Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”

24.1.2026 22:39
Lue lisää 
Blogi: Elsi Katainen
Elsi Katainen:

Oikeistolainen hallitusohjelma on todella oikealla

21.6.2023 16:32, muokattu 21.6.2023 16:32
a– a+
Blogi

Suomen historian pisimmät hallitusneuvottelut tuottivat satojen sivujen hallitusohjelman, jossa pureskeltavaa tottavie riittää. Kauniista korulauseista huolimatta ohjelma on selkeän oikeistolainen.

Valtiontaloutta koskeva vakava tilannekuva on helppo allekirjoittaa. Aloittavalle hallitukselle on syytä antaa kiitosta siitä, että rohkeutta vaikeisiin päätöksiin on löytynyt, kun niukkuutta jaetaan. Ohjelma on kuitenkin kaukana ongelmattomasta.

Yhteiset talkoot näyttävät jäävän pienituloisten ja jo valmiiksi vaikeassa tilanteessa olevien maksettavaksi. Esimerkiksi lääkkeiden arvonlisäveron nostaminen 10 prosentista 14 prosenttiin iskee pienituloisimpiin ja vanhempaan väestöön.

Samalla kaikkein suurituloisimmille osoitetaan veroale, kun niin kutsutun solidaarisuusveron rajaa nostetaan nykyisestä noin 86 000 eurosta 150 000 euroon, mikä vähentää valtion kassan tuloja liki 70 miljoonaa euron verran.

Mielestäni ei ole viisasta, että samalla kun yhteiskunnan vähäosaisimmilta otetaan rajuilla sosiaaliturvaan kohdistuvilla leikkauksilla, toisella kädellä annetaan veroaleja ja kohennetaan hyväosaisten asemaa. Tämä syventää yhteiskunnan kahtiajakautuneisuutta aikana, jolloin kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen.

Vahva kokoomuslainen kädenjälki näkyy myös aluepolitiikassa. Mainintoja maaseudulle muuttamisen edistämisestä löytyy, mutta keskittämisen vimma kumpuaa kirjausten läpi.

Esimerkiksi kunnille koulutuksen järjestäjinä asetetaan uusia vaatimuksia riittävän laajasta väestöpohjasta. Edessä on siis joko järjestämisyhteistyö kuntalain sallimien yhteistoiminnan keinoin tai kuntaliitos.

Sote-uudistuksen jälkeen kunnille ei pitäisi asettaa mitään perustavanlaatuisia vaatimuksia, vaan antaa työrauha keskittyä tärkeimpiin tehtäviinsä, joista nykyään ehdottomasti merkittävin on juuri koulutuksen järjestäminen. Pahoin pelkään, että juuri kokoomuksen kirjaus karsii kouluverkkoa harvaan asutussa Suomessa.

Huolta herättää myös kirjaus kuntien rahoituksen ja valtionosuusjärjestelmän uudistamisesta, joka pahimmillaan heikentää tilannetta ja johtaa esimerkiksi lukioiden määrän karsimiseen. Viesti tuntuukin olevan, että tervemenoa maaseudulle, kunhan olet valmis hyväksymään pitkät välimatkat ja heikentyneet palvelut.

Palveluiden keskittämistä nähdään myös sote-palveluissa. Samalla kun Säätytalolla on käyty kertomassa, että hyvinvointialueilla on miljardi liian vähän rahaa, kokoomusvetoinen hallitus perussuomalaisten tuella päättääkin leikata alueilta vielä miljardin lisää.

Se johtaa väistämättä terveyskeskusten, neuvoloiden, hoivakotien ja lähipalveluiden karsimiseen. Hallitus jättää näin vaikeiden lakkautuspäätösten tekemisen aluevaltuutetuille.

Nykytilanteemme olisi vaatinut koko Suomen asian ajamista, mutta ohjelmasta välittyy vahva viesti osan Suomen unohtamisesta. Neljän miljardin investointiohjelmassa ei tunnisteta lainkaan Itä-Suomen muuttunutta geopoliittista tilannetta.

Myös itään olisi pitänyt ohjata erillinen kilpailukyvyn edistämispaketti länsirannikon saaman kokonaisuuden tapaan. Rahaa siihen olisi löytynyt helposti, vaikka jättämällä järjetön Orpon henkilökohtainen 500 miljoonan euron siltarumpu, Turun tunnin juna, toteuttamatta.

Samalla EU:n osin maksamaa maaseudun kehittämisen rahoitusta muutetaan vähentämällä kansallista rahoitusosuutta. Pitkien välimatkojen suomalaisille nousevat myös autoilun kulut, kun hallitusohjelman mukaisesti matkakuluvähennyksen omavastuuta nostetaan 750 eurosta 900 euroon.

Hyvääkin ohjelmassa toki on. Vaikka joitain leikkauksia myös maa- ja metsätalouden sektorille kohdistuu, siellä vältytään kustannuksia lisääviltä vaatimuksilta ja pyrkimyksiä elintarvikeketjun tasapainottamiseksi jatketaan. Konkretia maatalouden kannattavuuskriisin ratkaisuksi kuitenkin uupuu. 

Liikenteen puolella tehdään satsauksia tiestön korjausvelkaan ja panostetaan myös junaratojen välttämättömiin korjauksiin. Satamien merkitys vientimme ja huoltovarmuutemme turvaamisessa on tunnistettu tärkeäksi hallitusohjelmassa. Vaikka koulutuksessa kokonaisuudessaan jäädään pakkaselle, perusopetukseen annetaan lisää rahaa 200 miljoonaa, mikä on todella hyvä painotus.

Yksi merkittävimmistä hallitusohjelman hyvistä kirjauksista on tuulivoimaan liittyvät kirjaukset. Maanomistajan asemaa vahvistetaan ja lunastuskorvauksia nostetaan, luvitusta helpotetaan, tuulivoimatoimijoiden osallistumista säätövoimaan edellytetään, määritetään kansalliset etäisyyssäännöt sekä purku- ja ennallistamisvelvoitteet otetaan käyttöön.

Erityisesti Itä-Suomen tuulivoiman tulevaisuutta edistetään. Muutoinkin tuntuu, että nykyisellä hallituksella on kokonaisvaltaisempi, myös talouden huomioiva ote, ilmastotavoitteissa.

Hallitusohjelman pitävyyttä voi kuitenkin jo välittömästi kyseenalaistaa, sillä jo kaksi perussuomalaista ministeriä on irtautunut hallitusohjelmakirjauksista ennen kuin muste on ehtinyt kuivua.

Liikenneministeri Lulu Ranne haukkui Itärataan liittyvät kirjaukset ja ilmoitti, ettei aio niitä tavoitetta aktiivisesti edistää. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso taas irtautui kokoomuksen ajamasta ensimmäisestä palkattomasta sairaspäivästä.

Herää siis kysymys, miten uskottavia hallitusohjelman mitkään kirjaukset ovat, kun irtiottoja tehtiin jo ennen kuin hallitus oli edes tehtävässään aloittanut.

Haastetta hallituksella riittää myös aiheista, joita ohjelmaan ei kirjattu, kuten esimerkiksi suhtautuminen tuloillaan oleviin EU:n esityksiin unionin rahoituksesta sekä muihin haastaviin kysymyksiin, joihin varmasti joudumme vastaamaan seuraavan komission työohjelman myötä tällä hallituskaudella.

Keskusta tukee oppositiosta käsin hallitusta hyvien linjauksiensa eteenpäin viemisessä, mutta keskittävälle ja epäoikeudenmukaiselle politiikalle ei tarvitse keskustan tukea odottaa.

Elsi Katainen Elsi Katainen on Euroopan parlamentin jäsen (kesk. / Renew Europe) Kuopiosta. Vuosina 2007–2018 hän toimi kansanedustajana.

Lue myös

Blogi
Elsi Katainen:

Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 

Keskustelu suomalaisten metsien käytöstä kääntyi viime viikon Ilmastopaneelin ja Luontopaneelin raportin esittämänä jälleen...
19.1.2026 18:44
Blogi
Elsi Katainen:

Ulkopolitiikan realismi, kansainvälinen oikeus ja etupiirien paluu

Uutiset Yhdysvaltojen sotilaallisesta iskusta Venezuelaan sekä presidentti Nicolás Maduron ja hänen vaimonsa vangitsemisesta...
7.1.2026 10:55
Blogi
Elsi Katainen:

Jatkoa Euroopan mullistusten vuosille

Viime vuosien tapaan tulevakin vuosi tulee olemaan Euroopan historian mullistavien joukossa. Tulevat neuvottelut linjaavat...
16.12.2025 15:09

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Hampaat vai ruokalasku?
Blogi | 23.1.2026 15:19
Petri Roininen:
Keskustan hetki lyö – olemmeko valmiit?
Blogi | 23.1.2026 11:19
Tapani Kiminkinen:
Maaseudun tulevaisuus?
Blogi | 21.1.2026 11:03
Elsi Katainen:
Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 
Blogi | 19.1.2026 18:44
Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Näytä lisää

Uusimmat

Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 19:21
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:20
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen