Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu kuluvana viikonloppuna Oulussa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Uusi Saimaan kanava? – Orpon hallitus sai keskustan puoluevaltuutetuilta ympäri korvia Itä-Suomen asiasta ja sotesta

Epävarmuus työllistymisen ja toimeentulon osalta on uhka syntyvyydelle, puoluevaltuustossa muistutettiin
Lauri Heikkilä 23.11.2024 19:36, muokattu 25.11.2024 18:20
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan puoluevaltuuston lauantain yleiskeskustelussa puhuttiin etenkin Itä-Suomen asemasta, perheistä ja sosiaalipolitiikasta.

Useammassa puheenvuorossa myös kiiteltiin puolueen puheenjohtajan Antti Kaikkosen aiemmin päivällä esittämiä ympäristöavauksia, ja toivottiin keskustalle johtajuutta ympäristö- ja luontokysymyksissä.

Alhainen syntyvyys ja perheellistymisen epävarmuus huoletti useita puoluevaltuutettuja.

– Lapsi- ja perhemyönteinen yhteiskunta on välttämättömyys Suomelle. Syntyvyys on laskenut Suomessa jo pitkään muiden länsimaiden tavoin. Pitää varautua siihenkin, että syntyvyys ei nouse merkittävästi yrityksistä huolimatta, Tuija Patana Pohjois-Pohjanmaan piiristä varoitti.

– Tarvitaan perhemyönteisiä tekoja, ei synnytystalkoita, kun ihmisillä on epävarmuutta työllistymisen ja toimeentulon osalta. Joustava työ- ja perhe-elämän yhteen sovittaminen auttaa, ja myös vastuullista ja kestävää maahanmuuttopolitiikkaa tulee edistää.

Jukka Vuorinen Karjalan piiristä muistutti äitiyden kustannusten jakautumisesta.

– Siihen ei ole puututtu. Työnhakija tietää, ettei työhaastattelussa saa sanoa aikovansa lisääntyä, ja työntekijä tietää, ettei lisääntyvää työntekijää kannata palkata. Keskustan kannattaisi ottaa selkeästi tähän kantaa ennen kuin joku muu otta asian esille ja kunnian itselleen.

Otto Suhonen Uudeltamaalta ihmetteli sitä, ettei hallitus tunnu kantavan huolta nuoresta sukupolvesta.

Opiskelijoiden ajaminen kohtuuttomaan tilanteeseen asumistuen poistamisella ja asumislisään palaamisella sekä opintolainapainotteisuuden lisäämisellä on suorassa yhteydessä myös syntyvyyskysymykseen.

– Hallitus ajaa opiskelijoita kohtuuhintaisiin asuntoihin, joita ei käytännössä ole olemassa. Pääkaupunkiseudulla ei juuri ole ara-rahoitteista tai soluasumisvaihtoehtoa.

– Ei syntyvyyskään parane, jos työelämä aloitetaan suurta velkataakkaa kantaen. Opintolainen huoltajahyvitys on hyvä idea keskustan ohjelmasta, Suhonen korosti.

Keskustaopiskelijoiden Siiri Ruokola muistutti, että asumislisään palaaminen heikentää opiskelijoiden kesäistä toimeentuloa.

Opiskelijaliiton tavoite opintotukikuukausien lisäämisestä 64:ään vähentäisi Ruokolan mukaan epävarmuutta myös heiltä, jotka eivät saa työtä kesäksi, sillä kesällä olisi tuolloin mahdollista opiskella ilman, että se rokottaisi liikaa varsinaisen lukuvuoden tukikuukausia.

Keskustan puoluevaltuustolla on 135 jäsentä keskustan piiri- ja sisarjärjestöistä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Itä-Suomen asiassa useat puoluevaltuutetut painottivat tehoavien ja kouriintuntuvien toimien tarvetta. Alue on kärsinyt itärajan kiinni menemisestä ja pakotepolitiikasta Ukrainan sodan alettua.

Hallituksen toiminta Itä-Suomen puolesta ei vakuuta.

– Itä-Suomi muistetaan ministerien lauantain ja sunnuntain puheissa, mutta heti maanantaiaamuna se unohtuu, varsinkin teoissa, keskustanuorten Milla Veteläinen sanoitti.

– Itä-Suomi ei ole vain raaka-ainereservaatti tai lomamatkojen maisema.

Selvityksiä, työryhmiä, juhlapuheita ja päänsilitystä on saatu, mutta konkretiaa ei, Helena Pakarinen Pohjois-Karjalasta totesi. Hänen mukaansa idässä ollaan turhautuneita tapaan, jolla hallitus valmistelee Itä-Suomi -ohjelmaa. Maakuntien näkökulmat on Pakarisen mukaan ohitettu.

– Edellinen hallitus selvitti esimerkiksi erityistalousalueiden perustamista ja alueellista opintolainahyvitystä. Hallituksella on mahdollisuus viedä näitä eteenpäin, jos vain on tahtoa.

Sanna Saikkonen Kymenlaaksosta painotti, että alueen vahvistamiseksi on vaadittava seuraavalla rahoituskaudella EU-tason ohjelmaa. Hän moitti myös vesiliikenteen väylämaksujen korotusta, joka iskee Haminan-Kotkan satamaan vahingoittaen Kymenlaakson taloutta.

Jari Karhu Karjalan piiristä vetosi, että itärajan maakunnat eivät voi olla vain puskurivyöhyke muulle Suomelle. Erityistalousalue on perustettava, hän vaati, ja ehdotti myös uuden Saimaan kanavan rakentamista Suomen puolelle rahoilla, jotka otettaisiin Turun tunnin junasta. Uusi kanava olisi myös ”juoksuhautana” merkittävä puolustusrakennelma.

Pohjois-Savoa edustava Auli Piiparinen korosti, että on juuri keskustan vastuulla valaa uskoa Itä-Suomeen. Ajat eivät ole helpot, mutta ilman toivoa paremmasta leviävät vain ”kyynisyys ja pettymys politiikkaan”.

– Alueellinen opintolainahyvitys tarvitaan nyt eikä huomenna. Keskustan on oltava avoin siinä, mitä seuraavan kahden vuoden aikana asetetaan tavoitteeksi, konkretiaa, joka tuo todellista parannusta tavallisten ihmisten arkeen ja elämään.

Keskusta haastaa hallitusta esimerkiksi leikkausten kielteisillä vaikutuksilla ja aluepolitiikalla. Myös kasvun viestiä puolue pitää esillä vaihtoehtona hallituksen linjalle. (Kuva: LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA)

Sote– ja sosiaalipolitiikka puhuttivat myös laajalti. Keskustanaisten Kristiina Ruuskanen muistutti siitä, että myös pieni- ja keskituloisten toimeentulo tukee talouskasvua.

– Hallitus on kaapannut puheeseensa pohjoismaisen mallin, mutta tarkoittaa tien tasoittamista ”amerikkalaiseen unelmaan”, eli pärjääjät pärjäävät, eikä muista niin väliä, Ruuskanen täräytti.

– Keskustan on pidettävä suomalaisten puolta kurjistamista vastaan. Sosiaalipolitiikka on ymmärrettävä osana kokonaisturvallisuutta, kuten hyvinvointivaltion rakentamisvaiheessa ymmärrettiin. Sosiaaliturva ja -palvelut ovat myös kasvutoimia, sillä tuottava kansantalous tarvitsee pärjääviä ihmisiä.

Sallamari Piispanen Keski-Suomesta oli huolissaan omaishoitajien asemasta hallituksen tehdessä leikkauksiaan ja suunnitellessa omaishoidon tuen myöntämisen kiristämistä.

– Omaishoito on järkevä investointi, joka vähentää resurssien tarvetta muusta hoidosta. Omaishoitajien jaksamista pitäisi tukea entistä paremmin.

Keskustan kauden 2024–2026 puoluevaltuusto kokoontuu kuluvana viikonloppuna Oulussa ensimmäiseen kokoukseensa. Puoluevaltuusto kokoontuu sääntömääräisesti kaksi kertaa vuodessa ollen ylin päättävä elin puoluekokousten välillä.

Lue myös

"Terve, ihmisiä kunnioittava susi olisi juossut karkuun" – keskustan puoluevaltuutetuilla susimitta täynnä

Mallia kannanhoidolliseen metsästykseen halutaan esimerkiksi Ruotsista ja Virosta
23.11.2024 19:30

Keskustan rakentava ote sai täyden tuen oululaisessa kauppakeskuksessa – "Sellainen räksytyspolitiikka on jäänyt"

Puoluejohto esiintyi ydinkannatusalueensa yleisölle osana viikonlopun puoluevaltuuston tapahtumia
23.11.2024 13:06

Keskustan puoluevaltuusto Oulussa – Katso sunnuntain tallenne

Puoluekokousten välillä korkeinta päätösvaltaa käyttävä keskustan puoluevaltuusto kokoontui viikonloppuna Oulussa. Voit katsoa tallenteen sunnuntain kokouspäivästä tästä: Keskustan puoluevaltuusto Oulussa...
24.11.2024 8:48

Aihetunnisteet

alueellinen opintolainahyvitys erityistalousalue itä-suomi Keskusta keskustan puoluevaltuusto omaishoitajat perheet Saimaan kanava sosiaalipolitiikka Sote syntyvyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uusimmat

Ortodoksisen kirkon entiselle arkkipiispalle vaaditaan ehdollista vankeutta törkeistä rikoksista
Uutiset | 19.1.2026 10:55
Trump Norjan pääministerille: ”En ajattele enää vain rauhaa”
Uutiset | 19.1.2026 10:28
Helsingin pörssi avautui laskuun Trumpin tulliuhkausten jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 10:20
Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista
Uutiset | 19.1.2026 10:15
USA ja Ukraina neuvottelivat turvatakuista ja talouden kehityksestä
Uutiset | 19.1.2026 10:02
Kiinan talous kasvoi viisi prosenttia vuonna 2025
Uutiset | 19.1.2026 10:01
Trumpin tulliuhkaus nosti kullan ja hopean hinnat uusiin ennätyksiin
Uutiset | 19.1.2026 9:58
Palkkatuen käyttö vähentyi selvästi – ”Malli on jäykkä ja vaikuttavuuteen nähden kallis”
Uutiset | 19.1.2026 9:56
Miehiä oli ensimmäistä kertaa enemmän uusissa verenluovuttajissa
Uutiset | 19.1.2026 9:51
Ukrainan asevoimissa palvelee noin sata vapaaehtoista suomalaista, kertoo Uutissuomalainen
Uutiset | 19.1.2026 9:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
10:35, 19/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0019/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 91 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 15:0019/01/2026
weather icon
10° / 11°°C 0.2 mm 20% 13 Km/h 90 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 18:0019/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 91 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 21:0019/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.2 mm 20% 16 Km/h 91 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0020/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.42 mm 42% 14 Km/h 93 % 1013 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ortodoksisen kirkon entiselle arkkipiispalle vaaditaan ehdollista vankeutta törkeistä rikoksista
Uutiset | 19.1.2026 10:55
Trump Norjan pääministerille: ”En ajattele enää vain rauhaa”
Uutiset | 19.1.2026 10:28
Helsingin pörssi avautui laskuun Trumpin tulliuhkausten jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 10:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste