Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Autot

Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari

19.2.2026 21:20
Lue lisää 
Norjan terrori-iskut 2011
Utøyan joukkomurhasta tulee alkavalla viikolla kuluneeksi kymmenen vuotta. Kuvassa taustalla Utøyan saari kuvattuna joukkomurhaa seuranneena päivänä ihmisten sytyttäessä muistokynttilöitä iskun uhreille. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Vuosikymmenen takaiset terrori-iskut puhuttavat yhä Norjassa – asiantuntijoiden mielestä Utöyan verilöylyn poliittinen luonne sivuutettiin aikoinaan liian helposti

Vuonna 2011 Breivik oli helppo leimata yksittäiseksi hulluksi, mutta sittemmin oikeistoradikaali väkivalta on osoittautunut kasvavaksi ilmiöksi.
STT-Anssi Rulamo 18.7.2021 15:11, muokattu 18.7.2021 15:47
a– a+
Norjan terrori-iskut 2011

Norjaa järkyttäneistä terrori-iskuista tulee torstaina kuluneeksi 10 vuotta, mutta tragedian käsittely on asiantuntijoiden mielestä norjalaiselta yhteiskunnalta yhä kesken.

22. heinäkuuta 2011 Anders Behring Breivik teki ensin pommi-iskun Oslon keskustaan ja ampui sitten kymmeniä nuoria Utöyan saarella, jossa oli meneillään Norjan työväenpuolueen nuorten leiri.

Iskussa kuoli 77 ihmistä. Breivik perusteli hyökkäystä Norjan suojelemisella islamilta ja syytti työväenpuoluetta liiallisen maahanmuuton sallimisesta. Iskun päätteeksi poliisille antautunut Breivik tuomittiin 21 vuodeksi vankeuteen vuonna 2012.

Moni norjalainen toivoi, että Utöya ja Breivik lakkaisivat sen jälkeen hallitsemasta uutisotsikoita, mutta viime vuosina keskustelu aiheesta on jatkunut ja monipuolistunut. STT:n haastattelemien norjalaistutkijoiden mielestä yksi syy prosessin keskeneräisyyteen on, että iskujen poliittinen ulottuvuus jätettiin aikoinaan käsittelemättä.

Iskujen poliittisia vaikutuksia tutkinut historioitsija Hallvard Notaker selittää, että tuolloinen pääministeri, työväenpuolueen Jens Stoltenberg, valitsi iskujen jälkeen konsensuslinjan.

–  Hän päätti korostaa sitä, kuinka tämä on hyökkäys meitä kaikkia kohtaan, kuinka me kaikki vastustamme tällaista, koska puolustamme demokratiaa. Tässä kansallisen yhtenäisyyden asetelmassa vain yksi ihminen, terroristi, oli vastapuolella, Notaker kertoo.

Toinen vaihtoehto olisi ollut käydä poliittista debattia niistä asioista, jotka johtivat Breivikin veritekoon. Jotkut työväenpuolueessa olisivat halunneet haastaa voimakkaammin niitä, jotka myötäilivät Breivikin äärioikeistolaista ideologiaa.

–  Jos se keskustelu olisi avattu, silloin ei enää oltaisi oltu kaikki vastaan yksi -tilanteessa, vaan siinä asetelmassa jotkut olisivat olleet terroristin puolella. Se olisi ollut yhteiskunnalle kivuliasta 77 murhan jälkeen.

Samoilla linjoilla on Norjan teknis-luonnontieteellisen yliopiston kirjallisuuden ja kielen professori Ingvild Folkvord, joka on kirjoittanut kirjan vuoden 2011 iskujen käsittelystä puheissa, oikeudenkäynnissä ja kirjallisissa lähteissä.

–  Poliittinen konfrontaatio hyökkäyksen poliittisista ulottuvuuksista on jäänyt puuttumaan, ja mielestäni hyökkäyksestä selvinneet ovat joutuneet maksamaan siitä kovan hinnan, Folkvord sanoo.

–  Vuodesta 2018 lähtien on alettu puhua enemmän siitä, kehen hyökkäys täsmällisesti kohdistui, eikä vain siitä että ”meitä” kaikkia vastaan hyökättiin. Kyllä, se oli myös hyökkäys Norjan parlamenttia ja norjalaista järjestelmää vastaan, mutta se oli paljon täsmällisemmin isku tiettyjä yksilöitä ja tiettyä poliittista puoluetta kohtaan. Ja toissijaisena kohteena olivat maahanmuuttajat: Norjan työväenpuolue oli kohteena, koska se oli osallistunut monikulttuurisuuden levittämiseen ja päästänyt maahanmuuttajia maahan. Breivikin teko oli poliittisesti latautunutta väkivaltaa poliittista puoluetta vastaan.

Myös journalismin apulaisprofessori Anne Helge Simonsen Oslomet-yliopistosta näkee, että työväenpuolueelta ikään kuin vietiin mahdollisuus ottaa oikeutettu paikkansa iskun uhrina, kun uhriksi asemoitiin koko norjalainen yhteiskunta. Se on ollut eloonjääneille ja uhrien läheisille kivuliasta.

Folkvord katsoo, että heti iskun jälkeisessä ensijärkytyksessä saattoi olla hyvä korostaa, että isku oli hyökkäys koko norjalaista yhteiskuntaa vastaan. Hänen mielestään iskusta ei kuitenkaan voi oppia mitään, ellei perata kunnolla sitä, mistä maaperästä Breivikin ideologia lähti, ja miten tällaista radikalisoitumista voisi estää.

Folkvord näkee, että vihapuheeseen ei edelleenkään suhtauduta niin voimakkaasti kuin iskujen jälkimainingeissa olisi voinut odottaa. Simonsenin mielestä myös iskun rasistisesta ulottuvuudesta on oltu yllättävän hiljaa.

Moni norjalainen jopa ajattelee nykyään, että työväenpuolue saa politiikkansa takia osittain syyttää itseään tragediasta. Hiljattain julkaistussa Oslon yliopiston tutkimuksessa lähes neljännes vastaajista katsoi, että isku oli seurausta Norjan maahanmuuttopolitiikasta.

Breivikin ajattelulle ja ideologialle löytyy myös paljon ymmärtäjiä, vaikka ihmiset yleensä korostavat, etteivät missään tapauksessa hyväksy hänen tekojaan. Laitaoikeistossa moni erottaa Breivikin teot ja tämän ideologian, kun taas vasemmistossa jotkut haluaisivat haastaa voimallisemmin oikeistoradikaalit ajatukset.

Notakerin mielestä vasemmistoa on yritetty estää käymästä ideologista keskustelua asiaan liittyen ja heitä on jopa syytetty tässä ”Utöya-kortin” heiluttelusta. Viime vuosina iskusta selvinneet ovat alkaneet kuitenkin kertoa yhä aktiivisemmin kokemuksistaan, ja he haluavat tulla otetuksi vakavasti yhteiskunnallisina keskustelijoina, ei vain uhreina.

Parin viime vuoden aikana aiheesta on uskallettu keskustella avoimemmin.

–  Tärkein syy on se, että aikaa on kulunut, ja raakaa tunnetta on nyt vähemmän. Toinen syy on se, että äärioikeistolainen terrorismi on lisääntynyt, Notaker sanoo ja mainitsee esimerkiksi Uuden-Seelannin Christchurchin moskeijaiskun vuodelta 2019.

–  Vuonna 2011 oli helpompi sanoa, että kyse oli vain yksittäisestä hullusta. Nyt on hyväksytty laajemmin se, että kyse on sosiaalisesta ilmiöstä. Ja jos hyväksyy, että se on oikea ilmiö, on helpompi nähdä, että siitä täytyy käydä laajaa julkista keskustelua.

Kymmenvuotispäivän lähestyessä on ilmestynyt yhä enemmän silminnäkijäkertomuksia niiltä, jotka selvisivät iskuista. Nämä ovat Folkvordin mielestä arvokas muistutus siitä, että moni joutuu elämään tapahtumien kanssa joka päivä.

Iskut vaikuttivat myös perustavalla tavalla monien muidenkin norjalaisten turvallisuudentunteeseen ja traumatisoivat sellaisiakin, joita iskut eivät suoranaisesti koskettaneet.

Notakerin mukaan norjalaisia järkytti myös se, että poliisi epäonnistui niin perusteellisesti iskujen estämisessä.

Iskusta julkaistuja uutiskuvia tutkinut Simonsen huomauttaa, että heti iskujen jälkeen oli voimakas kansallisen solidaarisuuden jakso, jonka aikana uutisointi keskittyi norjalaisten yhtenäisyyteen, eikä viranomaisten toiminnan kriittinen tarkastelu sopinut kuvaan.

Myöhemmin poliisin toimintaa alettiin käydä läpi tarkemmin, ja valtava epäonnistuminen kävi ilmeiseksi.

–  Kuva poliisin erikoisjoukoista kumiveneessä matkalla Utöyalle tuli poliisin epäpätevyyden symboliksi, Simonsen kertoo.

Tapaus oli joka tapauksessa poliisin imagolle kova kolaus, josta toipuminen on yhä kesken.

Notakerin mielestä hyökkäys ei muuttanut Norjaa millään merkittävällä tavalla. Alkujärkytyksen jälkeen keskustelu ajautui jo olemassa olleisiin rintamalinjoihin, kuten väittelyyn maahanmuutosta.

Tragedia muutti kuitenkin Folkvordin mielestä Norjaa siinä mielessä, että se vei turvalliselta maalta tietynlaisen viattomuuden. Norjassa ei ollut koskaan koettu vastaavan mittakaavan väkivallantekoa omia kansalaisia kohtaan, mikä teki järkytyksestä vielä voimakkaamman.

–  Jos tulevaisuudessa tapahtuisi jotain samankaltaista, sillä ei olisi enää samaa vaikutusta, koska se on jo tapahtunut kertaalleen.

Simonsen pukee sanoiksi monien norjalaisten tunteet kertoessaan tunteista, joita isku aiheutti.

–  Se oli järkytys. Kasvoin uskoen, että Norja oli maailman rauhallisimpia, demokraattisimpia ja rakastavimpia maita, tasa-arvoinen ja järkevä. Yhtäkkiä selvisi, että se kaikki onkin aika haurasta, Simonsen sanoo.

–  Tästä on tullut ehdottomasti osa kansan kollektiivista muistia. Toisen maailmansodan jälkeen ei kertaakaan ollut kuollut niin paljon norjalaisia yhdellä kertaa. Eikä kyse ollut mistään kaasuräjähdyksestä, vaan terrori-iskusta. Ajattelimme, että miten olimme voineet kasvattaa tällaisen terroristin.

Folkvord muistuttaa, että nyt kasvavat norjalaislapset eivät muista vuoden 2011 tapahtumia, ja kouluissa on keksittävä sopivia keinoja kertoa tragediasta osana Norjan historiaa.

Folkvordin mielestä asian käsittely olisi norjalaisille paljon helpompaa, jos hyökkääjä olisi voitu määritellä joksikuksi ulkopuoliseksi.

–  Mutta Breivik on valkoinen mies, joka kasvoi Länsi-Oslossa. Hän oli tavallaan yksi meistä, osa norjalaista yhteiskuntaa. On hyvin kiusallista joutua käsittelemään valtaisaa väkivaltaa osana omaa kulttuuriamme. Emme vieläkään ole pystyneet käsittelemään tätä.

Simonsenin mukaan lehdet saivat iskujen jälkipyykissä paljon vihaista kansalaispalautetta siitä, että ne julkaisivat kuvia Breivikistä. Monille hänen kasvonsa edustivat pahuuden ruumiillistumaa, jota ei olisi haluttu nähdä.

Terrori-isku on edelleen hankala aihe, mikä on näkynyt esimerkiksi iskujen muistomerkkiä ympäröivässä keskustelussa. Utöyan-lautan lähtöpaikalle pystytettävän muistomerkin paikasta ja muodosta käytiin pitkään keskustelua ja väittelyä, joka viivästytti rakentamista niin, ettei muistomerkki ehdi valmistua iskujen 10-vuotispäiväksi. Työväenpuolueen nuorisojärjestö on pystyttänyt Utöyalle oman muistomerkkinsä, mutta kansallinen muistomerkin tekeminen on yhä kesken.

–  Norjalainen yhteiskunta ei ole löytänyt tapaa muistella tätä, ja se on surullista, Notaker toteaa.

Alkuperäinen muistomerkkiehdotus olisi Folkvordin mielestä ollut hyvin voimallinen, mutta joidenkin mielestä muistomerkistä piti tehdä hillitympi. Nyt rakennettava versio muistomerkistä koostuu 77 pronssipylväästä, jotka edustavat iskussa kuolleita.

–  Se on yhä keskeneräinen, kuten tämä koko tarina.

Näin tapahtumat etenivät

–  Norjan vuoden 2011 terrori-iskuissa 22. heinäkuuta kuoli 77 ihmistä: 69 Utöyalla ja 8 Oslon pommiräjähdyksessä.

–  Iskujen tekijä oli tuolloin 32-vuotias Anders Behring Breivik.

– Pommi räjähti ensin, puoli neljän aikaan iltapäivällä. Räjähdys tapahtui Oslon keskustan hallintokorttelissa ja vaurioitti rakennusta, jossa oli muun muassa pääministerin toimisto.

–  Poliisin huomion ollessa pommiräjähdyksessä Breivik meni viiden aikaan lautalla Utöyan saarelle, joka sijaitsee noin 40 kilometriä Oslosta luoteeseen. Saarella oli meneillään Norjan työväenpuolueen nuorten leiri. Breivik oli pukeutunut poliisin virkapukuun ja väitti tekevänsä räjähdykseen liittyvää turvatarkastusta.

–  Saavuttuaan saarelle Breivik alkoi ampua järjestelmällisesti saarella olleita nuoria. Hänellä oli automaattikivääri ja käsiase. Saarella oli noin 600 ihmistä, joista monet teini-ikäisiä.

–  Breivikillä oli noin tunti aikaa murhata uhrejaan ennen kuin poliisi saapui Utöyalle puoli seitsemän aikoihin. Breivik antautui poliisille, eikä poliisi ampunut laukaustakaan tätä kohtaan.

–  Breivikin ampumien uhrien lisäksi osa nuorista kuoli hukkumalla yrittäessään uida pakoon saarelta.

–  Iskussa haavoittui 158 ihmistä, 60 Utöyalla ja 98 Oslossa.

–  Vuonna 2012 Breivik tuomittiin 21 vuodeksi vankeuteen, mikä on Norjassa maksimirangaistus. Oikeuspsykiatrien mukaan Breivik teki tekonsa täydessä ymmärryksessä.

Lue myös

Perustuslakivaliokunnalta vihreää valoa asevelvollisuuslain muutokselle

Sukupuolensa naiseksi tai mieheksi palveluksensa aikana vahvistaneet voisivat jatkaa palvelustaan joko naisten vapaaehtoisena asepalveluksena tai varusmiespalveluksena.
20.2.2026 12:45

HS: Poliisi aloittanut Suomessa ensimmäiset esitutkinnat naisten sukuelinten silpomisesta

Suomessa poliisi on aloittanut ensimmäiset esitutkinnat naisten sukuelinten silpomisesta, kertoo Helsingin Sanomat. Rikosepäilyjä on...
20.2.2026 10:14

Hamas: Keskustelut Gazan tulevaisuudesta tulisi aloittaa vasta kun Israelin aggressio on loppunut

Äärijärjestö Hamasin mielestä keskustelut Gazan ja palestiinalaisten tulevaisuudesta voivat alkaa vasta Israelin aggression...
20.2.2026 10:02

Aihetunnisteet

Norja Ulkomaat Utøya Utøyan terrori-iskut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
”Shokeeraava” tutkimus: Kivulias trooppinen tauti vyöryy Eurooppaan
Uutiset | 18.2.2026 21:50
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Sanasota kiihtyy: Trumpin leiri tyrmää Zelenskyin syytökset ”epäreiluudesta”
Uutiset | 19.2.2026 13:29
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Perustuslakivaliokunnalta vihreää valoa asevelvollisuuslain muutokselle
Uutiset | 20.2.2026 12:45
HS: Poliisi aloittanut Suomessa ensimmäiset esitutkinnat naisten sukuelinten silpomisesta
Uutiset | 20.2.2026 10:14
Hamas: Keskustelut Gazan tulevaisuudesta tulisi aloittaa vasta kun Israelin aggressio on loppunut
Uutiset | 20.2.2026 10:02
Voisiko drooni kuljettaa vastamyrkyn kyyn puremaan keskelle metsää? – ”Ehkä vuoden päästä”, arvioi asiantuntija
Uutiset | 20.2.2026 9:00
Venezuelan parlamentti hyväksyi armahduslain, joka voi vapauttaa satoja poliittisia vankeja
Uutiset | 20.2.2026 8:37
Pohjois-Korean Kim avasi puoluekokouksen – luvassa suunnitelmia maan ydinarsenaalin vahvistamiseksi
Uutiset | 20.2.2026 8:20
Wille Rydman nimitettiin sosiaali- ja terveysministeriksi
Uutiset | 20.2.2026 8:07
Trump antaa Iranille kaksi viikkoa aikaa – ”tai pahoja juttuja tapahtuu”
Uutiset | 20.2.2026 8:06
Ranskassa kolmelle syytteet maata kuohuttaneeseen laitaoikeiston aktivistin kuolemaan liittyen
Uutiset | 20.2.2026 5:25
Trump ohjeistaa virastoja julkaisemaan ufoja ja avaruusolentoja koskevia asiakirjoja
Uutiset | 20.2.2026 4:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
11:47, 20/02/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0020/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 15:0020/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0.59 mm 59% 25 Km/h 82 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 18:0020/02/2026
weather icon
10° / 11°°C 1 mm 100% 25 Km/h 78 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 21:0020/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.2 mm 20% 20 Km/h 86 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0021/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 18 Km/h 89 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perustuslakivaliokunnalta vihreää valoa asevelvollisuuslain muutokselle
Uutiset | 20.2.2026 12:45
HS: Poliisi aloittanut Suomessa ensimmäiset esitutkinnat naisten sukuelinten silpomisesta
Uutiset | 20.2.2026 10:14
Hamas: Keskustelut Gazan tulevaisuudesta tulisi aloittaa vasta kun Israelin aggressio on loppunut
Uutiset | 20.2.2026 10:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste