Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Naton pääsihteeri ylisti Trumpia maasta taivaaseen huippukokouksen alla

24.6.2025 17:46
Lue lisää 
Lapsen oikeuksien päivä
Jonna Könönen ja tytär Nella perheineen ovat saaneet tähän saakka nauttia Tornion kaupungin erityisjärjestelystä koulukyydeissä vuoroasuvien lasten kohdalla. Nyt tilanne muuttuu yhtä hankalaksi kuin muuallakin Suomessa. (Kuva: Maria Seppälä)

Eroperheiden koulukyydit eivät jousta – 11-vuotiaan Nellan arki vaikeutuu

Yhä useampi lapsi asuu vuorotellen molempien vanhempiensa luona, mutta Suomessa lähdetään siitä, että lapsella on vain yksi koti. Lainsäätäjät haluavat asiaan muutosta.
Meri Alaranta-Saukko 20.11.2016 14:20, muokattu 20.11.2016 14:35
a– a+
Lapsen oikeuksien päivä

Torniolainen Nella Uusitalo, 11 vuotta, on onnellisessa asemassa, sillä vanhempiensa erosta huolimatta hänellä on mahdollisuus asua vuorotellen sekä isän luona Tornion Arpelassa että äidin luona Tornion Vojakkalassa.

Järjestely on välttämätön, sillä Nellan äiti Jonna Könönen tekee kolmivuorotyötä hoitoalalla. Nella joutuisi olemaan paljon yksin kotona, jopa öitä, ellei hän voisi välillä asua isän uuden perheen kodissa.

Tähän saakka Tornion kaupunki on helpottanut järjestelyä myöntämällä Nellalle koulukuljetuksen Arpelan koululle molemmista osoitteista.

Sama oikeus on ollut kaikilla torniolaisilla vuoroasuvilla lapsilla.

– Se on ollut meille tosi iso asia, Könönen toteaa.

Erityisjärjestely kuitenkin lakkaa ensi vuoden alusta.

Könösen perheessä se tarkoittaa suurta epävarmuutta ja hankaluuksia arkeen.

Sama ongelma piinaa monia muitakin ympäri maan, sillä eroperheiden lasten jaettu asuminen on lisääntynyt nopeassa tahdissa.

1990-luvun alussa sosiaalitoimen vahvistamista lapsen asumista koskevista sopimuksista vain noin 1–2 prosenttia perustui vuoroasumiseen.

Viime vuonna jo 15 prosenttia perheistä päätyi avioerotilanteessa tähän ratkaisuun.

Ruotsissa peräti kolmannes erolapsista asuu vuorotellen kummankin vanhemman luona.

Yhden vanhemman perheissä Suomessa kasvaa tällä hetkellä yhteensä lähes 190 000 lasta.

Sitä ei ole tilastoitu, moniko heistä asuu jaetusti molempien vanhempien kodeissa. Joka tapauksessa asia koskee tuhansia lapsia.

Tutkijat ovat Suomessa olleet erimielisiä vuoroasumisen hyödyistä ja haitoista.

Yksimielisiä ollaan kuitenkin siitä, että lapsen kehityksen ja hyvinvoinnin kannalta tärkeintä on säilyttää eron jälkeen toimivat suhteet molempiin vanhempiin.

Tämä on myös lasten huollosta ja tapaamisoikeudesta annetun lain selkeä tavoite.

Yhden vanhemman perheiden liiton toiminnanjohtaja Heljä Sairisalo huomauttaa, että paitsi kansallinen lainsäädäntö, myös YK:n lapsen oikeuksien sopimus edellyttää lapsen edun ensisijaisuutta kaikkia päätöksiä tehtäessä.

– Jos lapsi ei voi koulukuljetuksen vuoksi asua toisen vanhemman luona, on syytä kysyä, toteutuuko lapsen etu.

Sairisalo pahoittelee sitä, että esimerkiksi pääkaupunkiseudulla koulukyydit hoituivat joustavasti kahdestakin osoitteesta, kunnes asia 2000-luvun puolivälissä vietiin oikeuden tutkittavaksi.

Jos lapsi ei voi koulukuljetuksen vuoksi asua toisen vanhemman luona, on syytä kysyä, toteutuuko lapsen etu.

Heljä Sairisalo

Korkein hallinto-oikeus katsoi, ettei kunnalla ole velvollisuutta järjestää maksutonta koulukyytiämuualta kuin lapsen virallisesta asuinpaikasta.

– Yhdellä päätöksellä kumottiin hyvä käytäntö, joka tuki kummankin vanhemman vanhemmuuden säilymistä ja vastuun jakautumista eron jälkeen, Sairisalo päivittelee ja toivoo lainsäätäjän tarttuvan viimein asiaan.

Yksinkertaisinta olisi, jos lapsi voisi virallisesti asua kahdessa osoitteessa.

Koska lapsi voi olla kirjoilla vain yhdessä paikassa, syntyy haasteita paitsi koulukuljetuksiin myös päivähoitoon.

Samoin lapsilisä maksetaan ainoastaan yhdelle vanhemmalle, eikä lapsen kanssa virallisesti eri osoitteessa asuva isä voi hyödyntää isyys- ja vanhempainlomia.

– Nämä ovat konkreettisia osoituksia siitä, ettei lainsäädäntö ole meillä pysynyt perheiden monimuotoistumisen tahdissa. Tämä asia pitää korjata, tuleva perheministeri, kansanedustaja Annika Saarikko (kesk.) toteaa.

Saarikko teki vuoroasuvien lasten koulukuljetuksista kirjallisen kysymyksen viime eduskuntakaudella.

– On tärkeää kaikin mahdollisin toimin tukea lapsen oikeutta molempiin vanhempiinsa, hän perustelee.

Kyse on käytännössä myös isien osallisuuden lisäämisestä, sillä edelleen yli 80 prosentilla erolapsista lähivanhempi on äiti.

Saarikko huomauttaa, että hallitusohjelmaan kirjattiin tavoitteeksi tukea perheitä erotilanteissa.

– Tarvitaan käytännön ratkaisuja. Ainakaan laki ei saisi estää lapsen ja vanhempien läheisen suhteen säilymistä.

Hallitus on sopinut 30 vuotta vanhan lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetun lain uudelleen tarkastelusta.

Siinä yhteydessä olisi luontevaa laittaa tämäkin asia kuntoon. Lakiuudistuksen etenemisestä ei tosin ole viime aikoina kuulunut mitään ainakaan julkisuudessa. Saarikko kannustaakin asiasta vastuullista oikeusministeri Jari Lindströmiä (ps.) etenemään asiassa ripeästi.

Kansanedustaja Aila Paloniemi (kesk.) huomauttaa, että taloudellisilla syillä kunnat eivät voi perustella käytäntöä tarjota koulukyytiä vain yhdestä osoitteesta.

Esimerkiksi Torniossa tätä varten oli varattu vuosibudjettiin 10 000 euroa.

– Sillä summalla kaupungin virkamiehet eivät tee edes yhtä ystävyyskuntavierailua, Jonna Könönen tuhahtaa.

Jäykistä käytännöistä kärsii eniten lapsi.

Aila Paloniemi

Paloniemi muistuttaa, että tukemalla perheitä arjen järjestämisessä ja läheisten ihmissuhteiden säilyttämisessä kunnat päinvastoin säästävät pitkällä aikavälillä.

– Jäykistä käytännöistä kärsii eniten lapsi. Säästöpaineet ovat kovat, mutta tällaiset ratkaisut eivät rahanmenoa hillitse.

Myöskään Sairisalo ei usko rahan olevan merkitsevä asia.

– Avioeroja ei ehkä edelleenkään hyväksytä. Siitä ei kuitenkaan saisi rangaista lapsia, hän sanoo.

Jonna Könönen asettelee bussipysäkillä reppua Nellan selkään.

– Kunpa järjestely olisi jatkunut vielä edes vuoden. Yläkoululainen pärjäisi jo enemmän itsekseen, hän huokaa.

Monen muun perheen kohdalla ongelma kuormittaa arkea senkin jälkeen.

Juttu on alun perin julkaistu Suomenmaan aikakauslehdessä 14.10.2016. Suomenmaan voit tilata täältä .

Lue myös

Tutkimus: Naton maine on Norjassa paljon korkeammalla tasolla kuin Suomessa ja Ruotsissa

Vastaavan suuntaisia eroja on myös kansalaisten luottamuksessa liittoumaan sekä halukkuudessa tukea sitä kriisitilanteissa
25.6.2025 0:01

Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys

Viime perjantaina pienessä keskiamerikkalaisessa valtiossa kuultiin suru-uutinen. Uutinen tosin ei ollut mitenkään odottamaton, sillä...
24.6.2025 22:30

Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus

Pohjois-Korea lähettää 6000 rakennustyömiestä ja sotilasta auttamaan Venäjällä sijaitsevan Kurskin alueen jälleenrakentamisessa, uutisoi...
24.6.2025 22:02

Aihetunnisteet

asuminen avioero lapsi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Iran ampui ohjuksia Israeliin – Israel vastasi heti
Uutiset | 23.6.2025 11:55
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Seuraavassa tukipaketissa Ukrainalle kotimaan teollisuuden puolustustarvikkeita
Uutiset | 23.6.2025 17:27
Raportti: Aasia käristyy
Uutiset | 23.6.2025 9:50
Qatar tyrmistyi Iranin tempauksesta
Uutiset | 24.6.2025 14:24
WHO nosti Suomen esiin varoittavana esimerkkinä
Uutiset | 24.6.2025 10:43
Israel aikoo rankaista Irania tulitauon rikkomisesta
Uutiset | 24.6.2025 11:14
Esko Aho pitää yhtä historian vaihetta huonosti kirjoitettuna – ”Uskallan väittää, että…”
Uutiset | 22.6.2025 14:00
Israel iski vankilaan Teheranissa
Uutiset | 23.6.2025 13:53
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Tutkimus: Naton maine on Norjassa paljon korkeammalla tasolla kuin Suomessa ja Ruotsissa
Uutiset | 25.6.2025 0:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Suomalaistutkimuksesta helpottava tieto: Aiheuttavatkin vain harvoin äkkikuolemia
Uutiset | 24.6.2025 21:30
”Kalastukseen on tänä vuonna kaksi mahdollisuutta” – vieraskalaa pyritään torjumaan
Uutiset | 24.6.2025 20:45
Kirjanpainajan parveilu jäänyt riskirajasta
Uutiset | 24.6.2025 20:12
Kaatavatko riippuvuudet Euroopan lääkehuollon? – Kaikkonen: Emme ole omavaraisia
Uutiset | 24.6.2025 18:59
Iranin puolisotilaallisten Basij-turvallisuusjoukkojen komentaja on kuollut Israelin eilisessä iskussa
Uutiset | 24.6.2025 18:33
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Euroopan puolustusteollisuuden nostaminen kuopastaan puhutti Haagissa
Uutiset | 24.6.2025 18:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Naton maine on Norjassa paljon korkeammalla tasolla kuin Suomessa ja Ruotsissa
Uutiset | 25.6.2025 0:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Apua Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen talouteen ja asukkaiden toimintakykyyn
Mielipide | 23.6.2025 14:52
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste