Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydänriskejä

30.3.2026 8:18
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Edellisen kerran keskustaväki pääsi kokoontumaan yhteen Kouvolan ylimääräisessä puoluekokouksessa syyskuussa 2019 (kuvassa). Sääntömääräinen puoluekokous syyskuussa 2020 järjestettiin hybridimallilla etäpisteistä käsin, keskuspaikkana Oulu. Seuraava sääntömääräinen puoluekokous järjestetään kesäkuussa Lappeenrannassa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Viekö nyt kokoontuva keskustan puoluevaltuusto Nato-kirjauksen kesäkuun puoluekokoukselle? – puoluekokousjärjestelyissä "myönteistä kiirettä"

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen sanoo puoluevaltuuston vievän visiotyyppistä tekstiä puoluekokoukselle ja eduskuntavaaliohjelman valmisteluun
Lauri Heikkilä 9.4.2022 9:00, muokattu 9.4.2022 14:00
a– a+
Keskustan puoluekokous

Keskustan puoluekokouksen järjestelyt etenevät aikataulussa, puolueen järjestöpäällikkö Pekka Reponen kertoo. 

– Puoluetoimiston, Karjalan piirin sekä Karjalan keskustajärjestöjen kesken teemme yhteistyössä tätä kokousta, ja kiirettä on niin puoluetoimiston kuin piiritoimistonkin päässä, mutta se on myönteistä kiirettä. Tätä on ilo tehdä.

Keskusta kokoontuu sääntömääräiseen puoluekokoukseensa Lappeenrantaan 10.–12. kesäkuuta. Reponen vastaa järjestelyjen kokonaisuudesta, ja tekemistä on niin suurissa kuin pienissäkin yksityiskohdissa. 

Kokousta isännöivän piirin toiminnanjohtaja Matti Kuittisellakin puoluekokouskiireet kasvavat koko ajan. Karjalan piiri on juuri saanut aluevaltuustotoimintansa käynnistymään, ja loppukevättä sekä alkukesää hallitseekin puoluekokous ja siihen valmistautuminen. 

– Onhan tämä yhdenlainen kolmiloikka. 13. kesäkuuta 2021 oli kuntavaalit, tammikuussa aluevaalit ja sitten symmetrian nimissä on puoluekokous 10.–12. kesäkuuta. Sellainen vuosi, Kuittinen naurahtaa. 

– Onhan se riemukasta, että pitkästä aikaa keskustaväki pääsee fyysiseen kokoukseen. Olisi hienoa, että meille tulisi sankoin joukoin väkeä ympäri Suomen. Se motivoi kyllä tekemään työtä.

Keskustan järjestöpäällikkö Pekka Reponen vastaa puoluekokousjärjestelyjen kokonaisuudesta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kokouspaikkana toimii Kisapuistossa sijaitseva Saipan jäähalli. Vieressä on harjoitushalli, jossa pidetään kolmen päivän ruokailut sekä kokouksen oheistapahtumia. Parin sadan metrin päässä on Kaukaan koulu, jossa puoluekokouksen valiokunnat kokoontuvat, lukuun ottamatta jäähallilla kokoontuvaa menettelytapavaliokuntaa. 

Kokousta kohtaan on jo kääntynyt monta kiinnostunutta katsetta. Paitsi että keskustalaiset saavat pitkästä aikaa kokoontua yhteen ympäri maan, odottavat myös monet ei-keskustalaiset puolueen turvallisuuspoliittisia linjauksia. 

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen toteaa, että ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu on perinteisestikin ollut puoluekokouksissa laajaa, ja aihepiiristä on kaikissa kokouksissa tehty kannanottojakin. Nyt tämä keskustelu on tietysti erityisen merkityksellinen.

– Kukaan ei olisi uskonut ainakaan ihan täysin, millaiseen maailmaan silloin 24. helmikuuta (kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan) herättiin. Tietysti aika tästä hetkestä kesäkuuhun tuntuu maratonin mittaiselta matkalta ennakoida, mikä on silloin se kiinnostavin kulma turvallisuuskysymyksissä.

Laajana vellonut keskustelu siitä, pitäisikö Suomen liittyä sotilasliitto Natoon, on Pirkkalaisen mielestä osoitus siitä, että suomalainen keskustelukulttuuri on ihailtavan avointa. Keskustan roolin tulee tässä ja muussa turvallisuuskeskustelussa olla päänavaaja ja kansalaiskeskustelun ruokkija. 

Tänä viikonloppuna Vaasassa kokoontuva puoluevaltuusto on jo esinäytös tulevan puoluekokouksen keskusteluista. Pirkkalainen uskoo, että puoluevaltuuston turvallisuuskeskustelu tulee olemaan laajaa myös talouden ja huoltovarmuuden näkökulmista. 

– Puoluevaltuuston kautta viedään keskustan askelmerkit, visiotyyppistä tekstiä myös eduskuntavaaliohjelman valmistelua varten. Ajankohtaisista aiheista riippumatta on hyvä päästä asettamaan agendaa myös tulevaan eduskuntavaalikeskusteluun meidän aatteemme pohjalta. Tässä onnistuimme aluevaaleissakin.

Askelmerkit voivat tarkoittaa myös luonnoksen viemistä Nato-kannasta puoluekokoukselle.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko on ilmoittanut pyytävänsä puoluevaltuustoa antamaan turvallisuuspoliittisen ratkaisun tekemiseen mandaatin valtiojohdolle, eli keskusta pidättäytyisi oman kantansa muodostamisesta. Tämä esitys todennäköisimmin menee puoluevaltuustossa läpi.

Kohtaamiset ovat keskustaväelle tärkeitä, ja siksikin Lappeenrannan puoluekokouksella tulee olemaan suorastaan piristysruiskeen tapainen merkitys, puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen iloitsee. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vuonna 2020 puoluekokous järjestettiin koronan takia hybridimallina, eli pisteissä ympäri Suomen. Viimeisestä yhden paikan puoluekokouksesta on siis jo tavallista pidempi aika. Puoluetoimiston Pirkkalainen ja Reponen kertovat luottavansa, että kokous voidaan järjestää nyt normaalisti. 

– Kaikki on tietysti mahdollista, mutta mitä olen seurannut asiantuntijoiden lausuntoja, niin kesää kohti korona olisi helpottamassa, eikä menossa pahempaan suuntaan, Reponen toteaa. 

– Keskustaväki jos joku on tottunut ja suorastaan elää kasvokkain kohtaamisista. Puoluekokous tuo piristysruiskeen meille kaikille keskustatyöhön ympäri Suomen ja erityisesti eduskuntavaalityön alla, Pirkkalainen korostaa. 

Reposen mukaan paikalle odotetaan kahta tuhatta virallista edustajaa ja 1500 kokouksen seuraajaa.

Toiminnanjohtaja Kuittinen toivottaa keskustaväen tervetulleeksi järjestävään maakuntaan. 

– Koitetaan karjalaisella vieraanvaraisuudella olla muuta väkeä vastassa.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä huhtikuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Suomen Pankki: Venäjän talous kasvoi viime vuonna prosentin

Talouskasvu Venäjällä hidastuu ensi vuonna entisestään, ennuste kertoo.
30.3.2026 13:00

Antti Siika-aho pyrkii jatkoon keskustan puoluesihteerinä

Keskusta valitsee puoluejohdon 5.–7. kesäkuuta Tampereella pidettävässä puoluekokouksessa.
30.3.2026 12:27

Asiantuntija: Toinen Kaakkois-Suomeen lentäneistä drooneista räjähti

Puolustusvoimien entisen tutkimusjohtajan mukaan toisen Suomeen sunnuntaina lentäneen droonin on kuultu räjähtäneen.
30.3.2026 10:10

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan puoluekokous keskustan puoluevaltuusto lappeenranta Nato-keskustelu turvallisuuspolitiikka vaasa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Suomen Pankki: Venäjän talous kasvoi viime vuonna prosentin
Uutiset | 30.3.2026 13:00
Antti Siika-aho pyrkii jatkoon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 30.3.2026 12:27
Asiantuntija: Toinen Kaakkois-Suomeen lentäneistä drooneista räjähti
Uutiset | 30.3.2026 10:10
Öljyn hinta pysyttelee korkealla – Australia leikkaa polttoaineveroa, Indonesia nipistää ilmaisista kouluaterioista
Uutiset | 30.3.2026 10:10
Myanmarin sotilasjuntan johtaja matkalla maan siviilipresidentiksi
Uutiset | 30.3.2026 9:46
Trump sanoo haluavansa Iranin öljyn Yhdysvalloille
Uutiset | 30.3.2026 9:08
Tutkimus: Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydänriskejä
Uutiset | 30.3.2026 8:18
Kanadan entinen pääministeri Justin Trudeau SuomiAreenan pääpuhujaksi
Uutiset | 30.3.2026 8:00
NY Times: Useita satoja USA:n erikoisjoukkojen sotilaita lähetetty Lähi-itään
Uutiset | 30.3.2026 7:41
Alkon litramyynti laski viime vuonna lähes kahdeksan prosenttia
Uutiset | 30.3.2026 7:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen Pankki: Venäjän talous kasvoi viime vuonna prosentin
Uutiset | 30.3.2026 13:00
Antti Siika-aho pyrkii jatkoon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 30.3.2026 12:27
Asiantuntija: Toinen Kaakkois-Suomeen lentäneistä drooneista räjähti
Uutiset | 30.3.2026 10:10
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste