Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tapahtuma-ala
Festivaalikesä näyttäisi olevan tulossa, mutta tapahtuma-ala haluaa varautua kaikkeen. Kuva Ruisrockista vuodelta 2019. (Kuva: Laura Ukkonen / Lehtikuva)

Festivaalien järjestäjillä on yhä uskoa festarikesän toteutumiseen

Musiikkifestivaalien peruutukset toista vuotta peräkkäin olisivat monille tapahtumille takaisku, mutta eivät kuolinisku.
STT-Sanna Raita-aho 14.3.2021 11:59, muokattu 14.3.2021 12:30
a– a+
Tapahtuma-ala

STT:n haastattelemat musiikkifestivaalien järjestäjät ovat yhä toiveikkaita siitä, että kesän festivaalit saataisiin järjestettyä suunnitellusti.

Helsingissä kesäkuulle kaavailtu Sideways-festivaali peruttiin hiljattain. Heinäkuun tapahtumat Seinäjoen Provinssi, Joensuun Ilosaarirock, Turun Ruisrock ja Pori Jazz kuitenkin kertovat, että festivaalien valmistelut ovat yhä käynnissä. Samaa kertoo myös muun muassa Raumanmeren Juhannusta ja Iskelmäfestivaalia järjestävä Nelonen Media Live.

Epävarmuus on kuitenkin suurta, ja tilannetta seurataan päivittäin.

–  Seuraamme mitä tapahtuu. Olemme valmiita tekemään tapahtuman täydessä mitassa, mutta varaudumme  myös muihin vaihtoehtoihin, sanoo Ruisrockin promoottori Mikko Niemelä.

Osa festivaaleista katsoo huhtikuun alun olevan kriittinen aikaraja.

–  Meidän oma takaraja päätökselle on maalis-huhtikuussa. Jos rokotetahti ei ole kiihtynyt eikä tautitilanne näytä helpottavan, joudumme itse tekemään päätöksen, että perummeko vai emme, sanoo Ilosaarirockin toiminnanjohtaja Niina Hattunen.

–  Kesä näyttää heikolta, mutta toistaiseksi ei ole määrä luovuttaa. Toivotaan, että viimeistään huhtikuussa saisimme näkymän kesän tilanteesta, sanoo taas Pori Jazzin toimitusjohtaja Miika Ranne.

Ranteen mukaan Pori Jazzin suunnitelma kuitenkin on, että festivaali pystyttäisiin tavalla tai toisella järjestämään edes pienemmässä mittakaavassa, vaikka isot yleisötapahtumat peruttaisiin.

Mahdollinen peruuntuminen jo toisena vuotena peräkkäin olisi isku festivaalien taloudelle. Kuinka iso, se riippuu monesta tekijästä.

–  Normaalina vuonna meidän liikevaihtomme on 4–5 miljoonan euron luokkaa, viime vuonna varsinainen liiketoiminta oli kokonaan poissa, sanoo Pori Jazzin Ranne.

Ruisrockin Niemelän mukaan tappiot jäivät viime vuonna melko maltillisiksi maksettujen tukien ansiosta.

–  Siksi me ja myös tapahtuma-alamme olemme olleet (valtion maksaman) tukiasian kanssa aktiivisia. Mahdotonta sanoa tarkkoja tappioita, mutta totta kai ne olisivat merkittäviä, hän sanoo.

Tukien lisäksi tappioiden suuruuteen vaikuttaa myös moni asia, kuten ajoitus. Festivaalijärjestäjät toivovat ennen kaikkea, että viranomaiset ilmoittaisivat mahdollisista rajoituksista ajoissa.

–  Se riippuu todella paljon siitä, koska saamme tiedon. Kulut juoksevat koko ajan, Niemelä sanoo.

–  Jos me jotain kaipaamme tässä tilanteessa, niin mahdollisimman avointa viranomaisviestintää. Meille on tärkeää kyetä hallitsemaan riskejä, ja se edellyttää sitä, että kaikki ajankohtainen tieto on meillä käytössä, sanoo Provinssin festivaalijohtaja Sami Rumpunen.

Hattunen huomauttaa, että Ilosaarirockin kaltaisen tapahtuman alasajo vie useamman kuukauden. Siksi tapahtuman peruminen vaatii huolellista puntarointia.

–  Olemme täysin omarahoitteinen, kuten moni muukin suurtapahtuma. Kysymys on, miten kauan meidän kassa kestää tätä odottelua, Hattunen sanoo.

–  Joudumme puntaroimaan riskien hallintaa. Sellaista katastrofia en johtajana voi päästää tapahtumaan, että vasta ovella peruisimme tapahtuman. Pitää laskea, mihin asti pystymme joustamaan, hän lisää.

Festivaalien järjestäjät sanovat, että vaikka festarit jäisivät kahdelta kesältä välistä, minkään festivaalin tulevaisuus ei ole vaarassa.

–  Jos ensi kesän tapahtumaa ei voida järjestää, siitä seuraa tietysti taloudellinen isku. En halua yksilöidä sitä euroissa, mutta festivaalin tulevaisuudesta pitkällä aikavälillä emme ole huolissamme, sanoo Provinssin Rumpunen.

–  Sellaista vaaraa ei ole, että Ruisrock olisi mennyttä, vakuuttaa festivaalin promoottori Niemelä.

Yleinen käytäntö festivaaleilla on, että viime vuonna ostetut liput voi käyttää tänä kesänä.

–  Valtaosa vuoden 2020 lipun ostaneista päätti pitää lipustaan kiinni. Puhutaan reilusti yli kahdesta kolmannesta lipun ostaneesta. Provinssin Rumpunen sanoo.

–  Uskomme, että tapahtumasektorilla on runsaasti patoutunutta kysyntää korona-ajan jälkeen.

Jos tämänkin kesän festivaalit peruuntuvat, niin viime tai tänä vuonna ostettua lippua voisi käyttää kesällä 2022. Festivaaleilla kuitenkin uskotaan, että lippuja riittäisi tässäkin tapauksessa myyntiin vielä ensi vuodelle.

Lue myös

Iranin vallankumouskaarti uhkaa Israelia ja Yhdysvaltoja "raivoisalla operaatiolla"

Iranin vallankumouskaarti sanoo aikovansa rangaista ankarasti maan korkeimman johtajan, ajatollah Ali Khamenein murhaajia. Vallankumouskaarti...
1.3.2026 11:35

Khamenein surma kirvoitti mielenosoituksia islamilaisissa maissa

Ali Khamenei oli paitsi Iranin ylin johtaja, myös hengellinen johtaja, joka edusti islamin shiialaista suuntausta.
1.3.2026 11:15

Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA järjestää maanantaina erityiskokouksen Iranista

Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA järjestää maanantaina erityiskokouksen Iraniin kohdistuvista Israelin ja Yhdysvaltojen iskuista. IAEA...
1.3.2026 11:10

Aihetunnisteet

festivaalit kesätapahtumat kulttuuri tapahtuma-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Iran vastasi Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin laajasti Lähi-idässä – sanoi antavansa ”opetuksen” Israelille ja Yhdysvalloille
Uutiset | 28.2.2026 11:58
Kaikkonen jyrähtää hallitukselle: Työttömyysturvan suojaosa pitää palauttaa pikaisesti
Uutiset | 27.2.2026 18:18
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Ranska: Naurettava provokaatio – ”Varsinkin jos juurisyy on venäläinen”
Uutiset | 27.2.2026 18:38
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

Iranin vallankumouskaarti uhkaa Israelia ja Yhdysvaltoja ”raivoisalla operaatiolla”
Uutiset | 1.3.2026 11:35
Khamenein surma kirvoitti mielenosoituksia islamilaisissa maissa
Uutiset | 1.3.2026 11:15
Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA järjestää maanantaina erityiskokouksen Iranista
Uutiset | 1.3.2026 11:10
Valtonen: Khamenein kuolema avaa mahdollisuuden muutokselle
Uutiset | 1.3.2026 9:29
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Nato-maassa varoitus yhteenotosta: ”Meillä on 3–5 vuotta aikaa”
Uutiset | 28.2.2026 21:03
Iran ja Israel ilmoittivat jatkavansa iskuja – Trump kehotti iranilaisia tarttumaan ”ainutlaatuiseen tilaisuuteen”
Uutiset | 28.2.2026 18:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iranin vallankumouskaarti uhkaa Israelia ja Yhdysvaltoja ”raivoisalla operaatiolla”
Uutiset | 1.3.2026 11:35
Khamenein surma kirvoitti mielenosoituksia islamilaisissa maissa
Uutiset | 1.3.2026 11:15
Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA järjestää maanantaina erityiskokouksen Iranista
Uutiset | 1.3.2026 11:10
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste