Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy

12.9.2025 21:42
Lue lisää 
Finnair
Finnair saattaa lopettaa ensi kevääseen asti lentämisen kokonaan useille kotimaisille lentoasemille. Ylen mukaan päätös koskisi muun muassa Kajaanin lentoasemaa. (Kuva: Teemu Salonen)

Yle: Finnair lopettamassa lennot useille kotimaan lentoasemille ensi kevääseen asti – valtiovarainministeri Kulmuni tuomitsee ajatuksen

Kajaanin kaupunginjohtajan mukaan eri kaupunkien johtajat on kutsuttu huomenna Finnairin tapaamiseen
Ilkka Hemmilä, Sanna Raita-aho - STT 17.5.2020 11:46, muokattu 18.5.2020 8:56
a– a+
Finnair

Lentoyhtiö Finnair saattaa lopettaa ensi kevääseen asti lentämisen kokonaan useille kotimaisille lentoasemille, kertoo Yle omien tietojensa pohjalta.

Ylen tietojen mukaan päätös koskee lentoja Jyväskylään, Joensuuhun, Kemi-Tornioon, Kajaaniin ja Kokkola-Pietarsaareen.

Yle kertoo, että lentoliikenne näillä asemilla on ollut maaliskuusta alkaen jäissä koronaviruksen aiheuttaman epidemian seurauksena, mutta reitit kyseisille asemille ovat myös Finnairin heikoimmin tuottavia. Ylen mukaan on mahdollista, että lennot näillä kentillä eivät jatku lainkaan.

Sunnuntaina päivällä Finnair tiedotti, että yhtiö ei aloita lentoja Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kemiin ja Kokkolaan vielä kesän 2020 aikana. Kyseisten lentojen talvikauden tilannetta arvioidaan elokuussa, sanoo tiedotteessa Finnairin myynnistä vastaava johtaja Mikko Turtiainen.

Turtiaisen mukaan koronatilanteen johdosta reittien kysyntä on normaaliakin pienempää.

– Toivoimme, että tässä poikkeuksellisessa tilanteessa nämä kaupungit ymmärtävät päätöksen perusteet. Ymmärrämme hyvin lentoyhteyksien merkityksen alueiden elinkeinoelämälle, mutta näiden reittien täyttöasteet ovat jo ennestään olleet alhaisia, ja kysyntä on nyt koronatilanteen johdosta normaaliakin pienempää, hän sanoo tiedotteessa.

Keskustan torniolainen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Katri Kulmuni tuomitsi Twitterissä ajatuksen reittien lakkaamisesta kokonaan. Kulmunin mukaan yhteyksiä on syytä palauttaa mahdollisimman pian, kun koronatilanne sen sallii.

– Kaikkinainen spekulaatio maan sisäisten reittien kokonaan lakkaamisesta kannattaa lopettaa ennen edes sen alkamista, Kulmuni kirjoitti.

Kotimaan yhteyksiä on syytä palauttaa mahdollisimman pian, kun #korona ’sta toivutaan. Kaikkinainen spekulaatio maan sisäisten reittien kokonaan lakkaamisesta kannattaa lopettaa ennen edes sen alkamista. ¿@FinnairSuomi ¿ #finnair ¿ https://t.co/F7f3WZFrOi

— Katri Kulmuni (@KatriKulmuni) May 17, 2020

Myös Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen suhtautui ajatukseen kielteisesti.

– Jos Finnair toteuttaa nämä aikomukset, se on hirveä isku maakuntien elinvoimalle ja yrittäjyydelle – ja outo kiitos siitä, että veronmaksajia tarvitaan yrityksen pelastamiseen, Pentikäinen kirjoitti.

Kajaanin kaupunginjohtaja Jari Tolonen kertoo, että hänellä ei ole vielä tietoa lentojen kohtalosta.

Hänen mukaansa Finnair on kutsunut huomenna maanantaina koolle palaverin, jossa on määrä kertoa asiasta jotain. Tolosen tietojen mukaan tapaamiseen on kutsuttu mukaan myös muiden kaupunkien johtoa.

– Toivomme tietenkin, että kyseessä olisi vain määräaikainen lentojen loppuminen tai supistaminen, ei kokonaan lakkauttaminen. Pakko vain odottaa huomiseen.

Tolosen mukaan lentojen loppuminen kokonaan vaikuttaisi esimerkiksi Kajaanin naapurikunnassa Sotkamossa sijaitsevan laskettelukeskus Vuokatin matkailuun.

– Jos ne olisivat kokonaan loppumassa, aloitamme rummutuksen omistajaohjaukseen päin. Emme tule sitä pään nyökkäyksellä hyväksymään.

Tolosen mukaan tällöin vaihtoehtona tulisi pohtia esimerkiksi korvaavan lentoyhtiön löytymistä reitille.

Maanantain palaverista kertoi ensimmäisenä Kainuun Sanomat .

Ylen tietojen mukaan Finnair aikoo heinäkuusta alkaen portaittain lisätä liikennettä kotimaan reiteillä. Koronapandemian puhkaiseman kysynnän vuoksi yhtiö on kevään aikana lentänyt kotimaan reiteillä harvennetusti tai ei lainkaan.

Muiden lentoyhtiöiden tavoin Finnairin toiminta on kärsinyt merkittävästi, kun koronapandemia on romahduttanut matkustajamäärät.

Finnairin mukaan sillä oli huhtikuussa kotimaan reittiliikenteessä 2 400 matkustajaa, mikä oli lähes 99 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavaa aikaan.

Useissa maissa on myös nähty tukijärjestelyjä vaikeuksiin ajautuneille yhtiöille.

Suomessa valtio on toistaiseksi sitoutunut tukemaan Finnairia enintään 700 miljoonalla eurolla. Summa sisältää osallistumisen yhtiön kaavailemaan 500 miljoonan euron osakeantiin sekä muita mahdollisia pääomitusjärjestelyjä.

Finnair suunnittelee merkintäoikeusantia, koska sen pääomat ovat vähentyneet koronakriisin aikana.

Suomen valtion osuus Finnairin osakkeista ja äänistä on tällä hetkellä 55,8 prosenttia.

Juttua päivitetty klo 13:32 Finnairin tiedotteen tiedoilla.

Lue myös

Keskusta ei hyväksy kotimaan lentoreittien lopettamista koronan varjolla, jylisee puolueen varapuheenjohtaja Honkonen

Yle uutisoi sunnuntaina Finnairin uusista lentoaikatauluista, jotka tulevat voimaan heinäkuussa. Ylen tietojen mukaan...
17.5.2020 12:19

Kainuulaisedustaja vaatii: Finnairin on lennettävä jatkossakin Kajaaniin

Keskustan kansanedustaja Tuomas Kettunen ei tule hyväksymään lentojen lopettamista Kajaanin lentokentälle. – Kainuulainen matkailuala...
17.5.2020 14:48

Omistajaohjausministeri Tuppurainen: Valtio pyrkii varmistamaan, että Suomessa on vahva lentoyhtiö myös tulevaisuudessa

Finnair on valtiolle strategisen intressin yhtiö, Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) sanoo...
17.5.2020 14:40

Keskustan Vehviläinen muistuttaa valtio-omisteista Finnairia: "Yhteiskuntavastuuseen sisältyy kotimaan lentoliikenteen turvaaminen"

Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja Anu Vehviläinen on tyrmistynyt mediatiedoista, joiden mukaan Finnair lopettaisi mahdollisesti...
17.5.2020 12:30

Aihetunnisteet

Finnair kulmuni

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Pikkulinnut muuttivat käytöstään – Hömötiaiset yhä arvoitus
Uutiset | 11.9.2025 21:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.9.2025 21:30
Näille aloille oli eniten hakijoita korkeakoulujen yhteishaussa
Uutiset | 12.9.2025 17:48
Miten estää flunssaa? – Nämä yksinkertaiset keinot saattavat ratkaista
Uutiset | 10.9.2025 21:30
Raportti: Pohjois-Korea teloittaa yhä enemmän ihmisiä – yksi erikoinen syy
Uutiset | 12.9.2025 21:42
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36

Uusimmat

Trump: USA valmis Venäjä-pakotteisiin, jos kaikki Nato-maat tekevät samoin ja lopettavat öljyostot
Uutiset | 13.9.2025 15:24
Hampurilaisen, mozzarellatikkujen, ranskalaisten ja chilimajoneesin jälkeen Miikka Muurinen on valmis kohtaamaan Kreikan supertähden
Uutiset | 13.9.2025 15:02
Puolustusministeri Häkkänen: Naton itäisen sivustan vahvistaminen on Suomen etu
Uutiset | 13.9.2025 15:01
”Kuolema olisi helpompaa” – Jo neljännesmiljoona ihmistä jättänyt Gazan kaupungin, sanoo Israelin armeija
Uutiset | 13.9.2025 12:56
Koulukirjat pitää palauttaa kouluihin, vaatii keskustan Kaikkonen – ”Väärä paikka säästää”
Uutiset | 13.9.2025 12:21
Lintilä: Suhdanne tai Venäjä eivät yksin selitä työttömyys- ja taloustilannetta – ”Olisi valtioviisautta tunnustaa tosiasiat”
Uutiset | 13.9.2025 12:13
Tuore tutkimus kertoo, miten rintamaidon koostumus muuttuu vauvan tarpeiden mukaan
Uutiset | 13.9.2025 11:17
Pääministeri Orpo Ylellä: Naton linjaama Itä-Euroopan puolustuksen vahvistaminen koskee myös Suomea
Uutiset | 13.9.2025 11:15
”Ragebait” on nyt isoimpia some-ilmiöitä – Mirelle Isohanni, 19, tahkoaa sillä rahaa
Uutiset | 13.9.2025 10:36
Tiedustelutietoa ja kamerajärjestelmiä – Ruotsissa poliisi muutti toimintatapaansa jengirikollisuuden kitkemiseksi
Uutiset | 13.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump: USA valmis Venäjä-pakotteisiin, jos kaikki Nato-maat tekevät samoin ja lopettavat öljyostot
Uutiset | 13.9.2025 15:24
Hampurilaisen, mozzarellatikkujen, ranskalaisten ja chilimajoneesin jälkeen Miikka Muurinen on valmis kohtaamaan Kreikan supertähden
Uutiset | 13.9.2025 15:02
Puolustusministeri Häkkänen: Naton itäisen sivustan vahvistaminen on Suomen etu
Uutiset | 13.9.2025 15:01
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Vaneritehdas Äänekoskella palautettava käyttöön
Mielipide | 12.9.2025 11:04
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste