Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

22.1.2026 21:04
Lue lisää 
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Väriliitupiirustus vuodelta 2016

29.12.2016 9:05, muokattu 29.12.2016 9:19
a– a+
Blogi

Rakas poikani,

vuosi 2016 on päättymässä. Koska et vielä itse voi muistaa mitä kaikkea tapahtui, poimin päältä jotakin sellaista, mitä meidän molempien olisi ehkä syytä painaa tästä mieleemme. 

Uutiskuvassa on kaltaisesi pieni poika, onnekas sikäläiseksi. Hän on päässyt ambulanssin kyytiin. Ruhjoutuneena, tomun mustaamana, verisenä.

Mutta hän elää. Katsoo tyhjyyteen. Aleppo ympärillä tuhoutuu. Syyria tappaa lapsiaan, naisiaan, miehiään.

Konflikti on modernin ajan karmeampia. Suomi soittaa surukelloja. Tämän sodan osapuolia ovat kaikki, jotka välittävät ihmisyydestä. 

Maailma tuntui armon vuonna 2016 olevan myllerryksessä. Kun juhannusaattona aamu kirkastui Parikkalan mökillä, herätin isäsi huudahtaen epäuskoisesti: ”Britannia on äänestänyt itsensä ulos EU:sta!” Sinä nukuit.

Nukuit tyytyväistä unta onneksi silloinkin kun yhtä epätodellisin tuntein herätin isäsi marraskuussa kertoakseni Donald Trumpin voittavan kisan Yhdysvaltojen presidentin paikasta.

Kuukausikaupalla sitä ennen ehdokkaat heittivät likosangoittain törkeyksiä toistensa ylle. 

Vaikka tulokset yllättivät, voi siltä osin huokaista helpotuksesta, että isotkin mahtimaat muuttavat itseään näköjään kuitenkin demokratian keinoin. Vaaleissa voi ja saa tapahtua yllätyksiä. Se on kansan etuoikeus. 

Moni jäi kumminkin pohtimaan, mikä merkitys on faktoilla – ja miten ne eroavat mielipiteistä.

Omalla työpaikallanikin aika ajoin kuluneena vuonna mietin, voisimmeko mitenkään puhua vähän enemmän toisiamme kohti ja vähemmän tahallaan ohi. Voisimmeko siistiä suumme ja hoitaa vain hommamme, jota ihmiset meidän odottavat tekevän.

Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta. 

En voi, poikani, jättää kertomatta, että tänä vuonna ensimmäistä kertaa elämässäni pohdin toden teolla, mihin suuntaan maailma oikein on menossa.

Eurooppa jotenkin horjahteli. Suomessa äärioikeisto potki kuoliaaksi nuoren miehen Helsingin keskustassa. 

Sanoilla satutettiin vielä enemmän. Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta – sellaisten ihmisen, jotka ovat eriytyneet pois meidän arjestamme ja jotka kokevat ulkopuolisuutta.

On ihmisiä, joilla rahat eivät riitä eikä toivo kanna.  Sellaisissa todellisuuksissa kasvaa myös kaltaisiasi lapsia – ja heidän kuvansa Suomesta ei ole autuas eikä tyyni. Me eriydyimme toinen toisistamme suomalaisina tänäkin vuonna.

Eliitti vastaan kansa, oma väki ja muualta tulleet. Koko Eurooppa määritteli avoimuutta ja solidaarisuutta uusiksi turvapaikanhakijoiden virrassa ja terrorismin pelossa. Kaikesta en ole ollut ylpeä.

Tämän keskellä moni turvaa hakenut sai kuitenkin myös jäädä Suomeen. Tavoitteena on kotouttaa. Paperilla se on aina helpompaa. Toivon, että osaan kasvattaa sinut muistamaan, että heillä on yhtäläinen oikeus onneen kuin sinullakin. 

Vaikka päällimmäinen kuva vuodesta 2016 näyttää yhtä sotkuiselta kuin 2-vuotiaan taidolla tekemäsi väriliitupiirustus, mahtui tähän hyvääkin.

Sellaisia tavallisia ihmisiä, joiden hyvyyden voimasta kumpuavat väkevät teot kääntävät Suomea paremmaksi. Heistä tosin ei tehty yleensä uutisia.  

Viime talvena suomalaiset olivat ylpeitä voitokkaista jääkiekon pikkuleijonista ja toivoivat nuorten miesten pystyvän ja positiivisen asenteen tarttuvan meihin muihinkin. Sellaiseksi nuoreksi mieheksi toivon sinunkin kasvavan. 

Saara Aallon kaunis laulu, Bengt Holmströmin talouden Nobel, netissä katseltava saimaannorppa livenä ja sentään yksi mitali kesäolympialaisista toivat iloa.

Pienen pohjoismaan Islannin MM-jalkapalloihmekin tuntui melkein kuin omalta ylpeydenaiheelta. Ja Norjan hiihtäjättären huulirasvainen dopingkäry sopivan ivalliselta.

Ja muistatko sen syysiltana vastaamme kävelleen koululaistytön kännykkä kädessä? Hän keräsi Pokémoneja. 

Koululaisista puheen ollen, Pisa-tutkimuksessakin pärjäsimme perinteisen hyvin. Se vain jäi mietityttämään, miten suuri ero on päässyt muodostumaan tyttöjen ja poikien osaamisen välille koulussamme.

Miten osaisimme muokata peruskouluamme niin, että aikanaan sinä ja muut pojat innostuisitte oppimisen etuoikeudesta? 

Vuonna 2016 Suomea johti Juha Sipilän hallitus. Se teki työtään vastatuulessa. Mutta teki työtään ja sai tuloksia aikaan.

Syntyi uusia lakeja, syntyi julkisen talouden säästöjä juuri siksi, ettemme kasvattaisi sinun sukupolvesi velkaa kohtuuttomasti. 

Kuluvana vuonna sovittiin liikenteen uudistamisesta älypohjaiseksi, sovittiin sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamisen askelmerkkejä.

Ja mikä ehkä kaikkein kauaskantoisinta kannaltasi: Rehnin Ollin johdolla sovittiin Suomelle ilmasto- ja energiastrategia. Sen mukaan Suomi luopuu kivihiilen käytöstä ennen kuin sinusta tulee täysi-ikäinen.

Uusiutuvasta energiasta tehdään oikeasti valtavirtaa niin sähkön, lämmön kuin liikenteenkin osalta. Ja siinä kaikessa on Suomen nousun suuri mahdollisuus – ehkä sinunkin tuleva työpaikkasi. 

Muistamme tämän vuoden siitä, että talous sai valoa tunneliinsa.

Muistamme tämän vuoden siitä, että Suomen rankasti notkahtanut talous sai valoa tunneliinsa. Ihmisille alkoi taas löytyä työtä ja yrittäjillä rohkeutta laittaa pyöriä pyörimään.

Jouluostoksilla olleet suomalaiset luottivat tilastojen mukaan Suomen talouteen enemmän kuin vuosiin. Kotimaakunnassamme telakka sai tilauksia ja autotehdas työtä.

Koko Suomessa korkeakoulutettujen työttömyys laski ensi kertaa 59 kuukauteen. Pientä positiivista virettä, sanoi moni talouden tunnelmasta. Moni silti vielä vailla työtä tai toimeentuloa tai elämän merkitystä. 

Poikani, tässä jotakin muistini pintakerroksista. Google tai kaltaisensa kertoo sitten aikanaan tarkemmin, jos tahdot tietää.

Tai vielä paremmin, kysy joltakin muulta, muistiko hän tämän samoin kuin minä. Rohkeinta on vaihtaa näkökulmaa. Siihen vuosi 2016 pakotti eläjänsä. 

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja ja neljännen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Hampaat vai ruokalasku?
Blogi | 23.1.2026 15:19
Petri Roininen:
Keskustan hetki lyö – olemmeko valmiit?
Blogi | 23.1.2026 11:19
Tapani Kiminkinen:
Maaseudun tulevaisuus?
Blogi | 21.1.2026 11:03
Elsi Katainen:
Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 
Blogi | 19.1.2026 18:44
Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Näytä lisää

Uusimmat

JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tuppurainen SDP:n häirintätapauksista: Erittäin vakava keskustelu käyty
Uutiset | 23.1.2026 15:52
Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä
Uutiset | 23.1.2026 13:18
SDP:n Kim Berg pyytää anteeksi
Uutiset | 23.1.2026 13:14
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen