Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa

21.8.2026 22:15
Lue lisää 
Politiikka
Presidentit, Yhdysvaltojen Joe Biden ja Suomen Sauli Niinistö, tapasivat eilen torstaina Presidentinlinnassa Helsingissä. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Tutkijan mukaan Bidenin vierailu viimeisteli Suomen ja Yhdysvaltojen liittolaissuhteen

Yhdysvallat on juuri nyt hyvin sitoutunut Natoon ja Eurooppakin tekee aiempaa enemmän oman turvallisuutensa eteen, mutta varmoja takeita tulevasta ei ole. ”Sen kanssa on vain pakko elää”, sanoo Ville Sinkkonen Ulkopoliittisesta instituutista.
STT-Niilo Simojoki 14.7.2023 14:42, muokattu 14.7.2023 15:09
a– a+
Politiikka

Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin pikavisiitillä Helsinkiin ei tapahtunut mitään yllättävää, mikä ei vierailun merkitystä vähentänyt. Kansainvälisissä suhteissa itsestäänselvyyksien toistamisella ja symboliikalla on oma tärkeä paikkansa. Niinpä Bidenin toteamus Nato-maaperän ”jokaisen tuuman” puolustamisesta oli tutkijan mukaan enemmän kuin paikallaan.

– Hän sanoi sen Nato-Suomen maaperällä. Se on se konkreettinen hetki, mikä piirtyy historiankirjoihin, sanoo tutkijatohtori Ville Sinkkonen Ulkopoliittisesta instituutista.

Hän muistuttaa, että julkisuuteen näkyvän lehdistötilaisuuden odotetut kommentit olivat mahdollisia vain niitä edeltäneiden kulisseissa käytyjen keskustelujen ja yhteydenpidon kautta. Tuolloin on muun muassa varmistettu, että osapuolten tilannekuva on yhteneväinen. Itse vierailu on tulosta kaikesta tästä.

– Se osoittaa, että tämä tie on nyt kuljettu tähän päätepisteeseen, Sinkkonen sanoo.

Hän viittaa Yhdysvaltain ja Suomen suhteeseen, joka alkoi tiivistyä kylmän sodan päätyttyä ja sai varhaisen konkreettisen ilmentymismuodon Hornet-hävittäjien hankintapäätöksessä 1990-luvun alussa. Sen jälkeen suunta on ollut koko ajan ylöspäin, ja tahti vain kiihtyi Venäjän aloitettua ensimmäiset sotatoimet Ukrainaa vastaan 2014.

Presidentti Sauli Niinistö sai olla mukana viemässä prosessia päätökseen, mikä on Sinkkosen mukaan ”sulka hattuun presidentille ja hänen ulkopoliittiselle johtajuudelleen”.

Tutkijan mukaan symboliikan ohella myös henkilösuhteet ovat tekijä, jota ei pidä kansainvälisessä diplomatiassa väheksyä.

– Siitäkin on hyllymetreittäin kirjoja kirjoitettu, hän sanoo.

Henkilöt tapaavat kuitenkin säännöllisin väliajoin vaihtua, ainakin demokratioissa. Niinistön kausi päättyy ensi vuoden alkupuolella varmasti, Bidenin jatkokausi taas on vielä epävarma.

Helsingin torstaisessa lehdistötilaisuudessa nousi esiin huoli Yhdysvaltain sitoutumisen jatkuvuudesta vuoden 2024 presidentinvaalien jälkeen, jos valta Valkoisessa talossa vaihtuu. Biden vakuutti lehdistötilaisuudessa ponnekkaasti, että Yhdysvallat pysyy liittolaisten tukena hallinnosta riippumatta.

– Jos luki tämän aamun (perjantain) Yhdysvaltain mediaa, niin eivät nuo vakuuttelut ainakaan amerikkalaisia näyttäneet täysin vakuuttavan, Sinkkonen kommentoi.

– Mutta eihän meillä parempia takeita tällä hetkellä ole. Sen kanssa on vain pakko elää, hän jatkaa.

Hänen mukaansa huolta tulevasta voi lieventää muutama seikka. Donald Trump on Donald Trump, mutta Sinkkonen epäilee, ettei republikaanien toinen vahva mahdollinen presidenttiehdokas Ron DeSantis välttämättä ole niin paljon Ukrainan tukemista vastaan kuin antaa Trumpin kannattajia kosiskelevilla puheillaan ymmärtää.

Lisäksi itse republikaanipuolue on jakaantunut, Sinkkonen muistuttaa. Nato- ja Ukraina-vastaisen trumpilaisen nationalistisiiven ohella puolueessa on paljon niitä, joiden mielestä Biden ei ole tehnyt tarpeeksi Ukrainan auttamisessa. Myös Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet saivat republikaaneilta laajan tuen.

Kolmanneksi Yhdysvaltain ikuisessa valituksen aiheessa, yhteisen puolustuksen taakanjaossa, on tapahtunut merkittävää kehitystä. Viimeistään Venäjän laajamittaisen hyökkäyksen jälkeen yhä suurempi osa Euroopan liittolaismaista on ollut valmis tekemään enemmän oman puolustuksensa vahvistamiseksi.

– Nyt on helpompi sanoa, että kyllä mekin kannamme kortemme kekoon. Tahtotila on aivan erilainen kuin silloin, kun Trump nousi valtaan, Sinkkonen sanoo.

Bidenin Suomen-vierailulla vähemmälle huomiolle jäi se, että kyse oli myös Yhdysvaltain ja Pohjoismaiden huippukokouksesta. Tapaamisen lopputiedotteessa mainittiin Pohjoismaiden olevan valmiita syventämään turvallisuusyhteistyötään Yhdysvaltojen kanssa pohjoismaisen puolustusyhteistyön Nordefcon kautta.

Sinkkosen mukaan kirjaus on merkittävä, sillä siinä missä Yhdysvallat on aina vaatinut liittolaisiaan tekemään enemmän, se on samalla ristiriitaisesti vastustanut eurooppalaisten omatoimisuutta turvallisuusasioissa ilman Yhdysvaltain mukanaoloa. Natossakin on perinteisesti karsastettu kaikenlaisten alueellisten yhteistyöjärjestelyjen syntyä puolustusliittoon.

– Jos Pohjoismaat haluavat nyt pelata tämän fiksusti ja edistää Natossa tämän maailmakolkan etuja, niin varmaan jonkinlaista blokkiajattelua pitää omaksua, Sinkkonen sanoo.

Nordefco-yhteistyölle näyttäisi nyt olevan siunaus Yhdysvalloista. Sinkkonen arvioi turvallisuuspoliittisen eliitin ajattelutavan valtameren toisella puolen olevan muutenkin hiljalleen muuttumassa.

– Ymmärretään, että jos Euroopassa parannetaan omin järjestelyin omaa tuvallisuutta, niin se sataa myös Yhdysvaltain ja Naton turvallisuuden laariin, Sinkkonen kuvailee.

Pohjoismaisuuden lisäksi Helsingin kokouksessa jäivät ainakin uutisoinnissa vähemmälle huomiolle muut teemat kuten ilmasto ja teknologia. Sinkkonen arvioi, että esimerkiksi teknologian osalta Pohjoismailla olisi mahdollisuuksia löytää Yhdysvaltain kanssa molempia osapuolia hyödyttäviä hankkeita, kun Kiina-riskeistä pyritään eroon.

Pohjoismaat ovat myös luonteva viiteryhmä Yhdysvalloille demokratian ja arvojen suhteen, ainakin nykyhallinnon aikana.

– Tässä on kyse huomattavasti laajemmasta suhdekokonaisuudesta kuin pelkästään turvallisuudesta, Sinkkonen korostaa.

Lue myös

Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta

Huomenna maanantaina 24. elokuuta tulee kuluneeksi tasan 20 vuotta siitä, kun Pluto menetti...
23.8.2026 21:00

Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä

Etätyö hämärtää suomalaisten työajan rajoja ja johtaa multitaskaamiseen, tuore kysely kertoo. Siitä huolimatta...
23.8.2026 20:10

Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja

Saksalaiset voivat nyt hakeutua asevoimiensa, Bundeswehrin lääkintäjoukkoihin skannaamalla kännykällään QR-koodeja katuruokien käärepapereista. Puolustusministeriön...
23.8.2026 19:02

Aihetunnisteet

Bidenin vierailu Nato Pohjoismaat Politiikka Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
EU:n Kallas Venäjän tekemästä ostoskeskusiskusta: Täydellistä turmeltuneisuutta
Uutiset | 22.8.2026 2:25
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa
Uutiset | 21.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30

Uusimmat

Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä
Uutiset | 23.8.2026 20:10
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Kirjat | Heikki Hasu opetti Urho Kekkosta hiihtämään – myös Veikko Lavi avitti poliittisella uralla
Uutiset | 23.8.2026 12:00
Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu
Uutiset | 22.8.2026 16:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä
Uutiset | 23.8.2026 20:10
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste