Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Kulttuuriala
Tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen otti vastaan 14. kesäkuuta 2022 Helsingissä Opetus- ja kulttuuriministeriön OKM:n työryhmän laatimat ehdotukset taide- ja kulttuurialan elpymiseksi ja vahvistamiseksi koronapandemian jälkeisessä Suomessa. Työryhmän puheenjohtajana toimi valtiosihteeri Tuomo Puumala (oik.). Kuvassa myös kirjailija Juha Itkonen (vas.). (Kuva: Lehtikuva)

Kulttuurialan jälleenrakennukseen ehdotetaan 30 miljoonan euron lisärahoitusta vuosittain – myös freelancereiden asemaa halutaan parantaa

Ehdotukset kulttuurialan jälleenrakentamiseksi luovutettiin tänään tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkoselle
STT–Simu Perälä ja Suomenmaa 14.6.2022 12:15, muokattu 14.6.2022 17:15
a– a+
Kulttuuriala

Kulttuurialan jälleenrakennuksen haasteita ratkomaan asetettu työryhmä ehdottaa, että kulttuurialan rahoitusta nostetaan vuosittain 30 miljoonalla eurolla vuosien 2024–2027 aikana.

Alan rahoitus halutaan nostaa yhteen prosenttiin valtion talousarvion menoista vuoteen 2027 mennessä.

Työryhmä luovutti ehdotuksensa tänään tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkoselle (kesk.).

–  Näkisin, että alan rahoituksen nostaminen on hallitusohjelmatasoinen asia. Tavoitteen realistisuuteen vaikuttaa esimerkiksi se, minkälainen kilpailu oletettavasti niukkenevista määrärahoista on tulevina vuosina, Honkonen sanoi raportin luovutustilaisuudessa.

Seuraavan hallituksen heiniksi jää muun muassa freelancerien aseman parantaminen.

–  Freelancer-uudistus on iso sosiaaliturvakysymys, eikä sen edistäminen aikataulujen puitteissa enää ole mahdollista tällä hallituskaudella, Honkonen sanoi.

Suomen elokuvasäätiön hallituksen puheenjohtaja Anne Brunila perusteli freelancerien aseman parantamista muun muassa sillä, että freelancerien määrä on lisääntynyt ja etenkin kulttuurialalla heidän toimeentulonsa tulee useista eri lähteistä.

–  Yhteiskunnan rakenteet eivät tunnista epätyypillisiä työsuhteita ja kulttuurialan freelancerit jäävät usein sosiaaliturvan ulkopuolelle. Esimerkiksi työvoimahallinnossa ei tunnisteta näiden ihmisten työnkuvia.

Työryhmän koostamassa raportissa ehdotetaan, että freelancerien asemaa parannetaan muun muassa sivu- ja päätoimisen yrittäjyyden käsitteitä selkeyttämällä sekä vahvistamalla freelancertyön erityispiirteiden tunnistamista työvoimahallinnon ohjeistuksissa, tulkinnoissa sekä ratkaisukäytännöissä.

Työryhmä ehdottaa myös, että vuonna 2023 alkavalla hallituskaudella eduskunnalle annetaan kulttuuripoliittinen selonteko, jossa huomioidaan laajasti luovia aloja koskevat asiat.

Lisäksi työryhmä esittää kulttuurin ja luovien alojen yhdistämiseen liittyvien, hallinnonalarajat ylittävien haasteiden ratkaisuksi kulttuuri- ja luovia aloja käsittelevän ministeriryhmän perustamista seuraavalla hallituskaudella.

Muita työryhmän ehdotuksia ovat muun muassa yksityishenkilöitä koskevan yksityisten lahjoitusten verovähennysoikeuden laajentaminen tieteestä taiteeseen, taiteilija-apurahan euromäärän nostaminen sekä sisällöntekijöiden asemaan ja luoviin aloihin vaikuttavien EU-direktiivien toteuttaminen.

Silloinen tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) asetti elokuussa 2021 työryhmän ratkaisemaan kulttuurialan jälleenrakennuksen ja tulevaisuuden haasteita. Tulevaisuustyöryhmän tehtävänä oli laatia ehdotuksia taide- ja kulttuurialan elpymiseksi ja vahvistamiseksi Suomessa.

Työryhmä perustettiin, koska kulttuurialaa koettelivat koronapandemia sekä veikkausvoittovarojen väheneminen.

Lue myös

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä

Kokoomus valmistelee omaa ehdotustaan velkajarrusta, ja se valmistuu viimeistään syksyllä. Pääministeri, kokoomuksen Petteri...
9.5.2026 18:20

Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – "En halua Suomeen espanjalaista sosialismia"

Purran mukaan perussuomalaiset ei aio lähteä hallitukseen, joka ei kiristä voimakkaasti maahanmuuttopolitiikkaa.
9.5.2026 17:31

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Tutkimus: Ylipainoiset kokevat liikunnan vähemmän miellyttäväksi
Uutiset | 9.5.2026 10:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste