Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Datakeskukset

Datakeskusten sääntelyä vaativa kansalaisaloite etenee eduskuntaan

18.9.2026 9:15
Lue lisää 
Influenssa
Kausi-influenssaepidemia ajoittuu Suomessa yleensä lokakuun ja huhtikuun väliseen aikaan, ja tartuntahuippu saavutetaan yleensä helmi-maaliskuussa. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

"Voimakkaampaan influenssaepidemiaan on mahdollisuus" – influenssakauden ärhäkkyyden arviointi on kuitenkin koronaviruksen vuoksi hankalaa

STT-Simu Perälä 7.10.2022 15:06, muokattu 7.10.2022 15:26
a– a+
Influenssa

Tulevan influenssakauden ärhäkkyyttä on tällä hetkellä hankala arvioida. Näin toteavat Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Husin infektiosairauksien ylilääkäri Asko Järvinen sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Hanna Nohynek.

–  Kukaan ei voi vielä varmaksi sanoa, minkälainen influenssatilanne talvikaudella on, Järvinen sanoo.

Tulevan influenssatilanteen arviointia vaikeuttavat etenkin kaksi seikkaa. Ensimmäinen on Järvisen mukaan se, ettei influenssa ole kolmeen talvikauteen kiertänyt väestössä, jolla ei siten ole sairastamisen kautta tautia vastaan saatua suojaa.

–  Tästä syystä voimakkaampaan influenssaepidemiaan tulevalla kaudella on mahdollisuus, hän jatkaa.

Toisen merkittävän epävarmuustekijän kuvaan tuo koronavirus.

–  Jos korona kiertää väestössä voimakkaasti, on esitetty, ettei influenssalle jää tilaa. Nämä ovat kuitenkin kysymyksiä, joihin meillä ei vielä ole vastausta, THL:n Nohynek sanoo.

Kausi-influenssaepidemia ajoittuu Suomessa yleensä lokakuun ja huhtikuun väliseen aikaan, ja tartuntahuippu saavutetaan yleensä helmi-maaliskuussa. Koronavirus on kuitenkin muuttanut tilannetta myös tältä osin, sillä mennyt kausi on ollut niin erilainen kuin sitä aiemmat.

–  Viime kaudella huippu oli huhtikuussa ja yksittäisiä influenssatartuntoja havaittiin ympäri vuoden, Nohynek kertoo.

THL:n ajantasaisen influenssakatsauksen mukaan tartuntatautirekisteriin on raportoitu joka viikko jonkin verran influenssalöydöksiä, mitä ei yleensä tapahdu influenssakausien välisenä aikana. Rekisteriin ilmoitetut löydökset ovat kuitenkin vain pieni osa influenssaan sairastuneista.

Nohynekin mukaan isoimmat paukut influenssarokotteiden antamiselle laitetaan marraskuulle, mutta kunnat voivat aloittaa rokotukset jo lokakuun lopulla. Rokotteita on Nohynekin mukaan tilattu noin kaksi miljoonaa, joista reilut 1,8 miljoonaa on pistettäviä ja loput nenäsumutteita.

Koronatilanne näyttää tällä hetkellä rauhalliselta.

–  Tilanne näyttää siltä kuin on odotettukin. Tapausmäärät ovat lievässä kasvussa. Sairaalaan joutuneet tulevat yleensä koronan kanssa, eivät sen takia, Husin ylilääkäri Järvinen sanoo Helsingin ja Uudenmaan tilanteesta.

Rokotekattavuus on alueella Järvisen mukaan kaikissa ikäluokissa ”sangen hyvä”, ja vaikeaa tautimuotoa näkyy hyvin vähän.

THL:n Nohynekin mukaan koronarokotteiden neljänsien, niin sanottujen tehosterokotteiden kattavuus on Suomessa tällä hetkellä pitkälti riippuvainen iästä. Mitä vanhemmasta ikäluokasta on kyse, sitä korkeampi rokotekattavuus on.

60–64-vuotiailla neljännen rokotteen on ottanut noin 30 prosenttia, kun taas yli 80-vuotiaista rokote on jo yli 70 prosentilla.

Alle 60-vuotiaille, riskiryhmiin kuulumattomille uutta tehosterokotetta ei ole vielä suositeltu. Toistaiseksi tähän ei ole Nohynekin mukaan tulossa muutosta.

–  Tällä hetkellä omikronin BA.4- ja BA.5-varianttien ollessa valtavirus kolmen rokoteannoksen antama suoja on hyvä. Tartuntoja tulee olemaan, mutta vakavaa tautia vastaan kolme rokotusta suojaa hyvin.

Toistaiseksi ei siis ole suunnitelmissa, että tehosterokotteita alettaisiin tarjota myös muille kuin iäkkäille ja riskiryhmiin kuuluville.

–  Jos viruksessa tapahtuu oleellisia muutoksia, tätä on tietenkin tarkasteltava uusin silmin, Nohynek sanoo.

Lue myös

Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen

Pääministeri Orpo ei ole halunnut avata yksityiskohtaisesti hänen tapaamisiaan hanketta ajaneen Jan Vapaavuoren kanssa.
19.9.2026 10:30

Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – "Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille"

Sopimus on tarkoitus allekirjoittaa ensi viikolla. Trumpin mukaan se ratkaisee kaikki Yhdysvaltain huolenaiheet.
19.9.2026 9:44

USU: Suomalaisten tyytyväisyys sote-palveluihin on noussut – Tällä alueella tyytyväisimmät

Suomalaisista lähes 40 prosenttia on tyytyväisiä tai melko tyytyväisiä hyvinvointialueiden itselleen tai läheisilleen...
19.9.2026 9:31

Aihetunnisteet

influenssa Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen
Uutiset | 19.9.2026 10:30
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
USU: Suomalaisten tyytyväisyys sote-palveluihin on noussut – Tällä alueella tyytyväisimmät
Uutiset | 19.9.2026 9:31
Googlen Gemini karkasi verkossa – teki kyberhyökkäyksiä ja arvaili salasanoja
Uutiset | 19.9.2026 9:16
Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta ”supersovellusta” kansalaistensa vakoiluun
Uutiset | 18.9.2026 22:11
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas
Uutiset | 18.9.2026 19:11
MTV: Niuvanniemen sairaalakarkuri on Töölön epäilty rappukäytäväampuja
Uutiset | 18.9.2026 18:50
Suomen ensimmäiset F-35A-hävittäjät ovat laskeutuneet Rovaniemelle – yksi puuttui joukosta
Uutiset | 18.9.2026 17:54
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen
Uutiset | 19.9.2026 10:30
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
USU: Suomalaisten tyytyväisyys sote-palveluihin on noussut – Tällä alueella tyytyväisimmät
Uutiset | 19.9.2026 9:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste