Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sienet

Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten

14.4.2026 11:38
Lue lisää 
Turistiviisumit
Ulkoministeri Pekka Haaviston mukaan viisumien määrää vähennettäisiin noin 10 prosenttiin nykyisestä. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Hallitus rajaisi venäläiset turistiviisumit kymmenesosaan nykyisestä – viisumia voisi hakea vain tiettyinä viikonpäivinä

Iltakoulussa oli esillä myös humanitaarinen viisumi vaikeuksiin joutuneille venäläisille
STT – Ilkka Hemmilä, Antti Autio 16.8.2022 13:37, muokattu 17.8.2022 8:11
a– a+
Turistiviisumit

Hallituksen iltakoulu oli yksimielinen siitä, että venäläisten turistiviisumeita rajoitetaan, kertoo ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).

Haaviston mukaan viisumien määrää vähennettäisiin noin 10 prosenttiin nykyisestä. Turistiviisumien haku olisi mahdollista vain tiettyinä viikonpäivinä. Näin esimerkiksi perhesyistä tai työn tai opiskelun vuoksi viisumin saisi helpommin.

Uusia käytäntöjä sovellettaisiin syyskuun alusta.

Suomen konsulaatit ottavat nyt päivittäin vastaan noin tuhat viisumihakemusta Venäjällä. Rajoitus tarkoittaisi, että hakemuksien määrä supistuisi vain sataan päivässä.

Haavisto kertoo, että iltakoulussa oli esillä myös niin sanottu humanitaarinen viisumi, joita voitaisiin myöntää esimerkiksi vaikeuksiin joutuneille kansalaisaktivisteille ja toimittajille. Ulkoministerin mukaan valmistelut humanitaarisen viisumin ottamisesta käyttöön alkavat.

Saapuessaan hallituksen iltakouluun Helsingin Säätytalolle pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoi, että venäläisten viisumien saannin ruuhkauttaminen on yksi vaihtoehto rajoittaa venäläisten turistien pääsyä Suomeen.

Marinin mukaan tätä kautta on mahdollisuus estää käytännössä viisumien myöntö venäläisille ainakin suurelta osin. Hän kuitenkin peräänkuuluttaa ennen muuta EU-tasoisia ratkaisuja, joita myös Haavisto korostaa.

Julkisuudessa on keskusteltu venäläisten matkailun rajoittamisesta reaktiona Ukrainan sotaan. Keskustelu lähti Suomessa liikkeelle heinäkuussa, jolloin maiden välistä matkustamista torpanneet koronarajoitukset päättyivät.

Iltakoulussa saatiin eduskuntaryhmien kannat ja näkemykset asiaan. Myös oikeuskansleri oli paikalla.

Heinäkuun lopulla valtaosa eduskuntaryhmistä kertoi STT:lle kannattavansa uusien lomaviisumien myöntämisen lopettamista. Joukossa oli mukana eduskunnan neljä suurinta puoluetta. Tuolloin vihreillä, vasemmistoliitolla ja RKP:llä ei ollut kantaa, mutta suoraan ajatusta vastusti vain Valta kuuluu kansalle -ryhmä.

Viisumien myöntämisen rajoittamisesta päättää ulkoministeriö. Asian luonteen vuoksi koko hallitusta ja myös tasavallan presidenttiä on pidetty mukana valmistelussa.

Ulkoministeriön konsulipäällikkö on sanonut STT:lle, että myönnettävien viisumien määrää voitaisiin rajoittaa vähentämällä aikoja, jolloin viisumihakemuksia otettaisiin vastaan.

Haaviston mukaan asian valmistelussa tarvitaan hyvää juridista pohjaa, sillä Schengen-sopimus kieltää kansallisen syrjinnän. Esimerkiksi Virossa viisumien myöntämistä rajoitettiin jo keväällä.

Haavisto sanoi Ylellä, että viisumien rajoittamisesta olisi hyvä päättää EU-tasolla. Asia on kuitenkin edennyt unionissa nihkeästi. Saksan liittokansleri Olaf Scholz on vastustanut ajatusta.

–  Kaikkein suurimmat Schengen-viisumien antajat ovat tällä hetkellä Kreikka, Italia ja Espanja, ja myös näiden maiden viisumien kanssa tullaan Suomen kautta tällä hetkellä lomamatkoille, Haavisto perusteli.

Suomi voisi Haaviston mukaan tehdä viisumipäätöksen vielä tämän kuun aikana. EU-tason päätös saattaa viedä pidempään. Haavisto sanoi Ylellä, että Suomen hallitus on valmistellut sitä, että asia voitaisiin nostaa esille ulkoministerien tapaamisessa elokuun lopulla.

–  Kun syksyn aikana mietitään lisäpakotteita, voi olla, että nämä matkailurajoitukset ovat siinä keskustelussa pöydällä.

Lue myös

Rajoitetaanko venäläisten matkustelua? – Hallitus puntaroi tänään Suomen viisumilinjaa

Viisumien myöntämisen rajoittamisesta päättäisi ulkoministeriö. Asiaa on silti käsitelty presidenttiä myöden
16.8.2022 8:21

Ruotsi ei ole vielä päättänyt kantaansa venäläisten viisumeihin – Molemmilla puolilla on vahvoja argumentteja, sanoo pääministeri Andersson

Marin kannattaa tiukennuksia: Tavalliset venäläiset tukevat sotaa, joskaan asia ei ole mustavalkoinen.
15.8.2022 20:07

Upin Jussi Lassila venäläisten matkustusrajoituksista: Lännessä "naiiveja odotuksia"

Venäjä-tutkija vaatii muutoksia viisumikäytäntöihin ja rajanylityspaikoille.
16.8.2022 9:59

Marin: Yksi vaihtoehto on ruuhkauttaa venäläisten viisumien saanti – "Voidaan estää käytännössä uusien viisumien myöntö ainakin suurelta osin"

Haavisto Ylellä: Venäläisviisumien määrää voitaisiin rajata kymmenes- tai viidesosaan. Hallitus pui asiaa iltakoulussa
16.8.2022 12:39

Aihetunnisteet

Politiikka turistiviisumit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
CIA:n ex-johtaja vaatii Trumpin syrjäyttämistä: ”On selvästi tolaltaan”
Uutiset | 13.4.2026 22:11
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Keskustakolmikko varoittaa: Hallitus altistaa ihmisten potilastiedot Vastaamo-tyyppisille tietomurroille
Uutiset | 13.4.2026 9:37
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Onko pomosi ärtynyt? – Sillä voi olla karut seuraukset koko työpaikalle, sanoo väitöstutkimus
Uutiset | 14.4.2026 21:40
Tästä sodasta on melkein sata vuotta, mutta sen veteraaneja on yhä elossa
Uutiset | 14.4.2026 21:30
Älä valitse koiraa vain ulkonäön perusteella – ”Terveyserot ovat merkittäviä”
Uutiset | 14.4.2026 21:25
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Israelin ja Libanonin neuvottelut alkoivat Washingtonissa – ulkoministerit 17 maasta kehottavat löytämään sovun
Uutiset | 14.4.2026 18:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Sote-alan työturvallisuutta edistäviä toimia tarvitaan kipeästi
Mielipide | 14.4.2026 10:25
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste