Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot

18.3.2026 21:04
Lue lisää 
Ravintosuositukset
Uudet ravintosuositukset herättivät kiivasta keskustelua. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Uhkaavatko uudet ravintosuositukset valinnanvapautta? – Näin filosofi kommentoi kiihkeää keskustelua

Käsitteet vapaus ja oikeus menevät helposti sekaisin, sanoo Simo Kyllönen
Samuli Vänttilä 1.12.2024 9:00, muokattu 2.12.2024 9:20
a– a+
Ravintosuositukset

Voiko kukaan pakottaa jättämään leikkeleitä pois leivän päältä? Eikö se ole jokaisen oma asia, vaikka söisi epäterveellisesti?

Toteutuuko yksilön valinnanvapaus, jos lounasravintolassa ei voi valita lihapullan ja kasvispullan väliltä, kun tarjolla on vain jälkimmäistä?

Sellaisia kysymyksiä Suomi on pohtinut viime aikoina, kun uusimmat ravintosuositukset herättivät kiivasta keskustelua. Ruokaviraston tuoreissa suosituksissa kehotetaan vähentämään lihan kulutusta ja lisäämään rutkasti lautaselle kasviksia.

Se tulee vaikuttamaan keskeisesti myös kouluruokailuihin ja lounasravintoloihin. Tarjolla on jatkossa entistä useammin kasvisruokaa, vaikka suuri yleisö saattaisi edelleen valita syötäväksi mieluummin lihaa.

Kansa pohtii, mitä se tarkoittaa yksilön vapauksille. Teema on suorastaan filosofinen, joten sitä myös täytyy kysyä filosofian asiantuntijalta.

– Kysymys on mielenkiintoinen, vastaa käytännöllisen filosofian yliopistonlehtori Simo Kyllönen Helsingin yliopistosta.

Hän huomauttaa heti kärkeen, että kovin moni muu asia ei olisi herättänyt vastaavaa äläkkää kuin ruoka. Jos viranomaiset olisivat tehneet uusia suosituksia vaikkapa liikenneturvallisuuteen liittyen, olisi ne nielty pääosin mukisematta.

– Mutta kun tehdään ruokaan liittyviä suosituksia, ei siis edes määräyksiä, se ehkä osuu jonnekin ihmisten henkilökohtaisen elämän tasolle. Ruokaan liittyy myös eettisiä, filosofisia ja identiteettipoliittisia ulottuvuuksia, Kyllönen pohtii.

Yksilön vapaus on filosofiassa keskeinen arvo, Kyllönen myöntää.

Perinteinen ajatus on, että yksilöllä on hyvin vahva itsemääräämisoikeus ja mahdollisuus päättää omaa elämää koskevista valinnoista, kunhan se ei rajoita kenenkään toisen vastaavaa oikeutta tai aiheuta haittaa muille.

Siitä näkökulmasta on jokaisen oma asia, mitä suuhunsa laittaa. Saahan yksilö päättää vapaasti siitäkin, käykö koskaan lenkillä tai kuntosalilla, vaikka liikkumattomuus onkin merkittävä terveydellinen riskitekijä.

Uudet kansalliset ravitsemussuositukset on tarkoitettu muun muassa väestön ravitsemuksen ja kansanterveyden parantamiseen. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kyllösen mukaan on kuitenkin olennaista ymmärtää, että käsite vapaus on eri asia kuin käsite oikeus.

Vaikka jokaisella olisi vapaus valita, se ei tarkoita sitä, että yksilöillä olisi oikeus muiden tarjoamaan valinnan mahdollisuuteen. Toisin sanoen, muiden velvollisuus ei ole tarjota erilaisia vaihtoehtoja, joiden joukosta yksilöt voivat valintansa tehdä.

– Vapaus ei anna meille esimerkiksi oikeutta vaatia, että saisimme joka ravintolassa liha-annoksen lautasellemme. Se ei riko oikeuksiamme, jos lihavaihtoehtoa ei ole, Kyllönen summaa.

Eivätkä suositukset muutenkaan rajoita valinnan vapautta. Kyllönen huomauttaa, että suositukset eivät pakota yhtäkään ravintolaa tai kauppaa vetämään tuotteita valikoimastaan pois.

Jos suosikkiravintolan kasvispullapäivä ei kiinnosta, ainakin suurissa kaupungeissa voi valita sinä päivänä paikan, jossa lihaa on tarjolla.

Vapaus ei myöskään tarkoita vaihtoehtojen runsautta.

Kyllönen kertoo esimerkin suomalaisesta ruokakaupasta, jossa pelkästään jogurttipurkkeja on saatavilla lukemattomia määriä mansikanmausta kahvinmakuun sun muuhun.

– Olenko minä siinä tavarahyllyjen edessä jotenkin erityisen vapaa, vaikka minulla ei todellisuudessa ole mitään kykyä tehdä perusteltua valintaa sen ylenpalttisen tarjonnan seasta, Kyllönen kysyy.

Usein ihmiset päätyvät valitsemaan tuotteen, joka on tuttu esimerkiksi mainoksista tai asetettu houkuttelevimmin tarjolle.

– Mitä vapautta se on? Meidän vapausideaalimme on rakentunut kummallisesti niin, että heräämme yleensä puolustamaan sitä silloin, kun kyse on jostain aivan muusta kuin vapaudesta, esimerkiksi henkilökohtaisista arvoista, perinteistä tai identiteetistä.

Vapauteen liittyy aina myös vastuu, Kyllönen tähdentää. Se on moraalis–eettisen ajattelun yksi peruskulmakivistä.

Jokaisesta tekemästämme valinnasta voi koitua seurauksia, jotka olisimme voineet välttää, jos olisimme valinneet toisin. Vapaus valita tuo siis vastuun valituista seurauksista.

– Jos me emme olisi vapaita, niin emme voisi kantaa vastuutakaan. Vapauden kääntöpuoli on, että olen valinnastani ja sen seurauksista myös vastuussa, Kyllönen sanoo.

Ruokavalinnoissa vastuu liittyy suurilta osin terveys- ja ympäristökysymyksiin. Aiemmin ruokavalinnat liittyivät enemmän henkilökohtaisen elämän piiriin, mutta nykyisin ne ovat entistä enemmän julkisia asioita.

– Vastuuseen liittyy aina sitten se, että meidän pitää kyetä perustelemaan valintamme ja meitä saatetaan myös arvostella valinnoistamme.

Ruokavalinnoilla on merkitystä ilmastonmuutoksen kannalta. Siksi niitä täytyy miettiä myös siitä näkökulmasta, millaista haittaa muille haluaa aiheuttaa, Simo Kyllönen sanoo. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Vastuuseen liittyy olennaisesti se, mitä valintamme aiheuttavat muille.

Kyllönen viittaa 1800-luvulla eläneeseen englantilaiseen liberalismin tärkeään filosofiin ja taloustieteilijään John Stuart Milliin, jonka mukaan valtio saa puuttua yksilöiden toimintaan ainoastaan silloin, jos toiminta aiheuttaa vahinkoa muille.

Ruokavalinnoissa haitat muille liittyvät ympäristöön ja ilmastonmuutokseen. Kyllösen mukaan emme voi ajatella, että ruokavalintamme olisivat pelkästään yksilön oma asia, jos tutkimusten mukaan ne kiihdyttävät ilmaston lämpenemistä, joka taas vaikuttaa heikentävästi miljoonien ihmisten elämään.

– Suomalaisen hiilijalanjäljestä noin neljäsosa syntyy ruokavalinnoista.

Ruokavalintojen ja ilmastonmuutoksen yhteys herättää kuitenkin poliittisia erimielisyyksiä. Siksi muille aiheutettu haitta ei mene ruokakeskustelussa välttämättä niin hyvin läpi, vaikka sille olisi tutkimuksissa osoitetut faktaperusteet.

Laajempi yksimielisyys vallitsee sen sijaan ruokavalintojen terveysvaikutuksista. Moni uskoo sen, että punaisen lihan runsas syöminen lisää esimerkiksi suolistosyöpien riskiä.

Siksi ravintosuositusten perusteleminen terveysvaikutuksilla voi olla tehokkaampaa.

Jos ihminen kannattaa kaikille tarjottavaa julkista terveydenhuoltoa, hän ei voi ajatella, että oman terveyden riskeeraaminen olisi vain oma asia. Terveydenhuollon kuormittaminen ja kansantalous ovat kaikkien yhteisiä asioita.

– Suositusten tehtävä on kuitenkin ennen kaikkea antaa meille perusteita tehdä moraalisesti valveutuneita ratkaisuja. Meille jää edelleen mahdollisuus valita, mutta suurin osa suomalaisista antaa jonkin painoarvon sille, mitä suositukset ruoasta sanovat, Kyllönen summaa.

Lue myös

Luustoliitto: Uudet ravitsemussuositukset eivät sovi kaikille

Luustoliitto huomauttaa tiedotteessaan, että tänään julkaistut uudet kansalliset ravitsemussuositukset eivät sovi kaikille. Uusien suositusten...
27.11.2024 15:00

Lihasektori älähti uusista ravitsemussuosituksista – "Kuluttajat ostavat lihaa, koska se maistuu niin hyvältä"

Ruokaviraston tänään julkaisemat uudet kansalliset ravitsemussuositukset ovat herättäneet arvostelua etenkin lihansyönnin rajoittamisen ja...
27.11.2024 13:34

Nyt ne ovat julki – Näin mekkalaa herättäneet ravintosuositukset suhtautuvat lihaan, kahviin ja alkoholiin

Tuoreessa julkaisussa ruoka-aineita on arvioitu ensimmäistä kertaa myös ympäristövaikutusten osalta.
27.11.2024 10:14

Lihansyönti halutaan panna kuriin – Ministeri Essayah tyrmää uudet ravitsemussuositukset

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) ei ole tyytyväinen marraskuun lopulla julkaistaviin suomalaisiin...
21.11.2024 14:25

Aihetunnisteet

etiikka filosofia Ilmastonmuutos ravinto ravintosuositukset ruoka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Norjassa syyttäjä vaatii kruununprinsessan pojalle yli 7,5 vuoden vankeustuomiota
Uutiset | 18.3.2026 13:25
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
MT:n kysely: Tämä on suomalaisten luotetuin talouspuolue
Uutiset | 18.3.2026 10:46
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Suomi on edelleen maailman onnellisin maa – Costa Rica on noussut Pohjoismaiden rinnalle
Uutiset | 19.3.2026 2:01
Ministeri Adlercreutz käynnistänyt selvityksen kotiopetuksesta
Uutiset | 19.3.2026 0:01
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Sota roihuaa Lähi-idässä, eikä loppua näy – kuvat näyttävät tuhot
Tarinat | 18.3.2026 21:04
EU haluaa helpottaa koko unionissa toimivan yrityksen perustamista
Uutiset | 18.3.2026 18:32
USA:n tiedustelu: Iran ei yrittänyt rakentaa uudestaan ydinohjelmaansa
Uutiset | 18.3.2026 18:27
Teneriffan saarelle julistettiin hätätila
Uutiset | 18.3.2026 18:01
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 18.3.2026 17:04
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi on edelleen maailman onnellisin maa – Costa Rica on noussut Pohjoismaiden rinnalle
Uutiset | 19.3.2026 2:01
Ministeri Adlercreutz käynnistänyt selvityksen kotiopetuksesta
Uutiset | 19.3.2026 0:01
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste