Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Venäjä
Venäjän presidentti Vladimir Putin tiedotustilaisuudessa Moskovassa torstaina. (Kuva: Maxim Shemetov / AFP / Lehtikuva)

Trump pani Kremlin pelikentän uusiksi – Tämä maa on nyt Venäjän vihollinen numero yksi

Katariina Lankinen 15.3.2025 21:48, muokattu 17.3.2025 9:12
a– a+
Venäjä

Kun presidentti Donald Trumpin johtama Yhdysvallat pyrkii palauttamaan suhteet Moskovaan ja välittämään rauhaa Venäjän ja Ukrainan välillä, Venäjä on kääntänyt katseensa uuteen ykkösviholliseen: Isoon-Britanniaan.

Asiasta kirjoittava uutistoimisto Reuters listaa Venäjän viimeaikaisia toimia Britanniaa vastaan: kahden brittidiplomaatin karkotus vakoilijoina, Venäjän ulkomaantiedustelupalvelun myrkyllinen lausunto, jossa Britanniaa kutsutaan ”sodanlietsojaksi”, ja presidentti Vladimir Putinin läheisen liittolaisen uhkaus takavarikoida Britannian omaisuutta Venäjällä.

− Lontoo toimii tänään, kuten viime vuosisadan molempien maailmansotien aattona, pääasiallisena globaalina ”sodanlietsojana”, Venäjän ulkomaantiedustelupalvelu (SVR) sanoi maanantaisessa lausunnossaan, jossa se syytti Britanniaa yrityksistä häiritä Trumpin ponnisteluja rauhan välittämiseksi Ukrainaan.

Kolmen Reutersin nimettömänä haastatteleman venäläisviranomaisen mukaan Moskova pitää Britanniaa nyt päävihollisenaan ja Venäjän vastaisen koalition liikkeellepanevana voimana lännessä.

Lähteiden mukaan Britannian pääministerin Keir Starmerin aiemmin tässä kuussa pitämä puhe, jossa hän mainitsi brittisotilaat Ukrainan maaperällä ja brittikoneet Ukrainan ilmatilassa osana mahdollisia rauhanturvajoukkoja, suututti korkea-arvoiset venäläiset poliitikot.

Starmer on myös isännöinyt Ukrainaa tukevan ”halukkaiden liittouman” kokouksia sekä lobannut Trumpia kasvokkain ja puhelimitse Ukrainan puolesta. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on syyttänyt Starmeria jännitteiden ruokkimisesta juuri sillä hetkellä, kun Trump yrittää rauhoittaa niitä.

Venäläisiä suututtaa myös se, että Britannia lupasi ensimmäisenä maana lähettää tankkeja Ukrainaan ja lähetti ensimmäisenä Ukrainaan pitkän kantaman ohjuksia muiden vielä epäröidessä. Britannia myös kouluttaa Ukrainan armeijaa taisteluun Venäjää vastaan.

Samaan aikaan kun Venäjän valtionmedioiden Yhdysvaltain-vastainen retoriikka on pehmentynyt merkittävästi, valtiontelevision kansallismieliset kommentaattorit ovat ryhtyneet kertomaan katsojilleen, kuinka Lontoo on yrittänyt horjuttaa Moskovaa vuosisatojen ajan.

Putinin läheinen liittolainen Vjatsheslav Volodin puhui tällä viikolla tarpeesta periä Britannialta takaisin Lontoossa jäädytettyinä olevien venäläisten varojen korkoja, joiden arvo on noin 26 miljardia dollaria. Britannia on ryhtynyt rahoittamaan korkotuotoilla taloudellista tukeaan Ukrainalle.

Maanantaina Venäjän turvallisuuspalvelu FSB syytti brittiläistä diplomaattia ja toisen diplomaatin puolisoa vakoilusta ja karkotti heidät maasta. Britannia kiisti syytökset ja karkotti vastatoimena venäläisen diplomaatin ja diplomaatin puolison Lontoosta.

− On selvää, että Venäjän valtio pyrkii aktiivisesti ajamaan Britannian Moskovan-suurlähetystöä kohti sulkemista, Britannian ulkoministeriö sanoi keskiviikkona antamassaan lausunnossa.

Karkotukset ovat vähentäneet Ison-Britannian Venäjän suurlähetystön henkilöstöä ainakin kymmenellä diplomaatilla sodan alkamisen jälkeen.

Venäjän ulkoministeriö ei vastannut Reutersin kommenttipyyntöön.

Britannian ulkomaan tiedustelupalvelun MI6:n johtaja Richard Moore sanoi marraskuussa, että Venäjä on tehnyt ”hämmästyttävän holtitonta” sabotaasia Britannian ja Euroopan maaperällä.

Viime viikolla lontoolainen tuomioistuin tuomitsi kolme bulgarialaista kuulumisesta venäläiseen vakoojasoluun. Viime lokakuussa brittimies myönsi lontoolaiselle tuomioistuimelle, että hän oli toteuttanut Venäjän puolesta tuhopolttoiskun ukrainalaisomisteiseen tavarataloon Itä-Lontoossa.

Britannian mukaan Venäjä myrkytti Kreml-kriitikko Aleksandr Litvinenkon radioaktiivisella aineella Lontoossa vuonna 2006 sekä Britannian tiedustelun hyväksi työskennelleen entisen venäläisen sotilastiedustelijan Sergei Skripalin ja hänen tyttärensä Julijan novitshok-hermomyrkyllä Salisburyssa vuonna 2018. Venäjä on kiistänyt syytökset.

Lue myös

Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat

Edinburghin herttua Edward ja herttuatar Sophie aloittivat maanantaina vierailunsa Suomessa. Prinssi Edward on...
26.10.2026 18:28

Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan

Egyptin parlamentin alahuone hyväksyi maanantaina sotilasavun lähettämisen Saudi-Arabialle sen taistelussa Jemenin hutheja vastaan....
26.10.2026 18:20

Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski

Hurjaa tappiota tekevään yhtiöön kohdistuu huikeita odotuksia, ja markkina-arvo voi nousta ennätyssuureksi.
26.10.2026 17:38

Aihetunnisteet

Iso-Britannia Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Suomi ja Japani allekirjoittivat uuden puolustusalan sopimuksen
Uutiset | 26.10.2026 9:05
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat
Uutiset | 26.10.2026 18:28
Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan
Uutiset | 26.10.2026 18:20
Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski
Uutiset | 26.10.2026 17:38
Israelin vaalit eivät herätä toivoa palestiinalaisissa – ”Riippumatta siitä, kuka vaalit voittaa”
Uutiset | 26.10.2026 17:35
Markkinat reagoivat Brasilian vaalitulokseen – Stubb ja muut maailman johtajat onnittelivat Lulaa
Uutiset | 26.10.2026 17:31
Ärähdys VM:lle: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava
Uutiset | 26.10.2026 16:40
Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Keskustan Kemppi tyrmää lapsilisien poistamisen – ”Velkajarru ei saa muuttua lapsijarruksi”
Uutiset | 26.10.2026 16:09
YK:n tutkintakomissio: Israel on syyllistynyt Länsirannalla rikoksiin ihmisyyttä vastaan
Uutiset | 26.10.2026 14:48
Kommunistisen puolueen keskuskomitean kokous alkoi Kiinassa
Uutiset | 26.10.2026 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat
Uutiset | 26.10.2026 18:28
Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan
Uutiset | 26.10.2026 18:20
Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski
Uutiset | 26.10.2026 17:38
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: Vakavan kouluväkivallan uhrien kärsimykseen on puututtava
Mielipide | 26.10.2026 11:28
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata