Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”

9.5.2026 8:00
Lue lisää 
Aluevaalit
Suomi äänestää historiansa ensimmäisissä aluevaaleissa. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina tasan viikon päästä. Kuvassa ennakkoäänestyspiste Kankaanpään S-marketissa viime keskiviikkona, jolloin ennakkoäänestys alkoi. Ennakkoon voi äänestää tulevaan tiistaihin asti. (Kuva: Lehtikuva / Kalle Parkkinen)

"Eräässä ohjelmassa vastustetaan kannabiksen laillistamista" – Puolueiden aluevaaliohjelmat ovat epätarkkoja itse asiasta eli sotekysymyksistä

Aluevaltuustojen toiminnasta ei välttämättä tule helppoa, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa analyysissaan
Lauri Heikkilä 16.1.2022 15:00, muokattu 16.1.2022 15:00
a– a+
Aluevaalit

Puolueet lupaavat aluevaaliohjelmissaan parantavansa palveluita ja niiden saavutettavuutta. 

Luulisi, että tässä Suomen puolueilla olisi nyt paikka tehdä aitoa ratkaisukeskeistä yhteistyötä selkeiden raamien puitteissa. Hyvinvointialueiden valtuustot kuitenkin toimivat hyvin selväpiirteisillä sektoreilla eli sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen kysymysten parissa. 

Painotuserot saattavat kuitenkin tehdä aluevaltuustojen toiminnasta välillä jopa hankalampaa kuin vaikkapa hallituspolitiikasta sen vaikeimpina hetkinä. 

Aluevaltuustot ovat aivan uusi asia, ja sekin osaltaan lisää mahdollisuutta ristiriitoihin. 

Protestihenkeä osoittavat etenkin suurimmat oppositiopuolueet perussuomalaiset ja kokoomus. 

– Suomi hassaa rahaa järjettömiin hankkeisiin, kansalaiset köyhdytetään tahallaan. Sotea rakennetaan joko poliitikkojen tai terveysjättien etu edellä, perussuomalaisten ohjelmassa syytetään, ja myös maahanmuuton ruotiminen nousee vahvasti esille, kuten perussuomalaisilla tapana on. 

– Kansallisvaltiokeskeinen ajattelu on sittemmin vaihtunut valtapuolueilla visioon Suomesta globaalina sosiaalitoimistona, jolloin järjestelmän rahoittamiseen osallistumaton maahanmuuttaja pääsee välittömästi nauttimaan julkisesti rahoitetuista palveluista.

Kokoomus tyrmää hallituksen soteuudistuksen perustoineen päivineen. 

– Hallitus on päättänyt ”ratkaista” ongelman rakentamalla uuden, alueellisen hallintokerroksen. Lisääkö se hoivaa ja turvaa, on vielä hämärän peitossa. Uhkaavan ilmeiseltä näyttää vain se, että byrokratia ja kustannukset karkaavat käsistä. Eli palvelut eivät tule lähemmäksi, jonot lyhemmäksi eivätkä vanhukset ole saamassa enempää tarvitsemaansa hoivaa osakseen.

– Jokainen täyspäinen suomalainen ymmärtää, että byrokratiaa kasvattamalla ja lomakkeita lisäämällä kukaan ei parane eikä paloturvallisuus lisäänny, kokoomus tyrmää.

Tutkijatohtori Juha Ylisalo Turun yliopistosta toteaa, että puolueiden aluevaaliohjelmat liikkuvat hyvin yleisellä tasolla, ja tuovat esille myös täysin aiheeseen liittymätöntä yleispolitiikkaa. 

– Jos vertaa eduskuntavaalien ohjelmiin, niin niissä taas on paljon konkretiaa ja esityksiä siitä, millaisia politiikkatoimenpiteitä pitäisi tehdä. Puolueissa näyttää olevan yksimielisyys siitä, että lähipalvelut pitää saada kuntoon ja hoitoon päästä nopeasti, mutta ratkaisuesityksiä löytyy aika vähän.

– Varmaan tähän liittyy se, että nämä ovat ensimmäiset aluevaalit. Puolueille on avoinna, millaiseksi aluevaltuustojen rooli muodostuu lopuksi, eivätkä ne halua luvata liikojakaan, Ylisalo arvioi Suomenmaalle.

Mukana on koko joukko asioita, jotka eivät kuulu aluevaltuustoille. 

– Muistan nähneeni, että eräässä ohjelmassa vastustetaan kannabiksen laillistamista.

– Näissä ohjelmissa yleensäkin sekoittuvat toimielinten toimivaltasuhteet. Sikälikään aluevaaliohjelmat eivät eroa muista vaaliohjelmista, Ylisalo toteaa.

Annika Saarikon johtama keskusta haastaa muut puolueet aluevaaleissa aluepolitiikalla. Saarikko Ilta-Sanomien aluevaalitentissä Helsingissä viime tiistaina. (LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO)

 Vihreät on ohjelmansa perusteella käymässä ilmastovaaleja ja perussuomalaiset maahanmuuttovaaleja. 

Tutkija Ylisalo korostaakin, että sotevaalit ovat omimmat juuri perinteisille puolueille ja vasemmisto–oikeisto-akselille. 

– Vasemmistopuolueet puhuvat julkisesta tarjonnasta ja kokoomus yksityisen sektorin mukaan ottamisesta. Perussuomalaiset puhuu myös maahanmuutosta. Puolueiden yleiset painotukset kyllä näkyvät.

– Sotevaalit ovat sitä perinteisintä vasemmisto–oikeisto-ulottuvuutta. Asiat saattavat pysyä sotessa, jota nämä vaalit ennen kaikkea koskevatkin. Kärjistäen voisi sanoa, että kun sotesta puhutaan, niin esimerkiksi perussuomalaisilla on siihen aika vähän sanottavaa, ellei keskustelu sitten käänny muihin aiheisiin, Ylisalo pohtii.

Vaalikeskusteluissa tutkija näkee, että jos laajempaa poliittista debattia tulee, yleispolitiikan puolelle mennään hyvin herkästi. Silloin ruoditaan laajalti ennen kaikkea hallituksen onnistumista. Teemat riippuvat myös siitä, kuinka innokkaasti suuri yleisö aluevaaleista kiinnostuu. 

– Aavistukseni kuitenkin on, että nämä vaalit eivät ehkä suuria kansanjoukkoja villitse.

Hyvinvointialueiden verotusoikeudesta eivät aluevaltuustot päätä. Useampi puolue kuitenkin kertoo asiasta kantansa. 

SDP ja vasemmistoliitto ovat lähtökohtaisesti alue- tai maakuntaveron puolella. Keskustalla on ehtona maakuntien vallan kasvattaminen. Yksikään puolue ei kiirehdi maakuntaveroa, vaan korostaa selvittämisen ja valmistelun merkitystä. 

Kokoomuksen mielestä maakuntavero nostaisi kokonaisveroastetta, ja oikeistopuolue sanookin uudelle verolle tiukasti ei. Perussuomalaisten mielestä maakuntavero lisäisi alueiden eriarvoisuutta.  

Vihreät suhtautuu maakuntaveroon myönteisesti, kristilliset kielteisesti, RKP toteaa, ettei kokonaisveroaste saa nousta. Pääosin kannat siis mukailevat hallitus–oppositio-jakoa.  

Hallituspuolueet korostavat alueiden itsehallinnon lisäämistä, oppositiopuolueet varoittavat kasvavasta byrokratiasta.

Petteri Orpon kokoomus ja Riikka Purran perussuomalaiset ovat esiintyneet koko alueuudistusta kohtaan hyvin kriittisin äänenpainoin. Niin myös vaaliohjelmissa. (LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO)

Selkeimmät sanat maakuntien vallan kasvattamisesta sanoo keskusta. 

Keskusta korostaa, että suuressa uudistuksessa on edettävä vaiheittain, mutta suunnasta on oltava visio. 

– Keskustan tavoitteena on mahdollisimman pian toteutuva aito ja nykyistä laajempi kansanvaltainen maakuntahallinto. Valtaa on siirrettävä ministeriöistä ja muusta valtionhallinnosta lähemmäs suomalaisia.

Tämän toteuttamisessa keskustan paras ystävä olisi nykyinen hallituspohja. Saa nähdä, käytetäänkö uudistuksen jatkamiseen suuria panoksia loppukaudella vai hakeeko nykyinen hallituspohja seuraavista eduskuntavaaleista jatkoa.  

Nähtäväksi jää, paljonko painoarvoa puolueet antavat maakuntauudistuksen jatkamiselle, kun uudesta hallituksesta päätetään vaalien 2023 jälkeen. 

Tutkija Ylisalon huomio siitä, kuinka puolueiden aluevaaliohjelmat jäävät lähinnä yleiselle tasolle, saa vahvistusta myös kun katsotaan puolueiden piirien alueellisia vaaliohjelmia. 

Ne nimittäin loistavat poissaolollaan. 

– Vaikka nämä ovat nimenomaan aluevaalit, puolueilla on kuitenkin aika vähän alueellisia ohjelmia. Hyvin vaikea on ollut ainakin löytää sellaisia. Omalla Varsinais-Suomen alueella olen ihan parilta puolueelta löytänyt alueellisen vaaliohjelman, muut taas menevät valtakunnallisilla ja yleisillä ohjelmilla.

– Toivottavasti viimeistään alueellisissa keskusteluissa alueelliset asiat ovat puheena, Ylisalo sanoo.

Koronakriisi rajoittaa vaalikampanjointia, ja siten myös keskustelua paikallisista teemoista. Kuva Rovaniemeltä keskustan puoluevaltuustoviikonlopulta marraskuulta toritilaisuudesta. (SAARA SAVUSALO)

Sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimi ovat näiden vaalien keskeinen asia, kuten toki sekin, miten upouudet aluevaltuustot ottavat roolinsa ja alkavat toimia. 

Palveluiden parantamisen tarpeesta puolueet ovat yksimielisiä, mutta eri korostuksilla. 

Keskustelu yksityisten ja julkisten palveluiden roolista jakaa oikeistoa ja vasemmistoa. Keskusta on tässä keskustelussa luonnollisesti keskitiellä. 

Keskusta korostaa vaalien pääkärkenään, että joka kunnassa pitää olla vähintään yksi soteasema. Ohjelmien perusteella tavoite ei ole tulevien aluevaltuustokumppanien kanssa hankala. SDP korostaa saavutettavuutta ja kokoomus palveluihin pääsemistä. 

Julkisuudessa on kuitenkin ollut osoituksia, että sinipunapuolueet eivät ole valmiita aivan joka tilanteessa takaamaan sotepistettä kaikkiin kuntiin. Asia lienee kuitenkin neuvottelukysymys, johon alueilla on valmiutta kaikilla puolueilla. 

Mielenterveysongelmiinkin puolueet ovat heränneet, ja tämä jaksamisen sekä työhyvinvoinnin parantamisen ohessa näkyy ohjelmissa vahvasti. 

Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko kertoi puolueen aluevaalistartissa joulukuun alussa haluavansa mielenterveydestä uuden kärkihankkeen. Tähän varmasti löytyy ystäviä mukaan oikealta ja vasemmalta.

Analyysi on julkaistu alun perin Suomenmaan tammikuun 2022 aikakauslehdessä. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet

Suomen mahtavin jokijärjestelmä, 550 kilometrin pituinen Kemijoki, on jo vuosikymmenien ajan toiminut kansakunnan...
10.5.2026 13:00

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi

Suomessa kaivattaisiin lisää perheystävällisyyttä työelämään, keskustaedustaja summaa äitienpäivähaastattelussa.
10.5.2026 9:01

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Aihetunnisteet

Aluevaalit hyvinvointialueet pelastustoimi puolueet sosiaali- ja terveyspalvelut Sote vaalilupaukset vaaliohjelmat vaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
THL: Kaksi suomalaista on saattanut altistua hantavirukselle – ministeriö valmistelee kiireellistä asetusmuutosta
Uutiset | 8.5.2026 22:40
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste