Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sienet

Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten

14.4.2026 11:38
Lue lisää 
Rokotevelvoite
Sheikki Laakson (ps.) mukaan hallituksen lakiesitys asettaisi sote-alalle rokotepakon. Laakso muistutti, että hoitajista on pulaa eikä yhdestäkään käsiparista olisi varaa luopua. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit esittävät pikatestejä vaihtoehdoksi hoitajien rokotusvelvoitteelle

Eduskunta keskusteli hallituksen keskiviikkona esittämästä tartuntatautilain uudesta pykälästä
STT-Tuomas Savonen 9.12.2021 19:32, muokattu 9.12.2021 19:58
a– a+
Rokotevelvoite

Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit esittivät pikatestausta vaihtoehdoksi hoitajien rokotevelvoitteelle, kun eduskunta keskusteli torstaina hallituksen asiaa koskevasta lakiesityksestä.

Hallitus esitti keskiviikkona tartuntatautilakiin uutta pykälää, jonka mukaan sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstöltä voitaisiin vaatia koronavirusrokotteita. Sote-alalla työskentelevällä olisi lakiesityksen mukaan vastaisuudessa oltava suoja koronaa vastaan rokotusten tai sairastetun taudin kautta.

Perussuomalaisten Sheikki Laakson mukaan hallituksen lakiesitys asettaisi sote-alalle rokotepakon. Laakso muistutti, että hoitajista on pulaa eikä yhdestäkään käsiparista olisi varaa luopua.

–  Jos pikatesti otettaisiin käyttöön koronapassin rinnalle, niin ei ketään tarvitsisi pakottaa rokotteiden ottamiseen, Laakso sanoi.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio painotti, että perussuomalaisten esittämä linja olisi hallituksen esittämää linjaa potilasturvallisempi. Tavio muistutti, että koronarokote suojaa vakavalta tautimuodolta, mutta ei estä tartuntaa eikä myöskään tartuttamista.

–  Yleisempi testaus hoiva-alalla voisi vähentää tartuntaa sairaisiin, kun myös rokotetun henkilöstön tartunnat havaittaisiin, Tavio sanoi.

Myös kristillisdemokraatit olivat pikatestauksen kannalla.

–  Eikö tällaiset edulliset pikatestit olisi nimenomaan ne, joita pitäisi ottaa laajalti käyttöön? Rokotteita meillä on viety aina eteenpäin vapaaehtoisuuden pohjalta, ei koskaan painostamalla tai pakottamalla, Sari Tanus (kd.) sanoi.

Kokoomuksen riveissä hallituksen esitys otettiin muita oppositiopuolueita varauksettomammin vastaan.

–  Tämä on välttämätön lainmuutos, jotta me voimme turvata mahdollisimman hyvin sen, että hoitoympäristö on turvallinen, Sari Sarkomaa (kok.) sanoi.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) oli perussuomalaisten kanssa samaa mieltä siitä, että pikatestaus pitäisi saada yhteiskunnassa laajemmin käyttöön, mutta hän ei ottanut kantaa siihen voisiko se olla vaihtoehto rokotevelvoitteelle.

Hallituksen lakiesityksessä tarkastellaan myös vaihtoehtoa, jossa testaus voisi toimia rokotussuojan vaihtoehtona. Lakiesityksessä ei kuitenkaan päädytä kannattamaan tätä vaihtoehtoa.

–  Säännöllisesti 48 tunnin tai 72 tunnin välein toteutettava oireettoman henkilökunnan PCR- tai antigeenitestaus edellyttäisi riittäviä testaus- ja henkilökuntaresursseja pelkästään tähän tarkoitukseen. Testausresurssien kohdentaminen säännöllisiin sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön testauksiin voisi heikentää muuta covid-19-testausta sekä tartuntojen jäljittämistä. Tämä puolestaan voisi heikentää alueellista epidemiatilannetta sekä vaarantaa samalla riittävien sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujen saatavuuden, lakiesityksessä kirjoitetaan.

Lue myös

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala

Rakkaushuijaukset ovat vanha keino, joilla on viilattu ihmisiä linssiin maailman sivu. Huijari pyrkii...
14.4.2026 22:28

Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo Ukrainan asevoimien vallanneen venäläisten aseman käyttämällä ainoastaan maalla...
14.4.2026 22:10

Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – "useita vahinkoilmoituksia päivittäin"

Kevät on piha- ja puutöiden sesonkia. Kääntöpuolena mukavalle hyötyliikunnalle ovat yllättävän yleiset vakavat...
14.4.2026 22:00

Aihetunnisteet

koronatestaus pikatestit Politiikka rokotepakko rokotevelvoite terveydehuoltohenkilöstö terveydenhuolto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
CIA:n ex-johtaja vaatii Trumpin syrjäyttämistä: ”On selvästi tolaltaan”
Uutiset | 13.4.2026 22:11
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Keskustakolmikko varoittaa: Hallitus altistaa ihmisten potilastiedot Vastaamo-tyyppisille tietomurroille
Uutiset | 13.4.2026 9:37
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Onko pomosi ärtynyt? – Sillä voi olla karut seuraukset koko työpaikalle, sanoo väitöstutkimus
Uutiset | 14.4.2026 21:40
Tästä sodasta on melkein sata vuotta, mutta sen veteraaneja on yhä elossa
Uutiset | 14.4.2026 21:30
Älä valitse koiraa vain ulkonäön perusteella – ”Terveyserot ovat merkittäviä”
Uutiset | 14.4.2026 21:25
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Israelin ja Libanonin neuvottelut alkoivat Washingtonissa – ulkoministerit 17 maasta kehottavat löytämään sovun
Uutiset | 14.4.2026 18:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Sote-alan työturvallisuutta edistäviä toimia tarvitaan kipeästi
Mielipide | 14.4.2026 10:25
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste