Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos

21.1.2026 22:55
Lue lisää 
Koulutus
Ammatillisella koulutuksella on myös paljon yksityisiä järjestäjiä. (Kuva: Maria Seppälä)

Asiantuntija: Ammattikoulutusta on vaikea puristaa maakunnan kainaloon

Sami Korkala, Suomenmaa 25.11.2015 14:00, muokattu 26.11.2015 12:29
a– a+
Koulutus

Ammatillisen koulutuksen siirtämisestä maakuntahallintojen hoidettavaksi on väläytelty usealta taholta viime aikoina, kun pitkään odotettu sote-ratkaisu saatiin aikaan.

– Jos ammatillinen koulutus olisi yksinkertainen juttu, siitä olisi myös helpompi tehdä päätöksiä, ammatillisen koulutuksen asiantuntija Riikka Reina sanoo.

Hän työskentelee Ammattiosaamisen kehittämisyhdistyksessä ja vaikuttaa työkseen ammatillisen koulutuksen järjestäjien puolesta.

– Yleensä ottaen keskustelussa ammatillista koulutusta on yksinkertaistettu liikaa. Faktoina on esitetty muun muassa sellaisia asioita, että kuntayhtymät hoitavat ammatillisen koulutuksen kokonaan ja että kaikki opiskelijat olisivat peruskoulunsa päättäneitä nuoria.

Reina muistuttaa, että ammatillisen koulutuksen järjestäjistä kolme neljäsosaa on yksityisiä tahoja, kuten yhdistyksiä, osakeyhtiöitä ja säätiöitä.

– Monipuolinen järjestäjäverkko parhaiten mahdollistaa laadukkaan toiminnan eikä toiminnan ajaminen yhteen muottiin ole kansantaloudellisestikaan järkevää.

– Yksityisten rooli esimerkiksi ammatillisessa aikuiskoulutuksessa on merkittävä. Ja aikuiskoulutus taas on työvoimapoliittisestikin erittäin tärkeää.

Reina uskoo, että jos ammatillinen koulutus siirrettäisiin vuonna 2019 aloittaville maakuntahallinnoille, myös koulutuksen saavutettavuus huononisi nykyisestä.

– Tätä nykyä nuorelle löytyy yleensä ottaen helpommin lukio lähempää kuin ammattikoulu. Itsehallintoalueiden rajat eivät tuo vapaata hakeutumisoikeutta hyödyntävälle opiskelijalle mitään lisäetua verrattuna nykyiseen.

Maakunnilla voisi olla myös houkutus luopua vähemmän suosituista ja koulutusmielessä kalliiden alojen kuten metalli- ja luonnonvara-alan opetuksesta.

Lukio löytyy nuorelle yleensä lähempää kuin ammattikoulu.

Riikka Reina

Ammatillisen opetuksen rahoitusta leikattiin kaudella 2014–2017 viidennes. Suurin, 190 miljoonan leikkaus toteutetaan vuonna 2017.

Uusi ammatillista opetusta koskeva laki tulee voimaan vuoden 2018 alusta.

– Eli säästöt pitäisi tehdä vanhoilla laeilla. Eräs rehtori totesi osuvasti, että tässä pitää korjata käynnissä olevaa moottoria. Toivomme tietysti hallituksella huojennuksia tähän asiaan.

Koulutuksen järjestäjillä on iso vastuu leikata järkevästi.

– Luotan siihen, että he tiedostavat vastuunsa. Vaikka alueilta löytyykin viisautta koulutusasioissa, on hyvä että koulutuksella on ohjausmekanismi keskushallinnossa. Yhdessä koordinointi on tärkeää, etteivät kaikki tee samanlaisia linjauksia.

Esimerkiksi Etelä-Savossa kaikki järjestäjät ovat päättäneet luopua metallialan koulutuksesta.

AMK-puolella taas hammasteknikkokoulutuksesta luopui sen ainoa järjestäjä. Koulutuksen uudestaan käynnistämiseen toisella puolella Suomea tarvittiin ministeriön ohjausta.

Riikka Reina. (Kuva: Amke)

Joka tapauksessa ammatillisen opetuksen oppilaitosverkosto tulee harvenemaan lähivuosina. Reina haluaisi luonnollisesti pitää saavutettavuudesta kiinni.

– Asuntoloihin täytyisi panostaa, sillä ne ovat hyvä paikka nuorelle aloittaa itsenäistyminen. Aikuiskoulutuksessa taas etäopiskelua voi lisätä nykyisestä huomattavasti.

Hän uskoo, että yritysten ja ammatillista koulutusta järjestävien tahojen vuoropuhelua lisäämällä saadaan koulutus osumaan maaliin entistä paremmin.

– Ammatillinen koulutus on eniten kiinni työmarkkinoista. Lisäksi koulutuksia pitäisi voida yhdistää helpommin. Esimerkiksi tulevaisuudessa on tarvetta lähihoitajille, jotka osaavat robotiikkaa, Reina sanoo.

Hän kiittelee hallitusohjelmaa siitä, että jatko-opiskelu ammattikoulupohjalta on edelleen mahdollista vaikka tohtoriksi saakka.

– Se on hieno juttu, ettei opiskeluun tule jatkossakaan pussinperiä. Tällä maalla ei olisi sellaiseen varaa.

Ammatilliset erityisoppilaitokset kantavat isoa vastuuta siitä, että kaikille löytyy paikka työelämässä.

– Valtio luopui erityisoppilaitoksista vasta 2009 ja toiminnasta vastaavat nyt kuntien tai yksityisten omistamat korkean osaamisen oppilaitokset. Siirto maakunnille olisi paluuta tässä ratkaisussa.

Ammatillinen koulutus on paljon piilossa julkisesta keskustelusta, vaikka tällä hetkellä sen parissa opiskelee 300 000 suomalaista.

– Työnantajat, ammattiyhdistysliike ja edunvalvontajärjestöt ovat kuitenkin erittäin kiinnostuneita siitä, miten ammatillinen koulutus organisoidaan jatkossa, Reina sanoo.

Lue myös

SAK:n kysely: Joka kuudennella työpaikalla tehdään PEth-alkoholitestejä – yksi ala korostuu

Noin joka kuudennella eli 17 prosentilla SAK:n liittojen työpaikoista on luottamushenkilöiden mukaan tehty...
22.1.2026 14:20

Lähes 40 varusmiestä sai paleltumavammoja Jääkäriprikaatin harjoituksessa

Lapin jääkäripataljoonan 37 varusmiestä sai paleltumavammoja pelastautumisharjoituksessa tammikuun alkupuolella, tiedottaa Jääkäriprikaati.Viidellä varusmiehistä todettiin...
22.1.2026 14:12

Von der Leyen selviytyi EU-parlamentin luottamusäänestyksestä

Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sai torstaina EU-parlamentin luottamuksen äänestyksessä, joka koski...
22.1.2026 14:03

Aihetunnisteet

ammattikoulutus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

SAK:n kysely: Joka kuudennella työpaikalla tehdään PEth-alkoholitestejä – yksi ala korostuu
Uutiset | 22.1.2026 14:20
Lähes 40 varusmiestä sai paleltumavammoja Jääkäriprikaatin harjoituksessa
Uutiset | 22.1.2026 14:12
Von der Leyen selviytyi EU-parlamentin luottamusäänestyksestä
Uutiset | 22.1.2026 14:03
Trump sai ”rauhanneuvostonsa” –”Maailma on rikkaampi, turvallisempi ja rauhanomaisempi”
Uutiset | 22.1.2026 13:56
Nurmijärvelle kaavaillaan miljardiluokan datakeskusta – voi työllistää jopa 700 ihmistä
Uutiset | 22.1.2026 13:32
Hyvinvointialueiden työhyvinvointi on parantunut – työstressi helpottanut koronavuosista
Uutiset | 22.1.2026 13:31
Valtatie 26:lla usean ajoneuvon onnettomuus Luumäellä – liikenne poikki
Uutiset | 22.1.2026 13:07
Muuramessa voimassa laaja veden keittokehotus
Uutiset | 22.1.2026 12:53
Saksan Merz tyytyväinen Trumpin Grölanti-lupaukseen
Uutiset | 22.1.2026 12:44
Lähteet: Vuoden 1951 sopimus Grönlannista aiotaan neuvotella uusiksi
Uutiset | 22.1.2026 12:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:21, 22/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0022/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.2 mm 20% 15 Km/h 88 % 988 hPa 0 mm/h
Today 18:0022/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.5 mm 50% 18 Km/h 87 % 987 hPa 0 mm/h
Today 21:0022/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 90 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 8 Km/h 90 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 12 Km/h 95 % 988 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
SAK:n kysely: Joka kuudennella työpaikalla tehdään PEth-alkoholitestejä – yksi ala korostuu
Uutiset | 22.1.2026 14:20
Lähes 40 varusmiestä sai paleltumavammoja Jääkäriprikaatin harjoituksessa
Uutiset | 22.1.2026 14:12
Von der Leyen selviytyi EU-parlamentin luottamusäänestyksestä
Uutiset | 22.1.2026 14:03
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste