Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Tutkimus: Suurimmasta osasta Etelä-Eurooppaa on tullut tulenarempi – paloalttiiden kesäpäivien määrä yli kaksinkertaistunut

31.7.2026 9:25
Lue lisää 
Yhdysvallat
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Teslan toimitusjohtaja Elon Musk esittelivät Tesloja Valkoisen talon pihalla tiistaina. (Kuva: Mandel Ngan / AFP / Lehtikuva)

Trumpin ja Muskin röyhkeä autoshow oli liikaa jopa kaksikon paatuneimmille kannattajille

”Kun pörssiromahdus tyhjentää Amerikan eläkevarat, Trump tukee miljardööriapulaistaan”, otsikoi CNN
Katariina Lankinen 13.3.2025 21:49, muokattu 14.3.2025 13:25
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tiistaina järjestämä mediatapahtuma, jossa hän esitteli luottomiehensä, miljardööri Elon Muskin kanssa Tesloja Valkoisen talon edustalla, on herättänyt kritiikkiä Yhdysvalloissa, useat amerikkalaismediat kertovat.

Sähköautoyhtiö Teslan pääomistaja Musk rahoitti massiivisesti Trumpin presidenttikampanjaa. Hän myös työskentelee Trumpin hallinnossa DOGE-viraston (Department of Government Effiency) johdossa.

Teslan osakekurssi on uponnut viime viikkoina voimakkaasti, kun kansalaiset ovat boikotoineet yhtiötä Muskin toimien vuoksi sekä Yhdysvalloissa että muualla. Trump ilmoitti maanantaina tukevansa Muskia ostamalla tuliterän Teslan.

Musk sanoi puolestaan aikovansa lahjoittaa sata miljoonaa dollaria Trumpin poliittiselle organisaatiolle. Ilmoitus tuli vain tunteja Tesla-shown jälkeen.

− On ennenkuulumatonta, että Valkoisen talon työntekijä tekee näin suuren lahjoituksen pomonsa agendan tukemiseksi, New York Times kirjoittaa.

Yhdysvaltain osakekurssit ovat olleet viime viikkoina kovassa luisussa Trumpin tempoilevan talouspolitiikan vuoksi, mikä on syönyt esimerkiksi amerikkalaisten eläkerahastoja. Monet mediat rinnastivat tämän kehityksen Trumpin ja Muskin Tesla-tempaukseen.

– Kun pörssiromahdus tyhjentää Amerikan eläkevarat, Trump tukee miljardööriapulaistaan, otsikoi CNN aihetta koskevan uutisensa.

– ”Korruptiota keskellä päivää”: demokraatit raivoissaan, kun Trump ”leikkii autokauppiasta” Tesloilla, raportoi puolestaan konservatiivinen Fox News ja siteerasi uutisessaan sosiaalisen median vihaisia reaktioita Valkoisen talon Tesla-tapahtuman jälkeen:

− Olen varma, että ihmiset, jotka menettävät eläkkeensä, työnsä ja terveydenhuoltonsa Trumpin vuoksi, ovat iloisia nähdessään Valkoisen talon muuttuvan autonvälitysfirmaksi planeetan rikkaimmalle miehelle, kommentoi demokraattien kansallisen komitean DNC:n pääsihteeri Ken Martin.

Jopa Fox Newsin reportteri Peter Doocy, joka harvoin esittää Trumpin tai tämän hallinnon kielteisessä valossa, rinnasti Trumpin Tesla-kaupat kansalaisiin, jotka seuraavat eläkevarojensa hupenemista pörssien romahtaessa Trumpin politiikan seurauksena.

DOOCY: You're buying a new car. There are some folks who will see this clip at home and they are struggling with their retirement accounts down at the moment.

TRUMP: Well I think they're gonna do great. Our country had to do this. pic.twitter.com/Jf5zMXufav

— Aaron Rupar (@atrupar) March 11, 2025

Tv-kanava ABC Newsin haastattelemat eettiset asiantuntijat sanovat olevansa huolissaan siitä, että Tesla-tapahtuma saattaa hämärtää poliittisten virkamiesten asianmukaisena pidetyn toiminnan rajoja.

− Jotkut voivat kohtuudella olettaa, että Valkoinen talo ja presidentin kannatus ovat myynnissä, Websterin yliopiston valtiotieteen dosentti William F. Hall sanoo.

Voittoa tavoittelemattoman lakiasiainkeskuksen Campaign Legal Centerin eettinen johtaja Delaney Marsco sanoo ABC Newsille, että poliittisten virkamiesten eettistä toimintaa koskevat lait keskittyvät ensisijaisesti presidentin alaisuudessa työskenteleviin johtaviin työntekijöihin, mutta eivät itse presidenttiin.

Hänen mukaansa tämä johtuu siitä, etteivät lainsäätäjät ole odottaneet presidentin jättävän huomitta pitkäaikaisia ​​normeja siitä, mikä on eettistä ja hyväksyttävää.

− Presidentti Trump ei noudata näitä normeja, hän toteaa.

Eettisiä huolia herättävät myös Muskin epämääräinen rooli presidentin neuvonantajana ja hallinnon kanssa liiketoimintaa tekevien teknologiayritysten toimitusjohtajana. Nämä huolet syvenevät Valkoisen talon Tesla-shown jälkeen.

− Olen varma, että osakkeenomistajat ovat huolissaan tämän rajan hämärtymisestä, ja se on yhtä hämmentävää kansalaisille, Marsco sanoo ABC Newsille.

− Kansalaiset eivät ole tyhmiä. He tietävät, mikä on eturistiriita ja mitä hallituksen tulee tehdä heidän hyväkseen. Kansalaiset tietävät, että ystävän ja tärkeän poliittisen rahoittajan tuotteiden tukeminen ei ole oikeanlaista presidentin viran käyttöä.

HuffPostin haastattelemat republikaanisenaattorit kommentoivat Teslaa happamasti Trumpin tempauksen jälkeen, vaikka eivät kohdistaneet kritiikkiään Trumpiin itseensä.

Musk on saanut Trumpilta tehtäväksi tehdä mittavia leikkauksia liittovaltion hallintoon. Hän on viime aikoina ottanut kantaa aktiivisesti myös monen Euroopan maan asioihin, kuten Saksan ja Romanian vaaleihin sekä vaatinut Yhdysvaltojen eroa Natosta.

Teslan pörssikurssi on laskenut, kun automerkin julkinen kuva on kolhiintunut Muskin äärioikeistoa myötäilevistä kannanotoista. Teslan toimistojen edustalla on ollut viime päivinä väkivaltaisia protesteja eri puolilla maailmaa.

Yhdysvalloissa Muskin kannanottoja laajempaa kritiikkiä ovat herättäneet hänen johtamansa DOGE-viraston tekemät massiiviset leikkaukset liittovaltion hallintoon. Niiden seurauksena työnsä ovat menettäneet myös monet Trumpia äänestäneet.

NBC Newsin mukaan jopa Trumpin kabinetin jäsenet ovat taustakeskusteluissa esittäneet kritiikkiä Muskin kaikille hallinnonaloille ulottuvaa vaikutusvaltaa kohtaan.

Elon Musk, Donald Trump, Muskin poika X Æ A-Xii ja esittelyssä ollut tuliterä Tesla Valkoisen talon edustalla tiistaina. (Kuva: Mandel Ngan / Lehtikuva / AFP)

Täsmennys 14.3. klo: 8:33. Jutussa kerrottiin aiemmin, että Elon Musk omistaa sähköautoyhtiö Teslan. Musk on kuitenkin Teslan pääomistaja.

Lue myös

Trump osoittaa tukeaan Muskille – lupaa ostaa tuliterän Teslan

Automerkin myynnin arvioidaan jäävän tänä vuonna ennakoitua heikommaksi.
11.3.2025 9:00

Wall Street sulkeutui reippaassa laskussa – Teslan kurssi toistakymmentä prosenttia pakkasella

Yhdysvaltain presidentti Trumpin kauppapolitiikka on lietsonut taantumapelkoja.
11.3.2025 8:06

Aihetunnisteet

Donald Trump elon musk Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Espanjan pääministeri: Ceutan siirtolaistilanne hyökkäys Espanjan aluerajoja kohtaan
Uutiset | 31.7.2026 18:26
HS: Supon entiselle päällikölle Antti Pelttarille syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 31.7.2026 18:13
Kaikkonen varoittaa Ceutan kriisistä: Jos yksi ulkoraja pettää, seuraukset näkyvät koko Euroopassa
Uutiset | 31.7.2026 17:05
”Tuottajat ansaitsevat vastauksia” – Savola katsoo hallituksen epäonnistuneen afrikkalaisen sikaruton torjunnassa
Uutiset | 31.7.2026 16:45
Ranska ja Britannia tarjoavat tukea Espanjalle Ceutan siirtolaistilanteen vuoksi – Italia vaatii Espanjaa ulos Schengen-alueesta
Uutiset | 31.7.2026 16:35
Kaksi nuorta kuoli ulosajossa Kaarinassa Varsinais-Suomessa
Uutiset | 31.7.2026 15:21
Rajoituksia esimerkiksi marjastukseen ja koirien ulkoilutukseen afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 31.7.2026 14:35
Saimaannorpan kuutti kuoli kalaverkkoon Rantasalmella
Uutiset | 31.7.2026 14:24
Sisäministeri Rantanen kannattaa Italian Schengen-vaateita
Uutiset | 31.7.2026 14:02
Atria: Suomalainen sianliha on turvallista ruokaa
Uutiset | 31.7.2026 13:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espanjan pääministeri: Ceutan siirtolaistilanne hyökkäys Espanjan aluerajoja kohtaan
Uutiset | 31.7.2026 18:26
HS: Supon entiselle päällikölle Antti Pelttarille syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 31.7.2026 18:13
Kaikkonen varoittaa Ceutan kriisistä: Jos yksi ulkoraja pettää, seuraukset näkyvät koko Euroopassa
Uutiset | 31.7.2026 17:05
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste