Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 

BBC: Brittifregatti kertoi äänitteellä Stena Imperolle, ettei sen kulkua voida estää – Iran kehoitti tankkeria vaihtamaan suuntaa hetkeä ennen kiinniottoa

Iran: Kiinniotetun tankkerin tutkinnan nopeus riippuu miehistön yhteistyöstä
STT–ARTTU MÄKELÄ 21.7.2019 14:31, muokattu 21.7.2019 14:36
a– a+
Iran

BBC:n mukaan meriturvallisuuteen keskittyvä brittifirma Dryad Global on saanut haltuunsa äänitteen, johon on tallentunut Iranin haltuunottaman Stena Impero -tankkerin, Iranin asevoimien alusten ja Britannian kuninkaallisen laivaston aluksen välinen viestinvaihto.

Iranilainen alus kehottaa äänitteellä alusta, jonka oletetaan olevan Britannian lipun alla purjehtiva Stena Impero -tankkeri, kääntämään kulkusuuntaansa. Äänitteellä kuultava radioliikenne äänitettiin vain hetkeä ennen kuin vallankumouskaarti nousi alukseen.

BBC:n mukaan HMS Montrose -fregatti tunnistautuu äänitteellä ja kertoo Stena Imperolle, ettei sille voida tehdä mitään.

– Koska te suoritatte kauttakulkua kansainvälisesti tunnustetussa salmessa, kansainvälisten lakien mukaan teidän kulkuanne ei saa haitata, viivytää, estää tai vaikeuttaa, fregatti viestii alukselle BBC:n mukaan.

HMS Montrose myös pyytää iranilaisalusta varmistamaan, etteivät he aio rikkoa kansainvälisiä lakeja ja yritä nousta alukseen, kertoo BBC

BBC:n mukaan iranilaisalus kertoo äänitteellä brittifregatille, että haluaa tarkistaa brittitankkerin turvallisuussyistä.

Iranin vallankumouskaarti otti ruotsalaisen Stena Bulk -varustamon Stena Impero -tankkerin kiinni perjantaina Hormuzinsalmessa. Viranomaisen mukaan alus törmäsi kalastusalukseen ja jätti hätäkutsun huomiotta. Tämän lisäksi viranomainen kertoo tankkerin sulkeneen aluksen transponderin.

Vallankumouskaarti julkaisi lauantaina videon, jossa näytettiin kuinka pikaveneet saarsivat aluksen, jonka jälkeen helikopterista laskeutui köysiä pitkin kommandopipojen taakse piiloutuneita joukkoja sen kannelle.

Iranin Hormozganin maakunnan satama- ja merenkulkuviranomaisen Allahmorad Afifipourin mukaan kiinniotettuun brittitankkeriin tehtävän tutkinnan nopeus riippuu siitä, miten sen miehistö on kykeneväinen yhteistyöhön.

– Olemme valmiita vastaamaan heidän tarpeisiinsa, mutta meidän täytyy jatkaa aluksen tutkimuksia, Afifipour kertoi iranilaiselle Press TV:lle.

Afifipour kertoo aluksen 23-henkisen miehistön olevan kunnossa ja aluksen olevan ankkuroituna turvallisessa paikassa Bandarr Abbasin satamakaupungin lähistöllä.

Miehistössä on 18 intialaista, mukaan lukien aluksen kapteeni, kolme venäläistä, yksi latvialainen ja yksi filippiiniläinen.

Euroopan unioni on ilmaissut huolensa tankkerista ja Saksa ja Ranska ovat erikseen vaatineet Irania vapauttamaan aluksen välittömästi.

Filippiinit, Latvia ja Intia ovat pyytäneet Irania vapauttamaan kansalaisensa aluksesta.

Stena Imperon omistajan mukaan alus oli kansainvälisillä vesillä, kun tuntemattomat pienet veneet ja helikopterit hyökkäsivät sen kimppuun.

Britanniassa valmistellaan Telegraphin mukaan mahdollisia pakotteita Irania vastaan. Maan ulkoministerin Jeremy Huntin odotetaan ilmoittavan sunnuntaina mahdollisista diplomaattisista ja taloudellisista toimista vastauksena Stena Imperon haltuunottoon. Näihin toimiin kuuluisi mahdollisesti myös Iranin varojen jäädyttäminen.

Telegraphin mukaan Britannia saattaisi myös yrittää saada Euroopan unionia ja YK:ta asettamaan Iranille pakotteita. Pakotteet nostettiin osana vuonna 2015 allekirjoitettua Iranin ydinsopimusta.

Hunt kertoi, että Iran pyrkii antamaan Britannialle samalla mitalla takaisin. Tällä hän viittaa iranilaisen Grace 1 -tankkerin haltuunottoon Gibraltarilla. Öljyä kuljettaneen supertankkerin haltuunotto tapahtui aiemmin tässä kuussa. Lastin oletettiin olleen matkalla Syyriaan,

Vallankumouskaarti otti Stena Imperon haltuunsa vain muutama tunti sen jälkeen, kun gibraltarilainen oikeusistuin ilmoitti, että se pidentää Grace 1:n hallussapitoa 30 päivällä.

Iranin ulkoministerin Mohammad Javad Zarifin mukaan Iran on toiminut ylläpitääkseen kansainvälistä merenkulkusääntöjä.

– Iran on se, joka varmistaa turvallisuuden Persianlahdella ja Hormuzinsalmessa. Britannian täytyy lakata olemasta avunantaja Yhdysvaltojen talousterrorismille, Zarif tviittasi.

Tilanne Persianlahdella on kiristynyt sen jälkeen, kun Yhdysvallat lähti kaikkien osapuolten hyväksymästä ydinsopimuksesta noin vuosi sitten. Tämän jälkeen se alkoi asettaa kovia pakotteita Iranille.

Iran vastasi tähän rikastamalla uraania enemmän kuin ydinsopimuksen rajat sallivat. Rajat asetettiin vastineena siitä, että Iraniin kohdistuvia pakotteita helpotetaan.

Persianlahden alueella on tapahtunut tänään toinenkin kehitys, joka liittyy merenkulkuun. Iranin liikenneministeri Mohammad Eslami kertoi, että Saudi-Arabia on päästänyt huoltoon pakottamansa iranilaistankkerin lähtemään Jeddan satamasta ja tankkeri on palaamassa Iraniin.

Iranin valtion uutistoimisto Irnan mukaan Eslami kertoo Happiness 1 -tankkerin olevan matkalla kohti Persianlahden vesiä. Hän kertoo, että tankkerin kohtalosta käytiin neuvotteluja Saudi-Arabian kanssa.

Alus oli Jeddan satamassa, koska Saudi-Arabia oli käskenyt sen tulla satamaan korjauksien vuoksi toukokuun alussa, kertoi Iranin öljyministeriön Shana-uutistoimisto keväällä. Aluksen moottorissa ja ohjauksessa oli uutistoimiston mukaan kerrottu olleen vikaa.

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

Britannia Iran stena impero tankkeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Maailman satelliitteja uhkaa vaara vuonna 2032
Uutiset | 6.7.2025 22:00
Haluatko vielä nopean keittiöpuutarhan? – Suosi näitä kasveja
Uutiset | 6.7.2025 15:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Teollisuuden uudet tilaukset ja tuotanto kasvoivat kolmatta kuukautta peräkkäin
Uutiset | 7.7.2025 10:52
Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa
Uutiset | 7.7.2025 10:51
Brasilian presidentti BRICS-maille: ”Emme voi suhtautua välinpitämättömästi Israelin Gazassa toteuttamaan kansanmurhaan”
Uutiset | 7.7.2025 10:46
Trump uhkaa asettaa BRICS-maille ylimääräiset kymmenen prosentin tuontitullit
Uutiset | 7.7.2025 10:33
Ministeri Ranne: Taksiuudistus edennee lomien jälkeen
Uutiset | 7.7.2025 10:30
Hyvinvointialueiden piti yhdenmukaistaa palkat kohtuullisessa ajassa, mutta se voi viedä paikoin vielä vuosia
Uutiset | 7.7.2025 10:30
Iran sai BRICS-maiden tuen, maat tuomitsivat iskut
Uutiset | 7.7.2025 10:25
Ulla oli harvinaisen voimakas kesämyrsky
Uutiset | 7.7.2025 10:06
Sijaisia on vaikea löytää
Uutiset | 7.7.2025 10:01
Uudet alokkaat aloittavat tänään palveluksensa – varuskuntien yhteistiloissa maskipakko
Uutiset | 7.7.2025 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Teollisuuden uudet tilaukset ja tuotanto kasvoivat kolmatta kuukautta peräkkäin
Uutiset | 7.7.2025 10:52
Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa
Uutiset | 7.7.2025 10:51
Brasilian presidentti BRICS-maille: ”Emme voi suhtautua välinpitämättömästi Israelin Gazassa toteuttamaan kansanmurhaan”
Uutiset | 7.7.2025 10:46
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste