Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Hirvijahti käyntiin koko maassa lauantaina

9.10.2026 18:03
Lue lisää 
Kotimaa
Hyvää mopomiittiä ei tarvitse järjestää poliisilta piilossa, poliisi toteaa. (Kuva: Samuli Vänttilä)

2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa

Pauliina Pohjala 2.10.2026 21:56, muokattu 3.10.2026 11:40
a– a+
Kotimaa

Viime kuukausina puhuttaneet mopomiitit näkyvät myös vakuutusyhtiö Ifin korvaamissa mopoiluvahingoissa. Vahinkoilmoituksissa toistuvat keuliminen, liian suuri tilannenopeus ja muu liikenteeseen kuulumaton riskinotto.

Viime aikoina erilainen riskikäyttäytyminen on Ifin mukaan korostunut ilmoitetuissa vahingoissa voimakkaasti. Syksyn edetessä pimeys ja vaihtuvat säät lisäävät riskejä entisestään. 

Mopoiluvahingot ovat Ifin tilastojen mukaan kuitenkin vähentyneet 20 prosenttia viimeisen viiden vuoden aikana.

Mopoilun suosio ei näytä Suomessa hiipuvan. Siihen vaikuttaa se, että vuosina 2010 ja 2011 syntyneet, 2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä.

Suomessa on Traficomin tilastojen mukaan liikennekäytössä tällä hetkellä noin 113 000 mopoa.

Yleisimmät mopoiluvahingot ovat kaatumisia ja tieltä suistumisia. Seuraavaksi eniten sattuu törmäyksiä toisen ajoneuvon kanssa. Törmäyksissä mopoilija loukkaantuu lähes poikkeuksetta vähintään lievästi.

– Mopoilijoiden kaatumiset ja tieltä suistumiset tapahtuvat useimmiten pienillä ja syrjäisillä kaduilla sekä teollisuusalueilla, joissa ajamiseen liittyy helposti kokeilunhalua ja riskinottoa porukalla kokoonnuttaessa, ajoneuvovakuutusten tuotepäällikkö Mikael Tervonen Ifistä sanoo tiedotteessa.

– Monia vahinkoja selittävät lisäksi mopon kuntoon liittyvät puutteet, kuten kuluneet renkaat, heikkokuntoiset jarrut tai mopon virittäminen.

Suurin osa Ifin korvaamista mopoiluvahingoista on henkilövahinkoja. Loukkaantuneet ovat useimmiten 15–16-vuotiaita, joille ajokokemusta on kertynyt vasta vähän.

Yleisimpiä vammoja ovat erilaiset ihovauriot, palovammat sekä nilkan ja jalkaterän alueen murtumat. Vakavat pää- ja selkärankavammat ovat onneksi harvinaisia.

Ifin havaintojen mukaan yhteistä henkilövahingoille on asianmukaisten ajovarusteiden puuttuminen tai niiden puutteellinen käyttö.

– Mopoa ajetaan usein lenkkarit jalassa, jolloin kaatuessa sattuu helposti erilaisia, usein vakaviakin jalkaterä- ja nilkkavammoja. Päävammoihin johtaneissa onnettomuuksissa puolestaan kypärän remmi ei tyypillisesti ole ollut tarpeeksi kireällä, jolloin kypärä on päässyt liikkumaan törmäyksessä, kertoo Tervonen.

Poliisi on halunnut lisätä vuoropuhelua nuorten kanssa toteamalla, että mopot, kaverit ja yhteinen tekeminen kuuluvat nuoruuteen.

Kaakkois-Suomen poliisi kertoo suhtautuvansa nuorten järjestämiin mopomiitteihin myönteisesti ja haluavansa olla tukena niiden suunnittelussa, jotta kokoontumiset voidaan järjestää turvallisesti ja sujuvasti.

– Mopomiitit kokoavat nuoria yhteen, tarjoavat mahdollisuuden tavata muita samanhenkisiä ihmisiä ja parhaimmillaan luovat hyvää yhteishenkeä. Kivaa saa olla – eikä hyvää mopomiittiä tarvitse järjestää poliisilta piilossa, poliisi tiedottaa.

Hyvin järjestetyssä miitissä huomioidaan myös sivulliset, poliisi toteaa.

– Mopolla temppuilu tai muu näyttävä ajaminen ei kuulu yleiselle tielle tai liikenteen sekaan, vaan sille on oltava turvallinen ja tarkoitukseen sopiva alue. Tällaisen toiminnan järjestäminen voi edellyttää alueen omistajan lupaa, pelastussuunnitelmaa, liikennejärjestelyjä, alueen sulkemista muulta liikenteeltä sekä tarvittaessa liikenteenohjaajia.

Poliisi muistuttaa, että liikenteessä on noudatettava sääntöjä, eikä sivullisille saa aiheuttaa tarpeetonta vaaraa tai kohtuutonta häiriötä.

– Mopomiitit ovat parhaimmillaan juuri sellaista, mitä nuorten vapaa-ajassa tarvitaan: kavereita, yhteistä kiinnostuksen kohdetta ja yhdessä tekemistä. Poliisin tavoite ei ole viedä tätä iloa ja yhteisöllisyyttä pois.

Lue myös

Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä

Kun mökki jää kuukausiksi ilman säännöllistä valvontaa, syksyllä tehdyt valinnat ratkaisevat pitkälti sen...
9.10.2026 22:55

Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä

Moni tietää tunteen, kun joku tuoksu tuo elävästi mieleen tilanteen menneisyydestä. Hajumuistot ovatkin...
9.10.2026 22:07

Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus

Asiantuntijan mukaan tietyissä pihapiirin paikoissa on erityinen vaara myyräkuumeen leviämiselle
9.10.2026 21:45

Aihetunnisteet

Kotimaa Liikenne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä
Uutiset | 9.10.2026 22:55
Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä
Uutiset | 9.10.2026 22:07
Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus
Uutiset | 9.10.2026 21:45
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Kainuussa tulivat jo syksyn ensimmäiset lumisateet – Mutta ensilumesta ei silti voida vielä puhua
Uutiset | 9.10.2026 18:54
Virolahden poliisitehtävästä tuli lisätietoa: sotilasräjähteitä, erityisen vaarallisia ammuksia, luvattomia aseita
Uutiset | 9.10.2026 18:35
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
SAK esittää reippaita korotuksia pienituloisten ansiosidonnaiseen
Uutiset | 9.10.2026 18:22
Venäjän iskut Ukrainan sähköverkkoon aiheuttivat laajoja vaurioita – Zelenskyi: Korjataan ympäri vuorokauden
Uutiset | 9.10.2026 18:09
Hirvijahti käyntiin koko maassa lauantaina
Uutiset | 9.10.2026 18:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä
Uutiset | 9.10.2026 22:55
Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä
Uutiset | 9.10.2026 22:07
Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus
Uutiset | 9.10.2026 21:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste