuotoja kuin lentämistä.

Finnair lopetti markkinaehtoiset lennot useille maakuntakentille juuri koronaviruspandemian myötä. Tämän jälkeen valtio alkoi ostaa lentoja niille ostopalveluliikenteenä.

Finavia näkee lentoasemaverkoston karsimisen kasvutoimena, vaikka maakuntien elinkeinoelämä on korostanut lentojen merkitystä talouskasvulle. LEHTIKUVA / VILLE MÄNNIKKÖ

Mäen mukaan pienten kenttien ylläpito vie yhtiöltä mahdollisuuksia kehittää esimerkiksi Rovaniemen kaltaisia kasvavia lentokenttiä. Pieniin kenttiin joudutaan investoimaan, vaikka matkustajia on vähän.

Lisäksi Mäki nosti esiin, että lentokonekapasiteettia on nyt käytössä reiteillä, joiden täyttöasteet ovat pieniä.

– Se syö lentoliikennejärjestelmän tehokkuutta. Sinne, missä on kysyntää, olisi ehkä enemmän lentokoneita allokoitavissa.

Mäki ei tiedotustilaisuudessa tarkentanut, mitä lentokenttiä mahdollisesti voitaisiin karsia. Hän korosti, että markkinaehtoista lentoliikennettä ei des pääse syntymään niin kauan, kun julkinen liikenne jatkuu.

– Oma mielipiteeni on se, että varmasti on alueita ja lentoasemia, joihin on mahdollista syntyä sellaista liikennettä.

Finavia käsittelee aihetta myös muistiossa, jonka se on toimittanut hallituksen talouskasvuhankkeelle. Hankkeessa etsitään Risto Murron johdolla toimia talouskasvun vauhdittamiseksi.

Finavia näkee lentoasemaverkoston karsimisen kasvutoimena, vaikka maakuntien elinkeinoelämä on korostanut lentojen merkitystä talouskasvulle.

– Optimaalisempi lentoasemaverkosto parantaisi palvelutasoa ydinkentiltä ja tarjoaisi maakunnista jopa enemmän lentoyhteyksiä, kun lentoasemien päällekkäiset toiminta-alueet eivät söisi toistensa kasvuedellytyksiä, kasvumuistiossa sanotaan.

Muistion mukaan resurssien sitominen maakuntakenttien ylläpitoon heikentää Suomen mahdollisuutta pärjätä lentoliikenteen kansainvälisessä kilpailussa.

Lue myös

Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio

Keskustan Lappeenrannassa viikonloppuna koolla ollut puoluevaltuusto toi vahvasti julki huolensa sosiaali- ja terveyspalvelujen...
23.11.2025 12:51

Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja

Viime vaaleja ennen ministeriöllä oli takataskussa monia käyttämättömiä sopeutustoimia, mutta nyt tilanne on toinen.
23.11.2025 10:01

Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille

Ryhmä senaattoreita sanoo Rubion kutsuneen rauhansuunnitelmaa Venäjän toivelistaksi – ulkoministeriö kiistää
23.11.2025 9:48

Aihetunnisteet

lentokentät lentoliikenne maakuntalentokentät Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkamassa Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste