Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hämmennys Orpon puheista – ”Kunpa näin olisikin”

5.9.2025 13:35
Lue lisää 
Puoluevaltuustokysely
Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) saavat kiitosta keskustan puoluevaltuutetuilta. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Vanhanen on ykkönen – pääministeri Marin nousee yllättäen kolmen kärkeen keskustan puoluevaltuutettujen ministerilistauksessa

Toisella sijalla on tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.). Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) on valtuutettujen mielestä hallituksen heikoin lenkki.
Pauliina Pohjala 27.11.2020 19:30, muokattu 1.12.2020 9:30
a– a+
Puoluevaltuustokysely

Keskustan puoluevaltuutetut pitävät valtiovarainministeri Matti Vanhasta (kesk.) hallituksen parhaana onnistujana.

Vanhasen mainitsi 81 prosenttia valtuutetuista, kun Suomenmaa pyysi valitsemaan kolme hallituksen ministeriä, jotka ovat onnistuneet tehtävässään parhaiten.

Vanhanen sai 52 ääntä, kun vastaajia kyselyssä oli kaikkiaan 64.

Toisella sijalla on tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) 45 äänellä eli 70 prosentin valitsemana.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kiilasi yllättäen muiden keskustan ministerien ohi puoluevaltuutettujen listauksessa. Marin nousee kolmannelle sijalle 23 äänellä eli 36 prosentin kannatuksella.

Kyselyn kommenttiosuudessa todetaan, että ”pääministeri on onnistunut hyvin hallituksen ja maan johtamisessa kriisitilanteessa.”

Jaetulla neljännellä sijalla on kolme keskustalaista ministeriä.

Elinkeinoministeri Mika Lintilä, puolustusministeri Antti Kaikkonen ja maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä saavat kukin 22 ääntä, mikä tarkoittaa 34 prosentin kannatusta.

Eräs valtuutettu summaa, että kaikki keskustalaiset ministerit ovat toimineet kiitettävästi, he “ovat olleet omalla tontillaan aktiivisia ja johdonmukaisia”. 

Vanhasella on keskustan painavin ministerinsalkku, mutta kaulaa puoluetta johtavaan Annika Saarikkoon selittää kommenttien perusteella myös se, että Saarikko palasi vuoden vanhempainvapaalta vasta elokuussa. 

– Annika on ollut niin vähän aikaa ettei vielä voi laittaa hänelle rastia. Muuten kyllä, yksi vastaaja perustelee. 

– Annika Saarikon ministerinura on kestänyt niin vähän aikaa, ettei onnistumista pysty vielä arvioimaan, toinen toteaa.

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.)
ei noussut kaikilla puoluevaltuutetuilla ministerien top kolmoseen, mutta ylsi kyselyssä kakkossijalle. Kuva: Petra Pöyliö

Vanhanen siirtyi eduskunnan puhemiehen paikalta valtiovarainministeriksi Katri Kulmunin ministerieron yhteydessä kesäkuussa.

Vanhanen saa suitsutusta, koska ”hän tuo hallitukseen kokemusta ja arvovaltaa”.

– Haluan erityisesti kiittää Matti Vanhasta, joka on selkeästi nostanut keskustan profiilia suomalaisten silmissä. Vanhasen maltti ja asiantuntevuus luovat turvaa suomalaisille. Tarvitsemme nyt jatkuvuutta sekä pitkäjänteistä työtä, valtuutettu linjaa.

Valtion kirstunvartijana toimivan Matti Vanhasen (kesk.) asiantunteva ote saa kiitosta puoluevaltuutetuilta. Lehtikuva/Roni Rekomaa

Muut ministerit saavat vain vähän mainintoja. Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) ja opetusministeri Li Andersson (vas.) saivat molemmat kolme ääntä.

Kaksi valtuutettua valitsi kolmen onnistujan joukkoonsa kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnarin (sd.) ja liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan (sd.) ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekosen (vas.) 

Yhteen mainintaan saivat tyytyä eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.), kuntaministeri Sirpa Paatero (sd.), perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.), ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen (vihr.), oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (rkp.) ja pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri Thomas Blomqvist (rkp.). 

Ilman mainintoja jäivät työministeri Tuula Haatainen (sd.) ja ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.). 

Krista Kiuru on selvä ykkönen, kun puoluevaltuutettuja pyydetään valitsemaan kolme heikoiten tehtävässään onnistunutta ministeriä.

Hän saa 69 prosentilta äänen, eli 43 valtuutettua valitsee Kiurun hallituksen heikoimpien lenkkien joukkoon.

– Krista Kiuru ei herätä toiminnallaan ja ulosannillaan kovin suurta luottamusta, valintaa perustellaan.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) ei vakuuta keskustan puoluevaltuutettuja. Lehtikuva/Emmi Korhonen

Toiseksi sijoittuu Krista Mikkonen. Hänet mainitsee 44 prosenttia valtuutetuista eli 27 henkilöä.

– Käsittämätöntä, että vihreä ympäristöministeri antaa siunauksensa saastaisen lumen kippaamiselle itämereen. Siinä oikea vihreän ympäristöpolitiikan taidonnäyte, yksi valtuutetuista toteaa.

Heti Mikkosen perässä tulee Maria Ohisalo 26 äänellä.

– Sisäministeri on kykenemätön ymmärtämään riskejä ja tukemaan poliisin toimintakykyä yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpidossa. Hän myös katsoo maahanmuuttajien rikoksia ideologisen sallivuuden lasien läpi, eräs vastaaja kritisoi.

20 ääntä menee Pekka Haavistolle ja 14 Sirpa Paaterolle.

Tuula Haatainen saa 11 ääntä, Thomas Blomqvist 10 ja Timo Harakka yhdeksän.

Perusteluissa muun muassa sanotaan, että Krista Mikkonen ja Thomas Blomqvist ovat jääneet ”hyvin näkymättömiksi”.

Aino-Kaisa Pekoselle ja Tytti Tuppuraiselle menee seitsemän ääntä kummallekin.

Li Andersson ja Ville Skinnari saavat molemmat viisi mainintaa.

Kolme puoluevaltuutettua valitsee keskustaministerin heikoimpien onnistujien top kolmoseen. Mika Lintilä saa kaksi ääntä ja Jari Leppä yhden.

Loput hallituksen ministereistä jäävät vaille mainintoja.

Suomenmaan kyselyyn vastasi 64 keskustan 135-jäsenisen puoluevaltuuston jäsentä. Vastauksia annettiin 16.–23. marraskuuta.  

Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu lauantaina ja sunnuntaina etäyhteyksin, fyysinen kokouspaikka on Mikkelissä. 

Lue myös

Keskustan puoluevaltuutetut ovat tyytyväisiä hallitukseen – "Hyvin näyttävät pärjänneen pandemiasta huolimatta"

Keskustan puoluevaltuutetut antavat Marinin hallitukselle hyvän kouluarvosanan tähänastisesta työstä. Suomenmaan puoluevaltuustokyselyssä hallitus saa arvosanan...
27.11.2020 19:30

Hallituksen työllisyystoimet ovat olleet riittämättömiä, mutta sille on ymmärrettävä syy, keskustan puoluevaltuutetut katsovat – "kesään mennessä lienemme viisaampia"

Sote-ratkaisu tyydyttää valtuutettuja, ja heille on tärkeää, että se saadaan viimein maaliin
26.11.2020 14:00

Keskusta on suoriutunut hallituksessa kahdeksikon arvoisesti, puoluevaltuutetut arvioivat – "Menestystä on tullut"

”Uuden puheenjohtajan myötä on tullut positiivisen yhteistyön henki näkyviin”
26.11.2020 14:00

Ehdokkaat tentissä – Valitaanko keskustan puoluevaltuustoa johtamaan "oikeistodemari" vai "kokoomuksen ja vihreiden välimaastoon" kuuluva?

Liina Tiusanen ja Mirja Vehkaperä paljastavat Suomenmaalle, mihin puolueeseen kuuluisivat, jos keskustaa ei olisi
27.11.2020 9:00

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Hallitus Matti Vanhanen Politiikka puoluevaltuusto puoluevaltuustokysely Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Kaikkosen IL:lle työttömyydestä: Nyt pitäisi kellojen soida
Uutiset | 6.9.2025 17:08
Eduskunnan jättänyt Annika Saarikko HS:lle: Myös suurituloisten ja eläkeläisten pitää osallistua julkisen talouden tasapainottamiseen
Uutiset | 6.9.2025 16:44
SVT: Venäjä häiritsi alkuvuodesta yli sataatuhatta lentoa Itämeren alueella
Uutiset | 6.9.2025 13:58
Trump aikoo isännöidä G20-kokousta ensi vuonna golfklubillaan, toivoo Xi’n ja Putinin osallistumista
Uutiset | 6.9.2025 11:56
Lindtman: SDP ei haikaile yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa – ”Nämä ovat kerta kaikkiaan karmeaa puhetta”
Uutiset | 6.9.2025 11:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste