Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsin vaalit

Opposition voitto varmistui: Ruotsissa alkavat hallitusneuvottelut, ja päävaihtoehtoja näyttäisi olevan kolme

17.9.2026 15:15
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Eduskuntavaalit
Kokoomuksen ja perussuomalaisten puheenjohtajat Petteri Orpo ja Riikka Purra nostivat puolueensa oppositiosta vaalivoittajaksi. (Kuva: Lehtikuva/Antti Hämäläinen)

Kokoomus ja perussuomalaiset jyräsivät vaalivoittoon – Hallitusvastuu kävi kalliiksi keskustalle, vihreille ja vasemmistoliitolle

Hallitusvaihtoehtoja löytyy ilman keskustaakin, Pekka Pohjolainen arvioi näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 3.4.2023 1:10, muokattu 3.4.2023 12:32
a– a+
Eduskuntavaalit

Eduskuntavaalit on käyty, ja kansan osoittama suunta on selvä: hallituksen väri vaihtuu ja politiikka muuttuu.

SDP:läisten pääministerien Antti Rinteen ja Sanna Marinin luotsaamalle hallituskokoonpanolle sunnuntai-iltana annettu lopputodistus oli karua luettavaa.

Viidestä hallituspuolueesta vain Marinin SDP selvisi vaaleista voittajana, mutta kolmen eduskuntapaikan lisäys ei riittänyt alkuunkaan kokoomuksen ja perussuomalaisten rynnistäessä ohi.

Keskustalle hallituskausi tuotti kahdeksan eduskuntapaikan tappion ja vihreätkin menetti seitsemän paikkaa. Suuriin häviäjiin kuului myös vasemmistoliitto, joka hävisi sekin viisi paikkaa. Keskustan kannatus putosi edellisvaaleista 2,5 prosenttiyksikköä, vasemmistoliiton 1,1 ja vihreiden peräti 4,5 prosenttiyksikköä.

Kolmen kärkipuolueen kisassa ykköseksi puski Petteri Orpon johdolla kokoomus 20,8 prosentin kannatuksella. Lisäystä eduskuntaryhmään tuli kaikkiaan 10 edustajaa ja kannatusta 3,8 prosenttiyksikköä lisää.

Kakkoseksi kiri vaali-illan mittaan Riikka Purran johtama perussuomalaiset, joka kasvatti eduskuntaryhmäänsä seitsemällä paikalla 46 kansanedustajaan. Puolueen kannatus nousi 2,6 prosenttiyksikköä tasan 20 prosenttiin.

Perussuomalaiset on ollut erittäin varma suorittaja eduskuntavaaleissa noustuaan suurten puolueiden joukkoon Timo Soinin johdolla keväällä 2011, ja niin se oli nytkin. Edellisiin vaaleihin se on joutunut lähtemään takamatkalta, mutta nyt tilanne oli jo lähtökohtaisesti toinen.

SDP:n oli lopulta tyytyminen kolmossijaan 19,9 prosentin kannatuksella. SDP kävi vaaleja pääministeri Sanna Marinin kansansuosion varassa. Melko pitkälle yhden kortin taktiikka riittikin, mutta ei lähellekään päätyyn asti. Jatkaminen hallituspuolueena on nyt kaikkea muuta kuin varmaa.

Kärsijiksi joutuivat nyt vihreät ja vasemmistoliitto, joiden kannattajista ilmeisen moni ryntäsi tällä kertaa demarien tueksi sekä pelastaakseen Marinin että estääkseen perussuomalaisten nousun suurimmaksi.

Kaikilla kolmella isolla häviäjällä on vaalien jälkeen aatteellisen syväpohdiskelun paikka. Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko linjasikin jo vaali-iltana, että vastuu hallituksen kokoamisesta maahan on nyt ensisijaisesti muilla. Sen pidemmälle hän ei asiaa avannut.

Hallituksen muodostamista pääsee nyt yrittämään suurimman eduskuntapuolueen puheenjohtaja Petteri Orpo. Loogisimman rungon saisi kokoomuksesta ja perussuomalaisista, joilla on uudessa eduskunnassa yhteensä 94 edustajaa. Vaikkapa RKP:lla ja kristillisdemokraateilla täydennettynä tälle rungolle saisi hieman niukahkon 109 edustajan enemmistöhallituksen ilman keskustaakin.

Keskustalle voisi tässä tilanteessa avautua houkutteleva tilaisuus päästä tekemään oppositiopolitiikkaa arkkivihollistaan perussuomalaisia vastaan. Jos vaalitappion kärsinyt keskusta kuitenkin päätyisi hallitukseen lähdön kannalle, kokoomuksella, perussuomalaisilla ja keskustalla olisi kolmestaan 117 paikkaa. Tällaisessa kokoonpanossa keskustalle jäisi kuitenkin apupuolueen osa kahta kumppania puolta pienempänä ryhmänä.

Hallituksen voisi vaalituloksen pohjalta rakentaa myös sinipunarungolle. Kokoomuksen, SDP:n, vihreiden ja RKP:n muodostamalla hallituksella olisi eduskunnassa takanaan 114 kansanedustajaa. Miten rajun vaalitappion kokenut vihreät hallitusvastuussa jatkamiseen suhtautuu, on toinen juttu.

Hallitusneuvotteluista ei taatusti tule helpot, mutta enemmistöhallituksen kokoamista ensin yrittävällä Orpolla on kuitenkin ainakin lähtökohtaisesti eri vaihtoehtoja ilman keskustaakin.

Tuttuun tapaan vaalipäivän äänet heikensivät keskustan tulosta ja veivät laskennan edetessä vielä ennakkoäänillä pidetyt paikat Kaakkois-Suomesta, Savo-Karjalasta ja Vaasan vaalipiiristä.

Keskustan vaalitappion katkeruutta lisää se, että keskustan vihreä hävisi kokonaan vaalipiirikartalta. Keskusta ei enää yltänyt suurimmaksi puolueeksi yhdessäkään vaalipiirissä, ei edes perinteisellä vahvimmalla kannatusalueellaan Pohjois-Pohjanmaalla, jossa salkoon nousi nyt perussuomalaisten lippu.

Lisäpaikkoja keskusta ei saanut missään. Puolustuslinja piti vain Uudellamaalla, Satakunnassa ja Hämeessä, jossa puolue onnistui pitämään nykyiset paikkansa.

Keskusta menetti yhden paikan Varsinais-Suomessa, Pirkanmaalla, Keski-Suomessa, Kaakkois-Suomessa, Savo-Karjalassa, Vaasan Vaalipiirissä, Oulun vaalipiirissä ja Lapissa.

Helsingissä keskustalla ei ollut menetettävää, ja kristillisdemokraattien ja korjausliikkeen kanssa solmittu vaaliliitto jäi lopulta ilman paikkaa. Tulos tiesi Helsingissä näyttävästi kampanjoineelle Mikko Kärnälle kansanedustajauran katkeamista.

Keskusta teki vaaleissa sen minkä pystyi, mutta jäi puolueiden ykköskorista tippuneena ulkopuolelle ”pääministerivaalista” ja sen myötä joistakin television vaalitenteistäkin. Keskustalle tärkeät teemat jäivät vaaleissa sivuun, eikä keskustelu taktisesta äänestämisestäkään ainakaan puoluetta hyödyttänyt.

Jo ennakkoäänestyksen tulos kertoi, ettei keskustalla ole näissä vaaleissa aihetta suureen riemuun. Keskustan tolppa pysähtyi ennakkoäänissä 12,3 prosenttiin, kun vuoden 2019 vaaleissa keskustan ennakkoäänisaalis oli 15,4 prosenttia.

Viime joulun alla nähdystä pahimmillaan yhdeksässä prosentissa käyneestä kannatussyvänteestä keskusta onnistui sentään kipuamaan pari prosenttiyksikköä ylemmäs 11,3 prosenttiin.

Lapissa yhden keskustapaikan vei sisäinen muuttoliike ja Varsinais-Suomessa luopuneelta Esko Kivirannalta vapautunut paikka meni muille, samoin Savo-Karjalan keskustaluopujien toinen paikka.

Pirkanmaalla Arto Pirttilahden, Kaakkois-Suomessa Ari Torniaisen, Keski-Suomessa Joonas Köntän, Vaasan vaalipiirissä Pasi Kivisaaren ja Oulun vaalipiirissä Mikko Kinnusen kohtaloksi tuli putoaminen.

Keskustan nyt 23-jäseniseksi kutistuneessa eduskuntaryhmässä nähdään kuitenkin alkavalla vaalikaudella muutamia uusia keskustakasvoja. Heitä ovat Vesa Kallio Kaakkois-Suomesta, Timo Mehtälä ja Olga Oinas–Panuma Oulun vaalipiiristä ja Markku Siponen Savo-Karjalasta. Eerikki Viljanen Uudeltamaalta tekee paluun.

Valtakunnan ääniharavien kolmen kärjessä oli kolme naista. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra keräsi Uudeltamaalta hurjat 42 589 ääntä. SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin imuroi Pirkanmaalta 35 623 ääntä. Pronssille ylsi Helsingissä kokoomuksen Elina Lepomäki, joka haali Helsingissä 32 406 ääntä.

Keskustalaisista kovimman tuloksen teki odotetusti puolustusministeri Antti Kaikkonen, johon luotti yli 12 600 uusmaalaista äänestäjää. Äänimäärä nousi edellisistä vaaleista parilla tuhannella.

Putoajista nimekkäin on entinen pääministeri ja SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne, joka ei onnistunut uusimaan paikkaansa Uudeltamaalta. Myös SDP:n ministeri ja pitkäaikainen kansanedustaja Sirpa Paatero jäi Kaakkois-Suomesta valitsematta.

Marinin hallituksen ministereistä uusien töiden hakuun joutui myös RKP:n pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri Thomas Blomqvist.

Vihreät menettivät myös eturivin poliitikkojaan, muun muassa puheenjohtaja Maria Ohisalon äitiysvapaan sijaisena toimineen Iiris Suomelan Pirkanmaalla.

Äänestysprosentti oli eduskuntavaaleissa vilkkaasta ennakkoäänestyksestä huolimatta lopulta vain 71,9, kun se vuoden 2019 vaaleissa oli 72,1.

Korjattu klo 2.42 Helsingin vaalitulosta: keskustan, kd:n ja korjausliikkeen vaaliliitto jäi ilman paikkaa ja kd;n Mika Ebeling ei tullut valituksi ja vihreiden Atte Harjanne ei pudonnut, vaan valittiin.

Korjattu 3.4. klo 8.55 Riikka Purran ja Elina Lepomäen äänimäärä

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Eduskunta eduskuntavaalit Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Hilkka Kemppi:
Tarvitaan omaisten hoitovapaa
Puheenvuoro | 10.9.2026 18:40
Markku Siponen:
Metsänomistaja ei saa jäädä puristuksiin  
Puheenvuoro | 3.9.2026 18:31
Patrik Huotari:
Kunnia kestävän palkka – Kuinka ammattisotilaat jaksavat?
Puheenvuoro | 31.8.2026 12:13
Antti Kaikkonen:
Yhteiskunnan inhimillisyys ei saa olla säästökohde
Puheenvuoro | 27.8.2026 15:39
Tiina Puranen:
Kun työ ei kannata, järjestelmä ei toimi
Puheenvuoro | 25.8.2026 10:36

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Piikki on auki – USA:ssa soitetaan hälytyskelloja Iranin sodan kustannuksista
Uutiset | 16.9.2026 10:50
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Saksa | Ukrainan tuki jatkuu, mutta rahoitus voi mutkistua AfD:n menestyessä, Saksalais-Suomalainen Kauppakamari arvioi
Uutiset | 17.9.2026 20:40
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48
Lukijalta: Velkajarru – paljon melua tyhjästä?
Mielipide | 17.9.2026 10:36
Lukijalta: Radiokirkko sata vuotta
Mielipide | 17.9.2026 10:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste