Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”

6.3.2026 8:45
Lue lisää 
Ortodoksinen kirkko
Metropoliitta Arseni kuvattuna Valamon luostarissa Heinävedellä 29. marraskuuta 2018. (Kuva: Timo Hartikainen / Lehtikuva)

Ukrainalle kirjoitettu rukous jakaa Suomen ortodoksikirkkoa – "Ei missään tapauksessa saa lukea"

STT / Ayla Albayrak 20.2.2025 12:00, muokattu 20.2.2025 13:51
a– a+
Ortodoksinen kirkko

Ukrainan sodan vuosipäivän jumalanpalveluksiin tarkoitettu rukous on jakanut mielipiteitä Suomen ortodoksikirkossa. Venäjän Ukrainassa aloittaman täysimittaisen hyökkäyssodan alkamisesta tulee maanantaina kuluneeksi kolme vuotta.

Ortodoksiseen kirkkoon kuuluvan hyväntekeväisyysjärjestön laatima rukous sai Suomen ortodoksista kirkkoa johtavan arkkipiispan Elian hyväksynnän. Rukous on kuitenkin saanut täystyrmäyksen metropoliitta Arsenilta.

Hyväntekeväisyysjärjestö Filantropia lähetti Ukrainaa tukevan rukouksen kirjeessään ortodoksiseurakunnille ympäri Suomea sähköpostitse tammikuussa. STT:n näkemässä muistojumalanpalveluksen rukouksessa pyydetään muun muassa suojelusta ”paljon kärsivälle Ukrainalle”.

Suomeen on sodan alettua saapunut kymmeniätuhansia ukrainalaisia, joista valtaosa on ortodokseja.

– Arkkipiispa Elia kannustaa seurakuntia huomioimaan Ukrainan sodan alkamisen vuosipäivän toimittamalla oheisen rukouspalveluksen tai muun sopivan palveluksen, kirjeessä sanotaan.

Seurakuntiin toimitetussa rukouksessa vedotaan Ukrainan puolesta muun muassa näin:

– Vielä rukoilemme, että rauha ja tyyneys asettuisivat paljon kärsivään Ukrainaan, Lähi-itään ja että ne vapautuisivat kaikista vihollisista ja muukalaisten hyökkäyksiltä.

Metropoliitta Arseni lähetti tämän jälkeen oman hiippakuntansa eli Kuopion ja Karjalan hiippakunnan seurakuntiin ohjeistuskirjeen, jossa hän kielsi lukemasta rukousta.

STT:n näkemässä viime perjantaille päivätyssä kirjeessä Arseni ohjeistaa, että lähetetyn muistopalveluksen voi toimittaa, mutta palvelukseen liitettyä rukousta ”ei missään tapauksessa saa lukea”. Hän perusteli papistolle sen voivan ruokkia ukrainalaisten ja venäläisten vastakkainasettelua.

– Siinähän on otettu kantaa sodan osapuolen puolesta. Meillä on seurankuntien jäseninä sekä ukrainalaisia että venäläisiä. Minun tulee hiippakunnan piispana ylläpitää yhtenäisyyttä eikä hajottaa seurakuntaa ottamalla kantaa jonkun puolesta, sanoi puhelimitse Italiasta tavoitettu Arseni STT:lle.

– Ylipäätään ortodoksisessa kirkossa ei minkään sodan muistopäivälle ole pidetty rukouspalveluksia. Se on poliittinen kannanotto konfliktiin, eikä se kirkolle kuulu, hän sanoi.

Arseni sanoi myös pitävänsä ongelmallisena sitä, että rukous ei ole piispainkokouksen hyväksymä vaan hyväntekeväisyysjärjestön laatima. Filantropian mukaan seurakunnista oli tullut toiveita saada jumalanpalveluskirjoja ukrainaksi.

Viimeksi ortodoksikirkossa kuohui marraskuussa, kun sosiaalisessa mediassa Venäjän arvoja ylistänyt Arsenin sihteeri joutui irtisanotuksi tehtävästään. Hänen väitettiin uhkailleen ortodoksisen palvelukeskuksen johtajaa.

Arkkipiispa Elia toimittaa itse sunnuntaina muistojumalanpalveluksen Uspenskin katedraalissa, jonne on kutsuttu Helsingin ortodoksinen seurakunta.

Suomen ortodoksisen kirkon vastaava tiedottaja Maria Hattunen sanoo seurakuntien toivotaan kuitenkin toimivan siten, kuin ne itse katsovat parhaaksi.

– Ei ole mitään mahtikäskyä, että juuri tämä palvelus pitää toimittaa, vaan arkkipiispa Elia kehottaa kaikkia toimimaan parhaaksi katsomallaan tavalla, Hattunen sanoi STT:lle.

Hattusen mukaan Helsingin lisäksi ainakin Mikkelissä, Rovaniemellä, Joensuussa ja Kiteellä aiotaan muistaa Ukrainan sodan alkamisen vuosipäivää.

Arsenin hiippakuntiin kuuluvasta kahdesta kirkosta kerrottiin STT:lle, että niissä toimitaan yleensä metropoliitan kansliasta tulevien ohjeistusten mukaan.

Lue myös

USA:n Hegseth varoittaa Irania "erittäin pahasta virhearviosta"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi NBC Newsin haastattelussa, että yhdysvaltalaisten maajoukkojen lähettäminen Iraniin olisi ajanhukkaa.
6.3.2026 9:02

Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa

Lentoyhtiö Finnairin mukaan tilanne Lähi-idän lentojen uudelleen reitittämisen suhteen on edelleen haastava. Näin...
6.3.2026 9:01

Stubb: Ydinenergialakiin esitetyillä muutoksilla Suomi samalle linjalle Pohjoismaiden kanssa

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on sanonut, että esitys irrottaisi Suomen Pohjoismaiden pitkän linjan ydinasepolitiikasta.
6.3.2026 8:50

Aihetunnisteet

Kotimaa ortodoksinen kirkko Ukrainan sota uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Stubb: Ydinenergialakiin esitetyillä muutoksilla Suomi samalle linjalle Pohjoismaiden kanssa
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Ferrarit aloittivat F1-kauden vauhdikkaimmin, Bottas harjoitusten 17:s
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nato vastaa Iranin uhkaan: Ohjusten puolustusvalmiutta lisätty
Uutiset | 6.3.2026 8:40
Trump: Noem sivuun USA:n sisäisen turvallisuuden ministerin tehtävästä
Uutiset | 6.3.2026 8:26
Asiantuntija: Palestiina-haktivistit tekevät yhteistyötä venäläisten hakkerien kanssa
Uutiset | 6.3.2026 8:02
Keskusta ei ole vielä kertonut kantaansa ydinaserajoitusten purkamiseen
Uutiset | 5.3.2026 21:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Orpo puolustaa yhteisöveroalea – ”Ei ole tehoton”
Uutiset | 6.3.2026 8:50
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste