Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka
Koronarajoituksista johtuen koko tapahtuma-ala on ollut pitkälti täyssulussa, mikä on aiheuttanut valtavia taloudellisia vaikeuksia alan toimijoille, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) toteaa. (Kuva: Jussi Toivanen / Valtioneuvoston kanslia)

Lisäbudjetissa 20 miljoonan euron koronatuki kulttuurin ja taiteen alalle

Suomenmaa 25.2.2021 15:29, muokattu 25.2.2021 15:32
a– a+
Politiikka

Hallitus esittää tämän vuoden ensimmäisessä lisäbudjetissaan uusia korona-avustuksia taiteen ja kulttuurin toimijoille.

Kulttuurin ja taiteen alalle esitetään koronatukina ja -avustuksina yhteensä 20 miljoonaa euroa opetus- ja kulttuuriministeriön osuuteen, ministeriö tiedottaa.

Freelancereina tai toiminimillä toimiville kulttuurialan ammattilaisille myönnettävät avustukset tulevat haettavaksi Taiteen edistämiskeskuksen kautta, jolle esitetään varattavaksi 15 miljoonaa euroa.

Suomen elokuvasäätiön jakamaan tuotantotukeen elokuvayhtiöille ehdotetaan lisäbudjetissa viisi miljoonaa euroa. Määräraha kohdistetaan avustuksiin, joilla vähennetään koronatilanteesta aiheutuvia vaikeuksia ja taloudellisia menetyksiä.

Pitkittynyt koronatilanne on ollut raskas taiteen ja kulttuurin kentälle, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) toteaa tiedotteessa.

– Rajoituksista johtuen koko tapahtuma-ala on ollut pitkälti täyssulussa, mikä on aiheuttanut valtavia taloudellisia vaikeuksia alan toimijoille.

– Viime vuonna kulttuurille osoitettiin 110 miljoonan euron lisärahoitus, jotta alan toimijat selviäisivät kriisin yli ja jatkamme tukitoimia nyt myös tämän vuoden puolella. Tällä päätöksellä suuntaamme tukea erityisesti freelancereille ja kulttuurialan ammattilaisille, Saarikko sanoo.

Hallitus päätti tänään lisätalousarviossa 20 miljoonan tuesta kulttuurin ja taiteen alalle. Tuet kohdistuvat freelancereina tai toiminimillä toimiville kulttuurialan ammattilaisille sekä elokuva-alalle. #kulttuuri #taide #tapahtumat #korona https://t.co/3J3iYUveEq

— Annika Saarikko (@AnnikaSaarikko) February 25, 2021

Lisämäärärahalla tuetaan myös opiskelijoiden hyvinvointia, osaamista ja opintojen edistymistä. Nuorille pyritään luomaan myös mielekästä tekemistä kesätöiden ja harrastusten kautta.

Ammatilliseen koulutukseen osoitetaan 17,5 miljoonaa euroa. Määräraha kohdennetaan toimiin, joilla pyritään ehkäisemään opintojen keskeyttämistä ja lisäämään opiskelijoiden hyvinvointia. Määrärahaa suunnataan myös toimiin, joilla tasoitetaan opiskelijoiden osaamiseroja ja varmistetaan valmistuvien nuorten ammattiosaamista.

Koronaepidemia ei saa jättää pysyviä jälkiä nuorten osaamiseen ja hyvinvointiin, opetusministeri Jussi Saramo (vas.) sanoo tiedotteessa.

– Etäopetus on ollut raskasta kaikille ja ammatillisen koulutuksen opiskelijoille se on tarkoittanut, että osaamista ei ole ollut paikoin mahdollista kartuttaa kasvotusten tapahtuvin konkreettisin harjoituksin. Kohdistamme nyt rahoitusta, jonka turvin oppimisesta ja hyvinvoinnista voidaan pitää huolta läpi epidemian, Saramo toteaa.

Nuorten harrastus- ja kesätoiminnan lisäämiseen ja kehittämiseen varataan lisäbudjetissa yhteensä 2,5 miljoonaa euroa.

Muun muassa nuoriso- ja liikuntajärjestöille haettavaksi tulevat avustukset on tarkoitettu lasten ja nuorten toimintaa järjestävien kesätyöntekijöiden palkkaukseen sekä nuorten kesäyrittäjyyden ja työelämätaitoja tukemiseen. 

Kaikessa päätöksenteossa lasten ja nuorten hyvinvoinnin pitää olla keskiössä, Saarikko kertoo.

– Koronakriisi on ollut heidän elämässään pitkä aika, joka ei voi olla jättämättä jälkiä. Nuorilla pitää olla mahdollisuus kesätöihin ja mielekkääseen tekemiseen. Tuemme nuorten kesätyö ja -yrittäjyysmahdollisuuksia, jotta mahdollisimman moni nuori pääsisi hankkimaan ensi kesänä arvokasta työkokemusta ja tienestejä, Saarikko sanoo.

Lue myös

Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia

Kun Saksan demokraattinen tasavalta (DDR) perustettiin vuonna 1949, sen ideologiseksi kivijalaksi asetettiin antifasismi. Itä-Saksa...
25.10.2026 21:38

Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen

Pohjoismaiden ja Euroopan korkein pystysuora kallioseinämä sijaitsee Norjan länsi- sekä etelä- tai keskiosaan...
25.10.2026 21:06

Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan

Keskustanuorten liittokokous Alkio-opistolla Jyväskylän Korpilahdella on valinnut uudet liittohallituksen jäsenet tulevalle kaudelle erovuoroisten...
25.10.2026 18:20

Aihetunnisteet

Koronakriisi kulttuuri taide tapahtuma-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskusta esittää omistuskotitakuuta – tavoitteena palauttaa oma koti pieni- ja keskituloisten ulottuville
Uutiset | 24.10.2026 11:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Starlink toimii jälleen Ukrainassa
Uutiset | 24.10.2026 11:58
Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Osa kansanedustajista erittäin huolissaan epäillyistä koteihin tunkeutumisista
Uutiset | 24.10.2026 10:24
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan
Uutiset | 25.10.2026 18:20
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa
Uutiset | 25.10.2026 10:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Unkari 1956 | Kansannousun pääministeristä tuli vapauden traaginen marttyyri – teloitetun Imre Nagyn kunnianpalautus sai odottaa vuosikymmeniä
Uutiset | 24.10.2026 21:47
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Pohjois-Korean Kim pistäytyi Kiinassa
Uutiset | 24.10.2026 15:01
Kaikkonen IS:lle: Keskusta tavoittelee hallitusvastuuta vain tuntuvalla vaalivoitolla
Uutiset | 24.10.2026 14:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan
Uutiset | 25.10.2026 18:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata