Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”

3.8.2026 11:01
Lue lisää 

"Pullon henki ei mene enää takaisin"

Äärioikeiston menestyksestä Hollannissa haetaan osviittaa Ranskan ja Saksan vaaleihin
Niilo Simojoki / STT 10.3.2017 19:38, muokattu 10.3.2017 19:51
a– a+
Hollannin vaalit

Hollannin äärioikeistolaisen vapauspuolueen (PVV) johtaja Geert Wilders odottaa hyvää tulosta ensi keskiviikon parlamenttivaaleista.

PVV:n hienoinen kannatuksen lasku kyselyissä vaalien alla johtuu hänen mukaansa siitä, että maahanmuutto- ja islamvastainen viesti on mennyt läpi myös muissa puolueissa.

– Keskustelut käydään nyt meidän teemoistamme, Wilders sanoi viikonvaihteessa AFP:n mukaan.

Persoonallisesta hiuspehkostaan tunnettu Wilders ei ole aivan väärässä, sillä esimerkiksi liberaaleja edustava pääministeri Mark Rutte on kehottanut maahanmuuttajia ”käyttäytymään normaalisti tai lähtemään”.

Mielipidekyselyt lupailevat muslimeja vastustavalle Wildersille ainakin toiseksi suurimman puolueen asemaa. Olipa lopullinen edustajamäärä mikä tahansa, se ei Wildersin mukaan pysäytä liikkeelle lähtenyttä junaa.

– Henki ei mene enää takaisin pulloon. Asiat Euroopassa muuttuvat varmasti, Wilders ennustaa.

Hollannin vaaleista odotetaan välitilinpäätöstä siitä, jatkuuko brexit-kansanäänestyksessä ja Donald Trumpin vaalivoitossa toteutunut kansallismielisen populismin nousu myös Ranskan ja Saksan vaaleissa myöhemmin tänä vuonna

Vaalien voittotaisto käydään Wildersin PVV:n ja Rutten VVD:n välillä. Molemmille puolueille povataan noin 25:tä paikkaa yhteensä 150-paikkaisen parlamentin alahuoneeseen.

Äänet hajaantuvat kuitenkin laajalle, sillä myös viidelle muulle puolueelle on luvassa 10–20 paikkaa kullekin.

Keskiviikon vaaleihin osallistuu ennätykselliset 28 puoluetta, joista 14:n odotetaan selvittävän tiensä parlamenttiin.

– Pienet puolueet voittavat paljon paikkoja. Hallituksen muodostamisesta tulee vaikeaa, paljon vaikeampaa kuin aiemmin, sanoo tutkija Geerten Waling Leidenin yliopistosta AFP:lle.

Vaalimatematiikka sanelee sen, että esimeriksi PVV voi nousta parlamentin suurimmaksi ryhmäksi alle 20 prosentin äänisaaliilla. Tällöin Wilders olisi oikeutettu aloittamaan hallitustunnustelut.

Tie pääministeriksi noussee pystyyn, sillä muut puolueet ovat jo etukäteen ilmoittaneet, etteivät ryhdy yhteistyöhön vapauspuolueen kanssa.

Kuukausien pituisiksi ennustettujen hallitusneuvottelujen aikana monet pienpuolueet saattavat nousta kuninkaantekijöiksi ja lypsää neuvotteluissa itselleen tärkeitä myönnytyksiä.

Vapauspuolue on muodollisesti yhdistys, jonka ainoa jäsen on Geert Wilders. 

Vapauspuolue on muodollisesti yhdistys, jonka ainoa jäsen on Geert Wilders. Organisaatiorakenteen ohella myös puolueen vaaliohjelma on varsin yksinkertainen ja mahtuu yhdelle sivulle.

Tärkein tavoite on perinteisesti monikulttuurisen Hollannin raju puhdistaminen islamista: ei enää maahanmuuttajia tai pakolaisia muslimimaista, moskeijat kiinni ja Koraanin myyminen kiellettävä.

Hollannin 17-miljoonaisesta väestöstä ulkomainen tausta on vajaalla neljällä miljoonalla. Heistä noin puolet tulee jostain muusta kuin länsimaasta.

Maahanmuuton ohella tulilinjalla on Euroopan unioni, josta Hollannin – Euroopan yhteisön perustajäsenen – pitäisi Wildersin mukaan erota. Asevoimille ja poliisille olisi luvassa lisää rahaa.

Esikuvansa Trumpin tavoin Wilders käyttää ahkerasti Twitteriä. Hänellä on yli 700 000 seuraajaa, Wilders itse ei seuraa ketään.

Linkit

Lue myös

"Suomi ja Saksa samoilla linjoilla" – Eritahtisuus leimasi EU:n tulevaisuuskeskustelua

Kuka määrittelee EU:n etenemistahdin – Puola ja Unkari vai kunnianhimoisemmat maat Saksa ja...
10.3.2017 18:51

Aihetunnisteet

Hollanti wilders

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”
Uutiset | 3.8.2026 10:58
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kreetalla maastopalojen takia evakuoidut päässeet jo osin palaamaan – Ranskaan matkalla ukrainalaisia palopelastajia
Uutiset | 31.7.2026 10:33
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Älä tarjoa rotille ilmaista ateriaa pihallasi – Toimi näin
Uutiset | 3.8.2026 21:34
Trump syyttää Irania kaksinaamaisuudesta
Uutiset | 3.8.2026 18:48
Yle: Ilmavoimat aloitti Hawk-lennot uudelleen osalla koneista
Uutiset | 3.8.2026 18:46
Jens Ihle vaatii valtiolta yli kahden miljoonan euron korvauksia
Uutiset | 3.8.2026 17:39
Von der Leyen vaati yhtenäisiä toimia rajaturvallisuuteen Ceutan siirtolaisryntäyksen jälkeen
Uutiset | 3.8.2026 17:38
Suomi viilenee, Eurooppa lämpenee – koulujen alku lähestyy epävakaassa säässä
Uutiset | 3.8.2026 17:33
Nilkat vilkkuen heinikkoon? Kehitteillä oleva borrelioosirokote iskisi ihmisen kautta bakteereihin jo puutiaisessa
Uutiset | 3.8.2026 17:30
Oikeuskansleri ei ryhdy toimenpiteisiin ministeri Rydmanista tehdyistä kanteluista
Uutiset | 3.8.2026 17:16
Valtiontalouden alijäämä kyntää yhä syvissä vesissä – Budjettipäällikkö: Uusiin tarpeisiin ei varaa
Uutiset | 3.8.2026 17:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Älä tarjoa rotille ilmaista ateriaa pihallasi – Toimi näin
Uutiset | 3.8.2026 21:34
Trump syyttää Irania kaksinaamaisuudesta
Uutiset | 3.8.2026 18:48
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste