Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Blogi: Pauliina Maukonen
Pauliina Maukonen:

Tulevaisuutemme on keskiluokan käsissä

14.10.2022 8:44, muokattu 16.9.2024 16:10
a– a+
Blogi

Suomi on joidenkin arvioiden mukaan Euroopan keskiluokkaisin maa. Jopa 2/3 suomalaisista sijoittuu keskiluokkaan ja koulutustason nousu kasvattaa tähän ryhmään lukeutuvien lukumäärää entisestään.

Keskiluokkaisuuteen kuuluu omillaan toimeentulo – itse asiassa hyvinvointiyhteiskuntamme palvelut ovat riippuvaisia keskiluokan verotuloista.

Keskiluokkaan kuuluvat ovat muita innokkaampia käyttämään äänioikeuttaan eliitin tapaan ja puolustamaan vallitsevaa yhteiskuntajärjestystä veneen keikuttamisen sijaan.

Ei siis ole mikään ihme, että politiikantutkimuksessa keskiluokan rooli Suomen tulevaisuuden suhteen on laajasti tunnistettu.

Keskiluokan ääni, mielipiteet ja arvot ratkaisevat Suomen poliittisen suunnan pitkässä juoksussa. 

Puolueissa keskiluokan merkitys politiikalle on ollut lähinnä vaiettu sisäpiirin salaisuus – yleispuolueiden ei sovi asettua vain yhden, vaikkakin laajan ryhmän asianajajaksi. Vaikein ellei jopa olemassaolon kysymys tämä on luonnollisesti heikoimmistakin huolen pitävälle keskustalle, helpompi taas kokoomukselle ja vihreille. 

Selvitimme Ajatuspaja Alkiossa laajalla kyselytutkimuksella, mistä asioista työikäiset, hyvin toimeentulevat ja koulutetut keskiluokkaan kuuluvat haaveilevat ja mikä heitä huolestuttaa.

Sen mukaan keskiluokka on huolissaan suurista, globaaleista tai yhteiskunnallisista asioista kuten ilmastonmuutoksesta, koronasta, valtionvelasta ja Venäjän sodasta Ukrainaa vastaan. 

Erityisesti yrittäjät, vihreiden kannattajat ja aikuistalouksissa asuvat, joiden lapset ovat lentäneet jo pesästä, kokevat, että isojen globaalien huolien poistuminen toisi heille mielenrauhaa.

Omaan ja perheen taloudelliseen tilaan suhtauduttiin tässä ryhmässä luottavaisesti – elämä kantaa eikä suuria uhkia ole tai niitä ei ainakaan tunnisteta. Yhteiskunnalliset muutokset ja kilpailuyhteiskunta eivät juuri huolettoman keskiluokan yöunia rasita.

Samaan aikaan muun väestön mieltä painoivat arkiset, omaan henkilökohtaiseen tilanteeseen ja selviytymiseen liittyvät asiat kuten toimeentulo tai sähkön ja polttoaineiden hinnan nousu.

Ylimääräisellä, yllättävällä tuhansien eurojen rahalla kuten esimerkiksi lottovoitolla muu väestö maksaisi pois velkoja ja laskuja. Keskiluokkaan kuuluva taas kääntyisi sijoitusneuvojan puoleen tai lähtisi ulkomaanmatkalle.

Keskiluokkaa kaihertaa muita enemmän yrittäjyyden, investointien ja Suomen talouden kilpailukyvyn tilanne. Veikkaapa, että sama kaiherrus valtaa pian koko valtioneuvoston.

Vaikka luokka- ja eliittitutkimusten haluaisi jo olevan pohjoismaisessa hyvinvointivaltion traditiossa menneen talven lumia, ovat ne kuitenkin myös karua sosiologista kerrontaa yhteiskuntamme tämän päivän eriytymisestä. Suomalainen keskiluokka elää osin eri todellisuudessa kuin muu väestö.  

Keskiluokan huoli siitä, kuinka saada yhteistä kakkua kasvatettua valtionvelan kasvaessa korona- elvytyspakettien ja maailmantilanteen myötä, on kuitenkin olennainen ja tulevan hallituksen työlistan kärjessä.

Keskiluokkaa kaihertaa muita enemmän yrittäjyyden, investointien ja Suomen talouden kilpailukyvyn tilanne. Veikkaapa, että sama kaiherrus valtaa pian koko valtioneuvoston.

Ei siis ole mikään ihme, että keskiluokka suhtautuu sosiaaliturvaan kriittisesti. Sosiaali- ja työttömyysturva ovat heidän mielestään liian korkealla tasolla, minkä katsotaan passivoivan ihmisiä. Vahvimmin tätä mieltä olivat kyselytutkimuksessamme perussuomalaisten kannattajat.

Sosiaaliturvaa tulisi kyselytutkimuksemme mukaan uudistaa universaalin, kaikille yhteisen perustulon eli automaattisesti maksettavan tulonsiirron suuntaan.

Vakain kannatus perustulolla oli ei-keskiluokkaisten, sinkkutaloudessa elävien naisten sekä vasemmistoliiton, vihreiden ja SDP:n kannattajien parissa. 

Me tiedämme, mitä keskiluokka politiikalta nyt odottaa.

Tässä kasvuodotusten vahvistamisessa ja talouden tasapainottamisessa on keskustan mahdollisuus. Työn ja yrittäjyyden, toimeliaisuuden ja turvan triangeli johdattakoon meidät takaisin kolmannen tien politiikalle.

Keskustan arvoille on sijaa laajan keskiluokan keskuudessa.

Pauliina Maukonen Pauliina Maukonen on keskustan kunta- ja hyvinvointiasioiden asiantuntija. Toiminut aiemmin muun muassa Ajatuspaja Alkion tutkimuspäällikkönä ja keskustan toiminnanjohtajana.

Lue myös

Blogi
Pauliina Maukonen:

Onni yksillä, kesä kaikilla

Kesän herkut eli mansikat ovat tulleet kauppoihin. Pitkän ja työntäyteisen puoluekokousviikonlopun jälkeen päätin...
19.6.2024 10:21
Blogi
Pauliina Maukonen:

Hyvinvointi ja terveys vaarassa

Petteri Orpon hallitus päätti tiistain kehysriihessä menoleikkauksista ja veronkiristyksistä peräti kolmen miljardin edestä....
19.4.2024 10:09
Blogi
Pauliina Maukonen:

Rahalla saa ja junalla pääsee?

Astuin viime viikolla Helsingin rautatieasemalle aamujunasta. Minne tahansa ympärilleni katsoin, minua tuijottivat vastaan...
22.1.2024 10:34

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Keskellä on kaikki paremmin
Blogi | 8.5.2026 13:43
Jari Rauhamäki:
Löysät puheet ovat löysiä puheita 
Blogi | 8.5.2026 8:00
Aleksi Eskelinen:
Kuntien tulevaisuus vaatii muutakin kuin keskustelua kuntien määrästä
Blogi | 7.5.2026 12:01
Mauri Pekkarinen:
Puolan talousihmeestä
Blogi | 6.5.2026 13:05
Katri Kulmuni:
Mikä erottaa Keskustaa muista?
Blogi | 4.5.2026 18:07
Näytä lisää

Uusimmat

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
  • Sample Page

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen