Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kauppapolitiikka
Pääministeri Petteri Orpon vanavedessä New Delhiin matkustaa suomalainen yritysdelegaatio, jossa on edustus 22 suomalaisesta yrityksestä. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Yritysdelegaatio suuntaa Orpon kanssa New Delhiin – Asiantuntija paljastaa Suomen kilpailuvaltin Intian markkinoilla

EU ja Intia saivat vastikään päätökseen pitkät kauppaneuvottelut.
STT – Anniina Korpela 16.2.2026 10:15, muokattu 16.2.2026 10:21
a– a+
Kauppapolitiikka

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) aloittaa tiistaina nelipäiväisen vierailunsa Intian New Delhiin. Vierailun aikana Orpo tapaa Intian pääministeri Narendra Modin ja osallistuu tämän isännöimään tekoälyhuippukokoukseen. Ohjelmaan kuuluu myös muita korkean tason tapaamisia.

Orpon vanavedessä New Delhiin matkustaa suomalainen yritysdelegaatio, jossa on edustus 22 suomalaisesta yrityksestä. Edustusta on erityisesti tekoälyn ja rakennetun ympäristön aloilta.

Kaupallinen neuvos Gitta Perez Suomen New Delhin suurlähetystöstä uskoo Suomen ja Intian taloussuhteiden vahvistuvan vierailun myötä.

– Vierailu tarjoaa alustan uusille kumppanuuksille, verkostoitumiselle ja konkreettisten yhteistyömahdollisuuksien edistämiselle, Perez kommentoi STT:lle.

Suomalaisyritykset näkevät Intiassa Perezin mukaan merkittäviä mahdollisuuksia erityisesti kestävän infrastruktuurin ja vihreän siirtymän saralla.

– Suomella on teknologioita, jotka käyvät hyvin yksiin Intian tämänhetkisten tavoitteiden kanssa. Suomella on myös erinomainen maabrändi luotettavana kumppanina ja luotettavia teknologioita tarjoavana maana, jonka näen erittäin positiivisena asiana näillä markkinoilla kilpailtaessa, hän sanoo.

Tekoälyhuippukokouksen tarkoituksena puolestaan on valtioneuvoston mukaan vahvistaa yhteisymmärrystä tekoälyn globaalihallinnan periaatteista ja rakentaa kansainvälistä yhteistyötä. Orpo osallistui myös edelliseen vuoden 2025 tekoälyhuippukokoukseen Pariisissa.

Tekoälyhuippukokoukseen osallistuu Orpon lisäksi muun muassa Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Brasilian presidentti Luiz Inacio Lula da Silva. Valtionjohtajien lisäksi osallistujien joukossa on kansainvälisiä järjestöjä, sidosryhmiä, tekoälyn asiantuntijoita sekä useita johtavia tekoäly-yrityksiä eri puolilta maailmaa.

EU ja Intia saivat tammikuussa päätökseen pitkät kauppaneuvottelut, mikä avaa tietä osapuolten jättimäisen kauppasopimuksen synnylle. EU-komission mukaan kyseessä on suurin sekä Intian että EU:n koskaan solmima kauppasopimus.

Sopimus ei ole vielä täysin maalissa, vaan vaatii hyväksynnän EU:n eri instituutioilta ja myös Intian ratifioinnin.

Suomen suurlähetystöä New Delhissä johtava suurlähettiläs Kimmo Lähdevirta katsoo, että tämänviikkoinen vierailu antaa erinomaisen tilaisuuden edistää Suomen ja Intian kahdenvälistä kumppanuutta. Edellisestä Suomen pääministerin vierailusta Intiaan on kymmenkunta vuotta.

– EU:n ja Intian välillä on tällä hetkellä erittäin hyvä dynamiikka mennä eteenpäin. Toki vie vielä aikaa, että vapaakauppasopimus saadaan valmiiksi ja voimaan, mutta nyt on erinomainen tilaisuus esitellä suomalaista osaamista ja luoda kontakteja, jotta saamme lisättyä kauppaa maiden välillä, Lähdevirta kommentoi STT:lle.

Kauppasopimuksen arvioidaan alentavan EU-tuonnin tulleja neljällä miljardilla eurolla vuosittain ja tuplaavan EU:n viennin Intiaan vuoteen 2032 mennessä. Nykyisellään EU:n vienti Intiaan on noin 75 miljardin euron luokkaa.

Intian ja EU:n neuvottelut alkoivat ensimmäisen kerran jo vuonna 2007. Ne laitettiin tauolle vuonna 2013 ja käynnistettiin uudelleen 2022.

Intian markkinat ovat olleet tähän asti hyvin vahvasti tullein suojattuja, minkä vuoksi neuvottelut ovat olleet pitkät ja vaikeat.

Vaikka Intia ja EU sopivatkin nyt yhteistyön lisäämisestä monin eri tavoin, on EU:lla ja Intialla varsin erilaiset näkemykset esimerkiksi Ukrainasta ja Venäjästä.

Intia on jatkanut yhteistyötä Venäjän kanssa sen Ukrainassa käymästä hyökkäyssodasta huolimatta ja ostanut maalta muun muassa öljyä.

– Tiedostamme, että kaikissa asioissa emme ole samaa mieltä, mutta yhteisiä etuja on niin paljon, että ne painavat enemmän kuin nämä erimielisyydet, Lähdevirta sanoo.

Lue myös

USA:n ja Iranin väliset rauhanneuvottelut käynnissä iskuista huolimatta

Yhdysvaltain ja Iranin väliset neuvottelut ovat käynnissä, vaikka taistelut eri puolilla Lähi-itää ovat...
30.7.2026 12:38

Raju tilanne jalkapallossa: Pelaaja hyökkäsi erotuomarin kimppuun – "Olin pari sekuntia taju kankaalla"

Jalkapallon miesten Nelosen ottelu keskeytettiin pelaajan hyökättyä väkivaltaisesti erotuomarin kimppuun, Palloliitto kertoi keskiviikkona...
30.7.2026 12:33

Petri Roininen jättää Vantaan politiikan

Vantaan Keskustan valtuustoryhmää johtanut Petri Roininen jättää paikkansa Vantaan kaupunginvaltuustossa ja kaupunginhallituksessa sekä...
30.7.2026 12:31

Aihetunnisteet

EU Intia Petteri Orpo Talous Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Yksi raaka-aine valloitti suomalaisten lautaset – ”Iso ruokatrendi”
Uutiset | 29.7.2026 22:17
Lidl täräytti muutoksen – Näin asiakkaat reagoivat ”pysyvästi”
Uutiset | 28.7.2026 21:46
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Palloliiton pomo ei ollut uskoa korviaan, kun kuuli Fifan suunnitelmista
Uutiset | 29.7.2026 14:25
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Uusimmat

USA:n ja Iranin väliset rauhanneuvottelut käynnissä iskuista huolimatta
Uutiset | 30.7.2026 12:38
Raju tilanne jalkapallossa: Pelaaja hyökkäsi erotuomarin kimppuun – ”Olin pari sekuntia taju kankaalla”
Uutiset | 30.7.2026 12:33
Petri Roininen jättää Vantaan politiikan
Uutiset | 30.7.2026 12:31
Mereltä etsitty nainen löytyi kuolleena Ruotsissa – Lapsi yhä kateissa
Uutiset | 30.7.2026 12:25
Pääministeri: Kaikki viittaa siihen, että Puolaan putosi venäläinen ohjus
Uutiset | 30.7.2026 11:50
Kulutus on kovempaa kuin koskaan aiemmin – tämän vuoden luonnonvarat on jo käytetty
Uutiset | 30.7.2026 11:00
Hilkka Kemppi: Lastensuojelun perhehoidosta saatava ykkösvaihtoehto – ”Lopetetaan jossittelu”
Uutiset | 30.7.2026 10:59
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
Tuhansia evakuoitu Kreetalla maastopalojen tieltä – Espanjassa palot hellittäneet
Uutiset | 30.7.2026 10:02
Suomen talous näyttäisi siirtyneen ”rampilta kiihdytyskaistalle” – bkt kasvoi ennakkotietojen mukaan 0,9 prosenttia huhti-kesäkuussa
Uutiset | 30.7.2026 9:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n ja Iranin väliset rauhanneuvottelut käynnissä iskuista huolimatta
Uutiset | 30.7.2026 12:38
Raju tilanne jalkapallossa: Pelaaja hyökkäsi erotuomarin kimppuun – ”Olin pari sekuntia taju kankaalla”
Uutiset | 30.7.2026 12:33
Petri Roininen jättää Vantaan politiikan
Uutiset | 30.7.2026 12:31
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Toimeliaisuus ja luottamus kantavat – Inhimillinen yhteiskunta rakennetaan arjessa
Mielipide | 28.7.2026 12:02
Lukijalta: Entä jos suomalaiset ostaisivat sähköverkot? 
Mielipide | 28.7.2026 11:33
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste