Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Ministeriö haluaa kieltää 17-vuotiaiden yöaikaisen ajamisen henkilöautolla – alaikäisen auto tulisi myös merkitä

12.6.2025 15:01
Lue lisää 
Keskustanuoret
Porissa kokoontunut keskustanuorten valtuuskunta linjasi poliittisista ja järjestöllisistä aloitteista. Kuva Ikaalisten liittokokouksesta viime lokakuulta. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Vauvaradikalismia ja steroideja – nuorisojärjestö teki päätöksiä

Keskustanuorten valtuuskunta linjasi liiton tulevaa politiikkaa – metsänomistajille halutaan selkeämpiä velvollisuuksia
Lauri Heikkilä 10.6.2025 12:53, muokattu 10.6.2025 12:53
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuorten valtuuskunta kokoontui viime perjantaina ja lauantaina Porissa. Valtuuskunta on nuorisojärjestön ylin päättävä elin syksyisin järjestettävien liittokokousten välillä.

Valtuuskunta on perinteisesti ollut enemmän järjestöllisestä kehittämisestä kuin politiikasta päättävä elin, mutta politiikka ja poliittiset aloitteet ovat siellä myös vahvasti läsnä.

Porin valtuuskunta päätti keskustanuorten kannoista esimerkiksi paperisiin oppikirjoihin, kaupunkiluontoon, eläkejärjestelmään, karjalan kieleen, päihdekasvatukseen ja Somalimaan tunnustamiseen.

Eräs tymäkkä läpi mennyt poliittinen aloite oli Pohjois-Savon keskustanuorten aloite radikaalin vauvamyönteisyyden manifestista. Vanhemmuus ja vauvat tulee keskustanuorten mielestä nähdä normaalina ja toivottavana osana yhteiskuntaa.

Piiri määritti aloitteessaan viisi teesiä radikaalille vauvamyönteisyydelle.

1. Vauvat kuuluvat kaikkialle. Jos vauvojen läsnäolo joudutaan kieltämään, sille täytyy (olla) erittäin painavat perusteet, kuten turvallisuus.

2. Koko kylä kasvattaa. Yhteisön jokainen jäsen osallistuu tarvittaessa vauvoista huolehtimiseen.

3. Kunnioitetaan vauvojen erilaisuutta ja perheiden valintoja.

4. Esteettömyys on tärkeää myös vauvoille.

5. Imetys on luonnollinen osa vauvan hoitoa, ja tarvittaessa sille varataan aikaa ja tilaa.

– Keskustanuoret näkee, että syntyvyyden laskuun on saatava muutos. Vauvamyönteisyyden lisääminen on hyvä tapa kannustaa perheellistymiseen, valtuuskunta vastasi aloitteeseen.

Rajua muutosta toivottiin myös maatalouteen suhtautumisessa, mutta Varsinais-Suomen piirin aloite peruskoululaisten pakollisesta TET-harjoittelusta eli työelämään tutustumisesta alkutuotannon parissa ei mennyt läpi.

– Monille nuorille maaseutu ja ruoantuotannon prosessit ovat täysin vieraita. (…) Tavoitteena on parantaa suomalaisen ruoantuotannon avoimuutta ja arvostusta, ja tarjota oikeaa tietoa mediassa liikkuvien väärien mielikuvien rinnalle, piiri perusteli.

– TET-jakson yksi keskeinen tarkoitus on tarjota nuorille mahdollisuus tutustua heitä itseään kiinnostaviin aloihin, mikä tukee yksilöllistä ammatinvalintaa ja motivaatiota. Pakollisuus voi heikentää tätä tavoitetta ja olla käytännössä hankalasti toteutettavissa kaikilla paikkakunnilla, erityisesti kaupunkialueilla, joilla alkutuotannon toimipaikkoja on vähän, liitto vastasi.

Keskustanuorten logo kuvattuna Riihimäen liittokokouksessa vuonna 2022. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Pohjois-Pohjanmaan keskustanuorten aloite oppilaiden ja opiskelijoiden oikeudesta paperisiin oppikirjoihin meni läpi.

– Paperiset kirjat usein helpottavat oppimista esimerkiksi nuorilla, joilla on keskittymiseen liittyviä haasteita, koska paperisissa kirjoissa ei ole häiriötekijöitä samalla tavalla kun sähköisissä materiaaleissa, valtuuskunta linjaa.

Hämeen piiri halusi turvata kaupunkiluonnon säilymistä.

– Hankkeita, jotka koskevat luontoalueita tai niiden läheisyyttä, on arvioitava entistä huolellisemmin ja pitkäjänteisemmin. Muuten vaarana on, että menetämme yhden luontokohteen kerrallaan, kunnes niitä ei enää ole.

Valtuuskunta hyväksyi aloitteen.

– Kaupunkien ja kuntien tulee säilyttää lähiluonnon virkistyskäyttömahdollisuudet, joilla edistetään asukkaiden hyvinvointia. Lähiluonnon säilyttäminen kaupunkiympäristössä edistää myös paikallista luonnon monimuotoisuutta.

Uudenmaan piiri esitti huolensa eläkejärjestelmän oikeudenmukaisuudesta sukupolvien välillä.

– Nykyisten eläkkeiden tasoa on voitava tarkastella uudestaan tilanteessa, jossa koko järjestelmän maksukyky on uhattuna, valtuuskunta totesi hyväksyvässä vastauksessaan.

Keskustanuoret haluavat myös pakolliset nuorisovaalit kaikkiin yläkouluihin ja toisen asteen oppilaitoksiin. Maatalouden sukupolvenvaihdoksia helpottamaan valtuuskunta hyväksyi aloitteen aloittelevien maatalousyrittäjien kevennetyn tuloverotuksen selvittämisestä.

Ammatillisen koulutuksen yleissivistävän puolen keskustanuoret haluavat kuntoon. Palkattomien korkeakouluharjoittelujen kieltämiseen valtuuskunta ei lämmennyt, mutta totesi, että korjattavaa on. Osalla aloista harjoittelut ovat tiivis osa itse opintoja, eikä niitä voi muuttaa palkallisiksi.

Ammattikorkeakouluja nuorisojärjestö haluaa kehittää tuomalla tohtorin tutkinnot myös ammattikorkeakoulupuolelle.

Karjalan kielen asemaa liitto haluaa parantaa.

– Vähemmistökielten aseman vahvistaminen on sivistysvaltion velvollisuus, ja karjalan kielen elvyttäminen vaatii yhteiskunnan toimia.

Jere Tapio toimii keskustanuorten puheenjohtajana. Kuva vuoden 2024 Ikaalisten liittokokouksesta. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Ehkä keskustalaisittain yllättävämmästä päästä on Pohjois-Karjalan keskustanuorten hyväksytty aloite siitä, että metsänomistajat tulee velvoittaa uudistamaan metsäänsä. Puolueena keskusta on pääosin halunnut keventää metsänomistajien velvoitteita.

– Minkä tahansa alueelle syntyneen puuston voidaan katsoa täyttävän uudistamiskriteerin, piiri ihmettelee nykyistä metsälakia aloitteessaan.

– Metsänhoidon suositusten mukaisesti uudistettu metsä kasvaa elinvoimaisena ja sitoo myös hiiltä paljon tehokkaammin kuin hoitamattomat ”vesakot”.

Pohjoiskarjalalaiset esittävät taloudellista pakkoa.

– Suomen metsälakia on muutettava siten, että se velvoittaa jokaisen metsänomistajan aktiivisiin uudistamistoimiin avohakkuun jälkeen, jolloin metsien kasvu voidaan turvata myös tulevaisuudessa. Käyttöön voitaisiin ottaa uudestaan esimerkiksi menettely, jossa metsänomistajan tekemän puukaupan tuloista pidätetään uudistamistöiden suuruinen summa. Menettelyllä taattaisiin, että kaikissa tilanteissa metsä voidaan uudistaa kriteerien mukaisesti.

Valtuuskunta yhtyi aloitteeseen selkein sanoin.

– Keskustanuoret kannattaa aktiivisten uudistamistoimien edistämistä metsälainsäädännössä. On tärkeää varmistaa metsien hiilensidonta ja elinvoimaisuus pitkäjänteisellä metsänhoidolla. Uudistamiskustannusten pidättäminen puukauppatuloista varmistaa uudistuksen toteuttamisen.

Toinen Pohjois-Karjalan aloite metsälain muuttamisesta meni niin ikään läpi. Piiri vaati uudistamiskypsyyden määritelmän palauttamista lakiin. Tämä ohjaisi hakkuita varttuneempiin metsiin edistäen hiilensidontaa.

Päihdekasvatuksen saralla Kainuun piiri toi näkyviin vähemmän puhutun aiheen. Piiri toivoi aloitteessaan, että nuorten päihdekasvatuksessa huomioidaan myös steroidit.

– Anabolisten steroidien ja kasvuhormonien käyttö on yleistynyt lähivuosien ajan erityisesti nuorilla, piiri huomautti.

Syynä voivat olla poikien ja nuorten miesten lihaksikkaat ulkonäkötavoitteet. Näitä ihanteita pitävät yllä media ja avoimesti steroidien käytöstä puhuvat sosiaalisen median persoonat, fitnessihmiset ja ammattikehonrakentajat.

– Steroidien käyttö muun muassa rasittaa sisäelimiä kuten maksaa, munuaisia ja sydäntä. Pitkäaikainen käyttö altistaa monielinhäiriöille. Lisäksi monet voivat joutua hormonikorvaus- tai dialyysihoitoon loppuelämänsä ajaksi.

– Myöskin nuorten kasvu jatkuu pitkälti yli kahdenkymmenen ikävuoden ja steroidien käyttö häiritsee nuorten normaalia kehitystä, Kainuun nuorkeskustalaiset varoittavat.

Valtuuskunta yhtyi aloitteeseen toivoen etenkin peruskouluun tuotavan steroidit huomioivaa päihdekasvatusta.

Pohjois-Pohjanmaan piiri toivoi, että Suomi tunnustaisi Somalimaan valtion, ja keskustanuoret ajaisi tätä asiaa. Valtuuskunta ei päästänyt aloitetta hyväksyttyjen joukkoon. Suomen ei tule toimia asiassa valtuuskunnan mielestä yksin eturintamassa.

– Emme poissulje Somalimaan itsenäisyyden tunnustamista tilanteessa, jossa se tapahtuu osana laajempaa kansainvälistä prosessia.

Pohjoispohjalaiset perustelivat aloitetta sillä, että tunnustaminen parantaisi Somaliasta 1991 irtautuneen Somalimaan asemaa.

– Tällöin Somalimaa voisi esimerkiksi saada lainaa Maailmanpankista ja Kansainvälisestä valuuttarahastosta. Myös kaupankäynti muiden maiden kanssa helpottuisi. Somalimaan nykyinen presidentti on Suomen kaksoiskansalainen, ja muitakin Suomen kansalaisia vaikuttaa maan politiikassa, mistä voisi olla hyötyä prosessissa.

Lue myös

Hypo: Asuntojen hinnat kasvuun vielä tänä vuonna, selkeä nousu jää ensi vuoteen

Asuntomarkkinoiden hintakehitys taittuu kasvuun koko maassa tänä vuonna, ennustaa asuntolainoittaja Hypo tuoreessa asuntomarkkinakatsauksessaan....
13.6.2025 0:01

Älä usko vanhaa myyttiä – "Kissat ovat mestareita peittämään"

Kun kesä lämpenee, lisääntyy myös ikkunoiden ja parvekkeiden ovien pitäminen auki. Se on...
12.6.2025 22:05

Avokadosta löytyi uusi terveyshyöty – tutkijat yllättyivät

Avokadon syöntiä kannattaa harkita, jos haaveissa ovat hyvät yöunet. Yhdysvaltalaisen Penn Staten yliopiston tutkijat...
12.6.2025 22:00

Aihetunnisteet

eläkejärjestelmä eläkkeet karjalan kieli keskustanuoret koulutus lapsiperheet metsäpolitiikka metsät nuoret nuorisojärjestöt nuorisovaalit päihdekasvatus Somalimaa tet-harjoittelu ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Elokapina: Sidomme poliisin resursseja
Uutiset | 10.6.2025 9:00
Perunakriisi Venäjällä – “En aio ostaa”
Uutiset | 11.6.2025 21:46
Varoitus keski-ikäiselle mökkeilijälle – ”Hurja yhdistelmä”
Uutiset | 10.6.2025 20:12
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Zelenskyi katuu Valkoisen talon yhteenottoa
Uutiset | 12.6.2025 13:39
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33
Kiina tulistui EU:lle – ”Lopettakaa provosointi”
Uutiset | 5.6.2025 21:47
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Paljastus sotahaukalta: Putinilla megaluokan hanke
Uutiset | 9.6.2025 21:05
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Historia | Brewster-ässiä taisteli kaukana idässäkin – yksi heistä kohtasi kauhean näyn 1941
Uutiset | 2.6.2025 21:00
Puukengät jalkaan ja hanaa – muistatko, millä moottoripyörällä Arto Nyqvist teki kuuluisan temppunsa?
Uutiset | 28.5.2025 21:05

Uusimmat

Hypo: Asuntojen hinnat kasvuun vielä tänä vuonna, selkeä nousu jää ensi vuoteen
Uutiset | 13.6.2025 0:01
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Avokadosta löytyi uusi terveyshyöty – tutkijat yllättyivät
Uutiset | 12.6.2025 22:00
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Vakava läheltä piti -tilanne Tyynellämerellä
Uutiset | 12.6.2025 21:48
Asiantuntija: Nämä kaksi välinettä voivat pelastaa hengen, jos auto joutuu veteen
Uutiset | 12.6.2025 21:30
Saavatko nastakengät piikittää kirkon lattiaa, kysyy tuore väitös
Uutiset | 12.6.2025 21:15
Nato-miljardien kuittaustavasta yhä eripuraa – eduskunnan sitouttamista ei ole hoidettu oikein, oppositio moittii 
Uutiset | 12.6.2025 19:33
Ukrainan mukaan Venäjä on menettänyt yli miljoona sotilasta
Uutiset | 12.6.2025 18:53
SDP:n eduskuntaryhmä kannattaa Ottawan sopimuksesta irtautumista
Uutiset | 12.6.2025 18:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19
”Se jätti hajun, joka jäi leijumaan” – Asiantuntijat kertovat, mikä hallituksen viestinnässä on mennyt pieleen
Uutiset | 8.6.2025 10:00
Petri Honkoselta kova ay-täräytys: Solidaarisuus on historiaa
Uutiset | 7.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypo: Asuntojen hinnat kasvuun vielä tänä vuonna, selkeä nousu jää ensi vuoteen
Uutiset | 13.6.2025 0:01
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Avokadosta löytyi uusi terveyshyöty – tutkijat yllättyivät
Uutiset | 12.6.2025 22:00
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Seteliranka taitaa olla paras
Mielipide | 12.6.2025 9:28
Lukijalta: Epätietoisuutta Nato-kustannusten laajuudesta
Mielipide | 11.6.2025 13:22
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Kirkkoherran nimestä
Mielipide | 5.6.2025 9:29
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste