Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle

21.4.2026 11:18
Lue lisää 
Toimittajalta
Järkyttyneet tukholmalaiset kävelivät kukkien täyttämän pääministeri Olof Palmen murhapaikan ohi vuonna 1986. (Kuva: Lehtikuva)

Toimittajalta | Ruotsia piinaa yhä kiusallinen häpeäpilkku, johon vastaus on aina sama: "Vi vet inte"

Ehkä hiljalleen on aika hyväksyä, ettei Olof Palmen murha välttämättä ratkea koskaan, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
Samuli Vänttilä 28.2.2026 8:01, muokattu 9.3.2026 15:38
a– a+
Toimittajalta

Kuka ampui kaksi laukausta Tukholman Sveavägenin ja Tunnelgatanin kulmassa pimeänä iltana 28. helmikuuta 1986?

Se on kysymys, joka on piinannut Ruotsia jo 40 vuoden ajan. Pääministeri Olof Palmen murhasta tulee lauantaina kuluneeksi taas yksi vuosikymmen.

Eikä kysymys piinaa vain Ruotsia: Palmen murhamysteeriä on halki vuosien seurattu tiiviisti myös Suomessa ja maailmalla. Muun muassa brittiläinen The Times omisti vuosipäivälle perjantaina oman artikkelinsa.

Mutta kuka oli hän, joka ampui? Se kysymys palaa pöytään aina uudestaan ja uudestaan. Ja aina uudestaan ja uudestaan vastaus on sama: Vi vet inte.

On kiusallista todeta, ettei asiasta pohjimmiltaan tiedetä tänään sen enempää kuin ampumista seuraavana päivänä, kuten ruotsalainen toimittaja Gunnar Wall tiivisti The Timesin haastattelussa.

Se on trauma, joka ei jätä Ruotsia rauhaan edelleenkään. Jättääkö kenties koskaan?

Perusasioista ei ole epäselvyyttä tai erimielisyyttä.

Palme oli murhailtana elokuvateatterissa vaimonsa Lisbeth Palmen kanssa. Siellä pyöri komediaelokuva Bröderna Mozart eli Mozartin veljekset.

Henkivartijaa Palmen pariskunnalla ei tuona iltana ollut mukana.

Pian sen jälkeen, kun pariskunta oli lähtenyt Grand Cinema -elokuvateatterista, joku lähestyi Palmea takaapäin ja ampui. Kello oli 23.21. Toinen luodeista raapaisi Lisbeth Palmea.

Ampuja pakeni juosten Sveavägeniä pitkin portaille, jotka johtivat ylös Malmskillnadsgatanille ja yhä edelleen David Bagares gatalle. Sitten hän katosi, ja niin katosivat myös kaikki muut jäljet.

Palme todettiin kuolleeksi sairaalassa seuraavan vuorokauden puolella kello 00:06.

Olof Palme toimi Ruotsin pääministerinä 1969–1976 sekä 1982–1986. HANS PAUL / LEHTIKUVA

Kaikki mitä tapahtui sen jälkeen, on ruotsalaisen yhteiskunnan häpeäpilkku.

Tukholman kadulle oli ammuttu maan pääministeri, mutta siitä huolimatta poliisin tutkinta oli alusta alkaen monella tavalla hyvin amatöörimäistä. Murhapaikkaa ei muun muassa eristetty kunnolla.

Paukkuja tutkintaan kyllä laitettiin. Haastatteluja kertyi tuhansia tunteja, kansioita kertyi satoja metrejä, tiedostoihin tallentui loppumattomasti tietoja, veronmaksajien rahaa paloi.

Tuli villejä tutkintalinjoja kurdijärjestö PKK:sta Etelä-Afrikan aparheid-hallintoon ja ruotsalaisiin äärioikeistolaisiin ryhmiin. Tuli myös Chris Petterssonin oikeudenkäynti.

Lopputulos: täysi nolla.

Kuutisen vuotta sitten poliisilla piti olla suurta kerrottavaa. Kenties murha-ase? Ehkä jotain konkreettista tietoa murhaajasta?

Sellaista ei kuitenkaan tullut. Tuli tieto, että niin kutsuttu Skandia-mies eli Stig Engström oli ”melko suurella todennäköisyydellä” Palmen murhaaja.

Mitään vedenpitäviä todisteita häntä vastaan ei kuultu. Poliisi päätti lopettaa tutkinnan, koska Engström oli jo kuollut.

Sen toivottiin laittavan asialle eräänlaisen päätepisteen. Haavojen on aika parantua, totesi silloinen pääministeri Stefan Löfven tuolloin.

Mutta ei tullut päätepistettä eikä haavojen arpeutumista. 

Viime syksynä pääsyyttäjä Lennart Guné totesi, että Engströmin nimeäminen murhaajaksi oli väärin. Näyttöjä ei ollut tarpeeksi.

Gunén mukaan murhatutkintaa ei kuitenkaan ole syytä enää avata, vaikka sitä oli Ruotsissa vaadittu aktiivisesti.

Pääministeri Olof Palmen murhapaikka Tukholman Sveavägenillä täyttyi nopeasti punaisista ruusuista. HANS PAUL / LEHTIKUVA

Neljäkymmentä vuotta myöhemmin Palmen tapaus on yhä mysteeri.

Siitä on kasvanut tarina, omiin sfääreihinsä ulottuva jännityskertomus, jota ruokkivat ihmisten viehtymys dekkareihin ja avointen rikosten selvittämiseen sekä se, että Palme oli pääministeri.

Sitä ruokkii myös nostalgia. Palmen murha on monesti nähty hetkenä, joka rikkoi ruotsalaisen kansankodin. Viattomuuden aika loppui, turvallisuuden tunne meni Pohjolassa rikki.

Ehkä siinä piilee syynsä sille, miksi tapauksella on edelleen väliä.

Palmen murhassa on pohjimmiltaan kyse ihmisten luottamuksesta yhteiskuntaan. Jokin siitä mureni Sveavägenin ja Tunnelgatanin kulmaan tuona helmikuisena iltana.

Eikä se ole palautunut ennalleen vieläkään.

Kun ihmiset eivät luota poliisin ja viranomaisten kykyyn ratkaista asiaa, yrittävät he tehdä sitä itse. Tapaus elää omaa villiä elämäänsä loppumattomissa some-keskusteluissa ja netin syövereissä.

Epäselväksi jäänyt Palmen murha jäytää koko kansankotia. Se on kuin avoin haava, joka ei lakkaa vuotamasta.

On kuitenkin myönnettävä, että aikaakin on kulunut.

Ruotsissa elää yhä valtavasti niitä, jotka muistavat tapauksen tarkasti, mutta yhä enemmän ja enemmän on aikuisikään ehtineitä ruotsalaisia, jotka ovat syntyneet vasta murhan jälkeen.

Heille henkilöön nimeltä Palme ei välttämättä liity enää sen kummempaa tunnesidettä.

Murha ei vanhene koskaan ja sen selvittäminen on aina tärkeää. Ehkä hiljalleen on kuitenkin aika hyväksyä se, että varman syyllisen löytäminen alkaa olla hyvin epätodennäköistä.

Muistot Palmesta ja murhahetkestä haalistuvat. Tapauksesta tulee yksi menneisyyden kiintopiste, johon kiteytyy paljon sellaista yhteiskunnallista muutosta, joka olisi tapahtunut joka tapauksessa.

Lue myös

Valtonen uskoo Ukrainan tukilainan ja Venäjä-pakotteiden etenevän tällä viikolla

Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) uskoo, että Ukrainan 90 miljardin euron tukilaina ja 20:s...
21.4.2026 16:49

Ministeriöt: Verkot pois Kyrönjoesta ja mereltä, pyöriäiset menevät niihin

Maa- ja metsätalousministeriö sekä ympäristöministeriö suosittelevat kaupallisille kalastajille ja vapaa-ajankalastajille, että nämä välttäisivät...
21.4.2026 15:59

Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla

Suurin osa historiallisen aineiston pyöriäishavainnoista liittyi kalastukseen. Pyöriäisiä jäi myös pyydyksiin ja niitä...
21.4.2026 15:29

Aihetunnisteet

Historia olof palme Palmen murha Politiikka Ruotsi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Kestävyyskunto ei ratkaisekaan – tämä kertoo enemmän terveydestä
Uutiset | 20.4.2026 21:27
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Valtonen uskoo Ukrainan tukilainan ja Venäjä-pakotteiden etenevän tällä viikolla
Uutiset | 21.4.2026 16:49
Ministeriöt: Verkot pois Kyrönjoesta ja mereltä, pyöriäiset menevät niihin
Uutiset | 21.4.2026 15:59
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Hamina suunnittelee 100-metrisen jättilipputangon purkamista
Uutiset | 21.4.2026 14:40
Vihreiden Virralta pitkä vaatimuslista kehysriiheen – ”Viimeinen mahdollisuus palauttaa toivo”
Uutiset | 21.4.2026 14:26
Lapsiasiavaltuutettu Pekkarinen hakee töitä Helsingin kaupungilta, kertoo HS
Uutiset | 21.4.2026 14:15
Kallas odottaa EU-mailta peukkua Ukrainan lainalle, Valtonen arvioi Ukrainan voittavan sodan
Uutiset | 21.4.2026 13:33
Pohjoisesta leviää hyytävää ilmaa – puuskatuuli aiheuttaa vahinkoja
Uutiset | 21.4.2026 13:33
”Suomi mainittu” – Yhdysvaltain demokraattien Tiktok-julkaisu hämmentää
Uutiset | 21.4.2026 12:55
Terveystaloon 4 400:aa ihmistä koskevat muutosneuvottelut, vähennystarve noin 110 tehtävää
Uutiset | 21.4.2026 12:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Valtonen uskoo Ukrainan tukilainan ja Venäjä-pakotteiden etenevän tällä viikolla
Uutiset | 21.4.2026 16:49
Ministeriöt: Verkot pois Kyrönjoesta ja mereltä, pyöriäiset menevät niihin
Uutiset | 21.4.2026 15:59
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Missä viipyvät vesisateet?
Mielipide | 21.4.2026 13:41
Lukijalta: Lähihoitajan osaamista tulee hyödyntää psykiatrisen potilaan hoidossa
Mielipide | 21.4.2026 13:38
Lukijalta: Ensimmäinen työpaikka ratkaisee
Mielipide | 21.4.2026 13:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste