Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Ulkomaat
Vasta noin 20 prosenttia Bulgarian vajaasta seitsemästä miljoonasta asukkaasta on saanut molemmat rokoteannokset, kun EU:n keskiarvo on noin 65 prosenttia. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Bulgarian rokotustahti laahaa pahasti perässä muita EU-maita – taustalla kansalaisten epäluulo viranomaisia kohtaan

Väärää tietoa rokotteista on levinnyt myös perinteisen median kautta.
STT 21.8.2021 14:00, muokattu 21.8.2021 14:07
a– a+
Ulkomaat

Samaan aikaan kun monissa EU-maissa jo selvä enemmistö väestöstä on saanut vähintään yhden koronarokoteannoksen, laahaa Bulgaria kaukana takana.

Vasta noin 20 prosenttia Bulgarian vajaasta seitsemästä miljoonasta asukkaasta on saanut molemmat rokoteannokset, kun EU:n keskiarvo on noin 65 prosenttia. Toiseksi huonoin tilanne EU-maista on Romaniassa, joka sekin on 32 prosentin osuudellaan selvästi naapurimaataan edellä.

Äskettäisen kyselyn mukaan yli 41 prosenttia bulgarialaisista kertoi, ettei aio ottaa koronarokotetta. Bulgarialaisten nihkeä suhtautuminen koronarokotuksiin on ollut nähtävillä jo pidempään.

–  Heti rokottamisen alusta lähtien olemme laahanneet viimeisellä sijalla, Bulgarian terveysministeri Stojtsho Katsarov sanoo.

Maiden alhainen rokotusinto näkyy muun muassa siinä, että esimerkiksi Suomeen on hankittu THL:n mukaan tehtaalta suoraan rokotteita, jotka olisivat olleet menossa Bulgarian ja Romanian EU-kiintiöihin.

Sofian keskustassa rokotuskeskus on puolenpäivän aikoihin lähes tyhjä. Keskuksen ulkopuolella lounastaan syövä rakennustyöntekijä Georgi Dragojev, 45, ei aio ottaa rokotetta.

–  En todellakaan! Mielestäni he vain levittävät paniikkia, hän sanoo.

–  Jos tämä koronavirus on olemassa ja saan sen, minä päihitän sen jollakin tavalla.

Kirjanpitäjä Katerina Nikolova, 39, puolestaan tuli rokotettavaksi, mutta sanoi, ettei päätös ollut helppo. Nikolovaa huoletti koronarokotusten nopeutettu testausvaihe.

Mikä sitten on syynä monien bulgarialaisten haluttomuuteen ottaa rokotusta? Gallup International -tutkimuslaitoksen Parvan Simeonovin mukaan bulgarialaisten epäluulo ja vastarinta eliittiä kohtaan on vahvaa, mikä näkyy epäluottamuksena viranomaisten jakamaan tietoon.

Terveysministeri Katsarovin mielestä osasyynä on bulgarialaisten alttius salaliittoteorioille.

Bulgariassa on viimeisen puolen vuoden aikana julkaistu erittäin paljon koronavirukseen liittyvää disinformaatiota. Osa salaliittoteorioista on muualtakin Euroopasta tuttuja, sosiaalisessa mediassa leviäviä teorioita esimerkiksi rokotettaviin asennettavista magneettisiruista.

Väärää tietoa on kuitenkin levinnyt myös virallisempien kanavien kautta. Esimerkiksi tv-haastatteluissa asiantuntijat ovat esittäneet valtavirtatieteestä poikkeavia tai oman asiantuntemuksensa ulkopuolelle meneviä näkemyksiä. Asiantuntijoiden ristiriitaiset näkemykset ovat hämmentäneet monia kansalaisia.

Yhtenä esimerkkinä on tartuntatautien apulaisprofessori ja Sofiassa sijaitsevan sairaalan koronayksikön johtaja Atanas Mangarov, joka on sanonut julkisuudessa, että rokotteet ja maskit eivät ole tarpeellisia koronavirusta vastaan. Sen sijaan Mangarov on mainostanut yrttiteetä hoitokeinona.

–  Medialla, sosiaalisella medialla, julkisuudessa esiintyvillä asiantuntijoilla ja muilla tahoilla on yhteinen vastuu rokotevastaisuudesta ja epäluottamuksesta rokotteiden tärkeyttä ja turvallisuutta kohtaan, sanoo mediatutkija Nelly Ognjanova.

–  Ei ole salaisuus, että tämä on myös osa Kremlin johtamaa hybridisotaa, Ognjanova viittaa venäläisten trollien rooliin disinformaation levittämisessä.

Bulgarialla on perinteisesti läheiset kulttuuriyhteydet Venäjään.

Bulgariassa on koko pandemian aikana todettu vajaat 440 000 tartuntaa ja yli 18 400 koronavirukseen liittyvää kuolemaa. Tartuntamäärät ovat todennäköisesti selvästi alakanttiin, sillä ilmaisia testejä on Bulgariassa saatavilla rajallisesti ja testausmäärät ovat Euroopan häntäpäätä. Moni kuitenkin uskoo sairastaneensa covid-19-taudin, mikä sekin on vaikuttanut rokotusintoon.

Kuolemantapauksia on kirjattu miljoonaa asukasta kohti vajaat 2 700, mikä on EU-maiden kärkikastia muun muassa Unkarin ja Tshekin jälkeen.

Viime viikkoina tartuntamäärissä on ollut monien muiden Euroopan maiden tavoin taas nousua, ja viimeisen viikon aikana päivittäisten tartuntojen määrä on kivunnut reilusti yli tuhanteen. Lukemat ovat vielä kaukana loppuvuoden 2020 ja alkukevään 2021 tartuntapiikeistä. Pelkona kuitenkin on, että viruksen deltamuunnos voi tehdä uudesta aallosta erittäin tuhoisan, koska Bulgarian rokotusaste on niin matala.

Lue myös

Viimeisiin koronavapaisiin kolkkiin luettu Palau kirjasi ensimmäiset tartunnat

Palaun saarivaltio Oseaniassa on kirjannut ensimmäiset koronavirustartunnat. Tartunta todettiin kahdella Guamilta tulleella matkustajalla....
21.8.2021 12:30

Aihetunnisteet

Bulgaria disinformaatio koronapandemia koronarokotteet Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:00, 14/02/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 83 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 06:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 15 Km/h 79 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 09:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 14 Km/h 73 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 12:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 54 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 15:0014/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 51 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste