Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuus

Tekoäly | Tiedustelupomo soittaa hälytyskelloja: Uhkana uudet biologiset aseet

13.10.2026 21:04
Lue lisää 
Lukijalta
"Sosiaali- ja terveydenhuollossa lähihoitaja työskentelee usein hyvin itsenäisesti ja lähellä asiakkaan tai potilaan arkea", kirjoittaa Päivi Inberg. (Kuva: Maria Seppälä)

Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa

Päivi Inberg 2.10.2026 15:39, muokattu 2.10.2026 15:39
a– a+
Lukijalta

Lähihoitaja on sosiaali- ja terveydenhuollon nimikesuojattu ammattihenkilö, jonka osaamisen ja ammattioikeuden tulee olla selkeästi tunnistettavissa ja tarkistettavissa riippumatta siitä, työskenteleekö hän sosiaali- vai terveydenhuollossa. Todellisuus on, että tällä hetkellä lähihoitajien rekisteröintivaatimuksissa on suuria eroja.

Sosiaalihuollossa, kuten ikäihmisten palveluissa kotihoidossa tai ympärivuorokautisessa palveluasumisessa, lähihoitajan nimikkeen käyttö edellyttää rekisteröitymisen Lupa- ja valvontaviraston ylläpitämään Suosikki-rekisteriin.

Lähihoitajan tehtäviin voidaan kuitenkin palkata myös rekisteröimätön henkilö, jos työnantaja arvioi hänen osaamisensa riittäväksi. Rekisteröimätön henkilö ei tällöin ole sosiaalihuollon ammattihenkilö, eikä kuulu ammattihenkilövalvonnan piiriin, mikä voi aiheuttaa asiakasturvallisuusriskin.

Terveydenhuollossa, eli terveyskeskuksissa ja sairaaloissa, sen sijaan kuka tahansa sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon suorittanut voi käyttää lähihoitajan ammattinimikettä ilman rekisteröintiä terveydenhuollon vastaavaan Terhikki-rekisteriin.

Myös terveydenhuollossa enemmistä työnantajista vaatii rekisteröintiä, mutta laki ei sitä vaadi eikä käytäntö näin ollen ole yhtenäinen.

Yhtenäinen rekisteröinti on perusteltua. Saman tutkinnon suorittaneet ja samassa ammatissa työskentelevät eivät saisi olla rekisteröinnin suhteen eri asemassa. Yhdenmukainen rekisteröinti tekee kaikkien lähihoitajien ammattioikeuden näkyväksi.

Julkisista keskusrekistereistä kuka tahansa voi tarkistaa ammattihenkilön voimassa olevan ammattioikeuden ja mahdolliset ammatinharjoittamisoikeuden rajoitukset. Tämä helpottaa työnantajan vastuuta ammattioikeuksien tarkistamisessa ja tukee samalla viranomaisvalvontaa.

Lisäksi sosiaali- ja terveydenhuollossa lähihoitaja työskentelee usein hyvin itsenäisesti ja lähellä asiakkaan tai potilaan arkea. Siksi potilaalla ja tämän omaisilla on oltava luottamus siitä, että häntä hoitavan lähihoitajan koulutus ja ammattioikeus ovat kunnossa.

Terveydenhuollon ammattihenkilölaki tulisi muuttaa rekisteröinnin suhteen nykyisen sosiaalihuollon ammattihenkilölain mukaiseksi.

Tällöin nimikesuojatun ammattinimikkeen käyttöoikeuden edellytyksenä myös terveydenhuollossa olisi, että henkilö on merkitty ammattihenkilöiden keskusrekisteriin nimikesuojattuna ammattihenkilönä.

Lähihoitajan näkökulmasta kyse on lopulta yksinkertaisesta asiasta: yhden tutkinnon ja yhden ammattinimikkeen tulisi tarkoittaa myös yhdenmukaista ammattihenkilöasemaa ja rekisteröintiä koko sosiaali- ja terveydenhuollossa.

SuPer on myös esittänyt lähihoitajan ammattinimikkeen siirtämistä sosiaali- ja terveydenhuollon laillistettuihin ammattihenkilöihin.

Laillistaminen vahvistaisi asiakas- ja potilasturvallisuutta sekä työturvallisuutta, ja tekisi näkyväksi lähihoitajien vahvan koulutuksen, ammattitaidon ja keskeisen aseman sosiaali- ja terveydenhuollossa.

Päivi Inberg
SuPerin puheenjohtaja




Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista

Valtiovarainministeriön (VM) virkamiehet ehdottavat, että vanhuuseläkeikää nostettaisiin 70 vuoteen vuodesta 2032 alkaen. Työterveyslaitoksen...
13.10.2026 13:40

Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?

Datakeskusbuumi näyttää Suomessa jatkuvan, eikä maan hallitus näytä sille jarrua laittavan. On esitetty...
13.10.2026 12:16

Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?

Nyt jos koskaan on päättäjiemme aika pysähtyä miettimään, onko datakeskusten perustamisen vauhti liian...
13.10.2026 12:06

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Zelenskyi: Ukraina vastaa, jos Venäjä ei suostu energiatulitaukoon – Venäjä ei kommentoi
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

OP Pohjola ennakoi Suomelle tasaista kahden prosentin kasvutahtia tälle ja ensi vuodelle
Uutiset | 14.10.2026 0:02
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Historia | Varsovan radiomasto oli maailman korkein rakennelma ja sosialistinen ihme – loppu tuli sekunneissa
Uutiset | 13.10.2026 21:15
Hiihtotähdeltä paljastus: Voitti olympiakultaa, vaikka kärsi ikävästä vammasta
Uutiset | 13.10.2026 21:05
Tekoäly | Tiedustelupomo soittaa hälytyskelloja: Uhkana uudet biologiset aseet
Uutiset | 13.10.2026 21:04
Eurooppaministeri Strand: Suomi kaipaa yhä lisäleikkauksia EU:n budjettiesitykseen
Uutiset | 13.10.2026 18:57
Purra: Neuvottelupaketissa ei ole bensan hintaan vaikuttavia toimia
Uutiset | 13.10.2026 18:40
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
OP Pohjola ennakoi Suomelle tasaista kahden prosentin kasvutahtia tälle ja ensi vuodelle
Uutiset | 14.10.2026 0:02
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista
Mielipide | 13.10.2026 13:40
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste