Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Politiikka
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) esikunnasta kerrotaan, että sisäisten viestien salaaminen on ollut yleinen virkalinja, eikä pääministeri ole asiaan vaikuttanut. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig)

Valtioneuvoston kanslia salaa viestit, joilla sovittiin Orpon loma eurooppalaisen kokouksen päälle – Marinin vastaavat viestit julkisia

Julkisoikeuden professori ihmettelee kanslian tulkintaa laista. ”Millä perusteella se olisi salattavaa?”
STT-Sanna Nikula 17.8.2024 11:31, muokattu 17.8.2024 13:35
a– a+
Politiikka

Valtioneuvoston kanslia (VNK) salaa pääministeri Petteri Orpon (kok.) lomaa koskevia viestejä. Edellisen pääministerin Sanna Marinin (sd.) vastaavat lomaviestit olivat julkisia.

Orpo ei osallistunut Euroopan poliittisen yhteisön kokoukseen 18. heinäkuuta, vaan Suomea edusti poikkeuksellisesti presidentti Alexander Stubb. Valtioneuvoston kanslian mukaan kyseinen päivä oli vahvistettu Orpon lomapäiväksi 6. kesäkuuta. Ensimmäisessä, 23. toukokuuta vahvistetussa lomakalenterissa Orpolla oli lomaa 6.-17.7. ja 19.-31.7., mutta 18.7. oli työpäivä.

STT pyysi valtioneuvoston kansliasta nähtäväksi viestin tai viestit, joissa pääministerin kyseisen päivän lomasta oli sovittu ennen loman vahvistamista. Niitä ei annettu. Kanslian mukaan pääministerin hallinnollisen avustajan ilmoitus loman päivämääristä on annettu sähköpostilla, eikä viestinvaihto sisällä varsinaisesta lomien sopimisen perusteista tietoa. Viestinvaihto ei kanslian mukaan ole julkisuuslain tarkoittama viranomaisen asiakirja.

Orpo ei kommentoinut asiaa STT:lle. Orpon esikunnasta kerrotaan, että sisäisten viestien salaaminen on ollut yleinen virkalinja, eikä pääministeri ole asiaan vaikuttanut.

Marinin niin sanotun bilekohun aikaisia lomia koskeneet viestit annettiin hänen kaudellaan valtioneuvoston kansliasta STT:lle. Viesteissä sovittiin Marinin lomapäivien perumisesta. Hän osallistui perutun loman aikana kuitenkin juhliin, joista levisi video julkisuuteen.

Orpo on kertonut estyneensä perhesyistä osallistumasta kokoukseen, mutta hän ei avannut syitä tarkemmin, kun Helsingin Sanomat niitä kysyi.

Erityisesti oppositiopuolue SDP:n kansanedustajat ovat kritisoineet sitä, että pääministeri jäi pois kokouksesta ja Suomea edusti presidentti.

Julkisoikeuden professori Tomi Voutilainen Itä-Suomen yliopistosta pitää selvänä, että kyse ei ole sisäisen työskentelyn asiakirjasta. Hän sanoo, että lomaviesteissä on kyse julkisuuslain tarkoittamasta asiakirjasta, kun pääministeri ilmoittaa valtioneuvoston kanslialle olevansa tiettynä päivänä lomalla tai muuten estynyt hoitamaan tehtäviään. Näin siksi, että ilmoitus johtaa väistämättä järjestelyihin, koska valtioneuvoston kanslian tehtävänä on järjestää pääministerille sijainen.

– Yksityiselämän suojan piiriin sen sijaan menee, jos asiakirja pitää sisällään selityksiä, että pääministeri osallistuu vaikka kummin kaiman serkun rippijuhlaan tai vastaavaan ja on siitä syystä lomalla kyseisen päivän. Se ei ole mikään ministeritehtävä. Mutta jos siinä ei ilmene mitään esimerkiksi vuosiloman perusteista, niin millä perusteella se olisi salassa pidettävää, Voutilainen ihmettelee.

Voutilaisen mielestä valtioneuvoston kanslia on hyvin erikoinen julkisuuslain tulkinnassa.

– Se ei ole kovin halukas antamaan mitään tietoja, vaikka sen pitäisi noudattaa julkisuusmyönteistä tulkintaa. Itsellenikin tulee toimittajilta säännöllisesti nimenomaan kyseisen organisaation tuottamia erilaisia, outoja tapauksia, hän sanoo ja lisää, että edes oikeuskanslerin moitteet eivät ole johtaneet mihinkään.

Valtioneuvoston kanslian on todettu myös hallinto-oikeudessa toistuvasti rikkoneen lakia, kun se on salannut tietoja.

Esimerkiksi Yle valitti vuonna 2019 hallinto-oikeuteen valtioneuvoston kanslian päätöksestä salata Antti Rinteen (sd.) hallitusohjelman tausta-asiakirjoja hallitusneuvottelujen aikana.

STT valitti hallinto-oikeuteen valtioneuvoston kanslian päätöksestä salata koronakoordinaatioryhmän asiakirjoja keväällä 2020.

Molemmissa tapauksissa Helsingin hallinto-oikeus totesi kanslian rikkoneen lakia.

Euroopan poliittisen yhteisön muodostaa 45 eurooppalaista maata

– Euroopan poliittinen yhteisö on 45 eurooppalaisen maan muodostama yhteisö. Siihen kuuluvat muun muassa Britannia ja Georgia

– yhteisö on perustettu vuonna 2022, se syntyi Ranskan presidentin Emmanuel Macronin EU-parlamentissa pitämän puheen herättämänä

– tavoitteena on edistää poliittista vuoropuhelua ja yhteistyötä sekä vahvistaa Euroopan mantereen turvallisuutta, vakautta ja vaurautta

– kokous on järjestetty tähän mennessä neljä kertaa, Suomea on tavallisesti edustanut pääministeri

– edustajan täytyy olla valtion tai hallituksen johtaja

Lue myös

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on onnistunut työntämään maansa demokratian kuilun partaalle toisen presidenttikautensa...
22.1.2026 22:31

Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: "Nosta juuri niin kuin itse haluat"

Tuoreen kanadalaistutkimuksen mukaan lihaskuntoharjoittelua ei välttämättä tarvitse suorittaa hampaat irvessä. The Journal of Physiology...
22.1.2026 22:21

WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto etsii Kuuban hallituksen sisältä henkilöitä, jotka voisivat edesauttaa...
22.1.2026 22:17

Aihetunnisteet

Euroopan poliittinen yhteisö Petteri Orpo Politiikka pääministeri valtioneuvoston kanslia

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
23:19, 22/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 11 Km/h 89 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
5° / 7°°C 0 mm 0% 14 Km/h 91 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 21 Km/h 89 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0023/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 20 Km/h 77 % 986 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste