Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Blogi: Anne Berner
Anne Berner:

Meillä on työkalut liikenteen päästöjen vähentämiseksi

23.11.2016 8:00, muokattu 22.11.2016 14:11
a– a+
Blogi

EU-komissio julkaisi kesäkuussa ehdotuksensa yhteisön maiden päästövähennystavoitteiksi. Suomen tavoitteeksi asetetaan 39 prosentin kasvihuonekaasupäästöjen vähennys vuoden 2005 tasosta.

Päästöleikkaustavoite on Suomelle erittäin vaativa, mutta ilmastonmuutoksen torjumiseksi välttämätön.

Päästökeskusteluun lähdetään monesti teknologia edellä. Keskiössä ovat vähäinen energiankulutus ja alhaiset päästöt. Mutta näin voimme saavuttaa ehkä vain osan päästövähennyksistä.

Suuremmassa mittakaavassa on tavoiteltava tehokkuutta, eli sitä, miten koko koneisto viritetään palvelemaan vähemmällä suoritteella useampia tarkoituksia ja asiakkaita.

Liikenne tuottaa Suomessa noin 40 prosenttia päästökauppasektorin ulkopuolisista päästöistä. Liikenteen päästöistä yli 90 prosenttia tulee tieliikenteestä. Juuri nyt Suomi on hyvissä asemissa vastaamaan tähän päästöhaasteeseen.

Pystymme nopeastikin edistämään liikenteen vaihtoehtoisten käyttövoimien, kuten sähkö- ja biokaasuteknologian, houkuttelevuutta. Tärkeämmin meillä on kuitenkin käsissämme mahdollisuus muuttaa koko ajattelutapaa liikenteestä ja liikkumisesta.

Suomessa on käynnissä kaksi historiallista uudistusta, parhaillaan eduskunnan käsittelyssä oleva liikennekaari ja valmisteltava liikenneverkkohanke.

Meillä on käsissämme mahdollisuus muuttaa koko ajattelutapaa liikenteestä.

Liikennekaaren toteutuminen on ratkaiseva tekijä siinä, kuinka nopeasti ja laajasti liikenne palveluna -konseptia ja sen myötä syntyviä uudenlaisia palveluja pystytään kehittämään Suomessa.

Liikenne palveluna (Mobility as a Service, MaaS) on suomalainen innovaatio, joka on saanut huomiota maailmalla juuri siksi, että se vähentää riippuvuutta omasta henkilöautosta.

Liikennepalveluilla ei voi korvata kaikkea oman auton käyttötarvetta, mutta meidän on aidosti pyrittävä tarjoamaan mahdollisimman monelle tässä vaihtoehto.

Toinen käynnissä oleva hankkeemme, yhtiöitetty valtion liikenneverkko, toteuttaisi sääntelyn ja poliittisen ohjauksen avulla liikenteen pitkän tähtäimen tavoitteita, kuten liikenteen kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä.

Liikenneverkkoyhtiön voisi velvoittaa hinnoittelemaan valtion liikenneväylät varsinaisille liikennepalvelujentarjoajille siten, että vähäpäästöisestä palvelutarjonnasta saa etua.

Vastaava hinnoittelu voisi ohjata palvelun tarjoajien asiakkailta perimiä maksuja. Ja tässä ketjussa edelleen asiakasmaksu ohjaisi asiakkaiden liikkumistapavalintoja ja liikkumisen määrää, missä liikkumiselle on olemassa vähäpäästöisempi vaihtoehto.

Taloudellisella ohjauksella on myös mahdollista ohjata ajoneuvokannan uudistumista ja liikennekäyttäytymisen muuttumista ympäristöystävällisemmäksi.

Liikenneverkon päällä toimivien liikennemarkkinoiden muutos on jo hyvässä vauhdissa.

Liikennemarkkinoiden sääntelyä uudistetaan liikennekaarella, joka mahdollistaa liikenne- ja kuljetuspalvelujen yhdistämisen, päällekkäisyyksien purkamisen ja liikennemuotojen välisten rajojen häivyttämisen.

Molemmat hankkeet tarjoavat käyttöömme aivan uusia työkaluja päästöhaasteeseen vastaamiseen.

Edelliseen kehykseen asettuu myös vastavalmistunut esitys uudesta postilaista, joka osaltaan toteuttaa tavoitetta palvella vähemmällä suoritteella useampia tarkoituksia ja asiakkaita.

Mutta tarvitaan myös laaja keinovalikoima sekä annos rohkeutta ja innovaatiokykyä. Tiedän, että tulevaisuutta ajatellen olemme oikealla tiellä.

Valtiovallan tehtävänä on antaa mahdollisuudet liikenteen uudenlaisille toimintatavoille ja palveluille. Siihen olemme pyrkimässä sekä liikenneverkon että liikennepalvelujen kohdalla.

Meillä on pian hallussamme runsas ja monipuolinen työkalupakki päästötavoitteiden saavuttamiseksi.

Nyt on löydettävä yhteinen tahto työkalujen käyttämiseen.

Anne Berner

Lue myös

Blogi
Anne Berner:

Päästöjä vähennetään tulevaisuuden vuoksi

Viime viikolla meillä keskusteltiin vilkkaasti liikenteen päästöjen vähentämisestä. Kimmokkeena tähän oli liikenne- ja...
17.12.2018 10:26
Blogi
Anne Berner:

Miten liikennepalvelulaki voi turvata maaseudun palvelut?

Maaseudun palvelujen turvaaminen näkyy isona teemana kaikissa liikenne- ja viestintäministeriön keskeisissä hankkeissa. Maaseudulta...
8.10.2018 11:32
Blogi
Anne Berner:

Saaristo ansaitsee toimivat yhteydet

Suomalainen saaristo on yhteinen ilomme ja voimakas osa mielenmaisemaamme. Luonto ja monipuoliset palvelut houkuttelevat...
23.7.2018 9:20

Aihetunnisteet

biotalous ilmastonmuutos liikenne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Ydinasepäätökset maaliin suomalaisten etu edellä
Blogi | 16.3.2026 18:10
Jari Haapiainen:
Maailmankaupan vapautta puolustettava 
Blogi | 13.3.2026 10:17
Vesa Kallio:
Kaikki politiikka on myös maaseutupolitiikkaa
Blogi | 12.3.2026 13:09
Janne Kaisanlahti:
Virkavalta ei ole kansanvaltaa
Blogi | 11.3.2026 12:02
Katri Kulmuni:
Ulkopolitiikka ei voi olla rempallaan
Blogi | 9.3.2026 17:42
Näytä lisää

Uusimmat

Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen