Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Blogi: Janne Kaisanlahti
Janne Kaisanlahti:

Oma aate ja tavoitteet kirkkaana!

10.2.2020 8:35, muokattu 10.2.2020 10:21
a– a+
Blogi

Vaikka kuinka koettaisimme muuta väittää, niin takana olevat monet hävityt vaalit sekä surkeat gallupmittaukset painavat mieliämme. Välillä muutamissa gallupeissa on tullut plussaa ja olemme hetken huoanneet helpotuksesta, mutta sitten käyrä on piirtynyt jälleen alaspäin, ja kepulaisten ilmeet ovat synkentyneet.

Miten tästä noustaan, vai noustaanko ollenkaan, moni pohtii.

Maalaisliitto-Keskusta on ennenkin selvinnyt vaikeuksista, mutta se on tapahtunut vain ainutlaatuisen aatteemme ansiosta.

Muinaisen talonpoikaisyhteisöjen arvojen kovasta ytimestä puristetusta ideasta, jonka Santeri Alkio ystävineen muotoili sanoiksi ja jota ovat sitten monet valtiolliset toimijamme kehittäneet edelleen. Se aate on käsittänyt tietynlaisen maailmankuvan ja ihmiskuvan, käsityksen hyvästä yhteiskunnasta ja hyvästä elämästä.

Meillä täytyy olla edelleenkin selkeä päämäärä, joka näkee vaalikausien ja hallitusohjelmien yli, ja yhdistää puolueemme toiminnan ja tavoitteet osaksi sukupolvien ketjun suurta kertomusta.

Eikä riitä, että se on vain keskustalaisten vaikuttajien pään sisällä, vaan sen tulee näkyä puheissamme, teoissamme ja poliittisessa tahdossa – mihin suuntaan olemme maailmaa viemässä?

Keskusta on näyttäytynyt liian usein reagoivana puolueena. Sellaisena, joka kommentoi tai kauhistelee muiden tekemisiä. Ja niin tärkeää kuin onkin oikoa kilpailijoittemme väitteitä ja vastustaa heidän ehdotuksiaan, jos ne ovat vastoin meidän käsityksiämme, niin sittenkin on tärkeämpää oman, itsenäisen vaihtoehdon korostaminen. Mikä on ”vapaan kansan suora tie” 2020-luvulla?

Tiedän, että keskustan kentällä ja myös kentän ulkopuolella monet syyttävät nykyistä hallituspohjaa kehnosta kannatuksesta. Sanotaan, että keskusta on mukana vääränlaisessa hallituksessa ja paikkamme olisi automaattisesti ”porvariblokissa”.

Tämä on historiatonta puhetta, sillä jo Kyösti Kallio aloitti Suomessa punamultayhteistyön monin hyvin tuloksin.

Olen hieman huumorilla sanonut, että jos Maalaisliitto selvisi Hertta Kuusisesta ja Tyyne Leivo-Larssonista samassa hallituksessa, niin kyllä mekin tästä hallituksesta selviämme.

Mutta tiukkana ja tarkkana täytyy pysyä, se on selvä. Eipä minullekaan helppoa ole ajatella, että olemme vihreiden kanssa samassa hallituksessa. (Ja yhtä vaikeaa on varmasti monille vihreiden kannattajille olla kimpassa meidän kanssamme.)

Keskustalaisen kädenjäljen tulee näkyä hallituksen politiikassa, ja keskustalaisten on voitava siihen luottaa. Muuten hallituksessa ei kannata olla.

Esimerkiksi perhevapaauudistus on antanut toivoa keskustaväelle, että kyllä me siellä omat tavoitteemme voimme saada läpi ja oma ideologiamme näkyy hallituksen päätöksissä. Mutta tämän suhteen on oltava koko ajan herkkänä.

Eikä se edellinenkään hallituspohja helppo ollut. Kokoomuksen kyljessä kannatuksemme on yleensä pahemmin pudonnut, kun samastumme ihmisten silmissä oikeistopuolueeksi.

Niille, jotka jauhavat kuukaudesta toiseen, kuinka olemme väärässä hallituspohjassa mukana ja jotka pitävät väärää hallituspohjaa heikon kannatuksen syynä, on hyvä muistuttaa, että millainen edellinen hallituspohja oli. Saimme historiamme kovimman vaalitappion oltuamme neljä vuotta kokoomuksen kanssa hallituksessa.

Vaikeina aikoina on hyvä kuunnella myös kokemuksen ääntä. Keskustalla on käytössään melkoinen resurssipankki politiikan pitkän linjan osaajia. Politiikkamme kärkipaikoilla tämä on syytä muistaa.

Joku aika sitten esimerkiksi Sirkka-Liisa Anttila esiintyi ”Itse asiassa kuultuna” -tv-ohjelmassa kertoen poliittisen uransa vaiheita ja kokemuksiaan yhteisten asioiden hoidosta. Kyseinen ohjelma herätti laajaa arvonantoa yli puoluerajojen. Sirkka-Liisa Anttilan väkevä karisma ja syvää elämän-viisautta huokuva esiintyminen kosketti monia katsojia.

Tällaiset henkilöt, vaikka he olisivat jättäneet jo päivänpolitiikan ytimen, keskustan johdon kannattaa pitää lähellään arvokkaina neuvonantajina. Meillä on suuri määrä arvokasta henkistä pääomaa käytettävissämme tässä kansanliikkeessä.

Janne Kaisanlahti Janne Kaisanlahti on lappilainen lakimies, kirkolliskokousedustaja ja keskusta-aktiivi.

Lue myös

Blogi
Janne Kaisanlahti:

Kannatus nousee, kun luottamus syntyy

Pari viikkoa sitten minut pyydettiin puhumaan Rovaniemen Keskustan 100-vuotisjuhlaan. Kun kirjoitin aikanaan Keskustan Lapin...
17.12.2025 14:04
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Vaaleja ei voiteta itsestään

Vaikka eilinen gallup, jossa perussuomalaiset jälleen ohitti keskustan, tuskin tuntui keskustalaisista kovinkaan miellyttävältä...
3.10.2025 14:46
Blogi
Janne Kaisanlahti:

Kansainvälinen apilaperhe

Työskennellessäni Brysselissä olen voinut jonkun verran seurata myös Renew Europe -parlamenttiryhmän toimintaa. Silloin...
10.6.2025 8:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Silja Silvasti:
Kokoomuksen värisuora rikkoo puolustuspolitiikan pelisääntöjä
Blogi | 7.3.2026 12:50
Matti Vanhanen:
Mihin katosi turvallisuuden yhteinen valmistelu?
Blogi | 6.3.2026 10:15
Jari Leppä:
Kokonaisuuksia
Blogi | 5.3.2026 10:42
Vesa Kallio:
Kokeiltaisiinko rehellisyyttä
Blogi | 3.3.2026 18:31
Elsi Katainen:
Itä-Suomen nousu vaatii poliittista tahtoa
Blogi | 3.3.2026 10:16
Näytä lisää

Uusimmat

Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli toistakymmentä ihmistä Israelin perjantaisissa iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Ukrainassa useita kuolleita Venäjän iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:33
Ruokapulan riski kasvaa, kun ilmastonmuutos etenee – kuivuuden yleistyminen haittaa maanviljelystä
Uutiset | 7.3.2026 11:01
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Naton tehostettu läsnäolo pohjoisessa konkretisoituu suurharjoituksessa
Uutiset | 7.3.2026 10:12
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli toistakymmentä ihmistä Israelin perjantaisissa iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen