Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Puheenvuoro

Säätytalolla ollaan paljon vartijoina – keskittäminen ei ole ratkaisu

Eeva Kalli 25.5.2023 14:57, muokattu 25.5.2023 14:57
a– a+
Puheenvuoro

Suomen talouden tervehdyttäminen on Säätytalon hallitusneuvotteluissa päätettävistä asioista eittämättä isoin.

Pitkältä ajalta juontuva velka- ja alijäämäongelma on niin vakava, että myös säästämään joudutaan. Mittavasti ja monesta kohtaa.

Perusteellisen pysähtymisen paikka on siinä, mistä säästetään ja miten talouden tasapainotus kaikkineen tehdään.

Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan hallitusneuvotteluissa kaavaillaan leikkauksia muun muassa vapaaseen sivistystyöhön ja muutoksia lukioiden rahoitukseen. 

Toivon todella, että nämä tiedot eivät pidä paikkaansa. Tai jos pitävät, että asioita harkitaan uudelleen. On vakavasti pohdittava, saavutetaanko tällä tavalla todella tavoiteltua säästöä, vai onko kysymys niin sanotusta hölmöläisen peitonleikkuusta, joka johtaa suurempiin kustannuksiin myöhemmin.

Opetusalan järjestöjen mukaan jopa yli sadan kansanopiston, kansalaisopiston, kesäyliopiston ja vastaavan oppilaitoksen olemassaolo koko maassa vaarantuisi. Näiden helposti saavutettavien sivistyspalveluiden hyvinvointivaikutusta on vaikea mitata rahassa.

”Pienten lukioiden lisästä” luopuminen puolestaan johtaisi pienten lukioiden lakkauttamisiin kautta Suomen. Tämä syventäisi entisestään yläkoulujen vaikeuksia löytää päteviä aineenopettajia – eli heijastuisi siten myös peruskoulun laatuun ja saavutettavuuteen.

Koulutuksesta leikkaaminen olisi ihmisten hyvinvoinnista ja osaamisesta ja sen myötä maamme tulevaisuudesta leikkaamista. Samalla koulutus Suomessa keskittyisi vääjäämättä rajusti.

Keskustan linja on, että mahdollisuus koulutukseen ja sivistykseen ei saa olla lasten, nuorten tai aikuistenkaan asuinpaikasta tai tulotasosta kiinni. Oikeus koulutukseen ja sivistykseen kuuluu kaikille. Eriasteista koulutusta pitää olla tasa-arvoisesti koko Suomessa.

Koulutuksen keskittämisen sijaan pitää jatkaa viime vaalikauden politiikkaa, jolla koko Suomeen lisättiin runsaasti uusia opiskelupaikkoja. Ne eurot maksavat itsensä takaisin korkojen kera.

Kiireellisintä olisi laittaa peruskoulu kuntoon ihan perusasioista alkaen. Oppilaat tarvitsevat oppimisrauhaa ja opettajat opettamisrauhaa.

Valinkauhassa Säätytalolla on myös sosiaali- ja terveyspalvelujen tulevaisuus. Olen kuunnellut huolestuneena puheenvuoroja, joissa esitetään palvelujen keskittämistä, kun sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistusta viedään hyvinvointialueilla eteenpäin.

Uudistuksen tavoite nimenomaan on turvata ihmisten lähi- ja peruspalvelut tasa-arvoisesti koko Suomessa. Tästä tulee pitää kiinni. Lähipalveluja vahvistamalla voidaan purkaa hoitojonoja ja ehkäistä ongelmia ennalta.

Sosiaali- ja terveyspalveluista leikkaaminen ja niiden keskittäminen sen sijaan olisi näennäissäästämistä, joka tulee pidemmän päälle sekä inhimillisesti että taloudellisesti kalliiksi.

Hallitusneuvotteluissa pitää turvata hyvinvointialueille riittävät voimavarat, jotta hoivaa saa ja hoitoon pääsee tasa-arvoisesti koko Suomessa.

Säästöjä voidaan saada aikaan ennaltaehkäiseviä toimia ja perustasoa vahvistamalla, toimintatapoja uudistamalla ja esimerkiksi digitalisaatiota hyödyntämällä.

Alueellisen keskittymisen voimistaminen leikkaamalla – tai muilla tavoin – ei ylipäätään ole ratkaisu talouden kuntoon laittamiseen.

Keskittämisen sijaan pitää uudistaa Suomea, parantaa tuottavuutta ja ennen muuta luoda talouden kasvua ja työpaikkoja. Säästöt pitää tehdä alueellisesti ja sosiaalisesti oikeudenmukaisesti.

Tästäkin selvitään, kun jokainen suomalainen pidetään mukana ja koko maa elinvoimaisena. Hallitusneuvotteluissa ollaan nyt paljon vartijoina.

Eeva Kalli Kirjoittaja on keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja.

Lue myös

Puheenvuoro

Lopetammeko omilla aivoilla ajattelun kokonaan?

Olenko vastarannan kiiski ja kalkkis, kun en ole yhtään innostunut tekoälystä? Käytän mieluummin...
30.3.2026 14:45
Puheenvuoro

Hätähuuto räjähtävän lapsiperheköyhyyden poistamiseksi

Lapsiperheköyhyys on räjähtänyt käsiin tällä hallituskaudella hallituksen virheiden seurauksena. Soste julkaisi tänään tuoreen...
26.3.2026 14:40
Puheenvuoro

Onko keskusta unohtanut opiskelijat?

Keskusta on puhunut paljon kasvusta, mutta jotenkin tästä yhtälöstä on tuntunut unohtuvan korkeakoulutus...
23.3.2026 16:44

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste