Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen

13.6.2025 22:02
Lue lisää 
Valko-Venäjä
Aleksandr Lukashenko on pyrkinyt monin tavoin rajoittamaan valkovenäläisten ja ulkomaalaisten mahdollisuutta saada tietoja siitä, mitä maassa on viime viikkoina tapahtunut. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Valko-Venäjän Lukashenko on tarttunut diktaattorien perinteiseen pelikirjaan tiedonvälitystä rajoittaessaan, mutta se on toissijaista – "Valta kasvaa kiväärin piipusta, kuten Mao sanoi"

Lukashenkon pysyminen vallassa riippuu poliisilta ja turvallisuuspalveluilta saadusta tuesta, Ulkopoliittisesta instituutista kerrotaan.
Tapio Pellinen / STT 28.8.2020 17:05, muokattu 28.8.2020 17:53
a– a+
Valko-Venäjä

Valko-Venäjää itsevaltiaan ottein hallitseva Aleksandr Lukashenko on pyrkinyt monin tavoin rajoittamaan valkovenäläisten ja ulkomaalaisten mahdollisuutta saada tietoja siitä, mitä maassa on viime viikkoina tapahtunut.

Elokuun alussa pidettyjen presidentinvaalien vilpillisenä pidetty tulos on aiheuttanut maan nykyhistorian suurimmaksi kuvaillun protestiliikkeen, jota maan hallitus on yrittänyt tukahduttaa väkivalloin. Väkivallan pimittäminen tai ainakin hämärtäminen länsimailta on yksi syy siihen, miksi Valko-Venäjä haluaa pitää ulkomaiset toimittajat ulkona maasta, kertoo ohjelmajohtaja Arkady Moshes Ulkopoliittisesta instituutista.

–  Länsimaiset toimittajat voisivat tuoda ulkomaailman tietoon ihmisten henkilökohtaisia tarinoita. Nyt saamme yleisluontoisia kuvauksia Valko-Venäjän tapahtumista, mutta emme saa hirvittäviä tarinoita vankiloissa tehdyistä raiskauksista, hakkauksista, silpomisista ja uhkailuista, hän sanoo.

–  Nämä tarinat ovat järkyttäviä, eikä sellaisia pitäisi olla 2000-luvun Euroopassa. Tämäntasoista brutaaliutta saattoi olla Latinalaisessa Amerikassa 50-luvulla, joidenkin afrikkalaisten hallintojen alla tai ajoittain Balkanin sodissa. Valko-Venäjällä väärinkäytetään valtaa kiduttamalla ja nöyryyttämällä ihmisiä systemaattisesti, ja siihen on annettu valtuudet ylimmältä poliittiselta tasolta.

Tietoja julkaistaan muun muassa avoimesti luettavissa olevissa valkovenäläisissä medioissa, mutta länsimaisiin tiedotusvälineisiin ne päätyvät Mosheksen mukaan harvoin. Tämä taas antaa hänen mukaansa läntisille poliitikoille mahdollisuuden jättää tekemättä tarvittavia päätöksiä, koska ihmiset eivät tiedä väärinkäytöksistä niin paljon, että julkinen mielipide velvoittaisi ulkomaiden johtajia puuttumaan maan tilanteeseen.

Heti vaalien jälkeen internetin ja mobiiliverkkojen toimintaa maassa rajoitettiin päivien ajan. Viranomaiset eivät ole suostuneet rekisteröimään monia oppositiohenkisiä medioita eivätkä he ole viime aikoina myöntäneet myöskään akkreditointeja ulkomaalaisille toimittajille.

Niin paikallisia kuin ulkomaalaisia toimittajia on myös pidätetty ja pahoinpidelty, ja valtiontelevisiosta irtisanoutuneiden toimittajien tilalle on lennätetty toimittajia Moskovasta. Eilen otettiin kiinni kymmeniä ulkomaalaisia ja valkovenäläisiä toimittajia, jotka olivat seuraamassa presidenttiä vastustavia mielenosoituksia pääkaupungissa Minskissä.

Mosheksen mukaan tavoitteena on vähentää liikkeellä olevan tiedon määrää, jotta ihmiset saisivat suuremman osuuden uutisistaan Valko-Venäjän hallinnon ohjaamista medioista ja niiden viestiä toistavista venäläisistä tiedotusvälineistä. Hän sanoo, että tällainen informaation virtaamisen rajoittaminen on liki vaistomaista Lukashenkon kaltaisille hallitsijoille, mutta nykyään se ei ole läheskään yhtä tehokasta kuin aiemmin.

–  Ammattitoimittajien pidätykset ja median toiminnan estäminen eivät enää riitä, koska ihmiset jakavat tietoa verkostojen kautta. Mutta tätä hallinto haluaa tehdä, koska vanha koira ei opi uusia temppuja. Sillä tulee olemaan vaikutuksensa, mutta ei todellakaan kaikkia haluttuja vaikutuksia, hän kertoo.

Samaa mieltä on Suomen Toimittajat ilman rajoja -järjestön puheenjohtaja Jarmo Mäkelä.

–  Luulen, että maan umpioiminen kansainväliseltä tiedonvälitykseltä tulee osoittautumaan mahdottomaksi. Liettuan puolelta lähetetään koko ajan viestiä Minskin suuntaan, ja ilmeisesti näillä Liettuan puolelta toimivilla radio- ja tv-asemilla on oikeaa toimintaa Minskissä, eli ne pystyvät välittämään tietoja sieltä käsin.

Mäkelä uskoo, että mielenosoitusten laajuus yllätti vallanpitäjät, jolloin he turvautuivat vanhoihin menetelmiinsä eli joukkopidätyksiin, pahoinpitelyihin ja kovaotteisiin kuulusteluihin.

Tiedonvälityksen rajoittaminen on kuitenkin Lukashenkon kohtalon kannalta sivunäytös, sillä hänen tärkein työkalunsa on toisaalla.

–  Lukashenko elää yhä raa’an vallan maailmassa, ei pehmeän vallan ja informaatiovallan maailmassa. Kuten (Kiinaa hallinnut puhemies) Mao kerran sanoi, valta kasvaa kiväärin piipusta. Lukashenkolle väliä on sillä, että hänellä on poliisin ja salaisen palvelun tuki ja että ihmisiä voidaan pidättää, viedä vankiloihin ja hakata, Moshes sanoo.

–  Hän yrittää hallita tiedonvälitystä, koska niin on tehtävä, mutta hän myös tietää, ettei hänen vallassa pysymisensä riipu julkisesta debatista toimittajien kanssa, vaan poliisista ja peittelemättömästä vallasta.

Lue myös

Lukashenko: "Näytämme heille, mitä pakotteet ovat" – juustotehtaalla vieraillut itsevaltias sanoo laittaneensa puolet maan armeijasta taisteluvalmiuteen

Valko-Venäjän presidentti Aleksandr Lukashenko sanoo laittaneensa puolet maan armeijasta taisteluvalmiuteen, kertoo Valko-Venäjän uutistoimisto...
28.8.2020 17:20

Aihetunnisteet

Lukashenko media Valko-Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Lidl: Yllättävä päätös jauhelihasta
Uutiset | 13.6.2025 10:38
Vakava läheltä piti -tilanne Tyynellämerellä
Uutiset | 12.6.2025 21:48
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Israel pommitti Irania – Iran käynyt vastahyökkäykseen
Uutiset | 13.6.2025 8:30
Uhkaus Iranista: Helvetin portit aukeavat Israelille
Uutiset | 13.6.2025 19:23
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Paljastus sotahaukalta: Putinilla megaluokan hanke
Uutiset | 9.6.2025 21:05
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Uusimmat

Simo Grönroos pudotti Sebastian Tynkkysen perussuomalaisten puoluejohdosta
Uutiset | 14.6.2025 16:54
Iran on sotilaallisesti alakynnessä suhteessa Israeliin, arvioivat tutkijat – ”Tämä saattaa olla loputtoman sodan alkua”
Uutiset | 14.6.2025 16:20
Ukraina ilmoittaa vastaanottaneensa Venäjältä 1 200 ruumista
Uutiset | 14.6.2025 15:22
Kesän ja vuoden lämpöennätys rikki – uusi ennätys todennäköisesti heti huomenna
Uutiset | 14.6.2025 15:08
IL: Purran mukaan suurituloisille eläkeläisille ei olekaan tulossa veroalea
Uutiset | 14.6.2025 15:02
Teemu Keskisarja yllätti – omaperäinen historioitsija-kansanedustaja löi Mari Rantasen perussuomalaisten varapuheenjohtajan vaalissa
Uutiset | 14.6.2025 13:57
RKP:n Adlercreutz: Rasistikommenttini liittyi yleiseen keskusteluun
Uutiset | 14.6.2025 13:53
Vihreiden Sofia Virta Purran puheesta: Epäuskottavaa, säälittävää ja Suomen tulevaisuutta horjuttavaa
Uutiset | 14.6.2025 13:25
Harri Vuorenpää jatkaa perussuomalaisten puoluesihteerinä
Uutiset | 14.6.2025 12:56
Purra maalaili uhkakuvia maahanmuutosta, valittiin jatkokaudelle selvin luvuin
Uutiset | 14.6.2025 11:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19
”Se jätti hajun, joka jäi leijumaan” – Asiantuntijat kertovat, mikä hallituksen viestinnässä on mennyt pieleen
Uutiset | 8.6.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Simo Grönroos pudotti Sebastian Tynkkysen perussuomalaisten puoluejohdosta
Uutiset | 14.6.2025 16:54
Iran on sotilaallisesti alakynnessä suhteessa Israeliin, arvioivat tutkijat – ”Tämä saattaa olla loputtoman sodan alkua”
Uutiset | 14.6.2025 16:20
Ukraina ilmoittaa vastaanottaneensa Venäjältä 1 200 ruumista
Uutiset | 14.6.2025 15:22
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste