Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
EU
Mepit Eero Heinäluoma ja Elsi Katainen pitävät EPP-ryhmän toimintaa huolestuttavana. Kuvassa mielenosoittaja vastusti Mercosur-sopimusta mielenosoituksessa Strasbourgissa 20. tammikuuta 2026. (Kuva: Euroopan parlamentti / Jari Laukkanen / AFP-Lehtikuva)

"Absurdia" – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä

Pauliina Pohjala 24.1.2026 8:00, muokattu 26.1.2026 8:33
a– a+
EU

Äärioikeistosta ei löydy ratkaisuja Euroopan ongelmiin, varoittavat europarlamentaarikot Elsi Katainen (kesk.) ja Eero Heinäluoma (sd.).

He katsovat, että Euroopan parlamentin suurin ryhmä, kokoomuksen emopuolue EPP on jo liian lähellä laitaoikeistoa. Sen pitäisi palata takaisin keskilinjalle, korostaa Katainen.

– Euroopan historia on opettanut, mihin äärimmäinen vastakkainasettelu ja ihmisten jaottelu voivat pahimmillaan johtaa, hän huomauttaa.

Heinäluoman mielestä EU:n suuntaa pitää ohjata unionin arvoilla eli demokratialla, oikeusvaltiolla, sosiaalisella oikeudenmukaisuudella ja kestävällä taloudella.

– Kokoomuksen euroryhmältä olisi odottanut selkeämpää rajanvetoa suhteessa äärioikeistoon sekä uskollisuutta eurooppalaiselle yhteistyölle, ei sen rapauttamista.

Heinäluoma pitää EPP:n toimintaa erityisen huolestuttavana nyt, kun unioni haastetaan niin idästä kuin Atlantin takaa.

Maltillisten voimien yhteistyö EU:ssa on kriisissä. Parlamentin maltilliset ryhmät pitivät pitkään poissuljettuna yhteistyötä laitaoikeiston kanssa. Tällä vaalikaudella EPP on kuitenkin livennyt tästä perinteestä.

EPP on tehnyt yhteistyötä perussuomalaisten euroryhmän ECR-ryhmän kanssa, mutta se on muodostanut tapauskohtaisia enemmistöjä myös radikaalimpien Euroopan patrioottien sekä Saksan äärioikeistolaisen Afd-puolueen ESN-ryhmän kanssa.

EPP:n puheenjohtaja Manfred Weber antoi äskettäin pysäyttävän haastattelun Politicolle.

Weberin mukaan vuoden 2024 eurovaalit olivat selvä tilaus entistä oikeistolaisemmalle politiikalle, ja EU:n perinteisten keskustavoimien pitäisi toimia äänestäjien tahdon mukaisesti.

Weber vaati, että keskustan euroryhmä Renew Europe sekä sosialistien ja demokraattien S&D-ryhmä tulisivat oikeistolaisemmalle linjalle esimerkiksi maahanmuutossa ja ympäristöasioissa.

EPP-pomo kertoi olevansa edelleen kiinnostunut yhteistyöstä keskustavoimien kanssa, mutta hän arvioi populistien kannatuksen laskevan vain, jos perinteiset puolueet ryhtyvät hoitamaan heidän ajamiaan asioita.

Katainen ja Heinäluoma ihmettelevät EPP-pomon näkemyksiä.

Eurooppa on kyllä joissain kysymyksissä oikeistolaistunut, mutta kehitys ei ole yksiselitteinen, he arvioivat.

Oikeistolaistuminen näkyy erityisesti pyrkimyksessä hyvinvointiyhteiskunnan alasajoon, väestöryhmien vastakkainasettelussa sekä vihreän siirtymän vastustamisessa, Heinäluoma toteaa.

– Samalla on kuitenkin tärkeää huomata, että enemmistö eurooppalaisista tukee yhä vahvaa sosiaaliturvaa, työntekijöiden oikeuksia ja ilmastotoimia, kunhan päätökset tehdään oikeudenmukaisesti ja kansalaisia kuullen, hän sanoo.

Laitaoikeistosta on noussut väkeviä kannanottoja Venäjän presidentin Vladimir Putinin ja Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin puolesta. Ukrainan tukemista on puolestaan vastustettu lujasti, Elsi Katainen havainnollistaa.

– Pitää kuitenkin muistaa, että kolmen laitaoikeistoryhmän keräämä äänimäärä vastaa noin neljännestä äänistä. Eurooppa-myönteiset ryhmät ovat siis keränneet reilusti yli puolet annetuista äänistä, joten tehdyn politiikan tulisi edustaa ensi sijassa sen mukaista ajattelua.

EPP:n puheenjohtaja Manfred Weber on peräänkuuluttanut oikeistolaisempaa EU-politiikkaa. Kuva: Dr. Frank Gaeth / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Kataisen mielestä on ”absurdia”, että Weber alkaa pakkosyöttää muille ryhmille ja puolueille omaa ”häilyvää ideologiaansa”.

– Ihmisten huolet tulee ottaa vakavasti ja epäkohtiin tulee puuttua, mutta ratkaisut eivät löydy äärinationalismista ja hajottamisen mentaliteetista.

Heinäluoman mukaan kokoomuksen euroryhmä näyttää hyväksyneen puheenjohtajansa ajattelun varsin kritiikittömästi.

– Se on huolestuttavaa, koska EPP:n viimeaikainen linja on vienyt Eurooppaa pois perinteisestä arvopohjaisesta keskustaoikeistosta kohti tilannekohtaista yhteistyötä äärioikeiston kanssa.

Kokoomuksen euroryhmältä olisi odottanut selkeämpää rajanvetoa suhteessa äärioikeistoon.

Eero Heinäluoma

Heinäluoman mielestä on selvää, etteivät sosialidemokraatit hae vastauksia ihmisten huoliin oikeistopopulismin työkalupakista.

– Myönnytykset äärioikealle tekevät Euroopasta vain heikon ja vaikutusvallattoman, hän sanoo.

Elsi Katainen ei kutsuisi demarien, liberaalien ja EPP:n perinteistä liittoumaa murentuneeksi, mutta liitoksissaan natisevaksi kylläkin.

– Keskiryhmän heikentymisen myötä Renew’llä ei ole entisenkaltaista vaa’ankieliasemaa, ja EPP hakee aika röyhkeästi tukea salin molemmilta äärilaidoilta, mistä vain tukea omille hankkeilleen on milloinkin saatavissa, hän kuvaa.

Heinäluomakin sanoo, että liittouma on selvästi heikentynyt, ja vastuu siitä on pitkälti EPP:llä.

– Pidemmällä aikavälillä EPP:n toiminta uhkaa koko unionin toimintakykyä ja vakautta.

Elsi Katainen jakaa kuitenkin osin Weberin ajatuksen siitä, että vihreä siirtymä on mennyt liian pitkälle.

– Ympäristöpolitiikan osalta muutos on osittain tervetullutta. Nyt halutaan yksinkertaistamista ja irtiottoa viime kauden vihreän siirtymän monesti äärimmäisestä lainsäätelytsunamista; joitain lakihankkeita on peruttu ja loivennettu.

Katainen myös näkee, että Euroopan ja Suomen ikääntyminen vaatii realismia, eli osaavaa ja motivoitunutta työvoimaa myös Euroopan ulkopuolelta.

– Se ei tietenkään tarkoita, että kaikki ovat tervetulleita, sillä maahanmuuttajan status, motiivit ja taustat on otettava huomioon, Katainen linjaa.

Hänen mukaansa laittomasti maassa oleskelevat tulee voida karkottaa, mutta samalla kotouttamista, kielenopetusta ja työnteon edellytyksiä pitää parantaa.

Lue myös

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa

Ensimmäinen maailmansota tunnetaan etenkin länsirintaman kuvastosta, jossa joukot etenevät mutaisista juoksuhaudoista mutaisille ei-kenenkään-maille...
25.6.2026 22:00

Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen

Koiran kanssa on syytä olla varovainen vesillä. Vaikka koira tiedetään uimataitoiseksi eläimeksi, pelastusliivit...
25.6.2026 21:30

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

”Taantuma tarkoittaa sitä, että naapurisi menettää työpaikkansa. Lama tarkoittaa sitä, että sinä menetät...
25.6.2026 21:15

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Munaxin sopimustuottajan tilalla aiempaa laajempia salmonellaepäilyjä
Uutiset | 25.6.2026 17:37
Lakiesitys helpottaisi deaktivoitujen ja pysyvästi ampumakelvottomien aseiden säilytystä
Uutiset | 25.6.2026 17:31
Israel sanoo vetävänsä joukkonsa Libanonista vasta sen jälkeen kun Hizbollah on riisuttu aseista
Uutiset | 25.6.2026 17:24
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste