Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Pohjois-Korea

WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen

8.2.2023 22:00
Lue lisää 
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Väriliitupiirustus vuodelta 2016

29.12.2016 9:05, muokattu 29.12.2016 9:19
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Rakas poikani,

vuosi 2016 on päättymässä. Koska et vielä itse voi muistaa mitä kaikkea tapahtui, poimin päältä jotakin sellaista, mitä meidän molempien olisi ehkä syytä painaa tästä mieleemme. 

Uutiskuvassa on kaltaisesi pieni poika, onnekas sikäläiseksi. Hän on päässyt ambulanssin kyytiin. Ruhjoutuneena, tomun mustaamana, verisenä.

Mutta hän elää. Katsoo tyhjyyteen. Aleppo ympärillä tuhoutuu. Syyria tappaa lapsiaan, naisiaan, miehiään.

Konflikti on modernin ajan karmeampia. Suomi soittaa surukelloja. Tämän sodan osapuolia ovat kaikki, jotka välittävät ihmisyydestä. 

Maailma tuntui armon vuonna 2016 olevan myllerryksessä. Kun juhannusaattona aamu kirkastui Parikkalan mökillä, herätin isäsi huudahtaen epäuskoisesti: ”Britannia on äänestänyt itsensä ulos EU:sta!” Sinä nukuit.

Nukuit tyytyväistä unta onneksi silloinkin kun yhtä epätodellisin tuntein herätin isäsi marraskuussa kertoakseni Donald Trumpin voittavan kisan Yhdysvaltojen presidentin paikasta.

Kuukausikaupalla sitä ennen ehdokkaat heittivät likosangoittain törkeyksiä toistensa ylle. 

Vaikka tulokset yllättivät, voi siltä osin huokaista helpotuksesta, että isotkin mahtimaat muuttavat itseään näköjään kuitenkin demokratian keinoin. Vaaleissa voi ja saa tapahtua yllätyksiä. Se on kansan etuoikeus. 

Moni jäi kumminkin pohtimaan, mikä merkitys on faktoilla – ja miten ne eroavat mielipiteistä.

Omalla työpaikallanikin aika ajoin kuluneena vuonna mietin, voisimmeko mitenkään puhua vähän enemmän toisiamme kohti ja vähemmän tahallaan ohi. Voisimmeko siistiä suumme ja hoitaa vain hommamme, jota ihmiset meidän odottavat tekevän.

Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta. 

En voi, poikani, jättää kertomatta, että tänä vuonna ensimmäistä kertaa elämässäni pohdin toden teolla, mihin suuntaan maailma oikein on menossa.

Eurooppa jotenkin horjahteli. Suomessa äärioikeisto potki kuoliaaksi nuoren miehen Helsingin keskustassa. 

Sanoilla satutettiin vielä enemmän. Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta – sellaisten ihmisen, jotka ovat eriytyneet pois meidän arjestamme ja jotka kokevat ulkopuolisuutta.

On ihmisiä, joilla rahat eivät riitä eikä toivo kanna.  Sellaisissa todellisuuksissa kasvaa myös kaltaisiasi lapsia – ja heidän kuvansa Suomesta ei ole autuas eikä tyyni. Me eriydyimme toinen toisistamme suomalaisina tänäkin vuonna.

Eliitti vastaan kansa, oma väki ja muualta tulleet. Koko Eurooppa määritteli avoimuutta ja solidaarisuutta uusiksi turvapaikanhakijoiden virrassa ja terrorismin pelossa. Kaikesta en ole ollut ylpeä.

Tämän keskellä moni turvaa hakenut sai kuitenkin myös jäädä Suomeen. Tavoitteena on kotouttaa. Paperilla se on aina helpompaa. Toivon, että osaan kasvattaa sinut muistamaan, että heillä on yhtäläinen oikeus onneen kuin sinullakin. 

Vaikka päällimmäinen kuva vuodesta 2016 näyttää yhtä sotkuiselta kuin 2-vuotiaan taidolla tekemäsi väriliitupiirustus, mahtui tähän hyvääkin.

Sellaisia tavallisia ihmisiä, joiden hyvyyden voimasta kumpuavat väkevät teot kääntävät Suomea paremmaksi. Heistä tosin ei tehty yleensä uutisia.  

Viime talvena suomalaiset olivat ylpeitä voitokkaista jääkiekon pikkuleijonista ja toivoivat nuorten miesten pystyvän ja positiivisen asenteen tarttuvan meihin muihinkin. Sellaiseksi nuoreksi mieheksi toivon sinunkin kasvavan. 

Saara Aallon kaunis laulu, Bengt Holmströmin talouden Nobel, netissä katseltava saimaannorppa livenä ja sentään yksi mitali kesäolympialaisista toivat iloa.

Pienen pohjoismaan Islannin MM-jalkapalloihmekin tuntui melkein kuin omalta ylpeydenaiheelta. Ja Norjan hiihtäjättären huulirasvainen dopingkäry sopivan ivalliselta.

Ja muistatko sen syysiltana vastaamme kävelleen koululaistytön kännykkä kädessä? Hän keräsi Pokémoneja. 

Koululaisista puheen ollen, Pisa-tutkimuksessakin pärjäsimme perinteisen hyvin. Se vain jäi mietityttämään, miten suuri ero on päässyt muodostumaan tyttöjen ja poikien osaamisen välille koulussamme.

Miten osaisimme muokata peruskouluamme niin, että aikanaan sinä ja muut pojat innostuisitte oppimisen etuoikeudesta? 

Vuonna 2016 Suomea johti Juha Sipilän hallitus. Se teki työtään vastatuulessa. Mutta teki työtään ja sai tuloksia aikaan.

Syntyi uusia lakeja, syntyi julkisen talouden säästöjä juuri siksi, ettemme kasvattaisi sinun sukupolvesi velkaa kohtuuttomasti. 

Kuluvana vuonna sovittiin liikenteen uudistamisesta älypohjaiseksi, sovittiin sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamisen askelmerkkejä.

Ja mikä ehkä kaikkein kauaskantoisinta kannaltasi: Rehnin Ollin johdolla sovittiin Suomelle ilmasto- ja energiastrategia. Sen mukaan Suomi luopuu kivihiilen käytöstä ennen kuin sinusta tulee täysi-ikäinen.

Uusiutuvasta energiasta tehdään oikeasti valtavirtaa niin sähkön, lämmön kuin liikenteenkin osalta. Ja siinä kaikessa on Suomen nousun suuri mahdollisuus – ehkä sinunkin tuleva työpaikkasi. 

Muistamme tämän vuoden siitä, että talous sai valoa tunneliinsa.

Muistamme tämän vuoden siitä, että Suomen rankasti notkahtanut talous sai valoa tunneliinsa. Ihmisille alkoi taas löytyä työtä ja yrittäjillä rohkeutta laittaa pyöriä pyörimään.

Jouluostoksilla olleet suomalaiset luottivat tilastojen mukaan Suomen talouteen enemmän kuin vuosiin. Kotimaakunnassamme telakka sai tilauksia ja autotehdas työtä.

Koko Suomessa korkeakoulutettujen työttömyys laski ensi kertaa 59 kuukauteen. Pientä positiivista virettä, sanoi moni talouden tunnelmasta. Moni silti vielä vailla työtä tai toimeentuloa tai elämän merkitystä. 

Poikani, tässä jotakin muistini pintakerroksista. Google tai kaltaisensa kertoo sitten aikanaan tarkemmin, jos tahdot tietää.

Tai vielä paremmin, kysy joltakin muulta, muistiko hän tämän samoin kuin minä. Rohkeinta on vaihtaa näkökulmaa. Siihen vuosi 2016 pakotti eläjänsä. 

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja, hallituksen valtiovarainministeri sekä kolmannen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Eeva Kalli:
Ei oikealle, vasemmalle tai taaksepäin – vaan eteenpäin
Blogi | 3.2.2023 9:50
Petri P. Pentikäinen:
Päättyvä hallituskausi on ollut rumin koskaan
Blogi | 3.2.2023 9:25
Mauri Pekkarinen:
Oikeansuuntainen, mutta riittämätön
Blogi | 2.2.2023 16:37
Niina Kuuva:
Sitkoa Saimaalta – aluekehityksen eväitä hallitusohjelmaneuvotteluihin
Blogi | 31.1.2023 11:50
Elsi Katainen:
Ei yhtä ilman toista – EU eduskuntavaaleissa
Blogi | 27.1.2023 14:00
Näytä lisää

Uusimmat

Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Pohjoismaat ja Baltian maat vahvistivat, että venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden paluu kansainvälisiin kilpailuihin edellyttää rauhaa Ukrainassa
Uutiset | 8.2.2023 20:00
EU järjestää konferenssin avun saamiseksi maanjäristyksistä kärsineille Turkille ja Syyrialle
Uutiset | 8.2.2023 19:25
Zelenskyi pyysi länsiliittolaisilta vahvistuksia ilmavoimiin
Uutiset | 8.2.2023 18:46
Maanjäristyksen uhrimäärä Turkissa ja Syyriassa nousi jo yli 11 000:n
Uutiset | 8.2.2023 18:43
Maanjäristyksen jälkeisessä Syyriassa satoja tuhansia lapsia on hyvin haavoittuvassa asemassa
Uutiset | 8.2.2023 17:43
Ruotsin poliisi kielsi uuden Koraanin-polton
Uutiset | 8.2.2023 17:07
Norppia siirretään Saimaalla ensimmäistä kertaa yli 30 vuoteen
Uutiset | 8.2.2023 17:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – ”Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä”
Uutiset | 7.2.2023 22:00
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
Pysäyttävä kuva: Saarikko kohtasi opposition yksin välikysymyskeskustelussa
Uutiset | 8.2.2023 15:29
Tämä väärä oletus voi johtaa jopa vakavaan moottorivaurioon – nykyautojen ominaisuudet voivat yllättää
Uutiset | 7.2.2023 21:50
Dneprin saarten hallinnasta käydään kamppailua, kertoo Britannian puolustusministeriö
Uutiset | 8.2.2023 9:25
Putin ei saavuta tavoitteitaan Ukrainassa sen paremmin sotimalla kuin sanelurauhallakaan, sanoi Saksan liittokansleri
Uutiset | 8.2.2023 14:26
The Washington Postin lähteet: Kiinan armeijalla salamyhkäinen vakoilupallojen laivasto – ”Massiivinen voimanponnistus”
Uutiset | 8.2.2023 11:57
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – ”Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä”
Uutiset | 7.2.2023 22:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Pohjoismaat ja Baltian maat vahvistivat, että venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden paluu kansainvälisiin kilpailuihin edellyttää rauhaa Ukrainassa
Uutiset | 8.2.2023 20:00
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hybridienergiaratkaisut ovat tulevaisuuttamme
Mielipide | 8.2.2023 15:27
Kannattaako minuutista maksaa miljardia?
Mielipide | 8.2.2023 14:55
Puurakentamisestako osittainen pelastus maanjäristysalueille?
Mielipide | 8.2.2023 9:51
Korvaus äänestäjille
Mielipide | 8.2.2023 9:48
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41
Digitaalinen tasa-arvo on vielä kaukainen haave
Mielipide | 7.2.2023 15:19
Kotimainen energia polkuhinnoittelun uhrina
Mielipide | 7.2.2023 11:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Henna Takatalo poliittiseksi suunnittelijaksi Varsinais-Suomen Keskustaan
Keskusta | 8.2.2023 20:48
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Annika Saarikko

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)