Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Putin irvailee: ”Hysteriaa”

17.12.2025 15:57
Lue lisää 
Työmarkkinat
Esimerkiksi teknologiateollisuuden työehtosopimuksissa on jo tälläkin hetkellä mahdollisuus sopia paikallisesti palkkaratkaisuja. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Työnantajat haluaisivat, että teollisuuden palkankorotukset voisi jopa perua, jos olosuhteet muuttuvat – työntekijäpuolen mielestä lomautukset riittävät

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien tulisi päästä sopuun palkoista ja työehdoista viimeistään ensi keskiviikkona
STT-Sanna Nikula 25.11.2022 7:00, muokattu 25.11.2022 8:37
a– a+
Työmarkkinat

Työnantajaliitot ovat väläytelleet Teollisuusliiton sopimuksiin kriisilauseketta, jolla palkankorotuksia voisi siirtää tai jopa kokonaan perua, jos olosuhteet muuttuvat. Tällaisia on käytössä muun muassa Saksassa, työnantajaliitot perustelevat.

–  Olisi toivottavaa, että pystyisimme yhdessä kehittämään palkantarkistusmallia siihen suuntaan, että se reagoisi tilanteeseen, jossa olosuhteet muuttuvat joko yrityksen osalta tai koko suhdanteen osalta yllättävästi ja ratkaisevasti, muotoilee toimitusjohtaja Jarkko Ruohoniemi Teknologiateollisuuden työnantajista STT:lle.

Ruohoniemi kuitenkin myöntää, että tämän kaltaisia uusia elementtejä on hankala tuoda neuvottelupöytään tässä vaiheessa, kun vaikeaa on muutenkin. Hänen mukaansa vastaavia lausekkeita on jo joissakin sopimuksissa.

–  Mutta ei sellaisia tehokkaita, jotka olisivat suoraan pudottaneet pois palkankorotuksen tai vastaavaa.

Kemianteollisuuden johtava asiantuntija Jaana Neuvonen viestitti STT:lle, että edellisessä palkkaratkaisussa kriisilauseke jo oli, mutta nyt neuvottelut ovat kesken.

Palkansaajapuoli ei näe kriisilausekkeessa mieltä, koska Suomessa on käytössä toimiva lomautusjärjestelmä. Työnantajapuolen Ruohoniemikin on sitä mieltä, että verrattuna moniin muihin maihin suomalainen lomautusjärjestelmä on paljon tehokkaampi kuin kriisilausekkeet.

–  Se leikkaa kustannuksia nopeasti. Toinen puoli asiassa on, että jos tulee massiivisia lomautuksia koko yhteiskunnassa koko yksityisen sektorin markkinassa, se samaan aikaan lisää yhteiskunnan kustannuksia. Se taas rasittaisi vahvasti meidän julkista sektoriamme siinä tilanteessa. Toivotaan, että sellaiseen tilanteeseen ei jouduttaisi, Ruohoniemi sanoo.

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien tulisi päästä sopuun palkoista ja työehdoista viimeistään ensi keskiviikkona, sillä silloin poistuu työrauhavelvoite. Kemianteollisuuden sopimuskausi päättyy vuoden lopussa.

Ruohoniemen mukaan lomautusjärjestelmän ongelma on myös tietty hitaus nykyisillä neuvotteluajoilla tilanteissa, jotka tapahtuvat nopeasti.

–  Näistä me varmasti keskustellaan. Meillä tietysti ovat sopimusten mukaan paikallisesti sovittavissa sekä neuvotteluajat että lomautusilmoitusajat, ja siinä mielessä paikallisesti voidaan päästä nopeisiinkin reagointeihin tilanteissa.

Palkansaajia edustavan Teollisuusliiton työmarkkinajohtaja Jyrki Virtanen sanoo, että erilaisia kriisilausekkeita on sopimuksissa ollut matkan varrella jo pitkän ajan takaa, mutta ei niitä ole koskaan oikeastaan käytetty.

–  Meillä on mahdollisuus toimia hyvinkin äkkiä lomautusjärjestelmän puitteissa, jos työtilanteet edellyttävät sitä. Suomessa ei ole mielestäni niin suurta tarvetta kriisilausekkeille kuin on esimerkiksi ollut jossain muualla päin Eurooppaa, vaikka Saksassa.

Virtasen mukaan on myös mahdollista, että työnantaja lähtisi vetoamaan kriisilausekkeisiin liian heppoisin perustein.

Hänkin muistuttaa, että lomautusten ilmoitusaikoja pystytään nopeuttamaan tarpeen tullen. Koronakeväänä keskusjärjestöt sopivat ilmoitusajoista, hän sanoo, mutta myös sopimusten mukaan on mahdollista ottaa käyttöön lyhyemmät ilmoitusajat, kun työpaikalla niistä sovitaan.

–  Näkemykseni mukaan meillä on sen verran fiksut henkilöstön edustajat, että jos yritysten tilanteet ovat sitä vaatineet, neuvotteluissa on päästy ratkaisuihin työpaikoilla, Virtanen sanoo.

Esimerkiksi teknologiateollisuuden työehtosopimuksissa on jo tälläkin hetkellä mahdollisuus sopia paikallisesti palkkaratkaisuja.

–  Jos yrityksen tilanne on huono, siellä voi sopia toisenlaisenkin ratkaisun kuin mitä liitot ovat sopineet. Siellä voidaan luopua palkankorotuksista tai siirtää niitä tai tehdä minkälainen miksaus vaan. Se on vain halusta kiinni ja siitä, minkälainen kulttuuri työpaikoilla on olemassa, Virtanen sanoo.

Teknologiateollisuuden Jarkko Ruohoniemen mukaan llomautusjärjestelmän ongelma on myös tietty hitaus nykyisillä neuvotteluajoilla tilanteissa, jotka tapahtuvat nopeasti.( LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Teknologiateollisuuden työehtosopimuksista on Ruohoniemen mukaan neuvoteltu kahdeksassa pöydässä. Perjantaina on koolla suuri neuvottelupöytä, ja siinä katsotaan, missä vaiheessa tekstikysymyksissä ollaan.

–  Kun ne saadaan pakettiin, siirrytään puhumaan palkoista. Se tulee olemaan vaikein keskustelun aihe.

Teollisuusliiton Virtanen ei lyö prosentteja pöytään, mutta sanoo, että hintojen nousun tulee palkkaratkaisussa näkyä.

Neuvotteluita hankaloittaa entisestään tällä kierroksella se, että julkisen sektorin sopimusratkaisun ja palkkaohjelman myötä kunta- ja hyvinvointialueiden työntekijät saavat automaattisesti teollisuuden työntekijöitä suuremmat palkankorotukset.

Tämä on Teollisuusliiton mielestä johtanut siihen, että työnantaja ei suostu korottamaan teollisuuden työntekijöiden palkkoja, koska samat korotukset menisivät kertoimen kanssa julkisen sektorin työntekijöille.

–  Meidän lähtökohtamme on, että me neuvotellaan omalle toimialalle ratkaisu. Ei vilkuilla ympäristöä, vaan oman toimialan kantokyvyn mukaan asetetaan tavoitteet, tähdentää Virtanen.

Teollisuusliitosta kerrotaan, että Saksan suurin ammattiliitto, metalli- ja elektroniikka-alan IG Metall hyväksyi viime viikolla uuden työehtosopimuksen, jossa työntekijöiden palkat nousevat kahden vuoden aikana noin 8,5 prosenttia. Lisäksi työntekijät saavat verottoman 3  000 euron korvauksen, joka maksetaan kahdessa erässä.

–  Saksan ratkaisua ei voi verrata meihin, koska siellä hallitus oli mukana esittämässä verovapaata mallia. Suomessa työnantajapuoli on jyrkästi ilmoittanut, että se ei lähde mihinkään sellaiseen mukaan, missä on valtiovalta mukana tai mikä yhtään haiskahtaa kolmikannalta. Se on hullua. Vaikka ne ratkaisut olisivat selkeästi yrityksille hyödyksi, silti ollaan kiinni tässä periaatteessa tiukasti, Virtanen ihmettelee.

Työnantajia edustavan Ruohoniemen mukaan Saksan sopimukseen sisältyy myös kriisilausekkeita tai vastaavia, mutta ne on vielä yksilöimättä.

SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan mielestä näyttää siltä, että sopimukset sumppuuntuvat, kun teknologiateollisuudessa ei ratkaisua saada aikaan ja yksikään muu työnantajaliitto ei uskalla tehdä omaa ratkaisuaan ennen sitä.

–  On todella kummallista, että työnantaja luopui keskitetymmästä sopimisen mallista perustellen sitä alakohtaisilla tarpeilla. Nyt kun alakohtaisia sopimuksia pitäisi ja voisi tehdä, niin uskallusta ratkaisuihin ei ole, vaan piiloudutaan toinen toisensa selän taakse, Eloranta sivalsi puhuessaan SAK:n edustajistolle torstaina.

Virtanen sanoo, että Teollisuusliitto haluaa hakea ratkaisun neuvottelemalla eikä painostuksen kautta. Hänen mielestään Suomessa neuvottelukulttuuri tuntuu kuitenkin menneen siihen, että neuvottelut eivät liikahda, jos ei painostusta ole.

–  Siinä vähän kadehdin Ruotsia, jossa neuvottelukulttuuri on toisenlainen. Siellä saadaan ratkaisut aikaiseksi useasti ilman työtaistelu-uhkaa, mutta Suomessa se on jotenkin itsestään selvyys työnantajillekin.

Lue myös

Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin

Tuoreen tutkimuksen mukaan suurempi lihasmassa on yhteydessä nuorekkaampiin aivoihin. Tutkimuksesta uutisoi Washington Post. Chicagossa...
17.12.2025 22:33

Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä

Lappilaiset, kainuulaiset ja pohjanmaalaiset ovat Tukholman- ja Tallinnan-laivoilla harvinaisuuksia. Suomen yllättävimmät risteilyintoilijat ovat...
17.12.2025 22:19

"Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin" – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa

Sydänsairaat saavat usein kehotukset laihduttaa, mutta siihen ei anneta tukea tai ohjausta. Asia selviää...
17.12.2025 21:43

Aihetunnisteet

Talous työmarkkinajärjestöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Venäjä sanoo hallitsevansa Kupjanskin kaupunkia Ukrainassa
Uutiset | 16.12.2025 10:56
Kansanedustaja nosti esiin Suomen aseveljeyden natsien kanssa – ministeri kehotti vakavaan pohdintaan
Uutiset | 16.12.2025 18:25
Metsähallitus: Näin hallinto-oikeuden petopäätös vaikuttaa
Uutiset | 16.12.2025 17:38
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Siivoatko saunan nakuna? Teet ehkä pahan virheen
Uutiset | 17.12.2025 21:28
Keskusta pelkää Itä-Suomen pelastuspaketin kohtaloa: ”Jääkö mappiin yksi paperinippu lisää?”
Uutiset | 17.12.2025 17:39
Sakatin kaivoshanke sai 150 miljoonan euron verotuen – Ministeri Puisto: Luvitusasia on vielä kesken
Uutiset | 17.12.2025 17:16
Putin uhoaa Venäjän saavuttavan varmasti tavoitteensa Ukrainassa
Uutiset | 17.12.2025 17:04
KHO: Hallitusneuvottelujen tausta-aineistot olivat julkisia jo neuvottelujen aikana
Uutiset | 17.12.2025 16:51
Putin irvailee: ”Hysteriaa”
Uutiset | 17.12.2025 15:57
Lidliltä varoitus muovimurupipareista
Uutiset | 17.12.2025 15:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:31, 17/12/2025
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0018/12/2025
weather icon
9° / 10°°C 1 mm 100% 28 Km/h 85 % 1010 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0018/12/2025
weather icon
8° / 9°°C 1 mm 100% 25 Km/h 89 % 1009 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0018/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0.8 mm 80% 15 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0018/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0.62 mm 62% 16 Km/h 93 % 1008 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0018/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 1 mm 100% 27 Km/h 91 % 1003 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Haluatko nuorekkaat aivot? – Toimi näin
Uutiset | 17.12.2025 22:33
Sisämaassa asuvat rynnivät laivoille – Yllättävää tietoa suomalaisten risteilemisestä
Uutiset | 17.12.2025 22:19
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Hyvinvointialueiden arviointiraportti nostaa esiin vakavat puutteet sote-palveluissa
Mielipide | 17.12.2025 14:01
Lukijalta: Ikäihmiset – tarpeettomia vai korvaamattomia?
Mielipide | 17.12.2025 11:08
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste