Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Myyräkuumetapausten huippu lähestyy – populaatio paikoin ennätyksellinen

8.12.2025 8:01
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Mitenkähän tällä kertaa mahtaa käydä?

22.9.2020 10:34, muokattu 22.9.2020 10:34
a– a+
Blogi

”Tavoitteena on julkisen vallan järjestämisvastuulla olevien, pääosin verovaroin kustannettavien sosiaali- ja terveyspalveluiden saatavuuden, kattavuuden sekä perustoimeentulon turvaaminen koko maassa. Erikoissairaanhoidon, perusterveydenhuollon ja sosiaalihuollon alueellista yhteistyötä edistetään tavoitteena toimivat palveluketjut, kansallisiin hoitosuosituksiin perustuvat alueelliset hoito-ohjelmat ja kattavat alueelliset tietojärjestelmät”.

Sitaatti on suora lainaus valtion tulo- ja menoarviosta vuodelta 2002. Siinä näkyy Lipposen II hallituksen ”kansallisen sosiaali- ja terveyshankkeen” lopputulemia vielä ymmärrettävässä ja hallittavassa muodossa.

Puoluejohtajat Sanna Marin, Annika Saarikko, Maria Ohisalo ja Li Andersson olivat vuoden 2002 budjetin laadinta-aikaan vielä yläkoulussa, tai lukiossa.

Lipposen II hallituksen jälkeen syntyneessä Keskustan, SDP:n ja RKP:n hallituksessa pääministeri Matti Vanhanen ja kuntaministeri Hannes Manninen aloitteellisina käynnistivät hallitusohjelman ohi niin kutsutun Paras-hankkeen.

Siinä pyrittiin sote-palveluiden järjestämisvastuun siirtämiseen vähintään 20–25 000 asukkaan väestöpohjalle vaihtoehtoina tämän kuntakoon saavuttaminen, kuntien yhteistyö yhtymämuodossa tai niin sanottu aluekuntamalli, jossa aluekunta hoitaa soten ja paikalliskunnat muut tehtävät.

Toistaiseksi tämä hanke on ainoa, joka muutti sote-palvelujen järjestämistä ja tuotantoa merkittävämmin. Kenttätason havainnot osoittavat, että säästöjä on syntynyt ja palvelukyky säilynyt, joskin palveluja on keskitetty ja ulkoistettu.

Ennaltaehkäisyn ja integraation hyötyjä on vaikea mitata, mutta niitä kuitenkin on syntynyt. Joissain tapauksissa sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisvastuun eroaminen muusta kunnan toiminnasta on kuitenkin aiheuttanut myös katkoksia ja yhteensovittamisen ongelmia.

Matti Vanhasen II hallituksessa kokoomus halusi haudata Paras-hankkeen, koska se kannatti suurempaa kuntakokoa ja vastusti kuntayhtymiä.

Paras-hanketta seurattiin ja ”niskurikuntia” kutsuttiin puhuteltaviksi Valtiovarainministeriön kuntaosastolle. Osa kunnista oli näet päättänyt jatkaa hyväksi havaitsemallaan tiellä eikä ollut pannut ”hynttyitä yhteen” naapurien kanssa pelkkien hyvien toiveiden varassa.

Kenttätason havainnot osoittavat, että monet näistä kunnista ovat menestyneet ihan hyvin talous- ja palveluvertailuissa.

Kataisen hallitus yritti mahdotonta. Erityisesti kokoomus halusi yhtä aikaa suuren kuntauudistuksen ja sosiaali- ja terveyspiirit.

Kuntia koskevat suunnitelmat törmäsivät perustuslakiin. Sote-esitykset joutuivat niin kovaan vastatuuleen kokoomuksen johtamissa suurissa kaupungeissa, että puolueen sisäinen tilanne tulehtui ja kannatus rojahti.

Hallinto- ja kuntaministeri Virkkunen pääsi Euroopan parlamenttiin. Pääministeri Katainen nimitettiin Euroopan komission jäseneksi.

Sensaatiomaisesti monet poliitikot siirtyivät suoraan lainvalmistelusta yksityisten terveysjättien palvelukseen. Korruptiosyytökset leimasivat hallituksen.

Huonosta vaalituloksestaan huolimatta kokoomus ”pelastui” Sipilän hallitukseen ja sai uutta voimaa yksityistämistavoitteista. Ne karkasivat kuitenkin jälleen käsistä ja niistä muodostui itsetarkoitus.

Lakiesitykset kolhiutuivat samoista syistä useampaan kertaan perustuslain ja eduskunnan linjausten kansalaisia suojaavaan muuriin. Päätteeksi Sipilän hallituskin tämän seurauksena erosi.

Nytkin ovat huonot merkit ilmassa: hallituspuolueiden rivit rakoilevat. Entinen peruspalveluministeri, kansanedustaja Eva Biuadet ilmoitti, ettei hyväksy soten rahoitusmallia eikä voi äänestää sen puolesta.

SDP ja Keskusta ovat jo ajautuneet useammassa asiassa eri linjoille. Erityisesti maakuntien rajojen ja täyden palvelun sairaalojen määrän kysymykset herättävät ristiriitaa.

Jos tämän kaiken saisi aloittaa alusta, kannattaisi korjata tähän saakka kaatuneista hankkeista kolme asiaa.

Pitäisi keskittyä perusterveydenhuollon riittävään resurssointiin ja tiivistää sen yhteyttä erikoissairaanhoitoon. Perustason sosiaali- ja terveyspalvelut ja sivistyspalvelut pitäisi säilyttää tiiviissä keskinäisessä yhteydessä, riittävän vahvojen kuntien järjestettävänä, jotta elämän tarpeiden tarpeeton pilkkominen vältettäisiin.

Suurin osa tarpeista voidaan hoitaa paikallisesti. Ja kolmanneksi valtion pitäisi rahoituksella ja asetuksilla ohjata sairaanhoitopiirien karannut investointi- ja kehityshankemenojen maailma taloudellisesti kestäville raiteille.

Keskustan kannalta huonointa nykyisessä esityksessä on se, että suuri joukko suomalaisia kuntia ajautuu rahoituskriisiin. Savumerkeistä päättelen tämän nousevan puheeksi toisten puolueiden toimesta.

On mielenkiintoista nähdä, selviytyykö sotea valmistelleessa maassa koulunpenkiltä politiikan huipulle noussut sukupolvi tästä edeltäjiä paremmin. Asioita ei ainakaan tällä hetkellä ilmaista yhtä ymmärrettävästi kuin alussa lainattu Lipponen II vielä teki.

Jos ajatus on selkeä, sen voi myös ilmaista selkeästi.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31
Blogi
Ossi Martikainen:

Housut kintuissa

Paavo Lipponen on Suomen tähänastisen EU-jäsenyyden ajan keskeisin ja vahvin vaikuttaja. Lipposen linjana...
30.5.2025 13:37
Blogi
Ossi Martikainen:

Presidentti Stubb ja kokoomuksen värisuora

On kulunut noin vuosi siitä, kun presidentti Stubb astui virkaansa. Häntä kohtaan on...
6.2.2025 12:42

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tuomas Vanhanen:
Euroopan sairas nainen tarvitsee vaikuttavaa hoitoa
Blogi | 5.12.2025 13:56
Antti Kaikkonen:
Itsenäinen Suomi on puolustamisen arvoinen
Blogi | 4.12.2025 18:31
Vesa Kallio:
Hallitus epäonnistui yhdessä tärkeimmistä hankkeistaan
Blogi | 3.12.2025 10:03
Teemu Knuutti:
Kuinka keskusta varmistaa tulevaisuutensa kaksikielisellä Pohjanmaalla?
Blogi | 3.12.2025 9:54
Hilkka Kemppi:
Isovanhemmat ja koulutus ovat onnellisen elämän voimavaroja 
Blogi | 2.12.2025 19:27
Näytä lisää

Uusimmat

PS-edustajalta tyly tölväisy Krista Kiurulle: ”En varmasti toivota pikaista paranemista”
Uutiset | 8.12.2025 10:04
Diktaattorin väkivaltakoneisto sortui Syyriassa vuosi sitten – tämä on tilanne nyt
Uutiset | 8.12.2025 10:00
Trump: Zelenskyi ei ole valmis hyväksymään Yhdysvaltojen rauhansuunnitelmaa
Uutiset | 8.12.2025 9:36
Sote-valiokunta ylimääräiseen kokoukseen
Uutiset | 8.12.2025 9:32
Valtaosa barometrin vastaajista katsoo kulttuuriperinnön vahvistavan maanpuolustustahtoa
Uutiset | 8.12.2025 9:30
Poliisi epäilee rikosta Tehtaan kentän tulipalossa Valkeakoskella
Uutiset | 8.12.2025 9:19
Nigeriassa sata siepattua lasta on päässyt vapaaksi
Uutiset | 8.12.2025 9:10
Kelan hallitus käsittelee Lasse Lehtosen tilannetta
Uutiset | 8.12.2025 8:30
Myyräkuumetapausten huippu lähestyy – populaatio paikoin ennätyksellinen
Uutiset | 8.12.2025 8:01
Suomen liput nousevat tänään salkoon – tässä syy
Uutiset | 8.12.2025 8:01
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
PS-edustajalta tyly tölväisy Krista Kiurulle: ”En varmasti toivota pikaista paranemista”
Uutiset | 8.12.2025 10:04
Diktaattorin väkivaltakoneisto sortui Syyriassa vuosi sitten – tämä on tilanne nyt
Uutiset | 8.12.2025 10:00
Trump: Zelenskyi ei ole valmis hyväksymään Yhdysvaltojen rauhansuunnitelmaa
Uutiset | 8.12.2025 9:36
Sote-valiokunta ylimääräiseen kokoukseen
Uutiset | 8.12.2025 9:32
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Miksi Belgia jarruttaa Ukrainan tukemista?
Mielipide | 2.12.2025 9:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen