Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mansikat, varhaisperunat ja vihannekset kypsyvät juhannuspöytään

11.6.2026 8:15
Lue lisää 
Vieraskolumni
Kansallisesta puolustuskyvystä on pidettävä jatkossakin visusti huoli, kirjoittaa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn vieraskolumnissaan. (Kuva: Suomenmaa)

Vieraskolumni: Suomen itsenäisyydestä vastaamme me

Olli Rehn 5.12.2022 15:32, muokattu 5.12.2022 16:48
a– a+
Vieraskolumni

Itsenäisyyspäivänä puolilta päivin iso osa kansakuntaa hiljentyy Väinö Linnan ja Edvin Laineen Tuntemattoman sotilaan äärelle. Oletan, että tänä vuonna useampi suomalainen kuin normaalisti, kun Venäjän aggressiivisen hyökkäyssodan ja Ukrainan sitkeän puolustustaistelun myötä sotilaallisen turvallisuuden peruskysymykset ovat meilläkin kaikkien mielissä.

Pidimme pari viikkoa sitten oman Reserviupseerikoulun kurssini 168 vuosijuhlan, jossa puhuin teemasta ”Homeperseensuolta on pitkä matka Natoon – meiltä siihen meni 40 vuotta”.

Mainittu paikka sijaitsee Haminasta itään Valkjärven kannaksella, Kattilaisesta pohjoiseen. Siellä harjoittelimme puolustusta idästä tulevaa ”A2-keltaisen suurvalta-armeijan” hyökkäystä vastaan. Nyt sama A2-keltainen on Ukrainan raakana riesana.

Kun ensi kertaa saavuimme upseerioppilaina Haminaan vuoden 1981 marraskuussa, saapumistamme seuraavana päivänä koko Kaakkois-Suomen sotilaslääni, myös RUK, laitettiin täyteen valmiuteen ja sodanajan ryhmitykseen.

Syynä lienee ollut Puolan jännittynyt poliittinen tilanne juuri ennen joulukuun sotatilalakia, jolla maan kommunistijohto pyrki pysäyttämään vapautta ja parempaa elämää vaatineen Solidaarisuus-liikkeen. Euroopassa elettiin sodan uhan alla, synkissä tunnelmissa.

Sain 19-vuotiaana alikersanttina johdettavakseni pataljoonan ydinsuojeluryhmän, joka muutoin koostui 1. komppanian erikoislinjan äskeisistä alokkaista, kolmekymppisistä varatuomareista ja tekniikan tohtoreista. Värjöttelimme pari päivää pöpelikössä ja ajattelimme Puolaa.

Reserviin siirryttyäni olen vastaavasti joutunut päätöksentekijänä arvioimaan päätösteni merkitystä oman reserviläiskomppaniani kannalta ja sitä, millaisen vastuun se toisi tiukan paikan tullen. Suomen tasavallan reserviläisarmeijassa tämä on ollut varmasti monella muullakin mielessä.

Venäjän hyökkäyssodan myötä keskustelu Suomen sotilaallisesta liittoutumisesta loksahti vuosien vellomisen jälkeen uudelle uralle. Ulkopolitiikkamme ensisijainen päämäärä on aina ollut kansallinen turvallisuus, ja nyt sen takaamiseksi aggressiivisen Venäjän naapurina päätimme – kansan vankalla tuella – hakea Nato-jäsenyyttä.

Tämä päätös ei tullut tyhjästä, vaan sen perustaa oli rakennettu vuosikausia – Nato-optio ei mennyt hukkaan. Merkittävä askel otettiin Hornet-hävittäjien hankinnalla vuonna 1992. Ja ilman jäsenyyttä Euroopan unionissa nyt olisi vaikea ottaa täydentävää, täyttä askelta läntiseen turvallisuusyhteisöön.

Nato-jäsenyys on Suomelle puolustuksellinen ratkaisu, joka vahvistaa maamme kansallista turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. Suomen ja Ruotsin jäsenyys yhdessä Norjan ja Tanskan kanssa muodostaa Pohjois-Eurooppaan merkittävän puolustuksellisen voimaryhmittymän, jonka takana ovat Naton johtamisjärjestelmä sekä logistinen ja materiaalinen tuki. 

Suomen kansainvälinen toimintaympäristö onkin parhaillaan yhtä kovassa murroksessa kuin 1990-luvun alussa, sekä turvallisuuden että talouden osalta. Nyt vain ei mennä eteenpäin, vaan liikutaan peruutusvaihteella.

Tässä murroksessa on pidettävä huolta Suomen sisäisestä eheydestä. Sillä ja kyvyllä uudistua on iso merkitys myös Suomen kansainväliselle asemalle. Kansallinen turvallisuutemme – sekä ulkoinen että sisäinen – nojaa pitkälti siihen, miten hyvin ja luotettavasti yhteiskuntamme toimii, ja kokevatko kansalaiset yhteistä omistajuutta Suomesta.

Voimapolitiikan paluun kovassa maailmassa vaikeuksista selviää helpommin ja vähemmin vaurioin, jos on varautunut ja jos on liittolaisia. Tässä suhteessa Nato-jäsenyys vahvistaa Suomea.

Mutta yksi seikka on hyvä pitää mielessä: kuten ennenkin, Suomen puolustuksesta – Suomen itsenäisyydestä – vastaamme ensi sijassa me suomalaiset itse, Suomen puolustusvoimat, reserviläisarmeijamme – tämä asia ei ole muuttunut. Kansallisesta puolustuskyvystä on pidettävä jatkossakin visusti huoli.

Sen ylläpitämisessä riittää tehtävää jokaiselle meistä. Suomen turvallisuus nojaa kansalaisyhteiskuntaan, ja sitä rakennetaan joka päivä jokaisen suomalaisen korvien välissä ja kansakunnan yhteisessä elämässä.

Kirjoittaja on Suomen Pankin pääjohtaja.

Lue myös

Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa

Eduskunnan kyselytunnilla poliittinen lämpötila nousi muutaman pykälän, kun keskusta ryhtyi höykyttämään hallitusta Suomen...
11.6.2026 18:42

Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – "Vain jäävuoren huippu"

Yli 200 000 ihmistä on menettänyt henkensä helteiden vuoksi Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, Maailman...
11.6.2026 18:16

Orpo haluaa kriminalisoida lapsirauharikokset – "Erittäin tuettava ja edistettävä lakihanke"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pitää hyvänä ajatuksena uutta lakihanketta, jolla kriminalisoitaisiin lapsirauharikokset. Asia nousi...
11.6.2026 17:53

Aihetunnisteet

maanpuolustus Olli Rehn

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa
Uutiset | 11.6.2026 18:42
Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – ”Vain jäävuoren huippu”
Uutiset | 11.6.2026 18:16
Orpo haluaa kriminalisoida lapsirauharikokset – ”Erittäin tuettava ja edistettävä lakihanke”
Uutiset | 11.6.2026 17:53
Ruotsin kansanterveysvirasto suosittelee, ettei alle 13-vuotiaille anneta älypuhelinta
Uutiset | 11.6.2026 17:42
Raaseporissa hukkuneet vanhempi ja lapsi eivät poliisin käsityksen mukaan olleet uimassa
Uutiset | 11.6.2026 16:35
Halla-aho ei näe esteitä alkoholilain käsittelylle täysistunnossa
Uutiset | 11.6.2026 16:22
Purra: Olemme geopoliittisessa taantumassa
Uutiset | 11.6.2026 16:14
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 11.6.2026 16:00
Kokoomusryhmästä erotettu Pihla Keto-Huovinen: ”Liiallinen ryhmäkuri kaventaa demokratiaa”
Uutiset | 11.6.2026 15:49
Karoliina Partanen nousee sosiaaliturvaministeriksi
Uutiset | 11.6.2026 15:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa
Uutiset | 11.6.2026 18:42
Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – ”Vain jäävuoren huippu”
Uutiset | 11.6.2026 18:16
Orpo haluaa kriminalisoida lapsirauharikokset – ”Erittäin tuettava ja edistettävä lakihanke”
Uutiset | 11.6.2026 17:53
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste