Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Budjettiriihi

Keskustan Aittakumpu: Missä on hallituksen oikeudentunto?

21.9.2023 12:11
Lue lisää 
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Väriliitupiirustus vuodelta 2016

29.12.2016 9:05, muokattu 29.12.2016 9:19
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Rakas poikani,

vuosi 2016 on päättymässä. Koska et vielä itse voi muistaa mitä kaikkea tapahtui, poimin päältä jotakin sellaista, mitä meidän molempien olisi ehkä syytä painaa tästä mieleemme. 

Uutiskuvassa on kaltaisesi pieni poika, onnekas sikäläiseksi. Hän on päässyt ambulanssin kyytiin. Ruhjoutuneena, tomun mustaamana, verisenä.

Mutta hän elää. Katsoo tyhjyyteen. Aleppo ympärillä tuhoutuu. Syyria tappaa lapsiaan, naisiaan, miehiään.

Konflikti on modernin ajan karmeampia. Suomi soittaa surukelloja. Tämän sodan osapuolia ovat kaikki, jotka välittävät ihmisyydestä. 

Maailma tuntui armon vuonna 2016 olevan myllerryksessä. Kun juhannusaattona aamu kirkastui Parikkalan mökillä, herätin isäsi huudahtaen epäuskoisesti: ”Britannia on äänestänyt itsensä ulos EU:sta!” Sinä nukuit.

Nukuit tyytyväistä unta onneksi silloinkin kun yhtä epätodellisin tuntein herätin isäsi marraskuussa kertoakseni Donald Trumpin voittavan kisan Yhdysvaltojen presidentin paikasta.

Kuukausikaupalla sitä ennen ehdokkaat heittivät likosangoittain törkeyksiä toistensa ylle. 

Vaikka tulokset yllättivät, voi siltä osin huokaista helpotuksesta, että isotkin mahtimaat muuttavat itseään näköjään kuitenkin demokratian keinoin. Vaaleissa voi ja saa tapahtua yllätyksiä. Se on kansan etuoikeus. 

Moni jäi kumminkin pohtimaan, mikä merkitys on faktoilla – ja miten ne eroavat mielipiteistä.

Omalla työpaikallanikin aika ajoin kuluneena vuonna mietin, voisimmeko mitenkään puhua vähän enemmän toisiamme kohti ja vähemmän tahallaan ohi. Voisimmeko siistiä suumme ja hoitaa vain hommamme, jota ihmiset meidän odottavat tekevän.

Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta. 

En voi, poikani, jättää kertomatta, että tänä vuonna ensimmäistä kertaa elämässäni pohdin toden teolla, mihin suuntaan maailma oikein on menossa.

Eurooppa jotenkin horjahteli. Suomessa äärioikeisto potki kuoliaaksi nuoren miehen Helsingin keskustassa. 

Sanoilla satutettiin vielä enemmän. Nyrkkejä puristettiin monessa taskussa ja katseissa oli katkeruutta – sellaisten ihmisen, jotka ovat eriytyneet pois meidän arjestamme ja jotka kokevat ulkopuolisuutta.

On ihmisiä, joilla rahat eivät riitä eikä toivo kanna.  Sellaisissa todellisuuksissa kasvaa myös kaltaisiasi lapsia – ja heidän kuvansa Suomesta ei ole autuas eikä tyyni. Me eriydyimme toinen toisistamme suomalaisina tänäkin vuonna.

Eliitti vastaan kansa, oma väki ja muualta tulleet. Koko Eurooppa määritteli avoimuutta ja solidaarisuutta uusiksi turvapaikanhakijoiden virrassa ja terrorismin pelossa. Kaikesta en ole ollut ylpeä.

Tämän keskellä moni turvaa hakenut sai kuitenkin myös jäädä Suomeen. Tavoitteena on kotouttaa. Paperilla se on aina helpompaa. Toivon, että osaan kasvattaa sinut muistamaan, että heillä on yhtäläinen oikeus onneen kuin sinullakin. 

Vaikka päällimmäinen kuva vuodesta 2016 näyttää yhtä sotkuiselta kuin 2-vuotiaan taidolla tekemäsi väriliitupiirustus, mahtui tähän hyvääkin.

Sellaisia tavallisia ihmisiä, joiden hyvyyden voimasta kumpuavat väkevät teot kääntävät Suomea paremmaksi. Heistä tosin ei tehty yleensä uutisia.  

Viime talvena suomalaiset olivat ylpeitä voitokkaista jääkiekon pikkuleijonista ja toivoivat nuorten miesten pystyvän ja positiivisen asenteen tarttuvan meihin muihinkin. Sellaiseksi nuoreksi mieheksi toivon sinunkin kasvavan. 

Saara Aallon kaunis laulu, Bengt Holmströmin talouden Nobel, netissä katseltava saimaannorppa livenä ja sentään yksi mitali kesäolympialaisista toivat iloa.

Pienen pohjoismaan Islannin MM-jalkapalloihmekin tuntui melkein kuin omalta ylpeydenaiheelta. Ja Norjan hiihtäjättären huulirasvainen dopingkäry sopivan ivalliselta.

Ja muistatko sen syysiltana vastaamme kävelleen koululaistytön kännykkä kädessä? Hän keräsi Pokémoneja. 

Koululaisista puheen ollen, Pisa-tutkimuksessakin pärjäsimme perinteisen hyvin. Se vain jäi mietityttämään, miten suuri ero on päässyt muodostumaan tyttöjen ja poikien osaamisen välille koulussamme.

Miten osaisimme muokata peruskouluamme niin, että aikanaan sinä ja muut pojat innostuisitte oppimisen etuoikeudesta? 

Vuonna 2016 Suomea johti Juha Sipilän hallitus. Se teki työtään vastatuulessa. Mutta teki työtään ja sai tuloksia aikaan.

Syntyi uusia lakeja, syntyi julkisen talouden säästöjä juuri siksi, ettemme kasvattaisi sinun sukupolvesi velkaa kohtuuttomasti. 

Kuluvana vuonna sovittiin liikenteen uudistamisesta älypohjaiseksi, sovittiin sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamisen askelmerkkejä.

Ja mikä ehkä kaikkein kauaskantoisinta kannaltasi: Rehnin Ollin johdolla sovittiin Suomelle ilmasto- ja energiastrategia. Sen mukaan Suomi luopuu kivihiilen käytöstä ennen kuin sinusta tulee täysi-ikäinen.

Uusiutuvasta energiasta tehdään oikeasti valtavirtaa niin sähkön, lämmön kuin liikenteenkin osalta. Ja siinä kaikessa on Suomen nousun suuri mahdollisuus – ehkä sinunkin tuleva työpaikkasi. 

Muistamme tämän vuoden siitä, että talous sai valoa tunneliinsa.

Muistamme tämän vuoden siitä, että Suomen rankasti notkahtanut talous sai valoa tunneliinsa. Ihmisille alkoi taas löytyä työtä ja yrittäjillä rohkeutta laittaa pyöriä pyörimään.

Jouluostoksilla olleet suomalaiset luottivat tilastojen mukaan Suomen talouteen enemmän kuin vuosiin. Kotimaakunnassamme telakka sai tilauksia ja autotehdas työtä.

Koko Suomessa korkeakoulutettujen työttömyys laski ensi kertaa 59 kuukauteen. Pientä positiivista virettä, sanoi moni talouden tunnelmasta. Moni silti vielä vailla työtä tai toimeentuloa tai elämän merkitystä. 

Poikani, tässä jotakin muistini pintakerroksista. Google tai kaltaisensa kertoo sitten aikanaan tarkemmin, jos tahdot tietää.

Tai vielä paremmin, kysy joltakin muulta, muistiko hän tämän samoin kuin minä. Rohkeinta on vaihtaa näkökulmaa. Siihen vuosi 2016 pakotti eläjänsä. 

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja ja neljännen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Mauri Pekkarinen:
Sähkömagneetitko Kiinan vastaisku? 
Blogi | 21.9.2023 12:16
Hanna-Leena Mattila:
Paheksuttava säästökohde
Blogi | 21.9.2023 11:32
Antti Mulari:
Globaalit ongelmat vaativat yhteistyötä myös kusipäiden kanssa
Blogi | 20.9.2023 8:48
Markku Siponen:
Suomen velkaantuminen kiihtyy – Savo-Karjalaan hyvää ja huonoa
Blogi | 20.9.2023 8:25
Mika Lintilä:
Kolme vinkkiä talouden kasvuvajeen kääntämiseen
Blogi | 19.9.2023 11:41
Näytä lisää

Uusimmat

”Todella kylmä teko” – Honkonen tyrmistynyt valtion myöntämän laajakaistatuen lakkauttamisesta
Uutiset | 21.9.2023 12:33
Keskustan Aittakumpu: Missä on hallituksen oikeudentunto?
Uutiset | 21.9.2023 12:11
Suomen suurin eläkevakuuttaja Keva päättää ottaa lisää riskiä – miljardisalkun tuotoilla maksetaan suomalaisten eläkkeitä
Uutiset | 21.9.2023 11:23
Keskustanuorten varapuheenjohtajuudesta kisa – ehdolla Maija Kymäläinen ja Olivia Löytänen
Keskusta | 21.9.2023 11:23
Työmarkkinoilla syysmyrskyn merkkejä – SAK:laiset liitot kertovat aikeistaan
Uutiset | 21.9.2023 10:35
Venäjä hyökkäsi taas Ukrainan kaupunkeihin – väittää tuhonneensa lähes 20 droonia Krimillä ja Mustallamerellä
Uutiset | 21.9.2023 10:28
Pro Agria: Elintarvikelaatuisesta viljasta on satokauden jälkeen todennäköisesti niukkuutta
Uutiset | 21.9.2023 10:20
Kiinan ulkoministeri Putinille: Yhteistyötä vahvistettava
Uutiset | 21.9.2023 10:14
Saudi-Arabian kruununprinssi: Voimme hankkia ydinaseen
Uutiset | 21.9.2023 8:40
Puola lopettaa Ukrainan aseistamisen, ryhtyy uudistamaan omia sotavoimiaan
Uutiset | 21.9.2023 8:36
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Brittitiedustelu: Ukraina lähellä Bahmutin keskeisen huoltoreitin valtaamista
Uutiset | 20.9.2023 12:50
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Mika Lintilä lataa suorat sanat hallituksen talouslinjasta: ”Viina, VR ja Veikkaus”
Uutiset | 19.9.2023 15:46
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Viljasopimusta ei ole, mutta rahtilaivat matkaavat kohti Ukrainan satamia – Palaun lipun alla
Uutiset | 16.9.2023 17:31
Britannian ex-pääministeri: Ukrainasta lähtee maailmalle ”hirvittävä viesti”
Uutiset | 14.9.2023 21:45
Ukrainan lentäjien peruskoulutus Ruotsin Gripen-hävittäjillä valmis
Uutiset | 14.9.2023 16:46
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Väite: Kiinan sukellusvene tuhoisassa onnettomuudessa Taiwanin lähellä
Uutiset | 23.8.2023 22:03
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Koituiko viinilaatikko ”Putinin kokki” Prigozhinin kohtaloksi? – Asiantuntija: Ironinen loppu
Uutiset | 24.8.2023 14:22
CNN: Näin Putin toimi, kun Prigozhinin konetta ammuttiin
Uutiset | 24.8.2023 9:02
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Todella kylmä teko” – Honkonen tyrmistynyt valtion myöntämän laajakaistatuen lakkauttamisesta
Uutiset | 21.9.2023 12:33
Keskustan Aittakumpu: Missä on hallituksen oikeudentunto?
Uutiset | 21.9.2023 12:11
Suomen suurin eläkevakuuttaja Keva päättää ottaa lisää riskiä – miljardisalkun tuotoilla maksetaan suomalaisten eläkkeitä
Uutiset | 21.9.2023 11:23
Keskustanuorten varapuheenjohtajuudesta kisa – ehdolla Maija Kymäläinen ja Olivia Löytänen
Keskusta | 21.9.2023 11:23
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Presidentti ja valtaoikeudet – mistä puhumme?
Mielipide | 21.9.2023 10:37
Pauliinasta poweria puoluetyöhön
Mielipide | 21.9.2023 10:32
Kannatan Hilkka Kemppiä puolueen varapuheenjohtajaksi
Mielipide | 21.9.2023 10:28
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52
Petteri Orpo on siltarumpupoliitikko
Mielipide | 15.9.2023 11:18
Asuntosektorin kriisi – Hoitavatko markkinat vai tehdäkö jotain?
Mielipide | 19.9.2023 14:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten varapuheenjohtajuudesta kisa – ehdolla Maija Kymäläinen ja Olivia Löytänen
Keskusta | 21.9.2023 11:23
Keskustanuorten johtokolmikko: Orpon hallituksen budjetti olikin suuri kusetus
Uutiset | 20.9.2023 19:38
Keskustan sote-kansanedustajat tyrmistyivät hallituksen menettelystä – ”Millainen arvovalinta on leikata ensimmäisenä vammaisilta ihmisiltä ja lapsilta?”
Uutiset | 20.9.2023 16:14
Keskustasta jyrähdys: Tällainen ei ole sivistysvaltion meininkiä, ollaan kyseenalaisella tiellä
Uutiset | 20.9.2023 14:59
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle
Uutiset | 19.9.2023 20:02
Keskustanuorten johtokolmikko: Orpon hallituksen budjetti olikin suuri kusetus
Uutiset | 20.9.2023 19:38

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi .

Evästeasetukset
Annika Saarikko

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)