Nyt tuli ruma EU-arvio: "Alistettu, jakautunut ja teollisuudesta riisuttu"
Halukkaiden EU-maiden tulisi syventää integraatiota keskenään, jotta Eurooppa voisi saavuttaa suuremman painoarvon kansainvälisessä kilpailussa.
Näin sanoo entinen Euroopan keskuspankin johtaja Mario Draghi, joka jätti EU-komissiolle vuonna 2024 paljon huomiota saaneen raportin unionin talouden virittämisen tarpeesta.
– Meidän on otettava ne askeleet, jotka ovat tällä hetkellä mahdollisia niiden kumppaneiden kanssa, jotka ovat todella halukkaita, ja niillä aloilla, joilla edistystä voidaan tällä hetkellä saavuttaa, myös Italian pääministerinä toiminut Draghi sanoi seremoniassa Leuvenin yliopistossa Belgiassa, jossa hänet vihittiin kunniatohtoriksi.
Draghi lisäsi Politicon mukaan, että nykyinen maailmantilanne edellyttää EU:ta muuttumaan ”valtioiden liitosta liittovaltioksi”.
Entinen keskuspankkiiri sanoi, että EU on saavuttanut vaikutusvaltaa globaalilla näyttämöllä ainoastaan niillä aloilla, joilla jäsenmaat ovat yhdistäneet toimivaltansa.
– Niillä aloilla, joilla Eurooppa on liittoutunut – kuten kauppapolitiikassa, kilpailuasiossa, sisämarkkinoilla ja rahapolitiikassa – meitä kunnioitetaan voimatekijänä ja neuvottelemme yhtenä rintamana.
Draghi piti puheenvuoronsa tilanteessa, jossa EU:lla on vaikeuksia pysyä Yhdysvaltain ja Kiinan tahdissa talouden kehityksessä.
Samaan aikaan Venäjä jatkaa hyökkäyssotaansa Ukrainaa vastaan ja eurooppalaisten luotto transatlanttiseen suhteeseen horjuu.
– Euroopalla on riski joutua samanaikaisesti alistetuksi, jakautuneeksi ja teollisuudesta riisutuksi. Eurooppa, joka ei kykene puolustamaan etujaan, ei pysty säilyttämään arvojaan kovinkaan pitkään.
Draghin mukaan EU:n selviin heikkouksiin lukeutuvat nyt puolustus, teollisuuspolitiikka ja ulkosuhteet. Niiden osalta jäsenvaltiot pitävät ohjat tiukasti omissa käsissään.
Näillä osa-alueilla meitä kohdellaan hänen mukaansa ”keskisuurten valtioiden löyhänä liittoumana, joka on helppo hajottaa ja jota kohdellaan sen mukaisesti”.
Draghi on italialainen ekonomisti, joka toimi Euroopan keskuspankin pääjohtajana 2011–2019.
Draghi otti tehtäväkseen finanssikriisin taltuttamisen ”hinnalla millä hyvänsä” , mistä syystä häntä pidetään euron pelastajana. Hän toimi Italian pääministerinä 2021–2022.