Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Ei ole mitään järkeä vaikeuttaa toimivaa käytäntöä” – Kaikkonen hämmästelee etätyön vastustamista

9.12.2025 10:39
Lue lisää 
Näkökulma: Santeri Lampi Politiikka
(Kuva: Laura Kotila/ Valtioneuvoston Kanslia)

Näkökulma: Räjähdysherkkä EU-elvytyspaketti on hallitukselle lisäriesa — pompanneet imagoluvut tulevat nyt tarpeeseen

Santeri Lampi 28.5.2020 12:17, muokattu 2.6.2020 13:12
a– a+
Politiikka

Tuoreen puoluebarometrin anti on mannaa pääministeri Sanna Marinin (sd.) johtamalle punamultahallitukselle, joka on saanut niskalenkin maata riivaavasta koronaviruksesta.

Kyselyssä joka toinen kertoo poikkeusaikojen muuttaneen suhtautumista hallitukseen aiempaa myönteisemmäksi.

Mittaushistorian paras tulos on piristysruiske, joka tulee tarpeeseen, kun päättäjät ryhtyvät repimään Suomea ylös suosta, johon virusta hillinneet sulkutoimet sen painoivat.

Kaiken kukkuraksi EU-komissio lisäsi keskiviikkona hallituksen — jo valmiiksi raskasta — poliittista taakkaa esittämällä unionille 750 miljardin euron elvytysrahastoa.

”Koronavirus muuttaa maailmaa”.

Tätä toisteltiin, kun koronapandemia pysäytti lentoliikenteen ja telkesi sadat miljoonat ihmiset koteihinsa.

Onttona kolisseelle hokemalle alkaa nyt hahmottua sisältöä.

On selvää, että ainakin EU muuttuu: virusta seuraavat pitkät harppaukset kohti syvempää integraatiota.

Nyt käytetään jo l-sanaa.

Esimerkiksi talouspolitiikan tutkija Timo Miettinen toteaa Suomen Kuvalehdessä, että elvytysrahaston myötä EU:sta tulisi liittovaltiota muistuttava unioni.

Puoluebarometrissa 54 prosenttia vastanneista kertoi toukokuun alussa suhtautuvansa SDP:hen erittäin tai melko myönteisesti.

Keskustan vastaava prosenttiluku oli 42 ja vihreiden 44.

Puolen vuoden takaisesta mittauksesta SDP:llä on nousua 13 ja keskustalla 10 prosenttiyksikköä.

Koronakriisi onkin pakottanut puolueiden keskinäiset jännitteet taka-alalle akuutin kriisin ajaksi.

On luonnollista, että sovinnollisilta näyttävät puolueet ovat herättäneet lämpimiä tunteita.

Kansallisen hätätilan aikana harva tykkää riitapukareita.

Jonkin sortin ”minihallitusneuvotteluita” pääsemme todistamaan loppukesällä tai syksyllä.

Alkushokin jälkeen hallituspuolueet ovat täysin perustellusti jakaneet läjäpäin rahaa, jotta Suomi säästyisi lamavuosia muistuttavilta konkurssiaalloilta ja massatyöttömyydeltä.

Kun tämä tie on kuljettu loppuun, politiikka todellakin palaa politiikkaan.

Kulkutaudinkin keskellä pitää muistaa, ettei hyvinvointiyhteiskunnalla ole tulevaisuutta ilman työmarkkinauudistuksia, joilla paikataan työikäisen väestön vähenemisestä aiheutuvia talousongelmia.

Julkisuudessa on arvailtu ahkerasti, mitä optimismin vallassa laaditulle hallitusohjelmalle tapahtuu.

On kuitenkin selvää, että se on perattava läpi tiheällä kammalla ja asioiden tärkeysjärjestyksestä joudutaan vielä vänkäämään.

Jonkin sortin ”minihallitusneuvotteluita” pääsemme todistamaan loppukesällä tai syksyllä.

Talousromahduksen partaalla on pakko nostaa pöydälle oppivelvollisuuden laajentamisen ja hoitajamitoituksen nostamisen kaltaiset hankkeet — sukupuolineutraalien henkilötunnusten käyttöönotosta puhumattakaan.

Moni olisi valmis tinkimään jopa hävittäjähankinnoista.

Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) on pääministeri Marinin mielestä ”maanvaiva”, ovat nimettömät demarilähteet supatelleet Suomen Kuvalehdelle.

Lisäksi keskustalaisten salipuheet julkisten menojen leikkaamisesta, hallitusohjelmaan kirjattujen uudistusten hylkäämisestä tai lykkäämisestä hirvittävät demarileirissä.

Ideologiset painotuserot tekevät jo paluuta eduskuntakeskusteluihin.

Nyt on Euroopan hetki näyttää, EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen julkisti keskiviikkona Brysselissä. Kuva: LEHTIKUVA / AFP Kenzo Tribouillard

Kun tummat pilvet kasaantuvat horisonttiin muutenkin, ei hallitus olisi enää kaivannut taakakseen polemiikkia EU-komission elvytysrahastosta.

Se todella on poliittista dynamiittia, kuten Ilta-Sanomat osuvasti luonnehtii pääkirjoituksessaan.

Kuten PS:n ex-pomo Timo Soini eurokriisin aikana, ei nykyinen puheenjohtaja Jussi Halla-ahokaan jätä tätä iskunpaikkaa käyttämättä.

Kun Saksa yllättäen näytti vihreää valoa historialliselle koronapaketille, Suomen pelimerkit taisivat mennä sekaisin.

Jo torstain kyselytunnilla suurin oppositiopuolue pääsee hiillostamaan hallitusta sen suhtautumisesta rahastoon, josta jaettaisiin 500 miljardia euroa tukina ja 250 miljardia lainoina.

Komissio saisi siis oikeuden ottaa lainaa jäsenmaiden nimissä.

Rahaministeri Kulmuni ehätti jo arvioimaan Ylelle, ettei esitys voi mennä sellaisenaan läpi.

Sen tietää myös komissio, joka teki ensimmäisen tarjouksensa epäilemättä yläkanttiin aivan tarkoituksella.

Suomessa keskeiseksi kysymykseksi on muodostumassa se, miksi hallitus ei suostu lyöttäytymään samaan koplaan niin sanotun nuukan nelikon kanssa.

Yhteisvastuullisuutta ovat kiivaasti vastustaneet Hollanti, Itävalta, Tanska ja Ruotsi.

Suomi on perinteisesti peesannut Saksaa, mutta nyt EU:n mahtivaltio onkin kääntänyt takkinsa.

Kun Saksa yllättäen näytti vihreää valoa historialliselle koronapaketille, Suomen pelimerkit taisivat mennä sekaisin.

Puoluebarometri osoittaa, että kansa uskoo hallituksen selviävän tiukoista paikoista.

Kirkastunut kilpi tuleekin tarpeeseen, kun viisikko päättää Suomen kannan EU-elvytyspakettiin sekä ratkaisee hallitusohjelman kohtalon.

Kriisioloissa vaikeat poliittiset päätökset ovat tuskallisia. Ne ovat perinteisesti rokottaneet vallanpitäjiä kovalla kädellä.

Viimeistään syksyllä koittavat historialliset väännöt, joissa nuorten päättäjien veri punnitaan.

Santeri Lampi Vastaava päätoimittaja

Lue myös

Kulmuni Ylellä: On tiedettävä, mitä EU:n elvytysrahaston varoilla tehdään

Valtiovarainministerin mukaan EU:n jättimäisen koronapaketin hyväksyminen edellyttää lainapainotteisuutta ja ehdollisuutta
28.5.2020 10:51

Nyt on EU:n "ratkaiseva hetki", sanoo komission puheenjohtaja – komissio ehdottaa 750 miljardin euron elpymisrahastoa

Elpymisrahasto rahoitettaisiin lainalla, joka maksettaisiin takaisin vuoteen 2058 mennessä.
27.5.2020 15:46

Nykyhallitukselle paras arvio puoluebarometrien historiassa – valtaosa suomalaisista pitää työtä onnistuneena

Joka toinen kertoi muuttaneensa suhtautumistaan hallitukseen aiempaa myönteisemmäksi koronapandemian aikana.
27.5.2020 15:02

Aihetunnisteet

elvytys Hallitus Keskusta Koronavirus Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
PS-edustajalta tyly tölväisy Krista Kiurulle: ”En varmasti toivota pikaista paranemista”
Uutiset | 8.12.2025 10:04
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Zelenskyiltä paljastus: Haluaa erillissopimuksen
Uutiset | 8.12.2025 14:15
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Suomen liput nousevat tänään salkoon – tässä syy
Uutiset | 8.12.2025 8:01
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Näin nuoret suhtautuvat kännykkäkieltoon
Uutiset | 10.12.2025 0:01
HS: Nyt eletään viheliäisen ongelman huippuvuotta
Uutiset | 9.12.2025 23:00
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi säästötoimien jälkeen
Mielipide | 9.12.2025 13:04
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Matematiikka ja fysiikka työelämän takana – mistä tekijöitä?
Mielipide | 8.12.2025 13:26
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste