THL: Valinnanvapaus on muutakin kuin yritystoimintaa
Valinnanvapaus terveydenhuollossa toteutuu Suomessa vielä heikosti, vaikka jo nykylainsäädäntö tarjoaa laajat valinnan mahdollisuudet.
– Olisi selvitettävä, mitä valinnanvapaudella tavoitellaan. Valinnanvapauden tarkoitus on hämärtynyt, kun keskustelu on painottunut pitkälti yritystoiminnan edellytysten vahvistamiseen, THL:n johtava asiantuntija Maijaliisa Junnila huomauttaa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja ajatushautomo Demos Helsinki ovat yhteistyössä selvittäneet valinnanvapauden nykytilaa ja kehittämistarpeita.
Valinnanvapauden esteitä ovat tutkimuksen mukaan vaihtelevat tulkinnat lainsäädännöstä, kuntakentän hajanaisuus ja heikko valtion ohjaus.
Valinnanvapauden nykyiseen toteuttamiseen liittyviä ongelmia voidaan vähentää, jos sote-palvelut järjestetään 18 maakunnassa ja jos valtion ohjausta tehostetaan.
Valinnanvapauden laajentaminen hallituksen linjaamalla tavalla edellyttää tutkimuksen mukaan mittavaa valmistelutyötä. Englannin ja Ruotsin kokemukset osoittavat, että työ vaatii useita vuosia.
– Hallituksen aikataululinjaukset ovat hyvin kunnianhimoisia. Toisaalta jo nykylainsäädännönkin pohjalta valinnanvapautta voitaisiin kehittää pitemmälle, Junnila huomauttaa.
Tutkijoiden mukaan tuottajakunnan monipuolistuminen on asiakkaan kannalta hyvä asia, koska valinnanvara paranee.
– Asiakkaan voi kuitenkin olla todella vaikeaa hahmottaa hänelle sopivinta ratkaisua tai palvelukokonaisuutta julkisten, yksityisten ja järjestöjen tarjonnasta, Junnila sanoo.
Kansainvälisiä kokemuksista on Junnilan mukaan paljon hyötyä.
– Nyt on tärkeää varmistaa, että jatkossa asiakkailla on valinnoissa tarvittavaa tietoa palvelujen sisällöstä, laadusta ja saatavuudesta. Tarvitaan myös päätöksentekoa tukevia toimintamalleja. Näitä on kehitetty Englannissa sekä asiakkaiden että ammattilaisten tarpeisiin, Junnila toteaa.
Raportissa esitetään suosituksia, joita tulisi ottaa huomioon lainsäädännössä.
Näitä ovat esimerkiksi valinnanvapauden piiriin kuuluvien palvelujen tai palvelukokonaisuuksien määrittely sekä tuottajille maksettavien korvausten perusteet ja korvauskäytännöt.
On myös tärkeää ratkaista kansalliseen ohjaukseen liittyviä kysymyksiä sekä kehittää valinnanvapauden toteutumisen seurantatietoja ja palvelujen tuottajien toimintaa kuvaavia vertailutietoja, tutkimuksessa todetaan.