Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Öljy

Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman

28.4.2026 16:53
Lue lisää 
Ydinenergialaki
Puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) mukaan lakiesityksestä huolimatta Suomi ei tavoittele ydinasetta alueelleen eikä tällaista ole Natossa suunnitteilla. (Kuva: Lassi Lapintie / Lehtikuva)

Ovatko ydinaserajoituksiin esitetyt muutokset linjassa muiden Pohjoismaiden kanssa vai eivät? Näin arvioivat tutkijat

Hallitus ja oppositio ovat esittäneet julkisuudessa keskenään ristiriitaisia näkemyksiä siitä, onko ydinaserajoitusten muuttaminen linjassa muiden Pohjoismaiden viitekehyksen kanssa.
Suomenmaa – STT / Aliisa Uusitalo 6.3.2026 12:46, muokattu 6.3.2026 13:08
a– a+
Ydinenergialaki

Hallituksen esitysluonnos ydinaserajoitusten poistamisesta ydinenergialaista on tuonut julkisuuteen ristiriitaisia viestejä siitä, lähentävätkö vai erottavatko muutokset Suomea muiden Pohjoismaiden ydinasepolitiikasta.

Sekä hallitus että presidentti Alexander Stubb sanovat, että ydinenergialakiin esitetyillä muutoksilla Suomi tulisi asiassa samalle linjalle muiden Pohjoismaiden kanssa. Oppositiopuolue SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on puolestaan sanonut, että esitys irrottaisi Suomen Pohjoismaiden pitkän linjan ydinasepolitiikasta.

Ulkopoliittisen instituutin (Upi) vanhempi tutkija Matti Pesu sanoo STT:lle molempien osapuolien olevan asiasta tavallaan oikeassa.

– Ei Pohjoismailla eikä millään muulla Nato-maalla ole ollut vastaavaa lainsäädäntöä kuin Suomessa. Siinä mielessä hallitus on oikeassa, Pesu sanoo.

Toisaalta muut Pohjoismaat ovat kuitenkin tehneet erilaisia poliittisia linjauksia ydinaseista. Esimerkiksi Tanska ja Norja eivät salli rauhan aikana ydinaseita alueelleen.

– Jos ja kun tämä hallituksen esitys menee läpi, eikä hallitus tee mitään vastaavia linjauksia, niin sitten Suomi on eri linjassa muihin Pohjoismaihin nähden, sanoo Pesu.

Nykyisin ydinenergialaki ja rikoslaki sanovat, että ydinräjähteiden maahantuonti, valmistaminen, hallussapito ja räjäyttäminen Suomessa on kielletty.

Ydinräjähteisiin liittyvät rajoitukset aiotaan esityksessä poistaa ydinenergialaista. Sen sijaan rikoslaissa rajoitteet säilyisivät, paitsi silloin kun ne liittyvät Suomen sotilaalliseen puolustamiseen, Naton yhteiseen puolustukseen tai puolustusyhteistyöhön.

Upin vanhempi tutkija Matti Pesu HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA

Tukholman kansainvälisen rauhantutkimusinstituutin (Sipri) ydinaseisiin erikoistunut vanhempi tutkija Tytti Erästö sanoo STT:lle, että hallitus on tavallaan oikeassa argumentoidessaan, että Suomi lähestyy päätöksellä muiden Pohjoismaiden linjaa ydinaseista.

Erästö toteaa, että Tanska ja Ruotsi ovat nyt höllänneet omaa ydinasepolitiikkaansa liittymällä mukaan Ranskan ydinpelotesuunnitelmaan.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron kertoi maanantaina maan tekevän yhteistyötä Ruotsin, Tanskan, Saksan, Belgian, Kreikan, Britannian, Puolan ja Hollannin kanssa. Yhteistyö liittyy Ranskan suunnitelmaan ydinpelotteen kasvattamisesta.

Toisaalta Norja ja Islanti eivät ole suunnitelmassa mukana. Myös Islannissa ydinaseita koskeva lainsäädäntö on Suomen tavoin tiukka.

Erästö sanoo kuitenkin olevansa hyvin kriittinen esitettyjä lainsäädännön muutoksia kohtaan.

– Olisi hyvä kysyä, että onko viiteryhmäpolitiikka aina hyvä Suomen politiikalle. Jos muut tekevät huonoja päätöksiä, pitääkö Suomen tehdä perässä, Erästö kysyy.

Erästön mukaan hallituksen esitys avaisi oven sekä ranskalaisten että amerikkalaisten ydinaseiden tuomiselle Suomeen.

– Natossa on ollut aiemmin puhetta, että ehkä kriisin aikana amerikkalaisia taktisia ydinaseita voisi liikutella ympäri Eurooppaa, jotta olisi vaikeampi iskeä yhteen kohteeseen sodan aikana.

Tämä sekä ajatus mahdollisesta F-35-hävittäjien sertifioinnista ydinaseiden kuljettamiseen vaikuttivat Erästön mukaan olevan viimeksi ydinenergialakia koskeneen keskustelun taustalla. Kuitenkaan Yhdysvallat ei tuolloin tuntunut olevan kovin kiinnostunut asiasta.

– Oletan, että nyt hallituksen lakiesityksen taustalla on Ranskan uusi suunnitelma ydinasepelotteen jakamisesta ja se, että hallitus haluaisi olla siinä mukana, Erästö sanoo.

Puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) mukaan lakiesityksestä huolimatta Suomi ei tavoittele ydinasetta alueelleen eikä tällaista ole Natossa suunnitteilla. Häkkänen on lisäksi kiistänyt, että hallituksen esitys liittyisi Ranskan ydinpelotepuheeseen tai käynnissä olevaan julkiseen keskusteluun ydinpelotteesta.

Upin Pesu sanoo, että lainsäädännön muutokset voisivat periaatteessa sallia esimerkiksi Yhdysvaltojen sijoittavan ydinaseita Suomeen, mikäli näin Natossa sovittaisiin. Hän pitää tätä kuitenkin erittäin epätodennäköisenä.

Pesun näkemyksen mukaan hallituksen esittämät muutokset ovatkin lähinnä erilaisten teoreettisten esteiden poistamista.

– Naton suunnittelutoiminnalle Suomen lainsäädäntö on voinut olla jonkinlainen päänvaiva, vaikka Nato-maat eivät ole toisiaan lainsäädännöstään millään tavalla painostaneet, hän sanoo.

Lue myös

Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista

Ydinaseeton Pohjola on pian muisto vain, ennustaa Timo Soini.
6.3.2026 12:42

SDP vastustaa hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta, sanoo puheenjohtaja Antti Lindtman

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo puolueensa vastustavan hallituksen esitystä ydinaserajoitusten purkamisesta. Lindtmanin mukaan...
5.3.2026 20:08

Vihreiltä tyrmäys hallituksen aikeille muuttaa ydinaserajoituksia

Oppositiopuolue vihreät tyrmää hallituksen kaavaileman esityksen ydinaserajoitusten muuttamisesta. Suunnitelmien mukaan ydinräjähteiden tuominen Suomeen ja...
6.3.2026 11:20

Vasemmistoliitto ei hyväksy ydinaserajoitteiden purkamista – "Tämä on erittäin vakava ja erittäin iso kysymys"

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela arvostelee kovasanaisesti myös esityksen käsittelyprosessia ja sitä, ettei asiasta ole päästy kunnolla keskustelemaan.
5.3.2026 16:27

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Poliisi varoittaa uudesta tavasta viedä pankkikortin tietoja
Uutiset | 27.4.2026 16:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Historia | Toisinto natsioikeudenkäynnistä? – Tokiossakin istui teknokraattisia kenraaleja, suuruudenhulluja poliitikkoja ja kiihkoilevia kynäniekkoja
Uutiset | 28.4.2026 22:30
Varoitus drooniuhasta jalkapallon MM-kisoissa – stadioneille vaaditaan kovia otteita
Uutiset | 28.4.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: ”Ei ole vastuullista”
Uutiset | 28.4.2026 18:54
Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi
Uutiset | 28.4.2026 18:52
SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet
Uutiset | 28.4.2026 18:04
Trumpin murhayrityksestä syytetylle luvassa lisäsyytteitä
Uutiset | 28.4.2026 18:01
EU-parlamentti haluaa unionille vielä komissiotakin suuremman budjetin
Uutiset | 28.4.2026 17:56
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman
Uutiset | 28.4.2026 16:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Toisinto natsioikeudenkäynnistä? – Tokiossakin istui teknokraattisia kenraaleja, suuruudenhulluja poliitikkoja ja kiihkoilevia kynäniekkoja
Uutiset | 28.4.2026 22:30
Varoitus drooniuhasta jalkapallon MM-kisoissa – stadioneille vaaditaan kovia otteita
Uutiset | 28.4.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste