Pohjois-Pohjanmaalla äänestettiin keskustan kansanedustajaehdokkaista – Sipilä äänikuningas, toiseksi kiri kansanopiston rehtori
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin jäsenet äänestivät viikonloppuna jäsenvaalissa kansanedustajaehdokkaista.
Eniten ääniä keräsi odotetusti pääministeri Juha Sipilä (1653 ääntä). Toiseksi eniten ääniä sai erityisopettaja, kansanopiston rehtori Mikko Kinnunen Reisjärveltä (914 ääntä).
Myös istuvat kansanedustajat Antti Rantakangas, Juha Pylväs, Hanna-Leena Mattila ja Ulla Parviainen saivat mukavat äänipotit ja varmistivat paikkansa kansanedustajaehdokkaiden joukossa.
Piirin ehdokkaat päätetään piirikokouksessa Tyrnävällä 13. lokakuuta. Listalle nimetään kahdeksan jäsenvaalissa eniten ääniä saanutta henkilöä, lopuista ehdokkaista on piirikokouksella muutosoikeus.
Listalle voidaan siten vielä nostaa myös henkilöitä, jotka eivät olleet mukana varsinaisessa jäsenäänestyksessä.
Äänestystulos on alustava, tarkastuslaskenta suoritetaan ensi viikolla.
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin jäsenäänestyksen tulokset:
1. Juha Sipilä, pääministeri, DI, Kempele, 1653 ääntä
2. Mikko Kinnunen, kansanopiston rehtori, erityisopettaja, Reisjärvi, 914 ääntä
3. Antti Rantakangas, kansanedustaja, agrologi, Haapavesi, 887 ääntä
4. Juha Pylväs, kansanedustaja, maaseutuyrittäjä, Ylivieska, 844 ääntä
5. Hanna-Leena Mattila, kansanedustaja, FM, Raahe, 603 ääntä
6. Eija-Riitta Niinikoski, kehityspäällikkö, TM, Nivala, 590 ääntä
7. Ulla Parviainen, kansanedustaja, KM, Kuusamo, 434 ääntä
8. Pekka Aittakumpu, pastori, FM, Oulu, 403 ääntä
9. Jukka Kolmonen, pastori, yrittäjä, Oulu, 377 ääntä
10. Jussi Ylitalo, kenttäpäällikkö, agrologi (AMK), Tyrnävä, 311 ääntä
11. Ulla Savola, luokanopettaja, KM, Haapajärvi, 264 ääntä
12. Vesa Riekki, metsuri, Pudasjärvi, 218 ääntä
13. Harri Karjalainen, luokanopettaja, Taivalkoski, 198 ääntä
14. Anni-Inkeri Törmänen, yrittäjä, DI, Pudasjärvi, 176 ääntä
15. Antti Nikula, aineenopettaja, FM, Kalajoki, 172 ääntä
16. Marjut Lehtonen, luokanopettaja, aineenopettaja, Oulainen, 160 ääntä
17. Lauri Nikula, vanhempi konstaapeli, nettipoliisi Oulu, 142 ääntä
18. Antti Huttu-Hiltunen, maanviljelijä, opettaja, Oulu, 132 ääntä
19. Merja Paloniemi, asiantuntija, ammatillinen koulutus, Oulu, 118 ääntä
20. Eeva-Maria Parkkinen, erityisopettaja, KM, Oulu, 117 ääntä
21. Ira Toppinen, sivistysjohtaja, KTM, Siikalatva, 103 ääntä
22. Susanna Kisner, sairaanhoitaja, lastensuojelun päivystysperhehoitaja, Oulu, 93 ääntä
23. Tuija Patana, arkkitehti, Oulu, 90 ääntä
24. Sirpa Tikkala, luokanopettaja, apulaisjohtaja, Oulu, 84 ääntä
25. Teuvo Siikaluoma, alueasiamies, Oulu, 82 äääntä
26. Teemu Nurkkala, yrittäjä, taksiautoilija, Muhos, 27 ääntä