Elinkeinoelämän edustajat riemuitsevat Googlen jätti-investoinnista
Googlen suurinvestointi Suomeen saa elinkeinoelämältä iloisen vastaanoton.
Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) johtaja Sami Pakarinen kuvaa uutista hurmokselliseksi. Hän kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että investointi toisi Suomeen lisää verotuloja arviolta noin 1,5 miljardia euroa vuodessa.
EK:lta uutista kommentoivat myös toimitusjohtaja Minna Helle ja pääekonomisti Penna Urrila. Urrila pitää uutista osoituksena Suomen vahvasta kilpailukyvystä ja uskoo sen kannustavan investointeihin sähköntuotannossa.
Myös Helle nostaa esiin sähköntuotannon kehityksen tärkeyden. Hänen mukaansa datakeskukset ovat tällä hetkellä suuri mahdollisuus Suomelle. Hän peräänkuuluttaa myös ennakoitavaa investointiympäristöä.
– Yritykset tekevät miljardiluokan päätöksiä vuosikymmeniksi eteenpäin. Silloin verotuksen, sääntelyn ja lupaprosessien pitää antaa yrityksille luottamus siihen, että Suomeen kannattaa investoida myös huomenna, Helle kirjoittaa EK:n verkkosivuilla.
Myös Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen pitää Googlen investointipäätöstä erinomaisena uutisena. Hänen mukaansa investointi tuo paljon työtä yrittäjille ja vahvistaa elinvoimaa maakunnissa.
Danske Bankin ekonomisti Olavi Kaskisaari sanoo, että Suomen talouskasvu tulee kiihtymään selvästi suurinvestoinnin seurauksena.
– Pitkään heikosta suhdanteesta kärsineelle rakennusteollisuudelle investointi on tietysti iloinen uutinen, mutta on epäselvää, onko vaadittua osaamista tarpeeksi saatavilla Suomessa lähivuosina, hän sanoo pikakommentissaan.
Kaskisaari pitää perusteltuna huolta, jota mediassa on esitetty sähkön riittävyydestä ja hinnasta. Hänen mukaansa investointi nostaa sähkön kysyntää massiivisesti keskipitkällä aikavälillä, mikä johtaa sähkön hinnan nousuun.
– Kohoavat hinnat rasittavat sekä kotitalouksia että energiaintensiivistä teollisuutta. Toisaalta markkina reagoi hintasignaaliin, ja Googlen investointi luo edellytyksiä lisäinvestoinnille sähköntuotantokapasiteettiin, Kaskisaari sanoo.